cand e mai greu? inainte in timpul sau dupa divort....

doruleato e atat de cald.... cum de iti vin in minte atatea cuvinte...si le mai dai si un inteles?


Oteea ...toti oamenii astia iti traduc exact ceea ce simti tu acum....si te sprijina.....altfel, te-ar ignora

e greu...dar important este sa nu cazi, desi si aici exista o solutie....ai de unde te ridica

Eugenia69
Postat pe 16 Iulie 2011 19:42
De la: dor72, la data 2011-07-16 19:30:51incompatibilitate, neacomodare, egoism, necomunicare, sperante false, schimbarea prioritatilor...lista este foarte lunga
totul se poate sfarama intr-o secunda...fara sa stii macar ce te-a lovit...si ramai nauc si nu intelegi.....
e nevoie de foarte multa atentie, analiza, manipulare chiar...nu sunt retete, asta e clar....sunt atat de multi factori implicati incat e greu si necesita foarte mult timp sa clarifici niste lucruri care, desi aparent sunt simple, au niste profunzimi care uneori ( de cele mai multe) raman neexplorate, chiar nedescoperite....
daca iti cade fisa la timp, te prinzi cum sta treaba si poti actiona in consecinta...daca nu...se ajunge la certuri, etc...pana spre divort, etapa in care lucrurile nu se mai clarifica nici atat...


Foarte adevarata, din pacate, lista ta. :)

Iar treaba cu fisa cazuta la timp, si mai adevarata. Insa daca citesti rapoartele de divort pentru ultimii ani te ingrozesti. Oare a ajuns sport national sa divortezi? Din pacate, cu toata lumea cu care vorbesc, este socata de cate divorturi aude. Ba, mie chiar imi spun... Aaaa, tu esti chiar un caz fericit. (asta pentru ca noi am divortat fara certuri si scandal si pentru ca putem discuta normal).
Cum se poate sa ajunga lumea sa spuna ca divortul in sine e un caz fericit?
cineva1
Postat pe 16 Iulie 2011 19:44
nimeni 1, cineva 1...am ametit....

cineva...pentru un nik-name atat de personalizat iti pui niste intrebari.... bucura-te de civilizatie si gata.
Eugenia69
Postat pe 16 Iulie 2011 19:48
De la: Eugenia69, la data 2011-07-16 19:48:28nimeni 1, cineva 1...am ametit....

cineva...pentru un nik-name atat de personalizat iti pui niste intrebari.... bucurate de civilizatie si gata.


:)))))))))))))))))))
cineva1
Postat pe 16 Iulie 2011 19:50
sincer, nu ma pricep deloc la semnele astea...in schimb, iti doresc sa-ti fie bine...pentru ca trebuie, pentru tine!
Eugenia69
Postat pe 16 Iulie 2011 19:52
eugenia...
mie mi-s tare dragi oamenii...desi nu se vede ( cine are ochi, vede)
eu vorbesc din prisma experientelor mele....
pe masura ce capeti experienta si ai anumite trairi....constati cu stupoare ca fiecare proverb/pilda/maxima capata sens...le intelegi pur si simplu...
mai bombastic vorbind, simti fiecare etapa in dezvoltarea ta si atunci cand se produce declicul, pur si simplu vezi, intelegi, ti-e atat de clar , incat ramai asa
mie mi se parea total aiurea sa spui ca o femeie face ce vrea cu barbatul....pana la declic...imi si vine sa rad ce simplu e....asta este exemplul cel mai simplu e ca o plastilina pregatita pentru modelaj, mereu la dispozitia ta....gata incalzita...
eu, ma provoci....astea-s neshte laturi ascunse ....nu e de trambitat...
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 22:32
De la: dor72, la data 2011-07-16 19:30:51incompatibilitate, neacomodare, egoism, necomunicare, sperante false, schimbarea prioritatilor...lista este foarte lunga
totul se poate sfarama intr-o secunda...fara sa stii macar ce te-a lovit...si ramai nauc si nu intelegi.....
e nevoie de foarte multa atentie, analiza, manipulare chiar...nu sunt retete, asta e clar....sunt atat de multi factori implicati incat e greu si necesita foarte mult timp sa clarifici niste lucruri care, desi aparent sunt simple, au niste profunzimi care uneori ( de cele mai multe) raman neexplorate, chiar nedescoperite....
daca iti cade fisa la timp, te prinzi cum sta treaba si poti actiona in consecinta...daca nu...se ajunge la certuri, etc...pana spre divort, etapa in care lucrurile nu se mai clarifica nici atat...


