De ce oamenii ateisti care sunt pocaiti au ganduri rele si nu sunt statornici in gandirea lor?Dar si credinciosii care asculta de preoti sunt rai...Pt ca preotii ii invata pe oameni sa tolereze rautatea,adica sa fie toleranti cu oamenii rai si fac si ei l

where no one has gone before
anakin
Postat pe 1 Iunie 2011 16:12
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 16:15
De la: dor72, la data 2011-06-01 15:45:42luptyco ,ai o fixatie cu sosetele?
bine ca la tine e numai curatie, smerenie si iubire...

hihi, nu nenea freud zicea da daca visezi sosete inseamna ca ....iti lipseste ceva
mugure_alb
Postat pe 1 Iunie 2011 16:44
o doaga?
mai multe?
altceva?
mai multe altceva(uri/)?
alfheim
Postat pe 1 Iunie 2011 17:17
panty_C
Postat pe 1 Iunie 2011 17:25
toti oamenii sunt cam la fel...recunoastinta se vede in primul rand ,din partea copiilor ,pentru parinti,adica nu se vede.....
trebuie sa fim ingaduitori,indulgenti,pentru ca toti gresim,si avem nevoie sa ne corectam....
lumea e ca lumea,si eu sunt ca ea,
d
daniilia
Postat pe 2 Iunie 2011 16:56
m-as fi mirat sa nu vii tu cu o tampenie!
recunostinta copiilor fata de parinti? vai de capul tau, daca ai impresia ca plozii trebuie sa fie recunoscatori parintilor! nu ma mai mir ca atatia copii traiesc drame si raman cu sechele...din cauza astora ca tine, care nu stiu sa-si iubeasca copiii neconditionat
michelle_
Postat pe 2 Iunie 2011 17:11
NU ,nu se vorbea de luminita de la capatul tunelului caci ,spun unii cei cu "sclipiri"is cei cu mintea odihnita
marri
Postat pe 2 Iunie 2011 19:37
De la: daniilia, la data 2011-06-02 16:56:52 toti oamenii sunt cam la fel...recunoastinta se vede in primul rand ,din partea copiilor ,pentru parinti,adica nu se vede.....
trebuie sa fim ingaduitori,indulgenti,pentru ca toti gresim,si avem nevoie sa ne corectam....
lumea e ca lumea,si eu sunt ca ea,
d
eu una cred ca oamenii trebuie sa cumunice si sa spuna ceea ce nu le place si sa ajunga la un comun acord....Cred ca copiii copie pe parinti..Daca copiii nu sunt recunoscatori fata de parinti..Inseamna ca nu a vazut recunostinta la parintii lor fata de alti oameni...Pt ca copii ii copie pe parinti....
ingerasulluptator
Postat pe 2 Iunie 2011 22:37
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iunie 2011 22:36
bravo,ilsi....
mi-a placut analiza povestilor.
multumesc mult pentru ca ai scris-o....
d
daniilia
Postat pe 4 Iunie 2011 00:00
nu exista oameni rai, oameni buni. Uneori putem fi rai alteori putem fi buni, depinde de ...imprejurare, cat despre ceea ce inteleg oamenii in general ce e aia credinta sau ateism e mult de discutat, cert este ca multi sunt ....extrem de naivi, de aceea exista si persista ...religia.
ddanielle
Postat pe 4 Iunie 2011 10:01
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-28 16:30:31Oamenii fara credinta se comporta frumos doar atunci cand primesc ceva...Ei nu stiu ce inseamna aia recunostinta atunci cand te ajuta cineva,,de aceea nici nu ii ajuta nimeni si se plang ca sunt amarati....





credinta este un concept nu o lege sau o obligatie.fiecare este liber sa aleaga in ce crede sau in cine crede.apropo de daruri ,toti suntem bucurosi de ele .asta nu inseamna ca trebuie sa facem si "sluji" pt ele.darul nu il ceri ci doar il primesti.vizavi despre recunostinta ai o conceptie gresita.daca faci un gest frumos fata de cineva nu trebuie sa astepti si o rasplata pe viata .bucura-te pt ceea ce oferi dezinteresat.
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 11:02
erata/vizavi si despre.....alegeti "cum va place"!
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 12:01
De la: demonsauinger, la data 2011-06-04 11:02:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-28 16:30:31Oamenii fara credinta se comporta frumos doar atunci cand primesc ceva...Ei nu stiu ce inseamna aia recunostinta atunci cand te ajuta cineva,,de aceea nici nu ii ajuta nimeni si se plang ca sunt amarati....





