De ce oamenii ateisti care sunt pocaiti au ganduri rele si nu sunt statornici in gandirea lor?Dar si credinciosii care asculta de preoti sunt rai...Pt ca preotii ii invata pe oameni sa tolereze rautatea,adica sa fie toleranti cu oamenii rai si fac si ei l

De la: dor72, la data 2011-05-31 23:31:20eu doar dau startul...e distractiv...as vrea sa ii vad fatza...as muri de ras...mai bine nu...
anakinu, te salut
ma distreaza mai mult ca face pe proasta...si cand o "gadili" nitel...uita...si e chiar mai rau...
Il gadeli pe anakin
ingerasulluptator
Postat pe 31 Mai 2011 23:33
ne amagim cu omoratul...de fapt timpul ne omoara pe noi...
io una am destula rabdare...
dor72
Postat pe 31 Mai 2011 23:34
mai bine a-ti omora barbatii decat sa omorati timpul....ce va facut timpul
ingerasulluptator
Postat pe 31 Mai 2011 23:35
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-31 23:33:38
Il gadeli pe anakin


da. in partile lui cele mai sensibile...
invidioasa...poate sta sa il gadili si tu nitel...
fii mai atenta la postari si apoi raspunde, da?
dor72
Postat pe 31 Mai 2011 23:38
Nene, eu unul stau la gadilat, dar irinuca asta nu stie decat cu lumanari, nu a auzit de matanii sau de o crestineasca ofranda adusa catre Sfantul Felatie Manufactorul, iubitorul aproapelui.
anakin
Postat pe 31 Mai 2011 23:44
De la: dor72, la data 2011-05-31 23:38:12
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-31 23:33:38
Il gadeli pe anakin


da. in partile lui cele mai sensibile...
invidioasa...poate sta sa il gadili si tu nitel...
fii mai atenta la postari si apoi raspunde, da?
mai bine gadilativa singuri pt ca oricum sunteti amandoi niste magari
ingerasulluptator
Postat pe 31 Mai 2011 23:47
si ti-e frica sa nu te parleasca..chiar arda?
anakinu, mereu intinzi mana prietenului, nu?...
prezinta-i-l si irinucai...sa mai vada si ea... si altceva...

anakinu, ce ti-am zis....ai vazut ca reactioneaza...si pricepe mai mult decat lasa sa se inteleaga...

ce ti-e si cu DOR-urile astea, irino...he, he, he...

vezi anakin, animale sfinte...place d'honneur...
dor72
Postat pe 31 Mai 2011 23:49
Lasa, dor, ca e indeajuns sa se roage cu ochii inchisi, intr-o capela intunecata amenajata kitshos in interiorul vreunei garnizoane, si cu siguranta ca daca nu va simti atingerea sfantului respectiv, sigu rle va simti pe cele ale ucenicilor sai.
Tous groupir
anakin
Postat pe 31 Mai 2011 23:53
anakin, my friend...
io zic sa nu te risti...sa nu sufere dreaq de sindromu' lolita bobbit
michelle_
Postat pe 31 Mai 2011 23:54
auch....chiar ca suntem magari....
dor72
Postat pe 31 Mai 2011 23:55
michelle, dar cine a zis ca ma risc eu? esta un fel de cadou pentru trupetzii aia, sireacii, sa dea si ei o m..ana de ajutor unei fete sarmane, care cu siguranta va ramane cu sindromul "Lola" dupa toata tevatura .
anakin
Postat pe 31 Mai 2011 23:58
insetata de cunoastere...
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 00:02
Basme romanesti


Vom demonta astzi un mit, i anume c Ft-Frumos este personajul pozitiv din basmele romneti, iar Zmeul un ticlos fr pereche. n fapt, aa cum vom vedea imediat, lucrurile stau exact pe dos.

Pentru asta, s facem mai nti un mic profil psihologic al celor mai importante personaje din basmele romneti.

mpratul
E un mo senil i complet incompetent. Singurul merit c a ajuns mprat e c a fost primul nscut. Nu e n stare s aib grij de fii-sa, prin urmare m ntreb cum mama dracului ar putea avea grij de ditai mpria. Nevast-sa lipsete din peisaj, e subneles moart i l-a lsat cu trei fete care sigur nu-s ale lui, fiindc moul are vreo 70 de ani i aia mic n jur de aipe. Dei e nconjurat de viziri, dregtori, sftuitori, cnd e s ia vreo decizie i vine s-l iei la palme: primul individ care-i aduce fata napoi o primete de nevast i mai ia i jumtate de mprie. Strmoul su care a ntemeiat dinastia se rsucete n mormnt.

