Probleme in cuplu !!!

Va rog dragele mele sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Sunt impreuna cu prietenul meu de 4 ani.Acum am hotarat sa ne mutam impreuna in Germania unde el a fost trimis cu jobul.Relatia noastra a fost una bazata pe dragoste adevarata.Acesti ani au fost cei mai frumosi ani din viata mea.Acest om mi-a aratat intr-un milion de feluri ca ma iubeste, a facut lucruri extraordinare pt mine, dar si pt familia mea.Despre mine va pot spune ca sunt o persoana geloasa ( chiar exagerata ar spune prietenul meu ) , dar asta si pentru ca el nu are prieteni , amici, ci toate sunt amice, fete.Asta nu a fost o problema , le-am cunoscut pe toate, sunt fete ok , fiecare au relatii etc.El s-a mutat in Germania in ian iar eu am venit de 2 zile.Ieri dimineata dupa ce a plecat la lucru, am vazut ca a ramas adresa lui de mess logata si .... am intrata in arhiva de mess.Acolo am vazut discutii intre el si o fata, pe care eu nu o cunosc.si care nu mi se par discutii intre doi amici.va dati seama ca abia am asteptat sa se intoarca acasa.Cand a venit a izbucnit scandalul.A inceput sa urle , sa tranteasca ca e doar o prietena si de care urma sa-mi spuna, de ce nu am incredere in el.de ce a trebuit sa caut.daca nu ma iubea nu ma lua cu el in germania , ca el tot ce face face pt noi si pentru viitorul nostru.in scandalul facut a stricat mai multe lucruri in casa, printre care si un laptop f scump in care avea date f importante.spre seara mi-a reprosat ca eu sunt de vina ca din cauza mea a pierdut calculatorul si datele acelea importante.de atunci ma tot gandesc :sa fiu eu de vina? el zice ca intr-adevar fata aceea e mai nebunatik si asa vb ea, dar mi-a jurat k urma sa-mi spuna despre ea, ca e sora unui prieten.Nu mai pot.nu am dormit, nu am mancat.nu stiu cum sa fac.ce sa cred?aseara cand ne-am pus in pat i-am spusca vreau sa ma intorc in romania, la care mi-a zis ca nu ma lasa,ca el vrea un viitor alaturi de mine. sa ma intrc acasa sau sa mai stau si sa vad cu decurg lucrurile.il iubesc enorm si sunt sigura k si el ma iubeste la fel.I-am zis sa-i scrie la fata respectiva pe mess k nu mai au ce vorbi ca nu sunt eu deacord, afacut lucru acesta de fata cu mine dupa care a sters adresa ei. mi-a mai spus k a facut criza aceea din cauza ca nu-i venea sa creada ca nu am avut incredere in el.dar totusi eu ma simt vinovata pt laptopul ala, era destul de scump, dar tot nu imi vine sa trec cu vederea acele discutii pe care le-am vazut.Sunt aici singura inre straini.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi !!!
garbo_adriana5
Postat pe 30 Martie 2011 15:16
stii ce patesc pisicile care sunt curioase?asa si tu iubita...
cu ceva ani in urma ,aveam o relatie suuuper,el lucra pe vas...am petrecut frumos tare prin romania ,vacante etc...eram noi2 si atat.apoi a plecat pe vas ca deh,se terminase concediul;si m-a mancat ca pe maimute sa intru pe emailul lui(era si greu tare...dupa 3 incercari am gasit passwordul-numele vasului- ),si acolo sa vezi ce amica buna avea..ii dadea pupici si o alinta si etc...
eu nu zic neaparat ca iubitul tau face la fel,dar ex-ul meu se bucura de mine pe taram romanesc si de poloneza pe valurile marii...dar el ma iubea de se rupea saracul.am incheiat contul cu el,am gasit pe sotul meu,m-am maritat,si el nici dupa 5 ani nu ma uitase,si CICA ajunsese la concluzia ca avea pe alta pt ca eu fumam la acea vreme...si ca era vorba de ceva continut perfect in ambalaj gresit...si continut putred in ambalaj perfect...Dumnezeu cu mila...
las' ca laptopu se cumpara...obiecte sparte sunt pe la mai toti,iar tu de ce sa pleci in romanica?vezi de treaba...stai acolo ca poate e doar mintea ta..acum eu ce sa zic ca nu stiu ce comments-uri erau pe mess cu inculpata
capu' sus si sa auzim de bine
namyi
Postat pe 30 Martie 2011 17:46

