sunt insarcinata!:(

buna,am si eu o intrebare...am ramas insarcinata..astazi mi-am facut un test si a iesit pozitiv...ar fi maxim 3 sapt,inca nu am ajuns la un medic,dar am citit pe net ca exista pastile pt sarcina extrauterina..dar din diferite comentarii am inteles ca ar fi prea riscante,este prima data cand mi se intampla,nu am mai ramas niciodata si nu imi doresc sa pastrez sarcina,am doar 21 ani...nu stiu cum sa procedez sunt f speriata...nu stiu ce sintome as avea si la un avort...mi-este teama....poate sa imi dea cineva un sfat?ce este mai bine pastila Mifegyne sau metoda chirurgicala??
ad_da09
Postat pe 14 Martie 2011 23:28
Avand in vedere ca ai deschis doua topicuri, inteleg de aici ca ai gemeni, nu?
anakin
Postat pe 15 Martie 2011 10:19
Nu am auzit de metodele spuse de tine. Daca tot te grabesti... un telefon, o programare, un medic. Calea cea mai sigura.
cricat
Postat pe 15 Martie 2011 10:22
Anakinu
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 10:31
dap,...anakin, marca inregistrata
michelle_
Postat pe 15 Martie 2011 10:43
De ce nu-ti asumi responsabilitatea? Sau alegi doar partea distractiva a vietii si restul n-are decat sa se duca pe apa sambetei... Asa vor fi toate deciziile importante din viata ta...luate in functie de cat de distractiva va fi situatia
arhangelsk
Postat pe 15 Martie 2011 21:48
Eu cred ca ar trebui sa te gandesti bine inainte sa iei o decizie. Un copil e o minune de la Dumnezeu, pe care noi nu avem voie sa o distrugem. Mai tarziu e posibil sa regreti si sa nu mai ai nicio cale de intoarcere. Daca as fi in locul tau nici nu m-as gandi la un avort.
litere
Postat pe 16 Martie 2011 15:29
iar ati inceput cu biserica ?
si_totusi
Postat pe 16 Martie 2011 15:37
da ce bre. totushico? n-are fata dreptate? doar ii creste biserica copilu'
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 16:39
noup. pe copil i-l creste doamne- doamne, biserica vine mai tarziu sa-si ia comisionu' din ce a investit doamne- doamne in el.
cum o dai, cum o-ntorci, tot la biserica ajungi, fie si nebotezat
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 16:41
huuuoooo
necredinciosilor care sunteti voi!!!
unde-i irinuca acum, cand e nevoie de ea?
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 16:45
nu va ganditi la urmari atunci cand va desface-ti craciii
scump ii dom'le un prezervativ si ieftin ii un avort
ai 21 de ani
tusi_Oli
Postat pe 16 Martie 2011 16:47
E bine sa-ti asumi raspunderea pentru greselile tale. Inainte de sarcina nu ai auzit de metode contraceptive? Nu exista pilule, prezervative, diafragme?? Dupa 3 saptamani de sarcina tu vrei pilula de a 2-a zi?? Ce mamica ai fi avut tu?
Ai dreptate, la 21 de ani copilul te incurca rau...Secsul iti face bine!!!
Lidiaolteanu
Postat pe 16 Martie 2011 17:28
nu cred ca vorbea de pilula de a 2-a zi, ci de o pastila care provoaca avortul
nu stiu daca la noi sunt atestate pastilele astea si nici ce efecte au!

