Eu ma marit si tata e indragostit

nimic. nu trebuie sa faci nimic. aminteste-ti de fiecare data ca si tatal tau e om, si ca tu nu te poti amesteca in mod abuziv in viata lui, chiar daca e tatal tau.

presupun ca si asa se simte destul de rau pentru toata minciuna asta. lasa-ti parintii sa isi rezolve singuri problemele.

stiu, ai sa-mi spui ca mama ta nu stie, ca nu merita asa ceva, etc, etc...in mod sigur, asa este. nimeni, barbat sau femeie nu merita asa ceva. dar, si daca i-ai spune mamei tale ce se intampla, nu cred ca s-ar rezolva ceva. tot ce ai reusi sa faci ar fi sa precipiti o situatie oricum mai mult decat distructiva. iar pentru o veste proasta, e intotdeauna timp, parerea mea...
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 07:17
Buna dimineata
E un fel de a spune,ca dimineata e,dar buna nu.Multumesc pentru opinia postata,paradoxul este ca n-am luat o secunda in calcul sa discut cu mama,totul graviteaza in jurul tatalui meu,
intotdeauna l-am crezut un om integru,o fi,nu contest,dar cum poti saruta o alta femeie in loc public,era un gest care parea asa firesc
Si tot asa de firesc a adormit o viata langa mama?si a iubit-o,a facut dragoste cu ea, a inabusit conflictele in fasa,atent sa nu escaladeze niciunul?
Unde e omul care m-a invatat ca dragostea inseamna si incredere?
pustietate_in_floare
Postat pe 2 Aprilie 2011 10:04
floare...e doar un om, nu un superhero...
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 10:20
Pentru o veste proasta e intotdeauna timp?
Asteapta nunta mea si apoi o paraseste pe mama?!
Am inteles ca trebuie sa tac,asa spune si iubiitul meu,am crezut ca e doar solidaritate masculina,dar daca mai pot salva ceva din ce a mai ramas?
pustietate_in_floare
Postat pe 2 Aprilie 2011 10:27
iubita, presupun ca taticu nu e la prima abatere, e prima data cand vezi tu cu ochii tai...
iar daca l-a apucat subit indragosteala la o varsta onorabila si se pupa prin masini, cred ca nu e o relatie de durata, care sa constituie un periciol...
ce-ai zice sa/l iei la o cafeluta si sa stati de vorba ?

si,daca tot esti la un inceput de drum,concentreaza/te pe viata ta,nu vezi ca taticu si/o traieste ?
oricum,nu/i spune mamei,nu cred ca salvezi ce/a mai ramas,distrugi ce/ a mai ramas
elodia
Postat pe 2 Aprilie 2011 12:21
hehe cat am fost mica, doar banui ce-a facut tata....mare crai
pe vremea cand ma facusem de vreo 16 ani, tata a inceput sa -mi fie cel mai bun prieten, si ca intre prieteni, confidentele au scos la iveala multe detalii din viata lui. Mama, o sfanta , evident. Dar si mama, si tata, sunt oameni, cu bune si rele, si numai ei doi isi stiu viata de cuplu. Nu l-am judecat pe tata niciodata, ba chiar l-am admirat pentru zilnica si constanta fericire oferita mamei. Acum are 56 de ani....tot nu s-a linistit....
ufishor
Postat pe 2 Aprilie 2011 12:55
bun venit in lumea reala.
oamenii sunt departe de a fi perfecti...si parintii sunt oameni
Mielutza
Postat pe 2 Aprilie 2011 13:06
in locul tau as vorbi cu el... Intr-adevar, e omul care te-a invatat ca dragostea inseamna incredere. Poate tocmai de aceea ar fi bine sa ii dai o sansa - sa te faca sa intelegi ce se intimpla.De ce face ce face.
Faptul ca il acuzi in tacere nu aduce nimic bun.

Pe de alta parte, daca ai deschis cutia Pandorei... asteapta ca tot ce ai vazut sa fi fost doar virful icebergului. De obicei, asa e.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:00
imaginea pe care parintii tai te-au lasat sa o vezi intre ei poate fii si una de ochii copiilor.tu nu poti cunoaste intimitatile lor sufletesti si de ce se intampla .poate este secretul lor,sau este reala parerea ta.exista mai multe explicatii,de aceea tu nu trebuie sa te bagi intre ei decat daca ti se cere.indiferent cat te-ar durea urmeaza-ti viata si drumul pe care l-ai hotarat.de multe ori gresim implicandu-ne in viata altora.si mai este un lucru de spus;cat de sigura esti ca viitorul tau sot nu va interpreta gresit acest gest?altadata sa fii mai zgarcita cu destainuirile care pun in umbra familia din care tocmai pleci,mama si tatal care te vor duce in fata altarului.
vuvuzela
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:26
De la: ufishor, la data 2011-04-02 12:55:14hehe cat am fost mica, doar banui ce-a facut tata....mare crai
pe vremea cand ma facusem de vreo 16 ani, tata a inceput sa -mi fie cel mai bun prieten, si ca intre prieteni, confidentele au scos la iveala multe detalii din viata lui. Mama, o sfanta , evident. Dar si mama, si tata, sunt oameni, cu bune si rele, si numai ei doi isi stiu viata de cuplu. Nu l-am judecat pe tata niciodata, ba chiar l-am admirat pentru zilnica si constanta fericire oferita mamei. Acum are 56 de ani....tot nu s-a linistit....


