Fosta lui sotie este cea mai buna prietena a lui



Eu si sotul meu suntem impreuna de 6 ani si jumatate. El a mai fost casatorit inainte si are un copil cu fosta sotie. Copilul ii apropie foarte tare, dar asta nu se explica de ce ei au ramas prieteni atat de buni. Imi spune ca nu o iubeste, ea si-a refacut viata alaturi de alt barbat etc. dar ei doi se tot cauta, isi vorbesc, ea stie multe lucruri despre mine si despre noi. ma scoate din minti! nu stiu cum sa ii spun! nu stiu ce sa fac?
garbo_1155
Postat pe 15 Martie 2012 17:24
lasa-l,daca nu poti intelege o astfel de legatura intre ei.
uiti ca au un copil?,iar asta n-o poate schimba nimeni,oricat si-ar dori.
madita
Postat pe 16 Martie 2012 01:30
Mai rar se intampla ca dupa divort, cele doua persoane sa ramana in relatii bune. Tu dai mai multa importanta acestui fapt decat o are. Au un copil impreuna si este bine ca ii ofera un climat amiabil.
cri_cat
Postat pe 16 Martie 2012 07:05
De la: madita, la data 2012-03-16 01:30:56lasa-l,daca nu poti intelege o astfel de legatura intre ei.http://stareanatiunii.com/socant-traian-basescu-a-violat-o-femeie.html
uiti ca au un copil?,iar asta n-o poate schimba nimeni,oricat si-ar dori.

ESTE GREU SA AI UN BAIAT LA DISTANTA SI SA NU-L POTI LASA PRESEDINTE IN LOCUL TAU
garbo270412
Postat pe 19 Martie 2012 19:14
De la: cri_cat, la data 2012-03-16 07:05:50Mai rar se intampla ca dupa divort, cele doua persoane sa ramana in relatii bune. Tu dai mai multa importanta acestui fapt decat o are. Au un copil impreuna si este bine ca ii ofera un climat amiabil.

NOROC CA eLENA ESTE STEARPA CA-MI FACEA O GRAMADA DE VITEI
garbo270412
Postat pe 19 Martie 2012 19:15
Poti sa il rogi pe sotul tau sa nu ii vorbeasca fostei despre tine,nici despre voi doi.
Sa vorbeasca doar despre copilul lor,si de ce ii priveste pe ei doi.
In rest,nu poti face nimic,e necesar sa fie buni prieteni,de dragul copilului pe care il au.
sa ii explici ca te simti ciudat,ca ea sa stie lucruri despre tine.
d
daniilia
Postat pe 22 Martie 2012 01:07
de ce te deranjeaza? Banuiesti ca e mai mult decit amicitie?
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 20:04
1155 a plecat dintre noi.
diagh73
Postat pe 28 Martie 2012 20:15
spune si tu ca si-a sters contul sau ceva, "a plecat dintre noi" suna cam sinistru.
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 20:19
pleaca ai nostri,vin ai nostri...
daca intelegi ce vreau sa zic...
iasomia
Postat pe 28 Martie 2012 20:33
Ma scuzi, dar mi-a zburat porumbelul :-) . Oare de ce-si inchid conturile? Si de ce deschid atatea topicuri, care se bat uneori cap in cap?
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 12:31
se deschid topice de catre admini (deghizati in utilizatori)... doar, doar se mai anima forumul asta. Unele chiar prind la forumisti pentru ca sunt legate de problemele lor actuale.
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 12:39
Multumesc pentru informatie :-) Sunt noua pe aici, si m-am bagat si eu in mai multe discutii... mai cu folos, sau fara.
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 14:13
toti facem la fel pe aici
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 14:18
De la: garbo_1155, la data 2012-03-15 17:24:52

Eu si sotul meu suntem impreuna de 6 ani si jumatate. El a mai fost casatorit inainte si are un copil cu fosta sotie. Copilul ii apropie foarte tare, dar asta nu se explica de ce ei au ramas prieteni atat de buni. Imi spune ca nu o iubeste, ea si-a refacut viata alaturi de alt barbat etc. dar ei doi se tot cauta, isi vorbesc, ea stie multe lucruri despre mine si despre noi. ma scoate din minti! nu stiu cum sa ii spun! nu stiu ce sa fac?

