Se impune sau nu o despartire/divort?

neahhh tre sa fiii mort, da mort rau............sa nu mai stii de tine si sa te scoata altu' afara din camera
sau mai stiii constiinta nene nu i-a dat pace

tusi_Oli
Postat pe 22 Martie 2011 15:49
neah, neah ce va nu se leaga.............el tot mi-a spus ce a facuit, acu ce conta ca inventeaza ca l-a scos altul? sau ca nu i s-a ridicat?.......daca nici nu stie daca s-a sarutat sau nu?are pfranturi de amintiri si ce mai stie, stie de la unul din ei...........fapta era oricum comisa, stia ca pt. mine era un capat de tara daca a facut asem. grozavie asa ca ........ a iesit sau nu i s=a sculat tot aia e pt. mine...........si nu e el ala asa inventiv sa puna la cale planuri de-astea sa ma faca pe mine sa cered ca a fost ceva mai putin important............, il cred cand imi spune ca l-a scos altul(deci mi-a zis, a precizat ca nu din initiativa lui, asa cum deh........mi-ar fi placut mie) si ala , banuieste el, ca l-a scos tocmai pt. a se intoarce la locul minunilor dar sa nu-l vada el..........deci nu apucasera decit as un preludiu fiind 8 pers. unde dracu sa si-a traga toti? ce faceau sex in grup?............2 din ei tb. sa coboare in cam. lor cu fetele.............. al meu si ala de l-a scos...se pare ca ar mai fi avut loc asem. distractii intre cei 3 colegi, atat ca al meu a fost luaT DE UMPLUTURA INTRUCIT CEL CARE tb. sa mearga era si mai beat...........adormise asa ca tb. sa se jutifice banii pt. fete deci l-au luat pe para malaita.............caruia i-o fi placut cum dracu sa nu-i placa............si acum se duce sa se confeseze unui preot......s-o impace pe nebuna...........sa ceara o opinie daca ce a facut el e de iertat sau nu ( a se citi daca eu as putea sa consider fapta inselat sau nu); o face pan la urma pt. propria constiinta...............pt. ca spera in noi, in casnicie, chiaR DACA O FACE DUPA UN AN...............i-am spus ca degeaba se duce/ e treaba lui oricum decizia mea e luata............si vad ca asta seara are intalnire cu parintelul..........acum nu cred ca are cum sa-l minta pe parinte sau sa-mi jure mie baliverne.........nu poate fi atat de" inventiv".........are o frica de Dzeu.
ilia2007
Postat pe 22 Martie 2011 18:33
si-acum, ce vrei ? sa crape o viata incercand sa te convinga pe tine ca n/a facut nimic ?

scuzoaiele mele, dar si ce faci tu e cam la acelasi nivel de grav

nu mai vrei, auguri !

nici eu n-as sta cu una al carei narcisism trebe gadilat si-i nesigura pe ea si/mi foute mie viata..
ala o fi facut-o si el o data, tu-i mananci ficatzii 24 din 24..
Freya__
Postat pe 22 Martie 2011 18:41
ilia...nu-l ierta mama, si-o sa-ti fie recunoscator o viata!
ufishor
Postat pe 22 Martie 2011 18:46
Am tot citit si imi permit sa-ti spun cate ceva ..... ti-ai pus intrebarea ce implica un divort?fata de tine? fata de copii?fata de el care isi iubeste copii? este extrem de cumplit... una al doilea lucru sunt nimicuri ce ai tu in casnicie ,gandeste-te ca eu una mi-as fi dorit sa am posibilitatea sa il iert decat sa trec prin atata enorma durere, nu e nevoie sa mai spun ca ti-au zis si altii, dar nu asa se salveaza o casnicie,impacate cu tine insuti lasa orgoliu deoparte acest orgoliu este extrem de periculos... si gandeste-te la copii ....la tine, mai ales ca spui ca nu doresti sa div.si aprinde flacara cat mai poti ...schimba-te fa ceva romantic sa ii arati ca esti mai presus ca femeie pentru el.... blanda, calma ,iubitoare si el singur va gasi stabilitatea in casnicie ,lasa-te condusa de el esti doar femeie, nu ai de ce sa detii tu controlul, ai sa obosesti pana la urma si clachezi si te vei trezi obsedata de control ,de gelozie si numai poti sa faci nimic atunci, sincer te complici singura tine minte ,,,cand iubesti poti ierta si poti iubi si defectele ,,,,si in plus ai 2 copii care oglindeste ce ai trait si pentru asta tb sa mergi inainte sa faci ceva bun nu sa complici lucrurile si apropo cauta sfaturi duhovnicesti acolo te aude D-zeu si te va indruma spre ce e mai bine dar trebuie sa te rogi ,,,A IUBI INSEAMNA A IERTA SI IERTAND NE AJUTAM PE NOI INSINE SA AVEM UN SUFLET CURAT...numai de bine..
tyatya
Postat pe 22 Martie 2011 18:48
ufulica, sa stai 1 an sa/ti spuna ala nush ce traznaie, de la teambuilding...

