povestea mea trista- SOS

draga mea, asculta bine ce iti spun... inainte sa faceti nunta nu existau indicii cat de mici din care sa iasa ca ceva nu era in regula? oricat de mici ar fi fost, sigur trebuie sa fi fost. oricum, ai facut pasul si acum trebuie sa gandesti la rece pentru ce vei face. din ce povestesti tu cum ca ar exista niste scrisori si isi ascunde telefonul sunt semne clare ca te inseala, si se pare ca e ceva serios odata ce nu renunta chiar daca s-a insurat. si faptul ca pleci si el te cauta sa vii inapoi acasa, e pentru ca e nesigur, exista o problema pt care nu pot fi impreuna. cand o sa vina momentul ala, adica sa isi doreasca amandoi sa fie impreuna cu totul, tu o sa fii data la o parte imediat fara nicio remuscare. tu acum nu faci decat sa amani inevitabilul. stiu ca e greu, pt ca daca ai divorta acum de el e ca si cum ti-ar lua tot sufletul si tie nu ti-ar lasa nimic, te-ai simti pustiita... orice varianta ai alege, ar fi dureroasa, insa alege pe cea mai putin rea. gandeste-te daca te retragi din ecuatia asta ai posibilitatea sa iti revii, insa daca stai cu el, nu faci altceva decat sa te consumi in tine, sa capeti frustrari si sa urasti tot ce inseamna oamenii.e mult mai trist sa fii singura in doi. chiar daca acum totul pare sumbru, te-ai gandit cum ar fi daca te-ai elibera de aceasta iubire care te imbolnaveste? iubirea te inalta, te inspira, te face sa treci peste toate mai usor, iar la tine nu e asa. curaj si incearca sa iei o decizie pentru ca asa e clar ca nu e bine. eu stiu ca to tot speri sa-i revina mintea la cap, dar ma indoiesc:daca a fost capabil sa se insoare cu tine si sa fie cu gandul la alta, e un barbat caruia ii place sa se joace cu viata altora, de parca ar fi un zeu. gandeste-te bine la ce ti-am spus si depinde numai de tine cum iti vei coordona viata.
zara28
Postat pe 5 Iunie 2011 08:18
....nu e deloc trista....cand s.a casatorit cu tine ,probabil cealalta l.a respins....groaznic Parerea mea....esti tanara....ai tot timpul in fata...lasa.l.El nu are nici o vina ....Asta e viata ...mai nou aproape toata lumea are 2....3 iubiti sau iubite.O fi suferind dupa cealalta cand esti tu aproape....si dupa tine cand pleci tu....sentimentele nu le poti controla....Daca esti tanara ai toata viata in fata SA GASESTI PE ALTCINEVA ...daca ai 50 ani ramai cu el....SCUZA.MA CA SUNT DURA ,DAR DECAT ATATA SUFERINTA ...MAI BINE DELOC,TIMPUL LE VA LECUI PE TOATE...

garbo028998
Postat pe 5 Iunie 2011 09:56
da, va veni o varsta...cand nu va mai merge la altele...atunci cand nu va mai putea...din cauze naturale...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:07
De la: alexa88, la data 2011-05-31 14:33:47Buna tuturor!