In caz ca te mai intorci pe-aici...
Sa stii ca asemenea relatii sunt intr-adevar foarte rare, dar exista; de cele mai multe ori se ajunge la asemenea situatii cand cei doi isi dau seama ca sunt mult mai buni ca si prieteni decat erau ca si cuplu, iar relatia aceea din care pasiunea s-a stins si ramane doar prietenia aceea profunda bazata pe cunoasterea aproape totala a celuilalt este foarte puternica. Daca mai adaugi si un copil la mijloc, cu atat mai mult. Nu vad niciun motiv sa te deranjeze aceasta relatie atat timp cat tu nu te simti neglijata din cauza ei sau exclusa. Dar relatia ta cu fosta lui cum e? Iti spun toate astea pentru ca la fel e si relatia mea cu fostul sot. De cand am divortat ne intelegem mai bine decat inainte. E o prietenie bazata pe o istorie comuna si pe foarte multe alte lucruri pe care le-am avut intotdeauna in comun pe care divortul nu le-a sters brusc. Nu trece zi sa nu ne sunam, ne mai si vedem din cand in cand. Eu pastrez legatura si cu fosta mea soacra, pentru ca o iubesc la fel de mult, fratele meu este in continuare foarte bun prieten cu fostul meu sot. Iar eu consider ca toate astea denota maturitate din partea noastra.
Pentru ca reusim sa ne lasam la o parte ranchiuna si nimicnicia persoanala si sa ne comportam asa cum ar fi normal in astfel de situatii. Un divort sau o despartire nu trebuie neaparata sa fie o declaratie de razboi. In relatiile pe care le-am avut dupa divort, persoanele cu care am fost au stiut de la inceput, foarte clar, care este relatia mea cu fostul sot si au putut sa accepte sau sa paraseasca relatia. Nu am nevoie langa mine de un om nesigur si gelos, cu vederi inguste.
Asa ca inainte sa vorbesti cu el, pune-ti niste intrebari in privinta motivelor pentru ca relatia lor te deranjeaza si abia apoi, dupa ce ti-ai gasit un raspuns la acele intrebari si te-ai lamurit ce simti mai exact si de ce, deschide o discutie cu sotul tau. Insa, s-ar putea sa te lamuresi tu singura ca n-ai niciun motiv sa fi deranjata de relatia lor atata timp cat comportamentul lui fata de tine nu e alterat din pricina fostei sotii.
druscuta
Postat pe 6 Aprilie 2012 09:25
Incearca s avorbesti frumos cu el si sa i spui ce ai pe suflet la modul cel mai sincer. el va intelege si ti va explica situatia., nu-ti ruina relatia fara niciun motiv...
andradatudor80
Postat pe 6 Aprilie 2012 11:29
De la: diagh73, la data 2012-03-28 20:15:041155 a plecat dintre noi.