obssession, obssession, ai lav iu...
Freya__
Postat pe 22 Martie 2011 18:49
freyuto, si eu am fost la teambuilding joia trecuta, da` in 10 min i-am povestit omului toata tarasenia!
ufishor
Postat pe 22 Martie 2011 18:51


s-ar putea sa ai dreptate, sa dea saracu` si el de alta viata, sa vada ce inseamna sa traiesti linistit lang-o femeie...
Freya__
Postat pe 22 Martie 2011 18:51
tya, ce spui tu inseamna sa fii cu un om pe care nu-l iubesti sau sa stai intr-o casnicie care scaratie si din cauza ta, sa stai asa de dragul copiilor? cate femei (chiar si barbati) nu sunt divortate si le e mult mai bine, pe ce lume traiesti maica?

Laura_M
Postat pe 22 Martie 2011 19:04
Nu am zis sa stea ci sa incerce sa salveze casnicia, pentru ca ea isi doreste sa stea si e derutata si nu scartaie nimic, ea scartaie din orgoliu ...dar maica ce fel ganditi voi? credeti ca divortul este asa usor? este simplu ? fereasca domnul nu e de joaca si fata de D-zeu tb motive pentru a se dezlega o taina a casatoriei ..dar cine divorteaza am ajuns la concluzia ca este casnicia consumata si nu stie cum sa gaseasca motive...
tyatya
Postat pe 22 Martie 2011 19:14
da, da...sfanta taina a casatoriei combinata cu reteta "fii sexy, fii romantica, fa ceva nou, lupta pentru casnicia ta, gandeste-te la copiii..."

