Despre indragosteala si...inapoi la punctul zero

Mugure, aici nu e vb de superioritate sau inferioritate, e vb ca fiecare isi da cu parerea -d-aia ii zice forum.insa sunt persoane aici care sunt mai trecute prin viata si altele mai putin. faci cea mai mare gresala sa te simti ofensata sau jignita de o chestie care se scrie aici..tre sa ti se rupa , pe romaneste.Insa , ia si partile bune , parerile si sfaturile celor trecute prin astfel de experiente, e mai bn sa previi decat sa tratezi. Q nu incearca sa -si dea aere de superioara, ci doar ca e o fire mai puternica, ca multe femei de aici..asa ca chill, nu pune toate la suflet..... eu ar trb sa ma impusc la cate mi-am luat......sa fim seriosi.............
cocacola31
Postat pe 20 Martie 2011 13:45
Ei,si tu acuma! Chiar neagra nu,insa putin verde - poate.

Mugure alb,te rog sa nu mi-o iei in nume de rau. Vorbesc in numele meu cand iti spun ca experientele mele de viata m-au adus in punctul in care invidiez punctul in care te afli tu. Nu ma consider absolut deloc superioara tie,crede-ma. As da orice sa mai pot fi o fiinta banala,simplista,fara framantarile de acum. Numai ca,din punctul asta in care sunt - there's no going back.
Allegra
Postat pe 20 Martie 2011 13:48
cum am mai spus nu ma recunosc in caricatura descrisa de voi (desi exista, da). ce am scris mai sunt e doar o frantura de gnd scoasa aproape complet din context. Citit asa din exterior intr-adevar te face sa te gandesti la o femeie care traieste doar pt un barbat. Des-dragoasteala coincide momentan cu o depresie crunta, nu e cauza ei. Poate e invers, din cauza depresiei nu mai sunt indragostita, inca nu stiu sigur.
Ca sa clarific, nu, nu am fost abandaonata. Si da, e vorba de primul meu porieten cu care sunt impreuna de sase ani. Asta cu " iubesc iubirea" mi-a placut, imi aminteste de Frumoasa venetiana, dar iarasi, nu , nu mi se portiveste
mugure_alb
Postat pe 20 Martie 2011 13:52
De la: Allegra, la data 2011-03-20 13:48:22Ei,si tu acuma! Chiar neagra nu,insa putin verde - poate.

Mugure alb,te rog sa nu mi-o iei in nume de rau. Vorbesc in numele meu cand iti spun ca experientele mele de viata m-au adus in punctul in care invidiez punctul in care te afli tu. Nu ma consider absolut deloc superioara tie,crede-ma. As da orice sa mai pot fi o fiinta banala,simplista,fara framantarile de acum. Numai ca,din punctul asta in care sunt - there's no going back.

nici eu n-am vrut sa iau in rs problemele adevarate de viata, mai devreme sau mai tarziu toti de lovim de ele. cred ca am scris eu postul asta pe un ton prea serios pentru o tema...banala
mugure_alb
Postat pe 20 Martie 2011 14:02
ce incerca toata lumea sa iti spuna, printre complexele de superioritate , era ca NU E NORMAL sa te simti: "plictisita, vesnic nervoasa, angoasata, neincrezatoare, etc. Nici nu imi mai aduc aminte daca inainte eram la fel de stearsa si de lipsita de perspectiva.."
Starea normala a unui om sanatos ar fi asta: "mai pietenoasa, mai amuzanta, mai interesanta, ma cotropeste o veselie totala pe care o raspandesc peste tot in jur. Este perioada in care avansez pe toate planurile, sunt eficienta la munca, cunosc mai multi oameni si din medii diferite decat poate am cunoscut intr-un an intreg, ce mai , totul merge brici..."
Certitudinea ca "asa esti tu" (stearsa, lipsita de perspectiva) e periculoasa, si e indusa sau autoindusa. Si daca nu poti iesi din starea asta, cere ajutor. Pina la urma, ce parere au altii despre tine trebuie sa iti fie absolut indiferent: parerea TA despre tine este cea care iti croieste viata, si asta ar trebui sa te ingrijoreze.
quasaria
Postat pe 20 Martie 2011 18:13
si eu sun tin aceeasi situatie ca si tine si unde mai pui ca am si 44 de ani
garbo092820
Postat pe 23 Martie 2011 15:17
Este fantastic sa-ti gasesti jumatatea, sa simti ca toate lucrule se leaga si ca nu mai alergi in toate partile in cautarea ei fara nici un sens. Este minunat sentimentul asta si-ti urez sa te bucuri din plin de toate clipele minunate.

