Cum sa ne alegem prietenii..

Eu sunt de parerea ca sa poti cunoaste un om,trebuie sa vezi cum se comporta cum ceilalti oameni...Ca sa stii si cum se va comporta cu tine..Dupa ce isi va atinge interesul..Pt ca un om cumsecade se comporta frumos cu toata lumea..Nu cu cei de pe care are de castigat ceva
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Martie 2010 21:39
se mai pune problema ..de unde sa alegi prieteni???..din mediul pe care il frecventam zilnic..gen-scoala,servici sau pe unde ne preumblam noi?!...pentru asta trebuie sa ai timp liber si o anumita independenta...si financiara si de alta natura.
..din punctul meu de vedere..au existat dintotdeauna si exista inca...paturi sociale~(nu zic clase..)..si din start asta face diferenta.
..greu se pot forma prietenii intre niveluri ..diferite...tocmai pentru ca traim in societate ..asta inseamna ca..inevitabil la un moment dat vom fi observati si judecati ca atare!
..prietenia dintre 2 oameni depinde de ceva...de ce ii uneste pe aia mai intai de toate..
..si pe tema asta s/ar putea scrie...eseu...cu argumentele de..rigoare..
andreea_n_c
Postat pe 2 Aprilie 2010 08:34
De la: andreea_n_c, la data 2010-04-02 08:34:24se mai pune problema ..de unde sa alegi prieteni???..din mediul pe care il frecventam zilnic..gen-scoala,servici sau pe unde ne preumblam noi?!...pentru asta trebuie sa ai timp liber si o anumita independenta...si financiara si de alta natura.
..din punctul meu de vedere..au existat dintotdeauna si exista inca...paturi sociale~(nu zic clase..)..si din start asta face diferenta.
..greu se pot forma prietenii intre niveluri ..diferite...tocmai pentru ca traim in societate ..asta inseamna ca..inevitabil la un moment dat vom fi observati si judecati ca atare!
..prietenia dintre 2 oameni depinde de ceva...de ce ii uneste pe aia mai intai de toate..
..si pe tema asta s/ar putea scrie...eseu...cu argumentele de..rigoare..
Asta asa este...Ca sa poti accepta ca prieten pe cineva,trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine..Si sa tina cont si de parerile tale..Pt ca majoritatea din ziua de azi,,cred ca faptul de a fii nesimtiti ii face sa se simta inteligenti..Eu una nu suport nesimtirea..Eu prefer bunul simt,sa fiu sincera,deschisa..Chiar daca nu merita nimeni,,dar o fac pt mine pt ca asa ma simt eu bine..Ca putini oameni apreciaza asta,problema lor ei pierd...Am ajuns la parerea ca cainii sunt mai destepti ca oamenii...Pt ca cainii sau animalele in general,simt dragoste si caldura sufleteasca se apropie..Dar oamenii isi bat joc de bunatate si sinceritate...Acum fiecare cum il duce capul.Eu atunci cand simt nesimtire si ipocrizie ma indepartez..Pt ca nu le suport..Prefer sa traiesc in adevar si sinceritate..Numai ca in ziua de azi,,este cam greu..Pt ca oamenii aleg cai gresite pe care doresc sa le urmeze..Mie nu imi plac aceste cai,asa ca prefer sa stau departe de asemenea oameni..Decat prieteni falsi,mai bine cunostinte si la distanta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Aprilie 2010 21:00
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-03-31 21:39:37Eu sunt de parerea ca sa poti cunoaste un om,trebuie sa vezi cum se comporta cum ceilalti oameni...Ca sa stii si cum se va comporta cu tine..Dupa ce isi va atinge interesul..Pt ca un om cumsecade se comporta frumos cu toata lumea..Nu cu cei de pe care are de castigat ceva
..................imi aleg prietenii cu grija si rabdare !
caleidoscop
Postat pe 22 Septembrie 2010 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
papucei.ro 27 De la: si_totusi 30 Ianuarie 2010 19:42
buna 38 De la: stella_andre 10 Mai 2010 00:37
Buna dimineata! 2 De la: tutankhamon 10 Mai 2010 11:52
Mesaj pt uneltele lui,Sarsaila 4 De la: luptatoareacurajoasa 31 Mai 2010 15:12
Cum sa castigi un I-phone sau premiu dorit 1 De la: Dydylina 5 August 2009 02:46
Setari Cookie-uri