Ooooh, yeaaah! A plecat la loc cu verdeata, unde nu exista durere si intristare iar dilemele de tipul "e bine ca matracuca -ailalta matracuca, nu io!- e cea mai buna prietena a lui?" si-au pierdut sensul.
Thor_again
Postat pe 6 Aprilie 2012 11:40
si uite asa a ramas fericit matracucu. cu una-i prieten, celeilalte ii duce panselute si-i face pomeniri
si_totusi
Postat pe 6 Aprilie 2012 12:34
Este o situatie dificila pentru tine,tine inca la fosta sotie si cauta orice prilej prin intermediul copilului pe care il au impreuna sa se impace cu ea,crede-ma si eu am avut o relatie de acest gen,dar norocul meu a fost ca m-am trezit la timp,adica nu l-am iubit si mi-a fost mai usor sa scap din mreje,dar a fost la fel de fals ca si sotul tau-un mincinos care te foloseste doar cu gindul la baba lui pocita,iarta-mi expresia.Esti o femeie care isi iubeste sotul,dar din pacate el nu te iubeste din moment ce vorbeste cu fosta despre relatia voastra,este un subiect tabu pe care nu trebuie sa-l spuna la nimeni,este clar ca nu-i pasa de tine.
Ai dreptate cand spui ca te scoate din minti situatia,eu iti dau un sfat:interzice-i sa mai vorbeasca cu aia despre relatia voastra,sau lasa-l dracului ca si asa nu poti sa schimbi cu nimic destinul-are un copil si este legat pe veci de fosta nevasta-,mai gasesti barbati nu-i singurul pe pamint,gaseste-ti unul fara copii,liber cu care sa ai copii -tu pe viitor si care sa te iubeasca cu adevarat,mai sunt sa stii inca si astfel de barbati,un pic de curaj iti trebuie.
Succes!
garbo162553
Postat pe 6 Aprilie 2012 18:02
sase -sapte ani se spune ca dureaza dragostea inflacarata, barbatii precum copii dupa ce se joaca vor acasa , daca in acesti ani ai casnicie voastre nu s-a simtit acasa acum poate are ganduri, cert este ca ce este in mintea lui nu poti schimba si mai ales nu-i poti modifica trecutul, ai grija insa daca te agiti prea tare ar putea sa se simta incorfortabil si chiar daca nu se intoarce la fosta , poate cauta alta, doar a mai facut-o odata , nu?
carmen46
Postat pe 6 Aprilie 2012 20:20
Imi cer iertare pentru cele ce voi scrie...dar lucrurile intre ei nu stau chiar asa cum le prezinta el...inca mai are sentimente pentru fosta...si chiar relatii intime....si tu esti folosita...atat....un fel de menajera...asa se inteleg ei mai bine...si merg inainte cu relatia ...iar tu stai si privesti neputincioasa.Cu timpul ai sa te trezesti la realitate si ai sa iei decizia corecta...lasa-i sa-si traiasca viata...retrage-te....Copilul este doar un pretex , o motivatie....din partea lor....inca mai palpaie flacara intre ei....
wildchery
Postat pe 7 Aprilie 2012 08:39
Fa-i si tu doi copii. In felul acesta va alerga in egala masura si intr-o parte si in alta.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 09:08
In calitate de sotie actuala, ai si tu niste drepturi. Daca motivul este copilul, de comun acord cu cealalta familie, ar putea sa-l aduca la un anumit interval de timp sa stea la voi, pentru o zi sau in vacante. Personal, mie gestul mi se pare tardiv.Nu faci copii dupa care te desparti si brusc te apuca dorul de ei. Cred ca tipul vrea sa suga de la doua oi. Parerea este strict personala. De aceea sugerez sa ii faci si tu un copil sa nu mai caute motive. Vrea sa stea cu fosta, sa se duca la ea. Dar in pacea care o inchei, pune-i conditii pe care sa nu le poata indeplini. Nu ar fi rau daca ai folosi si scrisul cu martori sau in prezenta unei avocate. Formulez doar idei. Tu esti cea care le refuzi sau le poti pune in practica
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 00:11
Si eu sunt divortata de 7 ani, dar am ramas prietena f buna cu el, desi in timpul casatoriei nu mai reuseam sa comunicam absolut deloc si sa terminat f urat.Dar... , exista un DAR!, dupa divort evenimentele vietii,ne-au facut sa devenim amici, prieteni buni. Cand avea vreo problema ma suna, imi cere parerea, dar fara sa stie iubita lui:). E adevarat noi nu avem copii impreuna, deci eu spun sa nu-ti faci griji, sa nu fi geloasa, pe o relatie de tata si mama, ci sa te bucuri de propria ta casatorie, iubirea pe care i-o porti lui si copilului lui, vietii tale. Viata si asa e plina de probleme, griji,....nu are rost sa te mai framanti pentru ceva care a disparut, nu mai e.Fii sigura de dragostea sotului tau si nu-ti mai acri sufletul degeaba. De nu, risti chiar sa-l pierzi, dar nu in favoarea fostei, ci a alteea, care ar putea profita de nesiguranta ta. Cu multa sinceritate, Adri
metisben
Postat pe 10 Aprilie 2012 17:45
Iubeste-l in fiecare seara pana incepe sa-i tremure genunchii si a doua zi se scoala la 12.
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2012 20:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tradarea persoanei iubite 41 De la: piper 13 Iulie 2009 18:32
FERICIREA SI PRETUL PLATIT PENTRU EA! 22 De la: Allegra 20 Februarie 2011 14:57
ce credeti? 23 De la: garbo262855 18 Aprilie 2012 18:46
nu stiu cu care sa raman 41 De la: garbo_384967 13 Noiembrie 2013 23:56
ce sa mai cred 7 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:35
Setari Cookie-uri