Acum pe partea cu umblatul in mess...ce te mananca in cour sa vezi ce si cu cine vorbeste?? Traim in era internetului...e inevitabil sa nu vorbeasca si cu alte fete ...sunt atatea situri de socializare unde vorbeti cu habar nu ai cine....

e prima data in acesti 4 ani cand face crize de genul asta???
Lasa-i draq de nervi da sa trantesti tot ce iti vine la mana si sa distrugi nu-i tocmai ok.

mie mi-a placut asta:"Sunt aici singura inre straini.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi !!!" mie asta imi da de gandit...eheheh cand te simti singura intre starini alaturi de cel cu care ai trait IUBIREA ABSOLUTA(bla bla)timp de 4 ani...mad..sa fie oare doar prima data cand isi iese din pepeni sau au mai fost antecedente dar nu asa de grave ca si de data asta oare???acujm s-o dam pe bune, nervi nervi da PC costa nenica mai bine fout o vaza de perete
ameno
Postat pe 30 Martie 2011 17:51
De la: ameno, la data 2011-03-30 17:51:31
Acum pe partea cu umblatul in mess...ce te mananca in cour sa vezi ce si cu cine vorbeste?? Traim in era internetului...e inevitabil sa nu vorbeasca si cu alte fete ...sunt atatea situri de socializare unde vorbeti cu habar nu ai cine....

e prima data in acesti 4 ani cand face crize de genul asta???
Lasa-i draq de nervi da sa trantesti tot ce iti vine la mana si sa distrugi nu-i tocmai ok.

mie mi-a placut asta:"Sunt aici singura inre straini.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi !!!" mie asta imi da de gandit...eheheh cand te simti singura intre starini alaturi de cel cu care ai trait IUBIREA ABSOLUTA(bla bla)timp de 4 ani...mad..sa fie oare doar prima data cand isi iese din pepeni sau au mai fost antecedente dar nu asa de grave ca si de data asta oare???acujm s-o dam pe bune, nervi nervi da PC costa nenica mai bine fout o vaza de perete

ame ,eu zic ca pc a fost trantit intentionat,pt ca se simtea cu musca pe caciula si in acest fel o trage pe ea la raspundere,si poate poate uita de ce a facut el ,odata ce se simte atat de vinovata ea...sau oare a stricat pc de pe care inbtrase pe mess?
namyi
Postat pe 30 Martie 2011 17:58
ma lasiii...ca sa ii umplii capul cu scuze de doi lei nu-i neaparat necesar sa dai cu PC de pereti!Daca nenea o manipuleaza intr-un fel sau altul o face chiar cu ajutorul ei.Ea singura recunoaste ca-i geloasa si vede peste tot posibile amante...deci pentru el nu-i greu sa se scoata.Fapt care l-a facut, stergand adresa de pe lista de mess si promisiunea ca nu mai vorbeste cu ea.ii zice ce vrea ea sa auda si ii arata ce vrea ea sa ii arate.Primind "dovada " ea se linisteste ...El nu-i atat de idiot incat sa sparga un PC doar ca sa o faca pe ea sa se simta vinovata.
Bag doua mani in foc ca el a mai avut episoade de genul , poate nu la fel de grave dar oricum i-au dat de gandit.Iar acum cand se trezeste cu el in tari starine realizeaza si latura aialalta E SINGURA PRINTRE STRAINI!.
In RO are la doi pasi o prietena, o vecina, mama sau tata plus mijloace de transport la tot pasul pe cand in Germania ciuciuca.e grele tanti e grele....
ameno
Postat pe 30 Martie 2011 18:08
nasol...daca e manipulare e nasol.
mie imi pare rau daca e sa fi ajuns acolo si abia atunci sa isi dea arama pe fata,daca nu vb ta ame,au mai fost episoade de acestea.
eu sincer o cred ca ii e greu,mai ales ca si eu m-am trezit la un moment dat la 13 ore de romania(nu doar la 3),si ma simteam singura ...dar vezi tu,eu ma simteam singura ca el era la munci de dimineata pana seara.a stat el acasa 3 saptamani si m-a dus in colo si-ncoace,dar nu se poate trai pe maciuci...poate ca ea se simte singura pt ca el e plecat...dar odata ce isi face prieteni in germania situatia se mai schimba
namyi
Postat pe 30 Martie 2011 18:21
mi se pare impardonabil sa invadezi spatiul personal al cuiva, asa cum ai facut tu.