Fata cea mare i fata cea mijlocie
Sunt nite strmbciuni nasoale, plate i complexate, care-i ursc sora mai mic pentru c e mignon, are fund, e, e n centrul ateniei i e aia rpita, ba se mai i mrit naintea lor. Sunt att de jenante c nici un zmeu nu le vrea.

Fata cea mic
E aia rsfata, bunciunea nvat s i se fac toate poftele. Mai e i curv de mic. Nici nu vreau s vorbesc mai mult despre ea, c m enervez.

Ft-Frumos (Fefe)
De obicei, e unu' cruia nu i-a plcut cartea: ori prin, ori vreun coate-goale. Frumuel i efeminat, metrosexual nativ. Ar fi stat s frece menta n continuare i s se ia la trnt prin iarb cu oile, cu fraii lui sau cu flcii satului, da' vrea s dea lovitura. i, cnd boul de mprat d sfoar-n ar cu fiic-sa i tronul premiu, normal c se prezint primul. Habar n-are cum arat fata mpratului, dar nici nu-l intereseaz prea mult, de fapt vrea mpria. i oricum tie de la tovari c de obicei e rpit bucata familiei, nu crjele lelante dou.

Calul
E singurul personaj pozitiv din toat povestea care merit apreciere. nainte de episodul cu jratec zace slab, bubos i rpciugos n grajd, ceea ce arat nc o dat c mpratul e un idiot - nu aa te pori cu o asemenea comoar. Calul e cel care i face strategia lui Ft-Frumos, n vorbe puine i concise. Nu zice prea multe pentru c probabil i e jen s intre-n vorb cu un oportunist analfabet. n sufletul lui, i dorete s fie n echipa Zmeului.

Mama Zmeilor
Este exact opusul mpratul. n primul rnd, la ea e sigur c e mama zmeilor. Apoi, a fcut trei biei care e fiecare la casa lui, nu dou plngcioase i-o curv care stau pe capul lui, ca mpratul. i ia hotrri bune i de una singur, n-are nevoie de o armat de viziri, dregtori, sftuitori, etc.

