ma simt ca o prizoniera

uite eu n-am avut parte de asa o femeie stii is exact opusul sotului tau. sunt divortat deja si platesc o pensie alimentara duin constiinta fiindca imi iubesc baiatul dar am avut o sotie exact ca sotul tau. ce sa zic e porcusor daca face din astea si inconstient, aici tu trebuie sa decizi dar eu unu viata fericita linga unul care te trateaza ca pe un obiect nu vad
garbo184784
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:37
De la: roby_cado, la data 2011-10-25 17:26:29
De la: nathalie, la data 2011-10-25 14:11:49Roby,
(nu te mai intreb de teme)

Mi se pare ca stii despre ce vorbesc.
Dezvoltam?



cand esi pregatita.



(Scuze, acum am vazut mesajul.)
De cand nu m-a lasat mama la o petrecere in clasa a noua sunt pregatita.
Discutam?
nathalie
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:46
buna cred ca te inteleg si eu am trecut prin asa ceva dar nu eream gravida dupa 3 ani ne-am despartit nu mai suportam certurile si mai ales ca incepuse sa ridice mina la mine fara sa tina cont ca el il intretineam m-am dus la mama dar nu am avut sprijin din partea ei asa ca dupa 1 luna ne-am impacat umbla ca catelu dupa os acum avem 19 ani impreuna si 5 copii de 16 ani 14 ani 9 ani si gemeni de 9 luni acum stam amindoi acasa eu 2 ani el ca intotdeauna si iar sunt certuri si asa va fi mereu discutiile ajuta azi dar miine sunt uitate daca ai sprijin la parinti intoarcete acolo refati viata dar fi atenta casca bine ochii cresteti copilu in liniste oferai iubire si dragoste pentru ambi parinti daca te iubeste si va vrea linga el va veni ca catelu la os atunci e rindu tau sa pui conditi gindeste-te bine bine analizeaza afla pareri si decide repede bafta noroc nastere usoara si multa fericire cristina
garbo206374
Postat pe 31 Octombrie 2011 00:04





Pentru ca obiectele atasamentului nostru sunt efemere, pierderea lor este inevitabila si astfel ajungem la suferinta. Obiectele atasamentului include de asemenea si idea unui eu care este o iluzie, pentru ca nu exista un eu care sa nu fie, la randul sau, efemer. Ceea ce numim eu este doar o entitate imaginata pentru ca noi suntem doar o parte nesemnificativa a universului ce este in continua expansiune.


3. Putem atinge punctul in care suferinta inceteaza



Suferinta inceteaza atunci cand noi atingem nirodha. Nirodha inseamna descatusarea de pofte senzuale si de atasamentul conceptual. Al treilea Adevar Nobil exprima ideea conform careia suferinta poate fi stopata prin inlocuirea poftelor si a dorintelor personale cu dragostea fata de divin, fata de natura, fata de tot ceea ce ne inconjoara. Nirodha inlatura din sufletele noastre orice forma de atasament efemer. Acest lucru inseamna ca suferinta poate fi infranta prin orice fel de activitate facuta cu mintea limpede si cu sufletul deschis. Realizarea si perfectionarea starii adevarate de fericire si liniste este un proces care ne trece prin mai multe stadii, cel final fiind Nirvana. Nirvana inseamna libertate fata de toate grijile, complexele, stereotipurile si ideile. Nirvana nu poate fi inteleasa de cei care nu trec prin experienta vietii asa cum trebuie, liberi de atasamentul fata de obiecte si de dorinte.