... eu nu's in divort acum, dar subiectul asta zau ca mi se potriveste manusa...
Ce m-a surprins este afirmatia ca trebe atentie, analiza, manipulare.... Da?
Pentru?
"A manipula", prin definitie, inseamna a influenta o persoana fara vointa ei. Asta e deosebirea dintre a manipula si a convinge. Extrapolind, inseamna ca vrea altceva decit sint eu dar fac tot posibilul sa pacalesc si sa il determin sa ma accepte - din nou, pentru?!
Pentru a pastra unitatea cuplului? A cuplului cu un barbat care trebuie manipulat sa stea linga tine? Cind de fapt toate, din copilarie, visam feti frumosi care sa decapiteze toti balaurii pentru noi... iar visele astea, fie ca recunoastem fie ca nu, nu ne trec niciodata?
Atunci cind fie-mea m-a intrebat daca poate deveni printesa cind va fi mare i-am spus ca da. Poate. Poate deveni orice cind va fi mare. Si eu chiar cred asta. Cred ca viata poate fi oricum. Ca in filme. Numai sa ii dam sansa sa fie.... E chestiune de alegere si chestiune de curaj sa nu te limitezi la nimic mai prejos din ce iti doresti pentru tine...
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2011 22:45
si eu ma intreb cum vine aia sa `lupti pt iubirea ta`. pai de ce trebuie sa lupti?! ce nu stii ca iubesti? nu e acolo iubirea? aa! ce vrea ideea, chipurile, sa spuna e sa lupti pt iubirea lui sau a ei, si pe care o crezi a ta ori ca ti se cuvine, de fapt, de drept si de orice altceva, dar nu e! bun! si ce-ai putea sa faci? sa-i dai o bataie zdravana? sa-l ameninti cu facaletul ori cu pistolul la tampla, ca, daca nu s-apuca sa te iubeasca, sa-si ia adio de la viata? nu! e inutil si te epuizeaza fara sens! daca totul nu curge, nu vine de la sine, e inutil. si, din pacate, nu exista lectii pt a invata afectiunea si iubirea! pt ca nu putem controla ceea ce nu stim, ceea ce nu putem masura si cuantifica. e vanare de vant!
esme
Postat pe 16 Iulie 2011 22:58
manipularea asta e de multe feluri, se manifesta in grade diferite si se aplica in unele situatii....
e o opinie personala...si raman la convingerea ca asa e
uneori e mai simplu sa recurgi la anume forme de manipulare care te ajuta sa atingi un scop comun, dacat sa incerci sa convingi, cu un milion de argumente, de un lucru care, pe aceasta cale, este sortiti esecului din fasa...
nu inseamna ca traiesti de asemenea maniera...vine si vremea clarificarilor...
barbatii sunt de foarte mult ori, niste copii razgaiati..si atunci esti obligata sa te comporti cu ei ca atare ( recurgand la mici ": pacaleli")
repet este o opinie personala...si o sustin....cu foarte multe argumente...
iar subiectul se potriveste la mai multa lume decat ai putea crede...
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 23:02
dor, eu nu incerc sa imi impun pct de vedere, mai ales ca de obicei nu abordez caile cele mai simple... Dar personal nu mi se pare fair sa o pacalesc nici pe fie-mea. Si dac anu o pacalesc pe fie-mea, nu as pacali nici un alt copil mare.
Scopurile comune pot sa nu fie chiar atit de "comune" cum ne imaginam privind lucrurile unilateral. Deoarece n-as admite s stau cu un cineva care nu poate - ca nu e capabil - sa aiba un punct de vedere valid, deci trebuie sa il urmam oricum pe al meu, mi se pare normal sa ii dau sansa sa si-l sustina. Si daca nu corespund interesele noastre, vedem ce facem. Nu il tarai, nici mai pe fata nici mai pe dos, spre ceea ce vreau eu. Nici macar intr-un mod soft. Deloc. In momentul in care simt, de exemplu, ca vrea sa se desparta, cale batuta. Sigur, pot sa ii dau toate argumentele pentru care eu n-as considera ca trebuie sa faca asta. Dar nici un moment n-am sa incerc subterfugii ca sa il pastrez. Tocmai pentru ca stiu ca pot - dar miza care ma intereseaza nu mai exista.



