cand e mai greu? inainte in timpul sau dupa divort....

887, chestia cu divortul te va urmari toata viata e relativa. si apoi, cine spune ca tre` sa divortezi doar in ideea ca vei gasi ceva mai bun sau ca vei mai gasi ceva? adica, e o chestie strategica, de manevra smechera? ma debarasez de asta, ca sa-l iau pe altul... nu! divortezi pt ca nu ti-e bine in contextul dat! orice alta motivatie e dincolo de resortul divortului si improprie.
esme
Postat pe 25 Iulie 2011 11:33
cel mai greu e in timpul divortului cand inca speri sa se schimbe ceva. un act nu tine 2 oameni. o sa te simti f libera imediat dupa sentinta.
garbo215344
Postat pe 25 Iulie 2011 22:25
Chestia asta cu "divortul te va urmari toata viata"este si ea direct proportionala cu bunul simt al fiecaruia si cu dragostea REALA simtita vav de fostul/a sot/sotie. Cu cat esti mai sensibil si implicit mai sincer(una o implica pe cealalta)cu atat vei "da mai greu la spate" natura afectiunii,insa cu cat esti mai putin din cele de mai sus vei face fata mai usor divortului ca sa nu mai spun naturii afective de "dupa"....nesimtitii si jigodiile de regula trec mult mai usor peste asta,desi eu nu incurajez genul asta de ..."oameni"sunt deja prea multi ,tot mai multi, si tocmai de aceea se ajunge la divorturi!
Gabriel1960
Postat pe 27 Iulie 2011 08:52
Un divort doare ca o interventie chirurgicala...fara anestezie..

Totul e sa lupti cu tiine sa ajungi la faza nr. 4 din cele 4 celebre ale durerilor sufletului...

Impacarea... cu tine, cu toti si toate.

Numai de tine depinde..

Sunt momente mult mai tarziu cand te vei intreba... de ce Dumnezeu ai suferit atat de mult...de ce ai pierdut atat timp suspinand..

Daca vei zambi tu cu tine amintindu-ti ce bleaga ai fost si cat de mult ai suferit... si cat de mult timp ai oferit altuia....

In viata ta esti eroina principala. Nu altcineva.

Daca am putea sa nu mai uitam asta de cate ori ne indragostim...
mihaela_stefanescu
Postat pe 28 Iulie 2011 16:33
miky, se iezisteaza si varianta doi, aia in care dai peste alta belea.... care sa-ti faca viatza asa minunata ... de incepi sa te intrebi .. oare de ce-am divortzat ...
dar sa speram ca n'a fi si cazul ei ...
ca cica suferintza, chiar daca nu te omoara si te intareshte ... de cele mai multe ori te inraieshte!
alfheim
Postat pe 28 Iulie 2011 16:57


e greelee FRATE!!
ee ee grele
la firmele mele

aiasta ma preocupa...dar stiti ceva??
mi se rupe


di tati si tate

vaai di noi



dar sa nu ne pierdem ritmul
LILO
Postat pe 28 Iulie 2011 17:01
In general, oamenii care au suferit sunt buni si intelepti...

Rai sunt cei pe care i-a rasfatat viata... si cred ca totul li se cuvine...
mihaela_stefanescu
Postat pe 28 Iulie 2011 17:08
"Un divort doare ca o interventie chirurgicala...fara anestezie..

Totul e sa lupti cu tiine sa ajungi la faza nr. 4 din cele 4 celebre ale durerilor sufletului... "

naspa daca ramanem blocati intr-una din primele trei
Eugenia69
Postat pe 28 Iulie 2011 17:08
acum depinde, mihaela
pe unii ii inraieste, ura si neputinta,
pe altii ii face intelepti, durerea, pentru ca au gasit anumite cai prin care au descoperit o alta realitate, o alta fatza, un alt drum, care, din fericire, era deschis...
dor72
Postat pe 28 Iulie 2011 17:24
De la: garbo215344, la data 2011-07-25 22:25:59cel mai greu e in timpul divortului cand inca speri sa se schimbe ceva. un act nu tine 2 oameni. o sa te simti f libera imediat dupa sentinta.