4. Suferinta inceteaza cand urmam Calea cu Opt Brate



La capatul suferintei este o cale graduala, Calea cu Opt Brate, care ne conduce spre renastere. Ce ne invata ea?

corecteaza-ti gandurile: evita sa ii ranesti pe ceilalti si sa ai parere gresite (actiunile nu au consecinte, nu exista cale prin care suferinta poate inceta etc.);

corecteaza-ti vorbele: evita sa minti, sa barfesti, sa ai un ton separator etc.;

corecteaza-ti actiunile: evita sa ucizi, sa furi sau sa ai un comportament sexual neadecvat
nicoleta_alexandra
Postat pe 1 Noiembrie 2011 08:45
De la: garbo206374, la data 2011-10-31 00:04:25
umbla ca catelu dupa os
si iar sunt certuri si asa va fi mereu discutiile ajuta azi dar miine sunt uitate casca bine ochii
va veni ca catelu la os
atunci e rindu tau sa pui conditi



Capra sus pe urs/ Cine e mai sus?

Sfaturi pline de bun simt, adanci si cu miez.
Sau cu maduva?
nathalie
Postat pe 1 Noiembrie 2011 08:52
De la: roby_cado, la data 2011-10-23 22:17:10"..Daca tinea la tine, de ce nu te scotea si pe tine la baut , dupa serviciu. Prin aceasta afirmare, afirm ca nu-nteleg de ce majoritatea barbatilor au ce sa discute mai mult cu prietenii, decat cu propriile lor iubite !.."


nene Cristi..,e greu fara prieteni..,asa-i..?