56??? tanar, doamna,tanar!!! Al meu era mai batran! 75 de ani!!!
L-am vazut pe tata din tramvai: in statie, cu o doamna cocheta la brat,de vreo 50 de ani.Aia il sorbea din ochi,topita,era un batran frumos tatal meu, cu parul alb,ondulat si cu mustata neagra.Mama l-a divinizat toata viata.Eu zic,bravo lor,le-au facut fericite pe femeile lor,iar ce nu stii,n-are cum sa te doara.Dar si parintii sunt oameni,au si ei defecte...Am facut sedinta cu fratii mei si am ales tacerea.N-a aflat niciodata ca l-am vazut.Nu faci decat sa strici un echilibru,cum o fi el.Vei intelege mai bine cand te vei mai apropia de varsta lui.Noi,fratii,cand ne adunam,cele mai tari glume le faceam pe tema asta.
tatoo
Postat pe 2 Aprilie 2011 22:31
vuvuzela
Postat pe 2 Aprilie 2011 23:22
ce lume intelegatoare si toleranta! iote ,ce admiratiune pentru tatii crai acum, ma intreb si eu, ca oama. daca mama s-ar fi sarutat cu altul sau ar fi avut toata viata aventuri secrete, o numeati craiasa?
si_totusi
Postat pe 3 Aprilie 2011 08:13

Craiasa zapezii...
Ei,cred ca ar fi interesant de citit pe aici parerea indureratilor si indureratelor din noua generatie care descopera ca partenerii-i inseala...
Pe de alta parte,copii (majoritatea) isi iubesc parintii ,apoi cresc si ii judeca. In cele din urma,cei mai multi sunt atat de absorbiti de propria viata incat nu prea le mai pasa. Trist,dar adevarat.
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:33
iata ca unora le pasa...
s/ar putea sa emit o aberatie, dar am asa o vaga banuiala ca tinerei in cauza i s/a rasturnat tot sistemul de valori intr/o secunda
cineva o sfatuia sa fie mai reticenta cu confidentele catre partener privind propria/i familie...bun,atunci ce repere sa mai aiba fata asta ? parintii traiesc in minciuna, ea trebuie sa traiasca tot asa ?

prin care fatza a prismei sa mai priveasca viata de cuplu ?

elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:16
Elodia,eu cred ca ea trebuie sa-si construiasca propria prisma,si sa inteleaga ca,in viata,nimic nu-i nici atat de bun,nici atat de rau precum pare.

Experienta asta dezamagitoare e doar prima dintr-un lung sir pe care le va avea in viata.
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:21
cred ca bat campii...in postarea initiala fata scrie : "am comis imprudenta sa/i spun logodnicului meu", se vede treaba ca si relatia ei era fragila sau, cine stie, a devenit asa in ochii ei in urma scenei cu taticu
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:24
mi se pare normal sa ii spuna viitorului sot... pina la urma, se pregateste sa isi asume faptul ca o sa imparta cu el si bune si rele, tot ce le rezerva viata. Daca de ala pe care il consideri jumatate nu esti apropiata si nu ii poti spune toate problemele tale, atunci de cine sa fii?!
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:56
Corect,quasaria!
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:05
Q, eu nu stiu daca fata asta va mai bantui pe aici sau nu, dar la felul in care a expus situatia, e clar ca i/a fost afectata si increderea in viitorul sot...am vazut ca nu e o copila, din profil, asa ca o fi mai avut ea si dezamagiri, numai ca atunci cand te dezamageste tata, despre altceva e vorba in propozitie
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:05
De ce sa fie vorba de altceva? In fond e exact cum spuneam : prima dezamagire dint-un lung sir pe care le va avea in viata.
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:08
pisi, spune repede cat jack ai baut

ca m-ai surclasat pana si pe mine la cinism
michelle_
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:13
de ce cred eu ca e vorba despre altceva ? allegra, ea spune ca a crezut ca sfatul partenerului ei de a nu/i spune mamei se datoreaza solidaritatii masculine, apoi se concentreaza pe imaginea pe care o avea despre tata
asta ma face sa cred ca pentru ea tatal era modelul de referinta in ce priveste un partener...oricum, a avut ghinion, ceva de genul ceasul rau, pisica neagra
eu n/am inteles daca tatal ei a vazut/o
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:14
in schimb am inteles altceva...ca trebuie sa beau, treaza sunt prea miloasa
elodia
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:17
Elodia...
Detalii,detalii,detalii... Fondul e acelasi.