quasaria
Postat pe 16 Iulie 2011 23:14
tu ramai fixata, prinsa cu forta in experientele tale....
vad ca nu am fost suficient de clara ...vorbim paralel...
nu pot suferi catelusii de apartament, care fac sluj si la "aport" aduc cafeaua...
am o personalitate... nu prea s-au apropiat barbatii de mine....
am principii clare, nu mi le-am incalct niciodata....
ce spun este ca, e bine sa nu ramai rigida , fixista, ancorata in niste canoane
deschiderea si flexibilitatea, construieste, modeleaza, armonizeaza....
bine asta in functie de ceea ce iti doresti...
nu incerc in nici un fel sa te conving de vreun lucru, este imposibil in acest moment...
vor veni si deslusirile cu declicul ala despre care vorbeam....
acum , noi doua, vorbim din pozitii total diferite....de aceea ai impresia ca eu am luat-o pe aratura...
am spus de atatea ori expresia asta, incat mi se pare prea uzata...totusi ti-o voi spune si tie si te rog sa nu o iei ca si pe o ingamfare...(am avut si confirmarea ei de fiecare data) deci, eu vorbesc pentru ca stiu, tu vorbesti pentru ca nu stii...
nu te supara Q, uneori mi se pare ca esti total inflexibila...si iti daunezi singura....prea mult suferi...trebuie sa schimbi ceva la tine...pentru tine si pentru linistea ta...
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 23:27
dor,
aici nu e vorba de a stii sau a nu stii. E vorba de ce isi doreste fiecare om. Iar eu nu ma multumesc cu lucruri pe care pot sa le castig - pot sa castig orice. Dar nu vreau ca castig ci sa mi se ofere. Si nu pentru ca are argumente, ci pentru ca nu poate altfel. Stiind realitatea, nu invaluindu-l eu in tot felul de mreje. Ar fi prea simplu - si ar fi si pentru mine, sau mai ales pentru mine, o minciuna.
Stiu ca e destul de incomod ca punct de vedere, dar e singurul punct de vedere care pentru mine are sens. Asta vreau. Altceva nu ma intereseaza...
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2011 23:38
Eu inteleg perfect ce spune dor. E vorba de manipulare de tipul win-win. Adica sa fie amandoi fericiti. Manipularile de celelelalte tipuri, in care unul ramane nefericit, nu sunt ok.
Si ai dreptqate dor. Barbatii trebuie manipulati. Nu e vorba ca ii pacalesti, dar de multe ori, e mai bine ca ei sa ramana cu ideea ca ei sunt cei mai buni si ei au venit cu ideea.
O prietena de-a mea m-a intrebat exact acelasi lucru: dar, tu nu stii ca manipularea este cheia unei casnicii fericite.
Din pacate, nu stiu sa manipulez oamenii. Sunt genul de om care spune "ce-i in gusa, si-n capusa".
cineva1
Postat pe 16 Iulie 2011 23:39
manipulare win-win nu exista, aia e colaborare, tranzactie sau ce vrei tu, dar manipulare nu....
Manipulare presupune sa NU STIE unde vrei sa il aduci si atunci tu cum drak evaluezi ca e win-win? Ca asa ti se pare tine? Ca ar avea si el de castigat? Da' nu ii spui?
Si dupa aia cade Julieta in genunchi ca am facut-o sa iti fie tie bine, iubitule... Care bine... ala dupa mintea ei, desigur.