Zmeul
E un tip hotrt, energic i foros. Probabil are un nas ct toate zilele, umbl neras, e pros i are palmele tbcite. Asta ce ne spune? C e un om care muncete! A tras din greu ca s ajung unde e - a ucis, a luptat, a umblat, a jefuit, s-a preocupat de cariera lui! Aa merg lucrurile pe trmul cellalt, acolo nu-i d nimeni un castel c te cheam mpratul-nu-tiu-cum. E sigur c Zmeul i-a cldit palatul cu minile lui. Bine, o mai fi avut nite muncitori pe care i-a mncat dup aia, dar sunt convins c a stat cu ei acolo, pe capul lor, s vad cum pun ia marmura n baie, s nu-l trag-n piept i s-l fure. i mi se pare normal s-i mnnce la sfrit, tim cu toii cum sunt muncitorii.
Mai tim c are o moie imens, populat cu tot felul de jivine ticloase. Chiar credei c e uor de administrat aa ceva, s-i ii n fru pe toi ia? Pi aia nu sunt proti ca ranii mpratului, dac nu stai cu pleoapa pe ei. Deci, Zmeul e un bun gospodar, un bun cunosctor de oameni, un excelent strateg militar i un bun trezorerier.
Dar Zmeul e un tip cinstit n sentimente i cam fr noroc la femei. I-a venit vrsta nsurtorii, a stat, a analizat, a cercetat, i-a cutat nevast. n-a gsit pe nimeni pe placul lui n propriul trm (ce s-alegi din jivinele alea?), deci s-a uitat la vecini. S-a ndrgostit de fata aia mic a mpratului (tie ce-i frumos, mcar fizic, i nici nu ncalc eticheta, intete la acelai rang) i a procedat n consecin, aa cum cerea tradiia: a luat-o la el. Aa a fcut i tac-su cu m-sa, i bunicul lui, i strbunicul lui, la vremea lor. Aa e normal: clar, fr ascunziuri, umblat cu oalda i alte prosteli. Pui problema direct: "F, te iubesc, te vreau! Treci ncoace." i prostul chiar o iubete: n-o foreaz, n-o siluiete, e romantic, are o grdin cu trandafiri, o-nconjoar de bogii, i face toate poftele. N-am auzit nici o poveste n care Zmeul s-o in pe prines legat n beci, goal-puc i s vin s-o violeze cnd are el chef, dup cum ar merita. Peste tot citesc numai de caftane, covoare, tiare, bucate alese, mtsuri fine, rochii, giuvaere, o ine-n puf. Omul e familist i serios, nu-i uit ndatoririle: se duce-n fiecare zi la munc i anun civilizat, cu buzduganul, cnd vine acas. i toate astea pentru ea, ca s n-o sufoce cu atenie, s-i lase spaiu, s fie liber, s aib matracuca timp s-i fac unghiile, s nu fac istericale c, vezi doamne, a intrat peste ea n camer i-a vzut-o cu masca de castravei pe fa.
Carevaszic, moldoveanca triete n puf, i face prostul toate poftele, i, n semn de mulumire, ce face? Se amorezeaz de Ft-Frumos c are prul mai ngrijit i tenul mai puin acneic (vezi, n-ai vrut s te culci cu Zmeul) i se hotrte s fug cu el. Da' mai nti ncep s se hrjoneasc n pat, n patul pe care Zmeul cu mna lui l cioplise, din nite buteni tiai tot de el din pdure, i-l crase-n crc pn la ultimul etaj al castelului, s aib japia peisaj cnd se trezete dimineaa sub baldachin. i protii ia doi stau pn i prinde Zmeul, cruia - n sfrit! - i se aprind beculeele.
Mai departe. Zmeul lupt corect, Ft-Frumos trieaz: bea ap vie de la un corb pe care-l mituiete, d cu peria, gresia, nframa; n fine, face tot ce poate s lupte ct mai puin i s-i bage pe alii la naintare.

Din toate astea, eu pricep c morala basmului romnesc e urmtoarea:

- dac eti un mecher metrosexual i tii s profii de pe urma tonilor incompeteni ajuni n poziii de conducere, te aranjezi pe via.
- dac eti o fioas analfabet i de bani-gata, ai toate ansele s umble toi dup fundul tu i dup averea lu' tac-tu.
- dac eti un tip cinstit, muncitor i care lupt dup reguli, pici de papagal.

Dac basmul romnesc ar fi avut mcar o urm de dreptate, Zmeul i-ar fi rupt gtul lui Fefe cu dou degete, ar fi luat-o pe proasta aia, i-ar fi dat o btaie sor cu moartea i ar fi trimis-o rachet napoi la tac-su acas. Apoi i-ar fi strns armata, ar fi nvlit pe trmul mpratului i i-ar fi fcut prpd, ar fi violat, jefuit i ucis tot ce i-ar fi stat n cale, ar fi unit cele dou trmuri i i-ar fi fcut harem din toate gagicile alea proaste ca noaptea. Pentru c fiecare merit s-i triasc propriul basm.






sora_ilsi
Postat pe 1 Iunie 2011 00:04


anakinu, de asta ce zici?
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 00:07
De la: dor72, la data 2011-05-31 23:55:21auch....chiar ca suntem magari....


as indrazni sa cred ca tu nu ai cum sa fii "magar", vreodata...iti lipseste ceva ce nu vei avea niciodata...poate doar vreo cornuta...sper ca apreciezi eleganta...nu am zis, incornorata...
O_K
Postat pe 1 Iunie 2011 00:19
O.K. ule. LMA
atata am sa iti spun...mai departe...sunt discutii de oameni mari...

imi lipseste ceva ce nu voi avea niciodata?
limba noastra-i o comoara, in adancuri infundata....
sapa OK-ul...esti abia la suprafata...poate nici acolo...
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 00:22
De la: dor72, la data 2011-06-01 00:22:58O.K. ule. LMA
atata am sa iti spun...mai departe...sunt discutii de oameni mari...

imi lipseste ceva ce nu voi avea niciodata?
limba noastra-i o comoara, in adancuri infundata....
sapa OK-ul...esti abia la suprafata...poate nici acolo...