femeia are o problema de nesiguranta si paranoia si tu o indemni sa fie sexy

ce sa zic, niciun pic de imaginatie...
michelle_
Postat pe 22 Martie 2011 20:40
daca e inacceptabil ce a facut omul ala, din pct tau de vedere, nu conteaza ca in opinia altora e grav sau nu, ii dai papucii si un praz verde. Iar daca vrei si poti sa treci peste, treci si gata. Nu o tii tot asa intr-un calvar si pt tine si pt el.... ce drak de viata mai e aia....
In ce priveste popii, pardon: poti sa le spui orice pina la urma si sa juri orice ca nu te doare gura. Garantia ca te iubeste si e al tau nu o capeti din discutia lui cu popa, o capeti din discutiile lui cu tine. Tu ar trebui sa il cunosti cel mai bine si sa ii fii persoana cea mai apropiata.
quasaria
Postat pe 22 Martie 2011 20:45
da Q, ar trebui....
dor72
Postat pe 22 Martie 2011 20:58
rau maica cu ea vrea cu tot inadinsul sa-l termine pe bietul om
am o intrebare......... CHIAR MERITA
tusi_Oli
Postat pe 22 Martie 2011 22:28
el sau ea?
dor72
Postat pe 22 Martie 2011 23:14
Ai uitat un lucur esential de fapt mai multe...ea il iubeste, are nesiguranta si cum spui paranoia desi e cam mult spus mai bine zis orgoliu ...ea nu a zis ca numai vrea sa fie cu el ci ca ameninta cu divortul sa capete atentie teren in fata lui, si voi in loc sa o sfatuiti sa lupte pana se epuizeaza resursele refacerii casniciei ,voi mai tare o avantati in divort???,indiferent de reteta cu,,,, taina casniciei si cu ceva romantic,, schimba ceva ,,,,ai voie sa combini cum vrei in casnicia ta, astfel sa nu te simti vinovata ca ai pus capat unei casnicii care ar fi putut merge...trebuie doar sa ii aratam ca a gresit judecandu-l si nu sa o impingeti cu aprobarea direct ,,,divort,,,dar banuiesc ca sunt unele femei libertine si merge din floare in floare, numai ca acei copii nu pot calatorii cum vrea albina sa zboare.
tyatya
Postat pe 23 Martie 2011 08:44
Buna dim tuturor! dupa desch. ac. subiect am ajuns si la concluzia ca tb. sa-l inchid..............multumesc tuturor, unele mi-ati determ. sa iau hot, buna(me reloaded si tyatis) altele m-ati persiflat poate nu din rautate ci asa ati cosdierat voi ca tb, unii mi-au spus si mai naspa, ma rog, de-aia am postat................nu ma asteptam numai sa-mi tineti isonul..............mi-ati facut dus si cu apa rece..............am scris undeva ca mor dupa atingerea lui..............ei, la sfatul unei p[rietene, tot spunindu-i asta ma sfatuiese sa fac ceva ce mi-a trecut si mie prin bibilica dar il respingeam din start, din mindrie, orgoliu, din a-i arata ca eu nu cedez, ca el e vinovat.................sunt impacata cu tot ce mi-a explicat el, il cred, o sa urmeze ce l-a sfatuit preotul, o sa merg3em la consilier............m-a convins ca ce-i ceream eu era tiganesc(juratul in biserica)...........spovedania lui tb. sa fie pt. mine juratul in biserica(m-am tinut tare aici i-am zis ca tot vreau...................dar cum provin dintr-o fam. mai "deosebita", a se intelge ca am crescut in biserica) am intels ca sunt cam absurda in staruinta mea...............ma rog finalul a fost unul de necrezut pt. el in primul rand( nu stia daca sa ma atinga sau nu), pt. mine ca am putut sa ma "umilesc" sa-i spun cat de mult in iubesc, ca fac dragoste cu el dupa 1 aqn jumat. de sex, i-am simtit si lui lacrimile, l-am rugat de nnnnnnnnn.ori sa fie ca inainte ce sa mai nu am fost eu aia care vorbea( aveam la bord si ceva vin..............care m-a dezinhibat).............om vedea ce-o fi de acum inainte............stiu ca nu voi avea niciod. sigrutanta ca nu v-a mai face ceva care sa ma druncine, nici eu nu sunt stapaina pe mine si eu as pica intr0o plasa.......................ca sa raspund si unui barbat care-mi zicea de camera de minnuni(ce m-a distrat...........i-am povestit ce mi-a scri s respectivul pt. a vedea ce zice...........ce mi-a spus?.............ca da, se poate sa si iesi din cam. minunilor dar ca din maindrie barbateasca nu ar zici nici unul, nici sub protectia unui nick name pe net........si el daca scria............poatew tot la fel ar fi zis..............dar a facut-o..............asta o paranteza sa credeti in cuv. lor atunci cand simititi voi insiva ca spune adevarul.............eu am fost cu el ca o inchizitoare cum imi spunea cineva..............am scos apa din unt, ceva de genul asta..........am facut-o pt. ca-l cunosc ,,,stiu ca sub presiune spune tot, indiferent de urmari..........).acum da, sunt linistita, vreau sa uit certuri legate de dat cu aspiratorul, ca nu ti-ai pus rufele in sifonier, ca n-ai facut aia, ailata, caq sunt satula de mine, ca teurasc, etc.......sunt o femeie mai matura..............am considerat amandoi asta cumpana serioasa a rel. noastre...............daca va intreb. ce-am facut mai exact va spun, poate o mai avea nevoie cineva de sfaturi de-asta...............l-amasteptat cu vinul deschis, am vb. ne-am intels pct. de ved., ne-am contrariat cu juratul, apoi la cultare................m-a vazut cu ce eram imbracta............i s-a tait rasulfares............nu stia cum sa faca, daca imi bat joc de el,...........i-am spus ca urm. sfatul unei pers. trecute prin viata............acela de a fi femeie si de a trece peste orgloiu daca simt ca spune adev. si ca-l iubesc.................eii ce lupta pt. mine.............peste ce mi-am calcat eu.............sa fac asta.............dar NU-MI PARE RAU...........SUNT LINISTIA SUFLETESTE, asta voiam sa fiu linistita si impacata ca sa putem incepe o viata nou.................sa construim o noua vita, asa cum imi spunea si el..........deci asta a fost................punct acestui subiect.................o zi buna!!!!!!!!!!!!! si fiti femei pana la capat, am intels ca asta ne e meninirea, desi greu am inteles-o.................
ilia2007
Postat pe 23 Martie 2011 10:12
ti-a trebuit mult pana ai ajuns la concluzia asta
tusi_Oli
Postat pe 23 Martie 2011 10:29
pai da...............imp. e finalu..............daca ma luam dupa unele sfaturi/idei de aci.............ma indirjeam rau de tot si faceam ce nu as fi vrut................dar uite ca Dzeu mai si lumineaza cate o fraiera ca mine.............
ilia2007
Postat pe 23 Martie 2011 10:36
Ma abucur ca ai reusit si esti linistita ..deeci functioneaza reteta cu ,,,taina casniciei si fii sexy, fii romantica, fa ceva nou, lupta pentru casnicia ta, gandeste-te la copiii...",Numai lasii nu pot, cei increzatori in ei insisi pot si vor reusii mereu sa invinga.
tyatya
Postat pe 23 Martie 2011 10:38
" femeia trebuie sa fie nevasta acasa, doamna in societate si vampa in pat"
tusi_Oli
Postat pe 23 Martie 2011 10:45
ilia .. cine te-a invatat de rau pe aici?? Din fiecare postare trebuia sa iti ramana ceva inclusiv din cele spuse in gluma. Vroiai sa sarim toate sa iti plangem de mila.
Vad ca nu ai luat in considerare si faptul ca trebuie sa iti gasesti o preocupare, pe langa cea de nevasta si mama. Privind foarte atent pe celalalt imposibil sa nu gasesti ceva ce nu iti convine. Si cel de sub lupa, stiindu/se urmarit cu atentie este imposibil sa nu faca o greseala, chiar si prosteasca.
cricat
Postat pe 23 Martie 2011 10:50
nu de rau .................dar ati fost unele mai acide.................nu mi-a picat bine deloc.............dasr cum spuneam le accept si inc4erc sa invat...................si apoi stii cum e gluma, glumas dar nu pe seama mea................deci gata ........... bine ca pan la urma imi scrieti cas va bucurati, ca sa zic asa, ca am facut bine............inca sunt asa cum sunt, cu angoasele mele, incerc sa le depasec...............la revedre...............ma duc sa-mi iau copiii va dau o bere
ilia2007
Postat pe 23 Martie 2011 11:06
Fata desteapta!Ai inteles ceva!...fii doar Femeie,lasa barbatilor celelalte trasaturi pe care ti-ai dat seama ca le posezi in defavoarea ta si implicit a casniciei tale.Tu il iubesti!
Sa auzim de bine!
tatoo
Postat pe 23 Martie 2011 11:39
De la: ilia2007, la data 2011-03-23 10:36:38pai da...............imp. e finalu..............daca ma luam dupa unele sfaturi/idei de aci.............ma indirjeam rau de tot si faceam ce nu as fi vrut................dar uite ca Dzeu mai si lumineaza cate o fraiera ca mine.............