Sincer, sint satula de oameni care imi vor sau mi-au vrut in diverse momente "binele". Binele asa cum il concepeau ei.
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2011 23:50
Intodeauna oamenii directi ,au mai mult de suferit.Cu tact,diplomatie si rabdare au de cistigat.
constance
Postat pe 16 Iulie 2011 23:54
ce?
Despre ce vorbim aici?
Despre faptul ca ma fac presh si il pup in cour si il manipulez ca sa ramina cu mine - si sufletul meu unde e in povestea asta?! Asta vreau? De asta vreau sa ramina?
Nu. Vreau sa ramina pentru ca ma iubeste, nu pentru ca i-as da eu impresia asta. Nu pentru ca ii e mai bine cu mine, nu pentru ca ii e mila, nu pentru ca are obligatii, nu pentru ca nu gaseste - sau il fac eu sa creada ca nu gaseste - nimic mai bun. Nu pentru ca eu il determin intr-un fel sau altul sa se indoiasca de decizia de a pleca si sa ii creez impresia ca simte ca fata de mine.
Ci pentru ca el asa simte.
In conditiile in care eu pot sa il iubesc pina in pinzele albe si inapoi, sau simte la fel, sau daca nu cale batuta. Nu zburam la aceeasi altitudine.... unul vultur si unul gaina.... nu merge.
Nu as putea nici macar sa incerc sa il determin sa faca nimic. Sint unele decizii care trebuie sa fie ale lui, punct.

quasaria
Postat pe 16 Iulie 2011 23:57
Poate ca treceti printr-un moment de cumpana,multe casnicii au si astfel de momente.Gindeste-te ce ai putea face......No fi dracul chiar asa negru.
constance
Postat pe 17 Iulie 2011 00:19
Sunt noua pe aici dar trecuta printr-un divort si vreau sa-ti spun ca cel mai important este sa nu te mai uiti in urma, sa fii optimista si ai incredere in tine. Nu mai conteaza cine e vinovat. A fost parte din viata ta si vei trai cu ea toata viata, dar lasa in urma si poti incepe o noua viata si ... de ce nu?... poate cu mult mai buna, fii convinsa de asta. Eu, dupa finalizarea divortului ma simteam si inca ma simt plina de energie, simt ca pot muta muntii din loc. Acum sunt curioasa cat ma tine starea asta....
garbo214071
Postat pe 17 Iulie 2011 08:59
Daca a existat si dragoste cat de putina,,,, despartirea este foarte dificila,,trebuie sa te iubesti si pe tine sa ti-o dovedesti ...decat vai de doi mai bine vai de unul ....despartirea in toate aspectele ,,,divort,,moarte este foarte grea simti ca piere ceva din tine.....dar nimic nu este imposibil viata merge mai departe asa ca ....tot inainte...inapoi.....interzis.........
LENUS
Postat pe 17 Iulie 2011 10:32
va tine cat doresti tu,,,vezi nimic nu este imposibil,,,privitul inapoi este interzissssss,,,,multa fericire iti doresc.......
LENUS
Postat pe 17 Iulie 2011 10:35
De la: garbo214071, la data 2011-07-17 08:59:32Sunt noua pe aici dar trecuta printr-un divort si vreau sa-ti spun ca cel mai important este sa nu te mai uiti in urma, sa fii optimista si ai incredere in tine. Nu mai conteaza cine e vinovat. A fost parte din viata ta si vei trai cu ea toata viata, dar lasa in urma si poti incepe o noua viata si ... de ce nu?... poate cu mult mai buna, fii convinsa de asta. Eu, dupa finalizarea divortului ma simteam si inca ma simt plina de energie, simt ca pot muta muntii din loc. Acum sunt curioasa cat ma tine starea asta....