credinta este un concept nu o lege sau o obligatie.fiecare este liber sa aleaga in ce crede sau in cine crede.apropo de daruri ,toti suntem bucurosi de ele .asta nu inseamna ca trebuie sa facem si "sluji" pt ele.darul nu il ceri ci doar il primesti.vizavi despre recunostinta ai o conceptie gresita.daca faci un gest frumos fata de cineva nu trebuie sa astepti si o rasplata pe viata .bucura-te pt ceea ce oferi dezinteresat.
eu ma bucur atunci cand primesc ceva desinteresat de la barbati...numai ca nu ai sa vezi asta...barbatii nu ajuta decat daca primesc plata dublu si multe femei se iau dupa barbati,fac si ele la fel....eu cand primesc ceva nu uit sa ofer si eu....eu ajut pe cineva ma ajuta si pe mine...sfaturi dau pe gratis...pt ca uite asa mai deschid mintile si am si eu cu cine sa vorbesc...dar cadouri fac la cine imi face si mie,dezinteresat
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iunie 2011 16:00
biblia a fost scrisa de oameni care se zice ca au fost aproape de Dumnezeu....Dar ca sa gandim logic,ca un om sa fie aproape de Dumnezeu trebuie sa traiasca curat sufleteste si trupeste....Cati oameni au trait curat? pana in ziua de azi,,,si cati au scris biblia? Eu cred ca in biblie sunt scrise si bazaconii,,,de barbati,,pt ca biblia a fost scrisa de barbati,care ziceau ca ei ar fii cinstiti...Barbatii nu sunt cinstiti si nici curati sufleteste,,,,pt ca altfel nu s-ar fii ales praful de sufletele si mintea oamenilor....De asta eu cred ca biblia ar trebui refacuta.....Si cu scrieri logice in ea...In biblie scrie ca femeia i-a dat marul barbatului....Eu insa dupa cum vad barbatul obliga femeia sa o domine cu gandirea lui negativa apoi o judeca ca face si drege....Asa ca eu cred ca marul l-a mancat adam si apoi a obligato si pe femeie sa manance...Cum fac barbatii din ziua de azi....manipuleaza femeile cu gandirea lor inteligenta negativa.....Pt ca nu poti sa spui sa barbatii sunt prosti,,,,barbatii au o inteligenta negativa care stiu sa manipuleze femeile....De asta cred ca barbatii care au scris biblia si care zic ca asa i-ar fii invatat Dumnezeu.....Dumnezeu comunica doar cu oamenii curati la suflet si care traiesc curat fara curvie si rautate
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iunie 2011 16:07
ingeras,nimeni nu face cadouri gratuit.intotdeauna exista o motivatie sau un interes,care se va manifesta atunci cand este oportun pt cel care daruieste.pana si Iisus a facut "daruri" pentru a indemna la iubire ,armonie universala...aratand oamenilor care este puterea credintei.important este sa intelegi talcul ascuns in spatele darurilor facute de umanoizi ,chiar daca ele sunt facute in spiritul prieteniei sau dusmaniei,dragostei sau urii,dezinteresului sau interesului etc.
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 16:33
ingeras,aparitia bibliei si cum a fost ea scrisa,este un subiect destul de controversat.nu face afirmatii care nu pot fii verificate .
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 16:40
De la: demonsauinger, la data 2011-06-04 16:33:06ingeras,nimeni nu face cadouri gratuit.intotdeauna exista o motivatie sau un interes,care se va manifesta atunci cand este oportun pt cel care daruieste.pana si Iisus a facut "daruri" pentru a indemna la iubire ,armonie universala...aratand oamenilor care este puterea credintei.important este sa intelegi talcul ascuns in spatele darurilor facute de umanoizi ,chiar daca ele sunt facute in spiritul prieteniei sau dusmaniei,dragostei sau urii,dezinteresului sau interesului etc.
pai exact....si eu gandesc la fel...Sa influentez oamenii sa gandeasca constructiv ca sa imi fie si mie bine....pt ca mai bine le inveti si pe celelealte femei sa fie intelepte si sa faca si ele ceva,,sa puna mana pe bat si sa isi educe barbatii ca sa nu mai avem barbati asa de prosti crescuti si needucati....eu lupt pt drepturi comune....stiu eu ce stiu...adica Dumnezeu stie ce stie si ma ajuta si pe mine
ingerasulluptator
Postat pe 5 Iunie 2011 23:02
ingerasulluptator
Postat pe 6 Iunie 2011 21:42
pardon de expresie - atei ,si ce are ateismul cu pocaitii (porcaitii ),intreaba un ATEU,sau ce are raul cu ateii ,cred ca draga mea tu bati campii ,ori ai fost sub influenta substantelor rigide sau lichide ,aspirante sau lichefiate !
