Cum facem alegerea potrivita? (persoana alaturi de noi)


Asta e o intrebare ce multa lume si-o pune.

Se zice ca dureaza un an sa cunosti o persoana. Cum e cu dragoste la prima vedere? Cum facem aceasta alegere, pe baza caror criterii ?
Alex_Popa
Postat pe 29 August 2011 00:34
dap... si-o pune, si-o pune...
multa lume!
Thor_again
Postat pe 29 August 2011 00:38
mai ales la ora asta, brothorele
sora_ilsi
Postat pe 29 August 2011 00:43
Un an?
Se zice ca poti sta o viata cu un om si tot sa nu-l cunosti.
Dragostea la prima vedere e cam asa..... la a doua, a treia..... asa ca poti alege......asta pana culegi :
lacramioaracrengi
Postat pe 29 August 2011 17:10
pana culegi sau pana esti cules!

eh, da' numa o clipita, ca vine iri-nuca, si va iespliciteaza ea mintenash, cum trebuie sa cuatatzi persoana care sa aiba aceleasi convingeri cu ale voastre, care berbatzi e nishte porci care le pute picoarele si care ea trebuie sa le dea bani ca de aia nu-i ia sa-i faca copii pe care tot ea sa-si educe care trebuie sa-i invetze shmecheri ca pe barbatzi care ei asa e si strica femeile si care din ele femei cumintzi care este se transformeaza in femei rele care discerneaza ca berbatzii nu e buni de nimik...
huh
alfheim
Postat pe 29 August 2011 17:26
Dragostea la prima vedere e atunci cand simti fluturi in stomac,cand nu te doare nimic dar simti sufletul din tine,cand zbori la figurat,cand zambesti pe strada fara motiv si saluti pe toti si pe toate,cand te simti copil si totusi matur,cand se aude un "clic' in mintea ta..E atat de frumos ...dar ..pacat ca si trece si cand te trezesti..nu te mai recunosti! Noroc ca dragostea vine din nou,si iar fluturi ,iar "zbori",iar zambesti de-a-ntampa..ciclul se repeta..
elisabeta_boia
Postat pe 31 August 2011 21:32

Merci de raspunsuri!
Am facut si eu cercetarile mele pe acest plan inca de mai de mult, dar am deschis acest subiect sa vad cum gandesc oamenii.

Da exista si dragoste la prima vedere, care sa fie de durata. ( Sambata am fost la nunta a 2 asemenea specimene ;)) ) Desi se spune ca aceasta dragoste nu tine uneori face Domnul cum face si pune fata in fata 2 persoane care ajung sa se iubeasca orbeste.

Cat despre alegerea potrivita exista o multitudine de factori care ne pot face sau nu fericiti langa o anumita persoana.

1 Atractia si iubirea trebuie sa fie reciproca.
2 Persoanele trebuie in mare parte sa se completeze una pe alta nu doar sa-si gaseasca lucruri pe care le fac in comun. Se zice ca oamenii ajung pe acest pamant si trebuie sa-si gaseasca acea persoana care sa-l completeze. De exemplu tipu e zgarcit rau , fata ar trebui sa fie darnica,
asa fiecare va invata unul de la celalalt si se va ajunge la un echilibru.

Se zice ca acest univers e condus de o singura lege, Legea Atractiei reciproce. Alb- negru, Lumina- Intuneric, Dragoste - ura etc.

A zice ca cineva uraste inseamna ca acea persoana nu cunoaste dragostea, ura fiind un cuvant inventat pentru a arata lipsa dragostei.

De asemenea o persoana nu poate excela in viata daca nu cunoaste si iubirea.

3 In ziua de azi dragostea e intelesa gresit. Un cuplu de tineri adolescenti ajung sa faca sex din placere ( ei numesc asta dragoste) si ajung sa se numeasca un cuplu. Pe acest criteriu baietzasii de cartier ajung sa se laude cu ceea ce nu au. Asta e o idee total gresita despre dragoste. Dragostea este acel lucru pe care daca-l cauti nu-l gasesti ci vine de la sine cand te astepti mai putin. O relatie bazata pe dragoste e una care va dainui ani nu doar saptamani. Iubirea inseamna de asemenea intelegerea nevoilor partenerului, nu doar satisfacerea nevoilor personale.

