vindecare de iubire

Ar trebui sa imi smulg inima din piept sa uit un barbat minunat. Minunat ca asa il vad eu.Vreau sa il uit si nu am puterea, vointa necesara. Oare ideea de a ti smulge inima din piept cum s ar traduce in realitate?As putea sa incerc sau sa o donez vreunui kamikaze......dincolo de malitiozitati inerente la un subiect ca acesta, poate vreun sfat, chiar daca se repeta , e bine venit si...multumesc pentru acesta.
PrintesaLia
Postat pe 21 Decembrie 2010 20:40
ar trebui
fleurdelis
Postat pe 21 Decembrie 2010 21:04
daca e minunat de ce vrei sa il uiti? Esti siogura, foarte sigura, ca asa il vezi tu?
quasaria
Postat pe 21 Decembrie 2010 21:08
eiI Q, stii cum e.....
nici nu-ti explci de ce vezi asa lucrurile si totusi chiar asa le vezi si le simti!
eu am ajuns la concluzia ca totul este chimie 100%
nu prea mai cred in basme!
si culmeaa....pe fatuca asta asa bine-o'nteleg eu zilele astea, nici n'are lumea idee.
fleurdelis
Postat pe 21 Decembrie 2010 21:14
lia, a-ti smulge inima din piept s-ar putea traduce prin cateva `formule`: o data, prin dorinta de a-i dovedi celui iubit fidelitatea si ideea de apartenenta: `iti apartin, poti face din mine ce vrei! sunt a ta/al tau! nu-mi mai apartin mie insemi/insumi!` apoi, mai exista o alta necesitate, una ft puternica, imperioasa si agonica de-a dreptul, aceea de a renunta, in mod inefabil, psihic, mental, ca si cum te-ai scutura de ceva ce zace pe pielea ta, de ceva ce-ti face rau: inima in constiinta multora ori acceptia neacademica, e `motorul` iubirii si al comuniunii, al fuziunii. cand iubesti pe cineva, ii spui ca-i daruiesti ori ca i-ai daruit inima si ai, astfel, sentimentul ca acolo se resimt, acolo se intrupeaza toate emotiile bune ori rele, acolo se acumuleaza toate trairile pt a fi distilate, rafinate catre o formula si, ca urmare, selectate (numai ca aici e marea problema: ele sunt selectate dupa propriile noastre putinte, si nu dupa cum ar fi necesar pt sanatatea psiho- mentala). in momentul in care ceva se rupe, ceva compromite aceasta relationare din care ai senzatia ca ai iesit infrant, vrei sa scapi de suferinta, de `durere`, chiar daca e una, practic, inexistenta, fizic vorbind. ca atare, vrei sa-ti smulgi inima, pt ca iti inchipui, in mod colocvial, ca acolo e sediul suferintei. vrem sa smulgem ce ne amputeaza si ne neantizeaza fiinta, pt a ne continua drumul cat mai `intrupati`, cat mai `intregi`. si asta pt ca uitam ca totul vine din mental: un mental care se chinuieste sa scape de o adictie, de o dependenta, sa se desprinda de o stare veche (care ii e nociva) si sa intre intr-o alta stare, aceea fara prezenta celuilalt si dependenta de acesta. ca urmare, asa-zisa durere vine din lupta mentalului de a se rupe de trecut si a trai prezentul, care nu e deloc mai prejos ori fara speranta, ba, poate, chiar mai bun.

si, da, ai dreptate cand spui: `asa il vad eu`, pt ca, din pacate, cam asta facem toti cand ne indragostim ori mai degraba, in asta consta indragosteala: in a-l proiecta pe celalalt asa cum ni-l dorim noi sa fie, in a ni-l reprezenta in mod fals, nefidel, neconform cu realitatea, dar ..ideal.
esme
Postat pe 21 Decembrie 2010 21:22
hai sa va zic si eu acum: acest..."asa il vad eu"...se traduce f fix si f exact...."asta inseamna el ptr mine, asa devine el...in reactie cu mine"...
zic si eu acuma, caci acuma...m-am dumirit
fleurdelis
Postat pe 21 Decembrie 2010 21:27
iar ce spuneam eu este ca daca intr-adevar pentru tine inseamna ceva minunat, nici nu te gindesti sa il uiti.
Incerci sa il uiti din alte motive. De obicei, cind esti ranita. Si atunci minunatul e doar o masca, sub care si tu stii foarte bine ca percepi altceva. Nimeni nu fuge de bine, fleur... Nici chiar atunci cind asta crede, pe moment.
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2010 19:06
Poate fata s-a indragostit de cineva cu care stie deja ca nu poate fi...
bluelight
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:13
uite....eu am reusit!
nu credeam sa pot dar am reusit minunea asta: sa iubesc un om imperfect, doar ptr ca...
in relatie cu mine era altcineva era perfect ptr mine,sau...ptr momentul ala...
intelegi??
asta am vrut sa zic: ca asa il vad eu= cu asa este el in prezenta mea, in relatia mea, in viata mea!
asta este
fleurdelis
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:17
cred ca e insurat barbatul asta :D

(altul? )
Laura_M
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:35

laura tu cu cine vb??
eu vorbeam cu Q de ex,,,,
fleurdelis
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:38
nu am raspuns cuiva anume... am spus doar asa
Laura_M
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:43
am spus doar asa, referitor la subiect, ma gandeam ca la cate subiecte deshise cu amante, am zis ca poate Lia iubeste un barbat insurat si e o iubire care, poate, nu e partasita