intradevar, nene roby .... sau mai precis e greu cu atatia dusmanii . oricum aceasta parte a discutie e deja :
Cristi_2_0_1
Postat pe 1 Noiembrie 2011 20:13
BUNA NU TREBUIE SA TE SIMTI PRIZONIERA INCEARCA SA IL ADUCI PE DRUMUL BUN , INCEARCA SA GASESTI BUBA DIN RELATIA VOASTRA SI INCEARCA SA O VINDECI IAR COPILUL PE CARE IL PORTI ESTE O BINECUVANTARE.
EU AM O VORBA: CU COPIL SI FARA DACA NU EXISTA IUBIRE NU STAU. CONSIDER CA DACA TU NU POTI SA IL ADUCI PE DRUMUL CEL BUN ASTA ESTE.
TU TREBUIE SA FI PUTERINICA PTR COPILUL TAU SI MAI ALES PENTRU TINE ESTI INCA MICA SI CRUDA DAR CU TIMPUL VEI INVATA SA DEVI O FEMEI PUTERNICA. ITI DORESC SA TRECI CU BINE PESTE TOATE GREUTATILE VIETII SI SA INVETI SA TE BUCURI DE TINE SI COPILUL PE CARE IL PORTI SI INDEPARTEAZAL DE ANTURAJUL PROST,
garbo246623
Postat pe 7 Noiembrie 2011 14:52
Sper sa mai citesti mesajul asta. Am fost si eu in situatia ta...diferenta e ca noi ( eu si iubitul meu ) am avut o relatie de cativa ani inainte ca eu sa raman insarcinata si sa ma mut la el. Sa zicem ca ne cunosteam mai bine :) Analizeaza-ti sincer sentimentele...il iubesti pe omul de langa tine? Banuiesc ca da, altfel nu avea niciun rost sa-ti schimbi viata pentru a fi cu el. Te inteleg foarte bine...e greu sa fii singura intr-un oras strain. Incearca sa iesi cat mai mult din casa, vorbeste cu el sa va intalniti cu prieteni de-ai lui ( cupluri ) si cel mai important...nu-l invinovati! Nu e nimic gresit in faptul ca el mai merge din cand in cand la bere...frustrarea e a ta pentru ca tu nu mergi nicaieri.
In cearca sa-ti gasesti echilibrul si linistea sufleteasca. NU esti prizoniera! Esti o femeie care a ales sa traiasca alaturi de omul pe care-l iubeste si cu care va avea un copil. Chiar daca nu simti, si viata lui s-a schimbat, nu atat de mult ca a ta, dar DA, s-a shimbat...are o sotie, va fi tata. Vorbeste cu partenerul tau si incearca sa-i explici cat iti e de greu...fara sa-l ameninti ca-l parasesti.
Vinovate pentru nemultumirea ta continua pot fi si schimbarile hormonale prin care treci in aceasta perioada...dupa nastere va fi si mai rau. Inarmeaza-te cu rabdare!
garbo210472
Postat pe 7 Noiembrie 2011 18:17
Nu trebuie sa te mai complaci in aceasta situatie. Acest barbat nu te merita. Nici pe tine, nici pe copilul pe care urmeaza sa il nasti.Este cel mai bine sa termini acum, inainte de a va chinui pe amandoi: si pe tine si pe copil. Nu asa se comporta un barbat a carui iubita urmeaza sa ii aduca pe lume un copil. In mod normal, daca te iubea, acum trebuia sa iti acorde cea mai mare atentie. Nu pierde vremea, pleaca si lasa-l, fara remuscari.
garbo219111
Postat pe 12 Noiembrie 2011 05:48
nu este in lume nici un om care sa nu fi simtit sarcina cea grea a pacatului,durerile unei constiinte chinuite de remuscari,zbuciumul acela launtric intre legea minti care ne indeamna sa facem binele si legea trupului care ne duce la rele.Pentru ca sa iesi din nenorocirea in care esti arata lui Dumnezeu ,ce roade ai in familia ta,in legaturile tale cu cei din jur ,ce cuvinte ies din gura ta,cum intelegi sa te distrezi,cum raspunzi cand cineva te supara,viata ta este plina de placeri urate,care dupa ce vei avea si al doilea copil,pentru neintorcerea la viata lasata de Dumnezeu,vei suferi si mai mult ca nu sti tu,cate pacate ai facut care se vor varsa si pe copii tai si atunci o sa vezi ce dureri sufletesti si trupesti vei avea ca nu o sa le poti duce.Intoarce-te la parinti tai si nu mai suporta prizonieratul unui necurat care isi bate joc de tine ,pleaca de la el pana nu este prea tarziu.Fa asa cum a zis vamesul dau DOAMNE JUMATATE DIN AVEREA MEA SARACILOR,IAR DE AM NEDREPTATIT PE CINEVA CU CEVA ,INTORC IMPATRIT.Pana nu parasesti locul acela spurcat cu iuda care stai nu o sa ai noroc in nimic,nu lasa sa te batjocoreasca si Dumnezeu sa se supere mai mult pe tine ca nu vei putea suferi prin cate ai sa treci,locul tau nu este langa el,Dumnezeu iti va arata care este drumul tau,mare curaj ai avut,trezestete odata.
nicoleta_alexandra
Postat pe 13 Noiembrie 2011 20:31
Unele famili de azi sufera din cauza unor rani nimicitoare ca desfraul,concubinajul,divortul,acestea nu au binecuvantarea lui Dumnezeu,ei cred ca isi pot hotara soarta ,fara ajutorul divin,razbunarea este ca o reactie in lant a energiei atomice,ea inmulteste raul,il intareste,nu scapi de rau,intoarcete la cei pe care iai suparat cere iertare ca s ti fie tie mai bine,nu accepta sa pacatuiesti mai mult ,lasa-l pe diavol in pace si intoarce-te la Dumnezeu ,cere mamei tale sfaturi,si roago sa tina post si rugaciune pentru tine,ca rugaciunea parintilor este in fata lui Dumnezeu ca focul de fierbinte si ti se implinesc toate,paraseste pe iuda de langa tine si intorcete la Dumnezeu
nicoleta_alexandra
Postat pe 13 Noiembrie 2011 20:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut! 1 De la: adelynacd 28 Decembrie 2008 16:15
Traditii la nunta 7 De la: cinezee 3 Martie 2009 23:29
l am inselat 53 De la: garbo_6771 20 Septembrie 2015 21:25
despartire sau nu? 28 De la: garbo_433118 6 Martie 2016 22:37
Nu vreau sa facem sex in trei 310 De la: prometeus_wife 8 Mai 2009 00:09
Setari Cookie-uri