chiar nu ma asterptam la ceva mai pueril ca raspunsul tau...dar,ezista o explicatie, prb...
limba voastra e o comoara... doar cand nu e in fund_data...
restul e o istorie pe care o stiu si cei mici...
sau prin alte tari se poarta si homeless?
O_K
Postat pe 1 Iunie 2011 00:43
da ce te-ai otarat asa...
niciodata nu esti in stare sa dai un raspuns inteligent...
dai cu piatra si apoi te apuci de vorbit prostii...adica, vezi Doamne incerci sa jignesti...
doar ca pe mine nu ma ating ineptiile tale de un infantilism imbecil... sau mai corect cred ca ar fi de o imbecilitate infantila...
cand voi avea cu cine vorbi ( de jignit,tot prostul stie....e usor...), voi vorbi....
pana atunci...la sapa...si sapa vartos...la suprafata gasesti doar prostiile si vocabularul de suprafata....acesta pe care l-ai etalat
profunzimea ideilor vine din cunoastere...presupune studiu...si oarece bun simt...da' mai la urma...
si apropo de limba aia data...tu nu ai ajuns inca in fundul ala...bajbai prin buruieni...
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 00:50
Intr-adevar...postarile tale sunt pline de idei inteligente si bun simt... ca WC' ul de hartii...
mai bine trage apa si dispari o vreme...ca a inceput sa miroasa urat in urma ta...
adica...vreau sa spun ca te cam cica pe gura...
O_K
Postat pe 1 Iunie 2011 10:08
chiar ca poti....bravo!
cam tarziu ti-ai revenit...sau abia acum ti-a tradus cineva...pentru IQ tau < de 35
atunci cand te iei de cineva, fara sa te intrebe nimeni, ai atata demnitate si du discutia pana la sfarsit...
de fapt , vad ca pentru tine unele notiuni sunt atat de abstracte, incat nu poti trece dincolo...1mm
ma repet : cretinismele tale nu ma ating....esti mult prea in abis...cadere libera...
nici nu voi cobori pana la tine, asa cum nici tu nu vei fi in stare niciodata sa urci macar o treapta spre mine...
cu multa placere....

dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 15:42
voi sunteti mai degraba porci...magari este putin spus...in gura voastra miroase a cocina,,,sa nu mai spun sosetele voastre
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iunie 2011 15:44
luptyco ,ai o fixatie cu sosetele?
bine ca la tine e numai curatie, smerenie si iubire...
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 15:45
De la: dor72, la data 2011-06-01 15:45:42luptyco ,ai o fixatie cu sosetele?
bine ca la tine e numai curatie, smerenie si iubire...
Pai eu sunt femeie cuminte....si harnica
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iunie 2011 15:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-06-01 15:51:36
De la: dor72, la data 2011-06-01 15:45:42luptyco ,ai o fixatie cu sosetele?
bine ca la tine e numai curatie, smerenie si iubire...
Pai eu sunt femeie cuminte....si harnica
daca v-ati descalta de soseste si v-ati bate cu ele....cred ca v-ar cadea parul dn nas
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iunie 2011 15:53
nu neaga nimeni, nimic din ceea ce spui....si am decoperit epilatorul...unii
vino si tu inspre civilizatie...
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 15:54
De la: dor72, la data 2011-06-01 15:54:50nu neaga nimeni, nimic din ceea ce spui....si am decoperit epilatorul...unii
vino si tu inspre civilizatie...
exista epilator pt parul din nas
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iunie 2011 15:57
da. mey...n-ai stiut? nu cred...
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 15:59
De la: dor72, la data 2011-06-01 15:59:12da. mey...n-ai stiut? nu cred...
pai eu de unde sa stiu,,pt ca nu am par in nas
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iunie 2011 16:05

ataaaat!
zambila
Postat pe 1 Iunie 2011 16:08
dar unde?
dor72
Postat pe 1 Iunie 2011 16:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine ma poate ajuta cu un raspuns 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:57
Coafura de club spectaculoasa 2 De la: garbo_7980 16 Noiembrie 2012 07:33
vreau sa imi fac singura haine 47 De la: garboeva 30 Ianuarie 2010 13:02
Barbatul sagetator 22 De la: Remy 6 Ianuarie 2010 14:07
minti odihnite 38 De la: tutankhamon 1 August 2009 13:03
Setari Cookie-uri