(ia-o ca pe o gluma)
Laura_M
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:59
impartasita, offf
Laura_M
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:01
m'am prins mai....
fleurdelis
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:02
Laura , care Lia?
liaiedera
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:05
fleur, pai da, era si o teorie ca nu exista oameni perfecti, doar cupluri perfecte.... si da, daca il identifici pe ala cu care ti se pare ca ai putea constitui "perfectiunea", nu mia conteaza cit de departe de perfect e el.
Problema e, din nou, ca pe ala nu vrei sa il lasi, sa il uiti, etc. Te agati cu toate iluziile de care esti in stare si faci o acrobatie incredibila - pina cind ajungi la concluzia ca nu e pentru tine deci decizi sa il lasi. Si se sparge sfera perfectiunii in acel moment.
In momentul in care eu cu mine, asa, la o sueta, am decis ca VREAU sa uit, atunci implicit nu mai e Mr. One. Daca era, nimic nu ma putea determina sa il las in pana lui. Insurat, neinsurat, cu nspe copii in poala, asta e: daca eu CRED ca pe el in vreau, pe el il vreau si nu-mi scoate nimeni asta din cap. Numai el, desigur... cind face poc - si pica de pe piedestal....
quasaria
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:02
a dreaq bautura...
roby_cado
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:06
ca sa o citez pe fleur - tu cu cine vorbeai?
quasaria
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:09
floare_cu_colti
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:09
cu fatuca asta de vrea sa-si scoata inima din piept...
in prima faza....
dar daca va urmaresc mai atent comment-urile..,imi vine sa reformulez.(."lasati dreaq bautura")..
dar n-o fac...,imi sunteti prea simpatice...
roby_cado
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:17
acu'nu stiu daca o fi de bine sau de rau, da'.... n-am beut nimic...asa sintem noi. -
Nu ca n-ar fi fost si altii la fel in diverse stadii ale vietii... da'...

quasaria
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:31
touche..
roby_cado
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:45
m-am exprimat gresit dar ati inteles voi ca m-am referit la autoarea topicului, asa ca nu va mai ganditi in alta parte da?
s-a transmis gazele de la rachie si de la vin, prin monitor, poate de aceea nu ati inteles de la bun inceput ce trebuie
nu fiti soacre
Laura_M
Postat pe 23 Decembrie 2010 15:55
Laurici,si astazi puseri gura pe sticle???
pai nu fu vorba ca ti le incuie soata in mobila???
anaROBERT
Postat pe 23 Decembrie 2010 16:26
M-am vindecat de iubire si nu cred ca mai pot iubi vreodata. Singura alinare a ramas copilul .
garbo163677
Postat pe 2 Ianuarie 2011 15:58
e bine ca te-ai vindecat desii dupa exprimarea ta ti-au ramas rani adanci....


nu spune niciodata ''nciodata'' nu sti ce va fi peste o ora dar peste ol una sau un an sau o saptamana....
anaROBERT
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:00
Nu trebuie sa-t6i smulgi inima din piept si nici nu poti uita la comanda,ar fi mult prea simplu.Trebuie sa lasi toata aceasta suferinta sa plece singura,la momentul potrivit .Ea va pali cu timpul,se va autodistruge,dar dureaza,nu trece de azi pe maine.Cu cat l-ai iubit mai mult cu atat trece mai greu,dar iti garantez ca trece,daca ai rabdare.Stiu ca vei iesi din aceasta poveste un om marcat,cu cicatrici sufletesti,dar ele iti vor aminti mereu ca data viitoare sa alegi mai constient,sa analizezi mai atent si sa nu-ti mai pui tot sufletul in mana unui barbat,pentru ca risti sa fie strivit.Iti garantez ca trece,trebuie doar sa ai rabdare si sa lasi toata durerea sa iasa si,intr-o zi,te vei trezi vindecata.Si intr-o alta zi v ei trai o alta poveste de dragoste,cu mult mai frumoasa,mai profunda,imbogatita cu noi sensuri si iti vei spune atunci ca a meritat sa astepti .De multe ori primim o suferinta pe moment si nu stim de ce,iar pe urma constatam ca am fost in felul acesta scutiti de o alta suferinta ulterioara care putea fi mult mai mare.Capul sus,toate trec si ceea ce e mai bun abia urmeaza sa se intample.
mantra
Postat pe 4 Ianuarie 2011 04:28
De la: garbo163677, la data 2011-01-02 15:58:02M-am vindecat de iubire si nu cred ca mai pot iubi vreodata. Singura alinare a ramas copilul .



esti vindecata atunci cand poti sa iubesti din nou
cricat
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:56
asta am vrut si eu sa subliniez in postarea mea.....
sper ca m-am facut inteleasa....
anaROBERT
Postat pe 5 Ianuarie 2011 00:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
conteaza virsta 8 De la: cri_cat 7 Februarie 2012 22:08
Caut iubita in Dej 4 De la: Anonimus007 13 Ianuarie 2018 09:40
problema 9 De la: garbo_455882 5 Noiembrie 2016 07:25
ceao 8 De la: garbo_471958 8 August 2017 23:50
fata blonda cu ochi albastri 31 De la: garbo248441 16 Noiembrie 2011 21:45
Setari Cookie-uri