Simteam nevoia sa spun ce simt si ce mi se intampla . ma simt inchisa in mine nu mai am putere sa vorbesc cu cineva. mi-am pierdut increderea total in mine.
Hai sa va spun povestea mea..
sunt cu Cristi de 5 ani jumate iar in luna septembrie 2010 ne-am casatorit. dragostea a fost foarte mare inainte de a ma cere in casatorie..intre timp au aparut "prieteni" cu sfaturi de genul nu te casatori si multe alte lucruri..dar am trecut peste aceste lucruri si ne-am inteles reciproc sa mergem mai departe si sa lasam totul in urma si din ziua nuntii sa fie totul bine.
in ziua nuntii totul a fost magnific exact asa cum imi doream .. am fost foarte fericita si eu si el..insa dupa nunta totul s-a schimbat mai rau decat a fost vreodata..luna de miere a fost ingrozitoare. eram 2 straini eu incercam sa ma apropii de el iar el ma respingea si nu vroia sa imi spuna ce e cu el. el se certase si cu parintii lui imediat dupa nunta si m-am gandit caprobabil asta e. insa situatia a continuat..din rau in mai rau..nu mai puteam comunica..nu mai aveam acces l telefonul lui si normal ca am banuit ca e vorba d o alta femeie..am inceput s cercetez .. i-am gasit in detalierea apelurilor faptul ca vorbea cu o tipa dar cu care am vorbit si mi-a zis ca sunt doar prieteni..prietena de care eu nu stiam. au fost certuri mari..am fost plecata de la el de 2 ori pana acum dar totul era bine pe moment apoi ne intorceam la aceleasi discutii si probleme.
indepartare..suferinta..certuri..respingere...
la un moment dat am evitat sa ma mai agit si sa merg mai departe sa vad ce se mai intampla..lucrurile erau cat de cat ok nu ne mai certam insa tot nu mai eram apropiati in sensul ca nu ma puteam apropia de el sa il sarut ca ma respingea. el ma lua in brate seara in pat dar saruturi nu mai erau.
recent am gasit niste scrisori de dragoste la el in masina pe care el nu le-a recunoscut si a spus ca probabil le-a pus cineva in masina ca sa ne faca rau. adevarul e ca in scrisori nu scria numele lui ci doar povestea tipa momentele lor de dragoste si a adus in discutie de planuri de viitor de genul copil mobila pentru casa si o viata de familie. adik tot ce mie imi lipseste. am fost foarte dezamagita, ne-am certat foarte puternic iar eu alesesem sa plec. insa m-am intors...fara promiiuni din partea lui si fara alte explicatii..nu stiu ce sa fa..de ce nu pot sa renunt ajutat-ma intr-un fel din experienta voastra..cum sa fac sa renunt sau sa raman..va multumesc anticipat