cert e ca acum ai doar 2 variante:
1.mergi la un medic
2. mergi la un medic
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 17:32
Eu personal sunt impotriva avortului, e un mare pacat pentru care e bine sa ti asumi raspunderea si sa incerci sa compensezi cu fapte bune pentru linistea ta sufleteasca.... apoi e bine sa inveti din greselile tale ... si ... un copil nu e o joaca, daca nu esti pregatita sa l aduci pe lume , probabil ca nu e momentul.... ce sa zic alegerea iti apartine si da exista niste pastile sunt trei : una sa intrerupa evolutia, alta sa provoace avortul si a treia sa curete bine.. le poti obtine de la medicul genicolog , asa ca urgent o programare! Dar gadeste te bine ce vrei, ia o hotarare si nu te mai gandi in urma! Succes!
cebella
Postat pe 18 Martie 2011 11:19
Sunt si noutati!
Pana acum erau doar intrebari...acu' sunt certitudini?
Ca sa-ti mai facem noi acu'?
Daca intrebai acum o luna, mai aveam vreun sfat. Asa...
Da' nenea ala, vinovatu, unde e? El n-are nimic de zis?
dor72
Postat pe 18 Martie 2011 18:41
vorbeam despre pastile care pot provoca intreruperea sarcinii,si metode contraceptive...uff..intr-adevar a fost greseala mea k nu am luat anticonceptionale,noi nu am folosit nici prezervativul,dar am luat escapelle,si tot am ramas....mi-am facut 2 teste,AMBELE au iesit pozitive,am fost joi la o clinica,la marie stopes,in care am auzit ca sunt medici f buni,dar eu am nimerit o dr ffff...nci nush cum sa o numesc..mi-a facut radiografie,nu mi-a spus nimic...nici in cate sapt,...absolut nimic,mi-a aruncat ecografie pe jos...si s-a rastit la mine "ca ne vedem vinerea viitoare".am plecat plangand.de 3 zile ma uit intr-una la ecografia ce mi-a facut-o..la poza..mie greu.
va rog ,daca am postat aici,nu am postat sa fiu criticata,incercati sa va abtineti,serios.
nu ma mandresc de situatia in care sunt,si nu scriu randurile astea ca sa primesc niste fraze de mi-ar fi mie rusine sa le scriu."Vinovatul celalalt" (pt ca si eu sunt vinovata),pur si simplu nu il intereseaza,mi-a spus sa ma descurc singura,si ma chinui singura...acum..e mult prea ocupat cu imaginea lui,fiind cunoscut in televiziune..
ad_da09
Postat pe 19 Martie 2011 11:31
scuze,am scris mai sus,k mi s-a facut radiografie,am vrut sa spun..ecografie
ad_da09
Postat pe 19 Martie 2011 11:32
De la: ad_da09, la data 2011-03-19 11:31:44."Vinovatul celalalt" (pt ca si eu sunt vinovata),pur si simplu nu il intereseaza,mi-a spus sa ma descurc singura,si ma chinui singura...acum..e mult prea ocupat cu imaginea lui,fiind cunoscut in televiziune..

Pai daca e celebru, cu atat mai mult ar trebui sa-si apere reputatia, nu sa se ascunda ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ia zi-ne cine e, si apoi i se duce lui imaginea la care tine att
Lasanad la o parte asta, eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, nu ai de unde sa stii, ei pot sa te ajute. E mai bine decat sa fii singura in a lua decizii. Si apoi gandeste-te si la consecintele unui avort ( ca e chirurgical sau medicamentos), oricat de sigure ar fi in ziua de azi, tot exista riscul sa deregleze ceva pe acolo, si apoi cand vei vrea sa ai un copil sa ai dificultati. Ar trebui sa cantaresti bine situatia, orice decizie ai lua are riscurile ei.
mugure_alb
Postat pe 19 Martie 2011 14:03
situatia oicum mi se pare riscanta dpdv al sanatatii si devastatoare psihic - probabil e o lectie pe care ar merita sa o retii: sa nu te mai incurci cu toti loserii, in primul rind.
Singura vinovata esti TU, pentru ca tu esti responsabila de corpul tau. Daca dai cu el de-a dura spre fiecare care e ocupat cu imaginea lui in televiziune cind tu esti pe masa de operatie, cest. Nu exista o limita a josniciei umane. Exista doar limitele pe care le pui tu.
quasaria
Postat pe 19 Martie 2011 14:10
imi dau seama ca sunt vinovata,timpul nu il mai pot da inapoi..e o lectie care am invatat-o si nu o sa mai repet greseala,acum degeaba ma mai gandesc ..oare ce a fost in capulk meu,oare de ce nu am facut sa sau asa...faptul e deja consumat...AM GRESIT ENORM!!!nu mai am ce face,decat sa gasesc o solutie,cu parintii mei nu pot vb asa cva,nu am curajul sa spun asa ceva.Nu locuiesc cu parintii mei,pt ca nu sunt din buc,stau singura de aproape 7 ani..ma descurc singura,am o relatie buna cu ai mei,dar problema asta nu o pot discuta cu ei...situatia in care ma aflu acum este destul de dificila,nu vreau sa pastrez sarcina,pt ca singura nu pot,nu sunt pregatita pt asta..stiu ca este pacat,numai eu stiu ce e in sufletul meu,,...dar nu il pot pastra...imi este frica de curetaj,sau prin aspiratie,poate ca pe moment nu o sa simt,dar dupa aceea..presupun ca nu o sa ma simt deloc bine...
ad_da09
Postat pe 19 Martie 2011 14:29
nu inteleg cum pot fi unele..
auzi..
sa nu-ti pastrezi copilul..
pff..
draga mea..,un copil e o binecuvantare..,e un dar de la Dumnezeu..,bla bla bla..
sunt sigur ca esti puternica..,asa incat sa-ti cresti copilul singura..
nu esti singura..
sunt o gramada de mamici,care la varsta ta,au ales sa-si pastreze,si sa-si creasca copiii..
si au facut-o foarte bine..
copiii au crescut,sunt sanatosi..,frumosi..,etc..
bine..,ce e in sufletul mamicilor,nu vom afla niciodata..,decat ca e atat de frumos...
roby_cado
Postat pe 19 Martie 2011 14:40
ei, as vrea sa vad acum cine te ataca pentru postul asta, Roby
Thor_again
Postat pe 19 Martie 2011 14:49
@ roby,cu asta"
draga mea..,un copil e o binecuvantare..,e un dar de la Dumnezeu." sunt de acord...
dar nu in situatia mea..de ex...tipu nici nu vrea sa auda.,nu il intereseaza....
sunt singura....singura.....nu am de ales
ad_da09
Postat pe 19 Martie 2011 14:52
ad_, ia incetati sa mai puneti initiativele si faptele voastre pe seama altora! si ce daca nu vrea sa auda? ti-a tras-o cu forta? te-a legat la ochi, la maini si la picioare si erai in imposibilitatea de a te opune si a te apara? nu! erai ft constienta de ceea ce faci tu insati! invatati sa va asumati faptele, nu mai cautati tapi ispasitori sau pe cineva care sa va scoata din propriul gunoi.
esme
Postat pe 19 Martie 2011 15:07
Mai draguta, nu esti singura sau cel putin n-o sa mai fi singura....o sa fi tu si copilul tau. Crezi ca un copil te impiedica sa-ti refaci viata alatui de un alt barbat?, pt ca o sa intalnesti la un moment dat un barbat care o sa te iubesa cu copil cu tot si o sa-si doreasca sa fie tatal copilului tau. Iar in privinta celui are te-a lasat gravida si atat ....nu pot spune decat ca este un ratat si nu merita ce i-a dat dumnezeu (un copil care sa-i semene si sa-i poarte genele). Eu i-ti spun sa nu faci vreo nebunie pe care ai s-o regreti toata viata. Gandeste-te bine. Sper sa iei hotaarea cea mai inteleapta. Multa sanatate!
bica1976
Postat pe 19 Martie 2011 15:09
uofff...eu acum sunt cu cineva,am o relatie de cateva luni,pe care am reluat-o,pt ca cu el am fost si anul trcut..ne am despatit o perioada scurta,in care..am facut greseala asta ...eu nu vreau ca prietenul meu sa afle,...
ad_da09
Postat pe 19 Martie 2011 15:18
Da..acum inteleg de ce ai vrea sa scapi de sarcina repede, fara o eventuala interventie medicala. Dar tot consider ca nu este bine , totusi s-a intamplat cand erati intr-o pauza a relatiei voastre, deci nu te poate condamna. Daca il iubesti si te iubeste puteti sa hotarati impreuna ce e mai bine pt relatia voastra.......daca nu-i spui nimic nu aveti nici o sansa impreuna pt ca in relatia voastra va exista minciuna care va anula automat increderea, respectul si cu timpul dragostea. Curaj!
bica1976
Postat pe 19 Martie 2011 15:45
roby,inceteaza sa iti pansezi orgoliul ranit cu prezumtii ca ar regreta TOATE femeile care si-au facut copii si nu l-au pastrat si pe tat-su bonus . Daca tu ai fi preferat ca al tau sa nu se nasca daca nu v-a acceptat mama-sa la pachet- alegerea ta.