Michelle...
Doar Tamaioasa am in meniu azi. Al doilea pahar.
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:17
cel putin mie taica-meu mi-a spus de-a dreptu', asa, la o discutie mai sincera, ca dp lui de vedere decizia sa o ia pe maica-mea n-a fost prea fericita. Deci, la o adica, ce era sa ii mai spun.... N-ai cum sa ii impui unui om sa fie fericit cu ce si-a ales, chiar daca el e ala care a ales, chiar daca tu esti fix rezultatul ecuatiei - si te implica direct. Pina la urma, inainte de a fi parinti, sint oameni. Mai devreme sau mai tirziu o sa ii vedem cu o cruce deasupra capului si nu ne va pica bine deloc sa stim ca n-au avut curajul sa traiasca asa cum si-ar fi dorit din cauza noastra.
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2011 17:59
Buna ziua
Multumesc celor care m-au citit si si-au expus parerea despre ce mi s-a intamplat.
Parca ati fi citit in sufletul meu.
Opiniile voastre sunt franturi din ce mi-a trecut prin capp zilele astea - am fost shocata,l-am acuzat,l-am inteles,mi-a fost mila de mama,am considerat-o chiar vinovata,i-am suspectat pe amandoi ca-mi ascund lucruri,am condamnat-o pe cealalta,dar n-am avut puterea sa fac nimic.
De fapt,am facut ceva,m-am retras intr-o cochilie si n-am putut sa dau ochii cu ei .
Quassaria,stiu ce spui.Certificatul meu de nastere a fost dovada mea ca tata s-a casatorit cu mama pentru ca ramasese insarcinata,dar eu l-am apreciat pentru asta,nu m-am simtit niciodata vinovata ca i-am stricat viata.Si niciodata n-am banuit ca tata a fost constrans,chiar am crezut ca o iubeste pe mama.Si stiu ca sunt soarele lui.

Poate am fost una din disperatele de pe aici,am scris pentru ca asa am simtit.
Sunt momente in viata cand ti-e mai usor sa comunici cu strainii decat cu cei apropiati.




pustietate_in_floare
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:01
sa/ti zic floare ? sa/ti zic pustietate ? daca tot comunici bine cu noi,ia intra tu in gashca si invita/ne la nunta !
ai vazut ce zic fetele "detalii,detalii,detalii"
daca ai deja lista cu invitati, macar trimite/ne si noua ceva de baut si ceva dulce
hai,capul sus,viata e frumoasa !
elodia
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:12
Sa inteleg ca ar trebui sa ma consider norocoasa,ca n-am avut parte de reversul medaliei?
Nunta? da,am dat invitatiile,e pe 1 mai,dar promit sa vin cu sotul si sa va fac cinste.
Simt nevoia sa vada si el ce inseamna solidaritate feminina.
pustietate_in_floare
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:33
nu, pustietate, n-am zis ca ar trebui sa te consideri norocoasa in situatia data! prefer sa-mi manifest cinismul in cu totul alte contexte si conditii! mentionam doar niste aspecte. si, tinand cont de faptul ca urmeaza sa te casatoresti, banuiesc ca ar trebui sa stii ca viata nu inseamna doar vise cu papusi, culori minunate si magie, ci un drum cu multe esecuri si situatii de indurat si depasit, iar pt asta trebuie sa fii cat se poate de lucid si obiectiv, in ciuda subiectivismului nostru ubicuu si, in consecinta, permanent. si, mai ales sa ai intelepciunea sa intelegi ca nu toate se intampla cum vrei tu, pt ca apoi sa te revolti intr-un spectacol de circ caraghios, care nu-ti poate face decat rau.

hai, sa fie intr-un ceas bun pasul pe care-l faci!
esme
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:50
pustietate, nu conditiona sentimentele parintilor fata de tine cu sentimentele lor unul fata de celalalt. Poate chiar esti soarele lui - la "concurenta" nu esti TU. Si asta iti spun ca parinte: imi iubesc infinit copilul, n-are nici o legatura cu ce simt sau nu simt fata de tat-su.
Ce e intre parintii tai este doar intre ei doi si doar ei doi pot sa stie. E foarte greu sa judeci din afara - si tu, chiar fiind din familie, esti tot in afara cuplului.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2011 01:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre divort. 27 De la: dor72_ 11 Februarie 2012 13:39
Femeia- Pesti, Barbatul- Scorpion 1 De la: Schatzybu 16 Ianuarie 2012 08:26
Vreau sa fac o petitie...Ma ajutati? 73 De la: nazirra 16 Noiembrie 2009 14:01
sal 10 De la: yanyacharberet 22 Iulie 2009 22:58
Relatia cu un barbat de alta religie 92 De la: Celleste_ 6 Februarie 2010 12:03
Setari Cookie-uri