Cred ca situatia asta apare daca nu esti convinsa ca varianta cea mai buna e divortul. Daca stii ca nu aveai de ales, suferi... dar nu atat de mult ca inainte. Probabil daca decizi sa divortezi doar la nervi, tot mai speri ca pana ai hartia in mana... sa se mai rezolve ceva. Dar, asa cum s-a tot spus, din pacate divortul nu se produce odata cu hartia, ci cu mult inainte.
cineva1
Postat pe 29 Iulie 2011 16:23
De la: garbo193887, la data 2011-07-25 11:27:54Divortul e o etepa grea a vietii. daca nu reusesti sa schimbi ceva in relatia ta sau e nu e dispus pt asa ceva fa ce crezi ca e bine pt tine.dar nu uita divortul e ca o rana care va ramine toata viata iar amintirile bune sau rele te vor urmari mereu.POTI SA LE UITI DACA GASESTI CEVA MAI BUN DE CE AI AVUT.....dar e mai greu in ziua de azi ...nu mai ai incredere in tine dar in altul.Aici joaca rolul NOROCUL.....ai grija de tine .succesc



good point!
zara28
Postat pe 29 Iulie 2011 18:04
Ramai intotdeauna cu amintiri frumoase. Dar, ce se intampla cu alea urate? Nu exista despartire sau divort provocate de prea multe fericire. Daca relatia s-a terminat, cu siguranta au fost multe lucruri urate.
Si chiar daca raman si lucrurile frumoase despre care iti amintesti uneori, nu trebuie niciodata sa uiti partile care au dus la despartire. Asa iti va fi mult mai usor sa treci peste situatie si la un moment dat sa ii dai voie altcuiva sa intre in viata ta.
Da, vor exista comparatii intre cei doi, este in firea omului, dar niciodata nu uitati faptul ca cel dinainte a produs suferinta.
cineva1
Postat pe 29 Iulie 2011 18:20

sa nu exageram,divortul e o confirmare oficiala ca totul s-a terminat..

fiecare ,cand a ajuns la decizia asta ,in mod normal,e convins ca nu mai are rost sa continue sarada....care a devenit casnicia respectiva


nu te mai gandi la ce si cum a fost
ai o gramada de lucruri la care sa te gandesti, pentru viitor

si parerea mea,oameni nu se prea schimba,nu-i inraieste despartirea ,sau un esec,
au fost asa tot timpul,buni sau rai,cel mult, nu si-au aratat adevarata fata


sunsset
Postat pe 29 Iulie 2011 18:55
De la: OTEEA, la data 2011-07-11 01:07:09Buna seara. Am depus actele acum doua saptamani dupa ce doua luni am incercat sa refac tot ce a stricat el....
Am vrut sa i intreb pe cei ce au trecut prin asta. M a doare sufletul... vreau sa stiu cat o sa dureze chinul asta. si daca aveti si idei cum as putea scapa de durere vi le accept .


singura care te poate ajuta esti chiar tu, nu ideile altora. daca ai luat aceasta decizie inseamna ca relatia nu a mers. mai bine acum o durere in suflet de cateva luni decat o durere pt o viata intreaga
allay
Postat pe 29 Iulie 2011 19:15
,,quasaria
dor, eu nu incerc sa imi impun pct de vedere, mai ales ca de obicei nu abordez caile cele mai simple... Dar personal nu mi se pare fair sa o pacalesc nici pe fie-mea. Si dac anu o pacalesc pe fie-mea, nu as pacali nici un alt copil mare.
Scopurile comune pot sa nu fie chiar atit de "comune" cum ne imaginam privind lucrurile unilateral. Deoarece n-as admite s stau cu un cineva care nu poate - ca nu e capabil - sa aiba un punct de vedere valid, deci trebuie sa il urmam oricum pe al meu, mi se pare normal sa ii dau sansa sa si-l sustina. Si daca nu corespund interesele noastre, vedem ce facem. Nu il tarai, nici mai pe fata nici mai pe dos, spre ceea ce vreau eu. Nici macar intr-un mod soft. Deloc. In momentul in care simt, de exemplu, ca vrea sa se desparta, cale batuta. Sigur, pot sa ii dau toate argumentele pentru care eu n-as considera ca trebuie sa faca asta. Dar nici un moment n-am sa incerc subterfugii ca sa il pastrez. Tocmai pentru ca stiu ca pot - dar miza care ma intereseaza nu mai exista. "