cea mai sigura cale sa distrugi o relatie e sa incepi sa-i scotocesti partenerului prin telefon, prin mail si prin buzunare

nu mai spun ca aceasta gelozie a ta denota o mare, mare nesiguranta de sine
michelle_
Postat pe 30 Martie 2011 18:26
mai vedem daca intra si mai scrie ceva tanti...next episod
ameno
Postat pe 30 Martie 2011 18:29
eu zic ca-i fumigena
michelle_
Postat pe 30 Martie 2011 18:35
e sub acoperire oare
ameno
Postat pe 30 Martie 2011 18:38
mie nu sa scotocesti mi se pare impardonabil. Asta e doar o chestiune de decizie: esti dispusa sa te pocneasca adevarul drept in cap sau nu. Si uneori pocneste al drak de tare. Chiar daca se intimpla sa intuiesti ca e ceva in neregula, sa VEZI cu ochii tai nu se compara cu nimic... Adrenalina pura...
Impardonabil mi se pare sa te mai intrebi dupa aia ce sa faci.

A stricat laptopul? Pacat. In locul tau, i-as fi dat eu cu el in cap. Pagube colaterale...
quasaria
Postat pe 31 Martie 2011 00:45
cu asa adrenalina nu se plictiseste veci!
ameno
Postat pe 31 Martie 2011 13:59
nu este vorba despre gelozie aici...pur si simplu simti ca ceva nu este in regula si atunci nu stiu poate din curiozitate sau .........din experienta mea cred ca ai procedat corect fiind la inceput si fara obligatii da ai procedat corect........acum poti lamurii lucrurile......Eu am fost putin curioasa dar prea tarziu.....am iubit si am crezut in el cu toata fiinta mea iar micile greseli in cuplu le-am trecut cu vederea .....am simtit si am dorit sa aflu daca este asa cum credeam eu......dar nu a fost ....poate ar fi trebuit sa lamuresc...poate ar fi trebuit sa.......am multe intrebari si nu cred ca poate sa imi raspunda cineva esteun gol imens in sufletul meu..Asa ca incearca sa lamuresti situatia dar in nici un caz nu lua decizii pripite..
msilvia
Postat pe 31 Martie 2011 17:22
care inceput msilvia???tot incep ei de vro 4 ani incoace
dupa 4 ani ii stii si viteza partzului dapai alte chichitze ehehe
ameno
Postat pe 31 Martie 2011 19:38


ame
namyi
Postat pe 31 Martie 2011 19:55
Adriana:

1. esti cam deplasata. Stiu ce inseamna o relatie la distanta si crede-ma ca niciodata nu am avut nici cea mai mica curiozitate sa vad ce vorbeste omul ala sau cu cine. Personal eu cred ca e chiar tampit daca nu si-ar fi facut macar o data damblaua cat a stat singur acolo.

2. nici nu pot sa iti spun ce probleme grave aveti: TU ca te uiti in conversatiile lui si nu ai incredere in TINE. EL ca e suficient de instabil incat sa-si strice propriile lucruri.
Deci e un fel de love-hate relationship acolo in care niciunul nu e zdravan cu capul:)

3. calmati-va bre ca nu e un capat de tara daca se intampla asa ceva, ce crezi ca se termina lumea? Hai fii serioasa, tu sa fii singura sa nu te stie nimeni si ti-ar pica unul cu tronc ai sta ca o sfanta Filofteia gandindu-te ca daca te trazneste fulgerul?