zero_zero_sapte
Postat pe 6 Iunie 2011 23:12
ingeras,vezi ca incepi sa uiti "menirea" ta pe acest site si devi prea laica.ma opresc aici cu aceasta discutie pt a nu da nastere....unor ...hehe...
ratuscaceaurata
Postat pe 6 Iunie 2011 23:23
De la: zero_zero_sapte, la data 2011-06-06 23:12:38pardon de expresie - atei ,si ce are ateismul cu pocaitii (porcaitii ),intreaba un ATEU,sau ce are raul cu ateii ,cred ca draga mea tu bati campii ,ori ai fost sub influenta substantelor rigide sau lichide ,aspirante sau lichefiate !
Ateii sunt negativi....Da sunt si credinciosi care sunt negativi pt ca se iau dupa invataturile preotilor dracesti.....Credinciosii ar trebui sa fie oameni sinceri,corecti si care se exteriorizeaza....
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iunie 2011 16:33
Hello fratilor,Imi pare rau ca administratorul site-ului permite unor oameni care nu numai ca nu stiu limba romana,dar sunt in acelasi timp straini de subiectele deschise,sa posteze fel si fel de ineptiiI In opinia mea, prin astfel de ingaduinte,valoarea dezbaterilor pierde din calitate si automat noi pierdem cu totii.Spre exemplu,acest "ingeras" care i se pare ca spune lucruri nemaipomenite,habar nu are ce se intimpla in jurul lui.Pacat pentru ca, posibil unii din cei care citesc si care inca nu au o minima cultura teologica, ar putea fi indusi in eroare.Nu vreau sa polemizez cu autorul acestui topic ,nici nu vreau sa arat ca eu sunt mai destept,dar nu se poate,ca cei care ne-am socializat pe acest site sa citim lucruri marunte,fara valoare.Va respect pe toti,dar hai sa luam atitudine.
Steff_56
Postat pe 8 Iunie 2011 06:19
Steff...
cunosti zicala cu bagatu-n troaca porcilor? Cam asa e si cu luatul atitudinii in cazul irinucai, aka ingerasului
Thor_again
Postat pe 8 Iunie 2011 09:24
geniul e var primar cu idiotul! Tzutzea
n-or fi toti acilea genii, dar verishoara e de baza!
alfheim
Postat pe 8 Iunie 2011 11:27
steff 56,"frati " si surioare dece sa uitam de libertatea de exprimare?pana si constitutia o apara.adica presidentul tarii nu ne poate face nimic pt ca il injuram de mama focului,iar un nevinovat subiect de socializare fara injurii, produce atata instigare la violentza intelectuala!!sa nu uitam ca pe orice site se cere sa nu injuri,sa fii civilizat cu alti useri si nici decum sa fii un filozof,om de stiinta... cu super IQ.fiecare comunica asa cum gandeste,cum simte si la nivelul lui de pregatire,de informare.am o intrebare totusi....dece sa nu fie exclusi si cei care injura ,sau cei care ridiculizeaza subiectele altora?oricine este liber sa intre doar
pe topicul care crede ca il satisface ca inteligentza!
ratuscaceaurata
Postat pe 8 Iunie 2011 15:20
exact.....fiecare are dreptul sa isi spuna parerea...De ce sa vorbesc eu despre ce vor altii...Adica ce eu nu mai fraiera si mai slaba sa ma las dominata de oamenii rai....Pt ca de asta sunt si vazuti oameni cumsecade ca oameni slabi,,,,pt ca mereu au lasat de la ei,s-au luat dupa preoti ca crestinii trebuie sa fie carpa de sters pe jos a ateistilor......Crestinii nu sunt carpe de sters pe jos a ateilor si sunt oameni liberi si ei au dreptul la cuvant asa ca toata lumea....punct si Amin
ingerasulluptator
Postat pe 8 Iunie 2011 16:04

asta e... a propos de smerenie, nu?
dor72
Postat pe 8 Iunie 2011 16:30
De la: dor72, la data 2011-06-08 16:30:49
asta e... a propos de smerenie, nu?
Pai smerenia este sa nu te increzi in puterea ta....si in mintea ta...Sa il lasi pe Dumnezeu sa iti intre in minte...Apoi smerenia nu inseamna sa te lasi umilita de pacatosi...Pacatosii vor sa ii umileasca pe crestini pocaiti...Dar fraieriii sunt cei care se lasa umiliti de oamenii pacatosi si nu le spuna cateva ca sa isi inghita limba....
ingerasulluptator
Postat pe 8 Iunie 2011 22:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce mai rontaiti in timpul liber??!! 112 De la: elisabeta_boia 10 Septembrie 2011 00:32
CINE VREA SA VORBEASCA DESPRE,, SINCERITATE"? 4 De la: micabis 8 Mai 2009 04:30
Barbatul sagetator 22 De la: Remy 6 Ianuarie 2010 14:07
varfuri despicate + coafuri la moda 1 De la: garbo_7980 16 Octombrie 2012 10:01
alesandrea 8 De la: tutankhamon 17 Noiembrie 2009 00:01
Setari Cookie-uri