ma bucur pentru tine.un final fericit putem zice.sigur ca unele ti-au facut si dusuri reci.dar se pare ca au fost folositoare.important este sa stii sa iti construiesti fericirea.in rest totul vine de la sine.nu te lua dupa prietenii lui sau ai tai.daca ai fost fericita avand ce poate multe femei nu au,"libertate de opinie",nu inteleg de ce iti complici existenta?ai facut ce ai vrut si el a facut tot ce ai vrut tu.ce te intereseaza vorbe de invidie sau de claca?fii si in continoare sexy si jucausa,fii nevasta ,prietena si amanta si nu uita ce este mai important mama.traieste-ti viata fara sa iti pese de gargaunii din cap.singura ai spus ca a fost frumos.este pacat sa pierzi ceea ce multe alte femei poate nu au:independenta,iubirea sotului,rudele care ti-au acordat sprijinul si acei copii minunati.reinventeaza-te si fii fericita.iti doresc viata frumoasa alaturi de familia pe care o ai si ma bucur ca ai devenit mai inteleapta cu o secunda!sa fiti fericiti!
vuvuzela
Postat pe 23 Martie 2011 11:40
ilia, imi permit un ultim sfat. daca tot mergeti la consiliere maritala, accepta ca si tu ai intr-adevar nevoie de ajutor. ai probleme serioase de nesiguranta, de narcisism, etc, etc...nu sunt eu in masura sa iti fac un profil psihologic aici, in primul rand pentru ca nu ma pricep. dar din ce ai povestit tu aici, pana si cel mai profan isi da seama ca ai nevoie de ajutor. asta nu inseamna ca esti nebuna, ci ca trebuie sa discuti cu un psiholog ca sa intelegi de ce ai un asemenea comportament obsesiv si irational.

schimbarea trebuie sa inceapa in primul rand cu tine, fata mea. si multumeste aluia de sus ca ai un sot care te iubeste, pentru ca altul nu ar fi rezistat la asemenea presiune.