Bine te am gasit! Parerea mea este ca; ar trebui sa pui punct acestei relatii! Daca nu merge acum nu va merge niciodata! Nu esti nici prima si nici ultima, din lumea asta care,,,,,,divorteaza.O casnicie fortata nu merge! Si nu se merita sa distrugi viata si tineretea.Dragostea cum a venit, asa o sa treaca, in timp.Cand exista dragostea adevarata, nu mai este loc de aventuri si alte persoane.Nu inteleg de ce s a casatorit cu tine, daca dupa nunta a devenit asa! Se pare ca; a fost un bun actor, precis l a interesat ceva.
Niciodata nu va mai fi cum a fost si nu se merita sa plangi sa te stresezi! Sa l ierti si el o ia de la inceput! Lasa l sa si faca vise cu ,,,, amanta si tu vei gasi un alt barbat cinstit, pt, ca; nu toti sunt nemernici! Capul sus! Viata e frumoasa! Nu merita sa suferi pt, nimeni! Niciodata! Sa auzim numai de bine!
Jojolin
Postat pe 5 Iunie 2011 15:33
traiesc intr_o situatie asemanatoare de 23 de ani, si am ajuns sa nu rezolv nimic.Diferenta este ca noi nu ne-am iubit nici macar la inceput.Pleaca acum sau nici odata! Prelungesti agonia.Nu cred ca iubirea vine peste noapte! Cine stie, daca sinteti mai mult timp despartiti va ve-ti da seama ce e cu voi. Esti tinara si vei trece mai usor peste multe probleme, mai ales daca nu esti singura!familia e alaturi de tine? ai prietene adevarate? vorbeste cu ele sau cu un psiholog, e foarte util
garbo027565
Postat pe 5 Iunie 2011 15:36
De ce, nu sintem in mediul , locul potrivit, si nu avem linga noi oamenmii care sa ne inteleaga sufletul,sau poate nu ni-l deschidem cui trebuie! de unde sa stim, Doamne, cine sint persoanele potrivite pentru noi? Adica persoane cu afinitati pt noi.
garbo027565
Postat pe 5 Iunie 2011 15:44
pfff. pai daca e asemanator, care-va-sa-zica nu e la fel! daca nu e la fel pesemne ca difera cumva!
si daca de 23 de ani n-ai rezovat nimic neiubindu-va nici la inceput, chiar nu inteleg cum de mai esti cu el, si inca mai ai si curajul sa dai nishte sfaturi. sfaturi de care tu nu te poti tine!!! pffff... ce usor ti-e tie sa spui aptora ce sa faca, atunci cand nu poti face tu asa ceva!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 16:46
asta se numeste experienta, alf....ceva ce deja ai trait si te justifica ...la dat sfaturi...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 20:29
Din cate inteleg, el este un nefericit captiv intr-o casatorie pe care nici el nu stie de ce a contractat-o!...Iar tu poate ca inca te mai gandesti ca suporta acest chin de dragul tau!! Nici vorba!!! Take it or leave it!!! Ce incepe prost, se termina si mai prost, ti-o garantez!! Aici nu mai este loc de "dar daca?..." Timpul trece si o data cu el cei mai frumosi ani...Asta este timpul vietii Tale, nu a lui sau a altora.MERITA?!?...Reda-i libertatea si reconstruieste-ti viata!!!
JustDana
Postat pe 6 Iunie 2011 16:37
Recapata-ti increderea in tine!Acorda-ti tie mai multa atentie...
constance
Postat pe 7 Iunie 2011 08:02
E bine ca sunteti ingrijorati si va faceti griji pt. aproapele vostru ,insa cred ca sunteti de parere cu mine ca prea multe sfaturi strica. Zic asta deoarece vad ca alexa a disparut, cred ca de data asta a plecat de tot ,si-a luat inima-n dinti si nu se mai intoarce. e mai bine asa daca nu acum cit e tanara atunci cind?
ghelene_06
Postat pe 7 Iunie 2011 10:39
ghelene si daca nu ea, atunci cine!
alfheim
Postat pe 7 Iunie 2011 11:24
Dilema mare, chiar oare cine ?, cred ca altele tot ca ea ,da ? ori ba?
ghelene_06
Postat pe 8 Iunie 2011 19:28
stiu prin ce treci,eu am avut o poveste asemanatoare insa la mine exista si un copil,putin mai comlicat.am tot sperat ca se va schimba,va fi cel care a fost la inceput.nu s/a intamplat asta,ne/am despartit iar acuma imi este mult mai bine,probabil si lui.stiu ca iti e frica de singuratate sau oare ce se va intampla?dar nu trbuie,in viata asta ,la tot pasul intalnesti oameni iar singura nu vei ramane, din moment ce ai scris pe acest syt inseamna ca iesti o persoana sociabila,iar aici poti intalni multi prieteni,chiar daca se mai si distraza si fac haz din necaz,dar atunci cand vine vorba de o pveste serioasa,si sa dea un sfat sun okkkkk.tu stii ce e mai bine pt tine,dar ceia ce a zis alfhein este foarte adevarat.puneti problema ce vrei sa fii?o sotie iubita sau o masina despalat vase,haine,gatit......etc mult noroc
deya1982
Postat pe 10 Iunie 2011 15:53
....Tu singura trebuie sa iei decizia de a pleca sau nu,gandestete bine inainte de a face acest pas,analizeaza toate aspectele problemei......,tu esti in cauza nu altcineva,sfaturile le poti asculta dar decizia sa fie a ta.....iti voi da doua exemple...al meu....m-am incapatanat sa stau alaturi de un barbat ........(nu intru in amanunte sa nu te plictisesc),intr-un final adica dupa 12 ani am plecat,acum sunt fericita fara el, si al prietenei mele care avea probleme cu sotul...toata lumea ii spunea sa-l paraseasca, eu i-am zis sa se gandeasca bine si sa fie decizia ei personala, nu l-a parasit si acum sunt fericiti,au trecut peste, depinde de la caz la caz.multa bafta.
garbo013938
Postat pe 10 Iunie 2011 20:08
De la: michelle_, la data 2011-05-31 16:33:32ce sa zic...unii nu stiu sa traiasca frumos...altii nu stiu sa iubeasca frumos...de aici si pana la a lua persoana de langa ei drept ceva sigur, nu mai e decat un pas.
alexa, hai sa-ti zic ceva mai personal, asa...fiica mea, a anulat nunta cu trei saptamani inainte, si inca pentru un motiv mai putin grav decat al tau. ce vreau sa spun, e ca se poate...daca tu simti ca nu merge, si clar, nu esti fericita...poate ar fi mai bine sa-ti reconsideri optiunile.
o avea casatoria nevoie si de compromisuri, dar nici nu poti muri cu ea de gat, doar ca sa o faci sa mearga, parerea mea...