SUCCES!
liviuvoica
Postat pe 23 Martie 2011 21:45
deci....in cazul asta, traieste nu pentru a fi indragostita....ci traieste doar cand e indragostita!
Tu, mugure de brad , e o senzatie fireasca....si mie mi s-a intamplat recent....si eu am aceleasi trairi cand sunt indragostita si aceleasi stari cand incep sa dispara fluturii!!!
Si oicine simte lucrula acesta, pun pariu
ela_eli_ela
Postat pe 23 Martie 2011 23:29
Cand sunt indragostita,si am fluturii aceia in stomac,merg pe strada zambind asa singura,parca fara motiv..dar ma trezesc ca necunoscuti ma saluta.Obligatoriu,raspund..abia atunci realizez ca merg zambind!Cand trec fluturii...daca 2 persoane de pe strada rad,cine stie din ce motive,am impresia ca rad de mine,si-mi vine sa ma opresc si sa-i intreb de ce?!
elisabeta_boia
Postat pe 23 Martie 2011 23:48
E minunat acest sentiment! Traieste-l la maxim, stii ca te ajuta! Nu-i baga in seama pe invidiosi! Zboara ca e frumos! Zborul de obicei e scurt, de-aceea traieste la maxim tot ceea ce este frumos!
Natalia_Micalona
Postat pe 24 Martie 2011 00:41
e valabil si pentru mine,numai ca mie mi se intampla asta si cand sunt cu sora sau mama mea...daca intram undeva si cumparam ceva,lumea vine ca magnetul.
prietenele mamei mele o implorau sa vina la tarabele sau magazinele lor,sa treaca si sa stea zece minute macar,ca in astea zece minute se umplea magazinul,si vindeau cat in toata ziua....
mie imi zambresc oameni necunoscuti,pe strada,cand sunt cu ele,sunt fericita,suntem foarte uniti si iubiti in familie.
acum ca sunt in alta tara,simt ca dupa un timp mi se golesc bateriile si devin stearsa,etc...stii tu.am nevoiee sa revin periodic in familia mea,ca sa resimt toata bucuria care imi da putere sa rezolv titul,care ma face atata de stralucitoare in societate.
esti o persoana sensibila,profunda,care are nevoie de iubire,deci.
si o prietena buna te poate face sa te simti fericita,veseliaoptimismul atrage oamenii,ei simt inainte ca noi sa deschidem gura sau sa zambim macar.
nu e numai iubirea ptr un barbat,cea care ne poate face sa simtim asa ceva,,,din fericire,stiu ca e diferit,dar rezultatul e identic.
succes,d
daniilia
Postat pe 24 Martie 2011 09:54
EU M-AM INDRAGOSTIT DE UN BARBAT DE 34 DE ANI, EU AVAND 26 IMI VINE SA FAC CEVA DAR CE . . . NU STIU E O RELATIE IMPOSIBILA, AS VREA SA TREC PESTE DAR NU POT SIMT CA CEVA DIN MINE STRIGA CRED CA AM NEVOIE DE UN PSIHOLOG
Lucy1985
Postat pe 31 Martie 2011 08:52
eu de exemplu cand a zis cuvintele, NU-MI PASA m-a dat gata, vb f serios in acel moment toata atentia mea era dor pt el nimeni si nimik in jurul meu nu mai conta totul e doar pt el, nu-mi explic m-am despartit de fostul meu iubit din vina lui, nu stiu cum de si-a pus amprenta doar prin acele cuvinte, e drept e BARBAT, are caracter e barbat nu FEMEIE, dar nu-l pot avea are un statut de conferentiar iar eu ii sunt studenta stiu ca m-a remarcat nu sunt o stea rsa am si eu un cuvant de zis dar e conferentiar iar eu 26 el 34
Lucy1985
Postat pe 31 Martie 2011 09:01
lucy, ce inseamna imposibila? ce te sperie?: faptul ca e vorba de o diferenta de varsta (care nici macar nu e mare!)? asta nu poate fi un impediment!!! ori e insurat si tu esti doar un fel de trofeu care-i gadila din cand in cand orgoliul si autoritatea masculina, care, chipurile, e implicita si `inrobitoare`, iar femeile trebuie s-o considere ca atare, amintindu-i ca face parte din categoria razboinicilor?