Sunt atat de multe de discutat pe domeniul acesta incat as umple pagini intregi ale acestui forum.

Voi reveni cu un post pe aceasta tema in care imi voi lansa ultima carte si in editie online.

Va doresc numai pace si iubire si nu uitati sanatatea e mai presus de toate!
Alex_Popa
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:23
mda...vad ca la teorie stai bine
cat despre "cercetarile" alea...ma abtin, ca a sunat ca dreaq...exact genul "un grup de cercetatori australieni a descoperit ca yeti a trait pe malul marii moarte"
michelle_
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:39
din cate inteleg eu , omu' vrea sa-si lanseze o carte
asta o fi interesu ' ?????
jeanette40
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:43
ultima carte?
as fi interesata sa le vad si pe cele anterioare, daca se poate

si ca sa fiu ontopic, as spune ca nu exista retete si garantii atunci cand alegi persoana de langa tine
ca sa fiu sincera, "a alege" mi se pare total neinspirat...doar nu faci casting ca sa vezi care corespunde...
michelle_
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:46
hai ca iar carcotitzi voi la topicul omului ...
daca omul e gambler inrait si viatza e o loterie
cum sa nu aleaga si el ca aia de la 4 din 69 ...
iete la ele ...
asta e... in viatza alegi sau te lasi ales, cules, reales la congres, ales bules ...
oricum pana la urma nu conteaza cine pe cine alege ... important e cine numara voturile!
alfheim
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:54
De la: alfheim, la data 2011-09-02 16:54:48
ales bules ...
!



praf s-o-ales....

doc, mereu in campanie, frate?
cine vrei tu sa te aleaga?
eu te-am ales deja....dintre multi altii
la fel si pe li....
acum vorbim de barbati, da?
dor72_
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:58
Mie mi-a dor si de Tatoo....stie cineva ceva de el? Zau mi-e dor de el...
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:01
De la: Alex_Popa, la data 2011-08-29 00:34:38
Asta e o intrebare ce multa lume si-o pune.

Se zice ca dureaza un an sa cunosti o persoana. Cum e cu dragoste la prima vedere? Cum facem aceasta alegere, pe baza caror criterii ?



Un an?doar un an? eu am avut nevoie de 30 si tot mai am nedumeriri!
zwillinger
Postat pe 4 Septembrie 2011 16:49
De la: Alex_Popa, la data 2011-08-29 00:34:38
Asta e o intrebare ce multa lume si-o pune.

Se zice ca dureaza un an sa cunosti o persoana. Cum e cu dragoste la prima vedere? Cum facem aceasta alegere, pe baza caror criterii ?


dragostea la prima vedere e si ea o loterie! vb in cunostinta de cauza;daca as da timpul inapoi, nu as mai da doi bani pe faza asta.
zwillinger
Postat pe 4 Septembrie 2011 16:52
Mai nene... nu exista dragoste la prima vedere. E o chestie inventata de Hollywood. Nu-ti ajunge o viata s-o cunosti pe tanti aia de langa tine. Nici daca vrei.

PS: your book will suck
sierra_ig
Postat pe 17 Septembrie 2011 06:18
Pai o "tanti" intr-o viata..nici ea..nu ajunge sa se cunoasca prea bine... dar,mi-te tu?!!
elisabeta_boia
Postat pe 17 Septembrie 2011 18:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oara daca un barbart isi iubeste cu adevarat sotia....mai poate insela???? 136 De la: tutankhamon 14 Octombrie 2009 13:03
BRBAII RZBUNTORI... 24 De la: sophia 24 Septembrie 2009 22:53
Cum facem alegerea potrivita? (persoana alaturi de noi) 17 De la: elisabeta_boia 17 Septembrie 2011 18:30
Relatii paralele 38 De la: garbo031138 24 Iulie 2009 16:22
Fidelitate.... Moralitate.... 86 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:01
Setari Cookie-uri