fiica-ta stie ce faci pe aici? stie cu ce se ocupa mama ei? cred ca i-ar fi rushine de tine. nu mi-ar placea sa am o mama care sta pe net si se preteaza la asa ceva. ca oricum nu esti de nici un folos, stai doar sa postezi rautati, cucoana si sa te crezi kate printesa
garbo208761
Postat pe 11 Iunie 2011 02:17
De la: alfheim, la data 2011-06-05 16:46:14pfff. pai daca e asemanator, care-va-sa-zica nu e la fel! daca nu e la fel pesemne ca difera cumva!
si daca de 23 de ani n-ai rezovat nimic neiubindu-va nici la inceput, chiar nu inteleg cum de mai esti cu el, si inca mai ai si curajul sa dai nishte sfaturi. sfaturi de care tu nu te poti tine!!! pffff... ce usor ti-e tie sa spui aptora ce sa faca, atunci cand nu poti face tu asa ceva!


ma, iar vrei sa fi "destept"? femeia i-a spus "pleaca acum sau niciodata" dar nu-ti merge mintea
garbo209070
Postat pe 13 Iunie 2011 02:34
draga mea,povestea ta m-a emotionat,fata mea tot anul trecut in sept s-a casatorit,pe sotul ei tot cristi il cheama,si ei ai vreo 7 ani impreuna si as suferi enorm sa stiu k ea e in situatia asta de ceea iti dau sfatul unei mame....ia legatura cu tipa vb cu el si pune-i fata in fata,spune-i k vrei certitudinea k ei nu mai sunt impreuna k sa poti merge mai departe si dak nu e de acord inseamna k pt el casnicia cu tine nu inseamna mai mult decat relatia cu cealalta,gandeste-te k dak apar si copii vei suferi si mai mult si risti sa-i faci si pe ei sa sufere,fii puternica si fata desteapta,ai o singura viata,oricat ai suferi acum mai bine tai rauldin radacina decat sa suferi o viata,chiar dak te-a inselat luna de miere trbuia sa ti-o daruiasca cu dragoste si afectiune dak te iubea,gandeste logic,esti frumoasa si desteapta ,tu fara el poti face multe in viata,vei vedea k el fara tine va decadea,ai credinta in D-zeu pt k nimic nu e intamplator in viata,BOALA LUNGA MOARTE SIGURA,-gandeste-te la zicala asta,iti doresc mult noroc si intelepciune,VB SI CU MAMA TA,SIGUR EA ITI VA FI SPRIJIN,
salvyna_g
Postat pe 13 Iunie 2011 19:46
De la: ufishor, la data 2011-05-31 16:01:03alexa..la unii se umple paharul mai repede, la altii mai incet...cam atunci e gata.
bine, sunt si unii care au ditamai damigeana!

Damigeana...sa vezi cum e cu butoiul...ufishor cel cu imaginatie bogata...cine ti-o fi spus asa ceva (se pare ca tu asta crezi)
garbo056859
Postat pe 14 Iunie 2011 18:09
PLEACA CAT POTI DE REPEDE..............
AI DREPTUL SAFII FERICITA!
CREDE MA
garbo209712
Postat pe 19 Iunie 2011 17:47
crezi ca meriti tot acest chin eu zic ca nu punei punct si gata nu va fi niciodata mai bine poate mai rau tu te chinui el la fel ce rost are eu am tras de o situatie asemanatoare 23 de ani pana copii au zis ca vor pleca de acasa si nui voi mai vedea niciodata atunci miam facut o lista cu prioritati si acum dupa 5 ani de la despartire sunt extrem de bine stabila fizic si emotional si e foarte bine simt gustul vieti nu te chinui degeaba ca nu merita viata e scurta
garbo206316
Postat pe 21 Iunie 2011 09:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma sa scap de socru 393 De la: adi27 29 Septembrie 2010 16:20
cate compromisuri putem duce? 44 De la: dolly69 17 August 2011 13:21
relatia extraconjugala 6 De la: 15 Iunie 2012 05:15
Parere... 14 De la: garbo_475491 21 Decembrie 2017 19:15
CINE ESTE VINOVAT...? EU SAU EL????? 69 De la: Thor_again 14 Martie 2011 16:07
Setari Cookie-uri