a, acum am citit ce ai postat: faptul ca el iti e profesor!... dar spui ca lui nu-i pasa de toata ciorba asta sociala!
esme
Postat pe 31 Martie 2011 09:09
Lucy1985
Postat pe 31 Martie 2011 16:05
Luky draga,diferenta de varsta nu e mare de loc!Si atatea cazuri de studente casatorite cu profy lor...si inca cu reusita,ba cu dif. de ani muuult mai mare de 8 ani...15 -18 ani..si nu s-au plans!Dar ,daca d-nul prof. e casatorit....atunci ,DA, ai o problema...esti doar o aventura in viata lui,si ar fii indicat sa renunti TU,ptr ca macar castiga orgoliul tau!Daca e casatorit,tot la despartire ajungi,tot vei suferi....offff!!!
elisabeta_boia
Postat pe 31 Martie 2011 16:09
DRAGOSTEA E CEA MAI GREA PROBLEMA DIN VIATA OMULUI
garbo200162
Postat pe 5 Aprilie 2011 12:36
Mda...probabil de asta trebuie scrisa cu majuscule,sa ne crape ochii!
Allegra
Postat pe 7 Aprilie 2011 22:59
tu esti la punctul zero,eu cand iubesc iubesc cu adevarat,dar cu cate piedici mi-ai pus in viata,si cate jigniri ,tot am tinut la tine,nu meriti iuberea mea,cautati pe altcineva
garbo107589
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:11
589, daca spui ca despre mine e vorba, eutanasiere scrie pe tine !

gata, s/a terminat, nu te mai vreau
elodia
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:22
Iar s-or dat permisii de week end la Socola?

elodio, mai traiesti, mamica? adica, pardon, tot disparuta, tot?
Thor_again
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:22
disparuta, taica, disparuta...acum trec cei patru ani si imi pun baietii cruce
elodia
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:31
cruce? da de cand se ingroapa cenusa si nu se mai imprastie in cele patru vanturi?
Thor_again
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:39
o lespede, ceva, acolo...cu dedicatie

Vasile Voiculescu - Sonetul CLXXXIII

Mereu cersim vietii ani mai multi, asa-n nestire,
Ne razvratim, ne plngem de pierderea noastra,
Si nca nu-ntelegem ca fara de iubire
Se vestejeste Timpul n noi ca floarea-n glastra;
Rupt din eternitate, el vrea tarm asemeni
Din care-altoiul subred sa-si traga seva noua;
Noi l primim cu gheata si-l rasadim n cremeni
Cnd Dragostea-i unica vecie data noua.
Ci-n van acum te mnii pe mine si m-arunci,
Minunile iubirii n-au stavile pe lume;
Ca Lazar la auzul duioaselor porunci,
Oricnd si ori de unde ma vei striga pe nume,
Chiar de-as zacea n groapa cu lespedea pe mine,
Tot m-as scula din moarte ca sa alerg la tine.
elodia
Postat pe 9 Aprilie 2011 14:13
vezi ca te-ntinzi, elodio! mai vrei si lespede? da' lumanari n-ai vrea? sau flori?
Thor_again
Postat pe 9 Aprilie 2011 14:19
nu mai fac
elodia
Postat pe 9 Aprilie 2011 14:29
adica nu mai mori?
sa-mi zici si mie reteta asta...o ai de la Thor?
dor72
Postat pe 10 Aprilie 2011 07:54
E fantastic sa ai fluturi in stomac si sa mai si zboare! E viata!!!
garbo200612
Postat pe 10 Aprilie 2011 10:35
Crapa si ochii....! Dar ce te faci fara dragoste???!
garbo200612
Postat pe 10 Aprilie 2011 10:40
...daca tot indragosteala iti da asa o energie atunci ar trebui sa te indragostesti de tine si sa te iubesti si asta iti va aduce mai mari favoruri... nu astepta doar un EL care o saptamana sa-ti ofere aceasta energia aceasta si dupa 2 luni sa nu stii ce este cu tine...

elisavuri
Postat pe 10 Aprilie 2011 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de cate ori e normal? 147 De la: elisabeta_boia 4 Septembrie 2011 00:35
urgent!!!!!!! va roggg mult 7 De la: vuvuzela 4 Februarie 2011 19:42
Daca dragoste nu e... 81 De la: Juna 2 Martie 2012 21:24
CELE MAI HAIOASE URARI DE NUL NOU... 18 De la: tutankhamon 30 Decembrie 2009 23:54
gelozia 50 De la: nicoletta_kidz 24 Iunie 2010 15:53
Setari Cookie-uri