hai, de bine sa auzim!
michelle_
Postat pe 23 Martie 2011 12:38
"daca va intreb. ce-am facut mai exact va spun, poate o mai avea nevoie cineva de sfaturi de-asta...............l-amasteptat cu vinul deschis, am vb. ne-am intels pct. de ved., ne-am contrariat cu juratul, apoi la cultare................m-a vazut cu ce eram imbracta............i s-a tait rasulfares............nu stia cum sa faca, daca imi bat joc de el,...........i-am spus ca urm. sfatul unei pers. trecute prin viata............acela de a fi femeie si de a trece peste orgloiu daca simt ca spune adev. si ca-l iubesc.................eii ce lupta pt. mine.............peste ce mi-am calcat eu.............sa fac asta.............dar NU-MI PARE RAU...........SUNT LINISTIA SUFLETESTE, asta voiam sa fiu linistita si impacata ca sa putem incepe o viata nou.................sa construim o noua vita, asa cum imi spunea si el..........deci asta a fost................punct acestui subiect.................o zi buna!!!!!!!!!!!!! si fiti femei pana la capat, am intels ca asta ne e meninirea, desi greu am inteles-o................."

1.L-ai asteptat cu vinul deschis si lenjerie hot (dupa cat timp, un an si ceva....)pai vezi mai Ilio ca aici era una dintre bubele tale.Aveai niste principii, peste care tu nu puteai sa treci,poate erai prea inhibata, nici nu-ti imaginai sa faci asa ceva pentru un barbat(chiar daca-i sotul cel in cauza).
Normal ca la saracul om i s-a taiat rasuflarea, nu numai ca a ramas placut surprins dar l-ai si socat( wwwoooaaa asta-i nevasta-mea ).
Nu mai fii asa de orgolioasa si mai slabeste-l.....
Concluzia finala:dupa un an de asteptare o partida de amor a fost mana cereasca,data viitoare nu mai astepta atat de mult

"eu am fost cu el ca o inchizitoare cum imi spunea cineva..............am scos apa din unt, ceva de genul asta..........am facut-o pt. ca-l cunosc ,,,stiu ca sub presiune spune tot, indiferent de urmari..........)."

2.de aici vorbele noastre cum, ca esti paranoia,parca mi-l imaginez pe sotul pe scaun cu lampa-n fata supus unui sir lung de intrebari formulate divers dar substanta aceasi Pai daca-l cunsoti nu vad sensul torturii.Aici ar trebui sa te gandesti olecuta mai intens...cand scoti untul din el de fapt tu ce vrei sa auzi din gura lui
Conclutia:mai calmeaza-te, ceai de tei si Neveste disperate...face minuni

"daca ma luam dupa unele sfaturi/idei de aci.............ma indirjeam rau de tot si faceam ce nu as fi vrut........"

3.nimeni nu ti-a zis sa divortezi!
Daca spuneam toate ai dreptate! da-l afara pe nemernic, mai intelegeam dar nimeni nu a afirmat asa ceva!
Trebuia niste sapuneala, asa suntem noi mai glumete
concluzia:Citeste-ne ca sa ajungi sa ne cunosti(optional)


"inca sunt asa cum sunt, cu angoasele mele, incerc sa le depasec"

4.angoase???pentru ce simti asta???ia explicate ca rezolvam si problema asta
concluzia,ca la pct1.:elibereaza bestia din tine si rupe fashul cat mai des Face bine, cica e echivalentul la 80km zilnic


iiiooooiiii cata fular am scris,nu-mi sta in fire ca ma plicti...
ameno
Postat pe 23 Martie 2011 12:41
ameno...io-s la cura
eladaela
Postat pe 23 Martie 2011 13:03
De la: eladaela, la data 2011-03-23 13:03:44ameno...io-s la cura


curaaaaa de care curaaaaaa
tusi_Oli
Postat pe 23 Martie 2011 13:09
de slabire mai mami,cum de care
160 km....garduri
eladaela
Postat pe 23 Martie 2011 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
verighete 14 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 01:21
pls help :D 2 De la: Dor_marunt 18 Noiembrie 2009 19:11
relatie 96 De la: Helen29 7 Decembrie 2009 13:57
O RUBRICĂ NOUĂ PENTRU DOAMNELE ŞI FETELE CARE VOR SĂ SE MĂRITE? 22 De la: garbo233027 31 Ianuarie 2014 16:25
Chestionar pentru masurarea capacitatii de intimitate in cuplu 17 De la: garbo_10148 10 Ianuarie 2013 03:16
Setari Cookie-uri