ad_da09 - greseala n-a inceput cind nu te-ai protejat, ci cind ai acceptat sa faci sex cu personajul pe care il doare fix in fund de sanatatea si integritatea ta - FIZICA, nu ma mai refer la cea psihica. Da-i inainte in populatie... si mira-te de ce ti se intimpla.

quasaria
Postat pe 19 Martie 2011 16:53
Draga mea, acuma raul e facut. E nasol ca ajungi sa-ti smulgi parul din cap, e nasol ca nu ai cu cine vorbi decat cu unii necunoscuti de pe un forum. E si mai nasol ca nu te-ai ferit macar ca sa nu treci prin asa ceva.

Sfatul meu este sa cauti un doctor/doctorita care sa-si faca treaba bine din punct de vedere medical. Sa nu crezi ca iti vei distruge viata pentru totdeauna ca vei fi luat aceasta decizie. Exista atatea femei care au patit ce traiesti si tu acuma si au decis ca nu e momentul. S-au casatorit ani mai tarziu cu barbatul potrivit pt ele si au fact si copii.

Nu lasa parerile unora sau altora sa-ti distruga puterea de decizie asupra viitorului tau, oricare iti doresti ca acesta sa fie. Multi au murit ca sa ai tu acest drept de decizie, nu-i lasa pe toti moralistii sa iti tina prelegeri despre ceva ce nu-ti doresti.
Gmihaela
Postat pe 19 Martie 2011 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine cumparate de pe blog 4 De la: thestylishflamingo 11 Ianuarie 2010 20:27
diferenta de varsta mai mare cu 38 de ani 153 De la: garbo_14223 17 Iunie 2015 21:12
Plictiseala DIURNA 9 De la: garbo265966 26 Iunie 2012 11:14
sunt o aventura sau ceva mai mult 118 De la: salbatica_sexy 22 Decembrie 2009 10:30
Sunt indragostita de doi barbati, si nush pe care sa l aleg? 146 De la: mika_mika 31 August 2009 13:39
Setari Cookie-uri