E normal sa fii optimista si sa crezi ca o sa fie mai bine. Altfel, nu ai fi luat decizia de a divorta.
Am observat ca de cand am divortat, au venit mai multe prietene la mine sa imi povesteasca ce relatie nefericita au cu sotii si sa imi spuna ca ar vrea sa divorteze. Si ma intreaba cum e sa divortezi. De fiecare data le spun ca este greu si ca trebuie sa fie extrem de sigure ca este singura varianta. Fara exceptie, dupa cateva zile, toate mi-au spus ca de fapt nu ar vrea sa se desparta. Nu sunt fericite, asta este clar, dar le tine mentalitatea ca sunt maritate si ca nu isi mai vor gasi pe altcineva cu care sa fie fericite. Ca, oricum, toti sunt la fel.
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 10:47
OTEEA :)
Daca inca nu e chiar ok....
http://make-everything-ok.com/
september
Postat pe 18 Iulie 2011 00:07
nu tine numai de mentalitate, asta o ai din educatie. Daca ai si copii din aceasta casnicie ... ai deja alte prioritati. Adevarul este ca pe mine m-a tinut intradevar mentalitatea la inceput .... asa am fost educata... apoi copiii, pentru ca ma gandeam ca cel mai mult merita pana la urma tatal copiilor mei. Asta pana am realizat ca nu traim numai pentru copii si noi avem o singura viata care trebuie traita, .... ei cresc, se fac mari si pana la urma isi vad de viata lor.... iar noi ramanem singuri.... si ar fi foarte greu sa ramai la "batranete" in casa cu un om cu care nu ai fost tocmai fericita, nu te-a apreciat si nu ti-a oferit prea mult si sa te intrebi "de ce n-am facut-o atunci?". Eu am divortat dupa 22 de ani de casnicie iar acum ma simt eliberata. A fost greu dar sunt convinsa ca-mi va fi mai bine .... pentru ca merit tot ce e mai bun ...
garbo214071
Postat pe 18 Iulie 2011 16:26
De la: garbo214071, la data 2011-07-18 16:26:00nu tine numai de mentalitate, asta o ai din educatie. Daca ai si copii din aceasta casnicie ... ai deja alte prioritati. Adevarul este ca pe mine m-a tinut intradevar mentalitatea la inceput .... asa am fost educata... apoi copiii, pentru ca ma gandeam ca cel mai mult merita pana la urma tatal copiilor mei. Asta pana am realizat ca nu traim numai pentru copii si noi avem o singura viata care trebuie traita, .... ei cresc, se fac mari si pana la urma isi vad de viata lor.... iar noi ramanem singuri.... si ar fi foarte greu sa ramai la "batranete" in casa cu un om cu care nu ai fost tocmai fericita, nu te-a apreciat si nu ti-a oferit prea mult si sa te intrebi "de ce n-am facut-o atunci?". Eu am divortat dupa 22 de ani de casnicie iar acum ma simt eliberata. A fost greu dar sunt convinsa ca-mi va fi mai bine .... pentru ca merit tot ce e mai bun ...


Felicitari. Mi se pare un act de mare curaj.

Intr-adevar, educatie are un rol foarte mare in situatii de genul asta. Mama mea, mi-a repetat toata viata ca trebuie sa fiu independenta, si asta mi-a intrat in cap foarte tare. Tot ce am facut in viata a avut constient sau inconstient ideea de independenta.
Dar am observat ca majoritatea mamelor nu isi educa asa fetele, ci din contra. Mama... cresti, te mariti, faci copii,,, si accepti sotului tot felul de chestii. Cea mai normala si care chiar nu conteaza (in viziunea multor mame si tinere) este sa te insele. Pe mine nu treaba cu inselatul m-a influentat si am divortat la o luna dupa aflarea vestii..... ci doar constientizarea ca nu voi mai avea incredere in el, ca nu il voi mai sustine in diverse actiuni necondintionat, asa cum faceam pana acum si cel mai important... NU VOI MAI FI FERICITA CU EL.
Si asta denota dependata... sentimentala.
cineva1
Postat pe 19 Iulie 2011 19:32
Multumesc, cineva1. Adevarul este ca ma mir si eu de mine
Si ai foarte mare dreptate ... pana la urma asta este cel mai important: constientizarea faptului ca legatura s-a rupt (dintr-un motiv sau altul..... nici nu mai conteaza) orice ai face .... Constientizare.......... in general
garbo214071
Postat pe 20 Iulie 2011 20:07
De la: OTEEA, la data 2011-07-11 01:07:09Buna seara. Am depus actele acum doua saptamani dupa ce doua luni am incercat sa refac tot ce a stricat el....
Am vrut sa i intreb pe cei ce au trecut prin asta. M a doare sufletul... vreau sa stiu cat o sa dureze chinul asta. si daca aveti si idei cum as putea scapa de durere vi le accept .