Sa lasam prostiile si vedeti-va de treaba.
Hai bafta iubiti-va si respectati-va si nu va mai inecati ca prostii la mal cand aveti sansa sa va refaceti viata intr-o tara de oameni normali cu capul.
Gmihaela
Postat pe 31 Martie 2011 22:31
adriana draga,daca tu il iubesti asa cum spui ,ascultati inima si stai langa el ,daca baiatul asta nu te-ar iubi asa cum iti spune , cu siguranta nu ai fi cu el acolo in germania ,te-ar fi lasat in romania ,iar el si-ar fi facut de cap .incearca sa su mai fii atat de curioasa si acordativa increderea unul celuilalt,fara incredere credema ca nimic nu va merge asa cum ai vrea tu.IUBITIVA MULT
garbo200970
Postat pe 7 Aprilie 2011 21:28
fata mea...cine ar vedea discutiile mele cu tatoo, ce ar zice...si daca iti spun ca habar n-am cine este si ca nu am nici o infermatie despre el?....
sunt persoane care au nevoi intelectuale...atat..
de iti strici tu viata pentru niste prostii...a facut tot ce i-ai cerut...nu iti ajunge?
atunci strica tot....si dupa aia plangi....
l-ai jignit...profund....
si tu, la randul tau, ai intimitatile tale...cu siguranta....
lasa-l sa vine spre tine, nu il alunga...
m-am aflat si io...
mai existi?
dor72
Postat pe 10 Aprilie 2011 16:20
Draga Adriana,
Dupa parerea mea, ai procedat bine ca ai discutat cu el problema care te deranjeaza in relatia ta de cuplu si este la fel de important ca el a luat masuri, care pe tine trebuie sa te linisteasca(ma refer la faptul ca a incheiat orice relatie cu persoana de sex feminin). In legatura cu violarea mesajelor,ce pot sa-ti spun decat ca femeia are un al 6-lea :ai simtit,ai avut dreptate,si ai actionat.Deci relatia ta poate continua.PRIVESTE INAINTE.Iar problema cu calculatorul ,te inteleg perfect: si mie mi-a cazut cafeaua pe calculator si am suferit enorm -e un HP laptop de 900 euro -ca l-am distrus . Eu am avut norocul sa-l recuperez.Mi l-a luat un prieten si mi l-a curatat,dar 3 zile n-am fost om pana s-a uscat si s-a deschis AVIZ CELOR CARE PATESC CA MINE.
In viata pierdem si castigam.CAPUL SUS
kidz005646
Postat pe 11 Aprilie 2011 00:58
pana si copiii fac asta.....nu exista om care sa nu vorbeasca pe net,si sa nu alunece discutia pe unde nu trebuie...asta nu inseamna absolut nimic.
vina ta nu e ptr laptop,ci pentru ca nu ai respectat intimitatea lui.
nici mie nu mi-ar place sa citeasca mama sau sotul mailurile mele ,oricat de nevinovate ar fi ele.
apoi,este exagerat sa pleci in romania,doar pentru asta.....
discutii intotdeauna vor fi in orice relatii, dar totul se rezolva.
nu va certati pentru nimicuri,ce veti face cand vor fi probleme cu adevarat serioase?
uita ce a fost,ca si cum nu s-ar fi intamplat,el te iubeste cu adevarat.
succes,D
daniilia
Postat pe 11 Aprilie 2011 19:56
Ai zis ca il iubesti enorm, si esti sigura ca si el te iubeste la fel. Mai cunosc fete care vorbesc asa cu baietii, mai nebunatice cum a zis si pr tau..si eu am trecut prin asta, dar dupa ce am cunoscut persoana respectiva mi-am dat seama, ca e "nebuna" cu toata lumea nu doar cu pr meu. Mie mi se pare logic totul, poate esti cam exagerata, vinovatia ptr laptop nu-ti apartine, prietenul tau la stricat, putea sa-ti tina in frau nervii, spune-i data viitoare sa se controleze, ca daca intr-adevar nu are nimic de ascuns nu are motive pentru asa nervi Iar tu propune-i sa o invitati pe acea fata la o cafea, toti 3 sau 4 sa vina cu si frate-su, vorbeste cu ea si vezi cum se comporta si in prezenta ta! Daca comportamentul este acelasi ca pe mess, inseamna ca asa e felul ei de-a fi, daca nu, inseamna ca chiar are o problema cu tine Si apropo, prietenul tau cum vorbea cu ea pe mess? Ii dadea apa la moara? Nu te mai tsresa atat, din cauza messengerului, daca nu s-ar fi inventat calculatoarele si internetul, si toti am fi vorbit fata in fata totul, cum ai mai fi aflat de acea discutie?
joanna22
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:04
trebuie sa ai grija in viitor gandeste te de 2 ori inainte sa intri pe ceva ce pana la urma era a lui.daca el ar fi intrat pe adresa ta?si faptul ca a spart acel leptop gandeste te ca nu mai avea nevoie de el,mai bine asa decat sa te gandesti ca din vina ta.de ce sa te faca pe tine sa te simti vinovata,mai vinovat e el.si sa nu crezi in chestiile astea "vroiam sa ti zic de ea"dupa ce afli tu.
garbo211338
Postat pe 29 Iunie 2011 00:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai citeste cineva poezie in zilele noastre? 38 De la: Ilynka 11 Iulie 2012 09:21
mai exista oameni deosebiti..Care sunt recunoscatori si cu bun simt? 46 De la: garbo098853 13 August 2010 23:00
2 bilete 2 De la: fleurdelis 12 Iunie 2010 15:38
premergator 3 De la: ludmilaachile 18 Mai 2012 17:57
coleg da semnale mixte 13 De la: 24 Aprilie 2018 09:30
Setari Cookie-uri