sustin acest punct de vedere,si sant absolut de acord cu tine quasaria
sunsset
Postat pe 29 Iulie 2011 19:54
De la: Gabriel1960, la data 2011-07-27 08:52:06Chestia asta cu "divortul te va urmari toata viata"este si ea direct proportionala cu bunul simt al fiecaruia si cu dragostea REALA simtita vav de fostul/a sot/sotie. Cu cat esti mai sensibil si implicit mai sincer(una o implica pe cealalta)cu atat vei "da mai greu la spate" natura afectiunii,insa cu cat esti mai putin din cele de mai sus vei face fata mai usor divortului ca sa nu mai spun naturii afective de "dupa"....nesimtitii si jigodiile de regula trec mult mai usor peste asta,desi eu nu incurajez genul asta de ..."oameni"sunt deja prea multi ,tot mai multi, si tocmai de aceea se ajunge la divorturi!




scurt si la subiect..
roby_cado
Postat pe 29 Iulie 2011 21:50
Fain spus...chiar foarte fain
garbo192031
Postat pe 29 Iulie 2011 22:04
BUNA,INCEARCA SA-TI OCUPI TIMPUL CU ALTCEVA ,FII MAI INCREZATOARE IN TINE GANDESTE-TE LA CE VREI SA REALIZEZI IN VIITOR SI VEI PUTEA TRECE MULT MAI USOR ,CHIAR DACA DE UITAT NU AI CUM SA UITI ATAT DE REPEDE
garbo112380
Postat pe 30 Iulie 2011 08:51
ma doare cand vad cupluri care merg,asa zicea un bun amic.si totusi,tre mers inainte.si maine e o zi.si e a noastra
dolly69
Postat pe 30 Iulie 2011 16:20
Oteea ,unde esti ,draga mea??Stiu ca doare ,dar vino si vorbeste cu noi si mai uiti de suparare...
constance
Postat pe 2 August 2011 19:12
trece, cu timpul,...pana ramane o strangere de inima, cand te gandesti la asta.
decat sa stai langa un om care mimeaza relatia, din ratiuni numai de el stiute, mai bine sansa unei alte vieti.
fiecare om are dreptul sa fie iubit.
Mary_moon
Postat pe 27 August 2011 19:33
Buna ,, din propria mea experienta ''-nu poti terge totul trecutul, ıt-i va fi greu ın primele luni ,,,,
dar cu timpul va trece .......
Daca nu sta aproape de tine i daca e la distana e i mai bine ...
Mlaura
Postat pe 27 August 2011 19:53
E bine cand esti linistit
Noli
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:24
245..?din experienta?
elisabeta_boia
Postat pe 25 Septembrie 2011 22:28
De la: elisabeta_boia, la data 2011-09-25 22:28:29245..?din experienta?


din exp, sarut mana Bety
Noli
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:59
nu am trecut prin asta, dar din auzite , stiu ca e greu, dar vei trece cu ajutorul prietenilor si a lui dumnezeu
narcysa
Postat pe 4 Octombrie 2011 07:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu siguranta inca un divort!!! 29 De la: daria_pet 20 August 2009 01:16
DIVORT.....CU NABADAI 49 De la: amarezza 8 Ianuarie 2010 16:47
bani in plus! 1 De la: elisabeta_boia 16 Noiembrie 2011 23:33
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:55
poate fi sotul ...perfect? 50 De la: Maya45 10 Ianuarie 2016 18:33
Setari Cookie-uri