Depinde de cat de mult te-ai implicat sufleteste,cat de mult l-ai iubit ca sa stii cat va dura...durerea!De pilda eu am 3 ani de la divort si nu mi-a trecut!Ma doare si acum si ma simt pustiu si toate persoanele pe care le-am "incercat"mi s-au parut artificiale,tot la "Gigutza mea" ma gandesc,desi ea m-a parasit pentru un barbat si mai batran si mai putin sanatos decat mine,doar pentru o situatie materiala mai buna!Dece am toate MOTIVELE sa ma mobilizez s-o uit,dar dupa ce am fost 25 de ani casatoriti si AM IUBIT-=O mult,foarte mult nu reusesc s-o dau deoparte,s-o uit!De aceea iti spun ca totul aici,in problema pusa de tine,puterea de a-l uita depinde foarte mult de cat l-ai iubit,daca l-ai iubit foarte mult nu-l vei uita toata viata,daca l-ai iubit mai putin ai sa reusesti!Eu iti urez succes!
Gabriel1960
Postat pe 25 Iulie 2011 08:58

gabriel, pt unul mai putin sanatos la minte sau la trup?

esme
Postat pe 25 Iulie 2011 09:03
draga mea in urma cu 14 ani am trecut printr un divort ,a fost foarte dureros pana in ziua in care mi am propus sa ma gandesc ca atata drum am avut de strabatut impreuna,din acel moment am trimis toate amintirile cu el in sertarase de unde nu le am mai scos decat arareori si atunci le treceam prin minte cu drag pentru ca sunt amintirile mele dintr o alta etapa a vetii mele.dar de atunci a trecut mult timp,m am indragostit,m am recasatorit sunt foarte fericita,.uneori ma gandesc ca de nu as fi divortat nu as fi stiut niciodata ca pot fi atat de fericita.crede ma draga mea ca exista fericire,iubire si dragoste si dupa un divort.iti doresc multa iubire.
etern42
Postat pe 25 Iulie 2011 10:17
Divortul e o etepa grea a vietii. daca nu reusesti sa schimbi ceva in relatia ta sau e nu e dispus pt asa ceva fa ce crezi ca e bine pt tine.dar nu uita divortul e ca o rana care va ramine toata viata iar amintirile bune sau rele te vor urmari mereu.POTI SA LE UITI DACA GASESTI CEVA MAI BUN DE CE AI AVUT.....dar e mai greu in ziua de azi ...nu mai ai incredere in tine dar in altul.Aici joaca rolul NOROCUL.....ai grija de tine .succesc
garbo193887
Postat pe 25 Iulie 2011 11:27
Divortul e o etepa grea a vietii. daca nu reusesti sa schimbi ceva in relatia ta sau e nu e dispus pt asa ceva fa ce crezi ca e bine pt tine.dar nu uita divortul e ca o rana care va ramine toata viata iar amintirile bune sau rele te vor urmari mereu.POTI SA LE UITI DACA GASESTI CEVA MAI BUN DE CE AI AVUT.....dar e mai greu in ziua de azi ...nu mai ai incredere in tine dar in altul.Aici joaca rolul NOROCUL.....ai grija de tine .succesc
garbo193887
Postat pe 25 Iulie 2011 11:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama mea e singura pe care am pus-o mai presus de viata mea dar bautura si concubinul ei de 11 anI o depart de langa mine...un sfat daca se poate!!! 14 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 00:01
O alta poveste de viata, asa cum probabil sunt multe in lumea asta... 7 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 02:10
viata dubla 76 De la: adytza0464 5 Noiembrie 2011 10:01
vreau sa divortez!!! 97 De la: garbo037037 25 Mai 2014 17:21
Divort 15 De la: garbo_5389 31 Iulie 2012 10:59
Setari Cookie-uri