cum ne manifestam fiecare creativitatea ?

Charmelen....sanatate fiicei si mamei tale...
O primavara minunata.....tandrete...bucurii si impliniri....alaturi de cei dragi.
nuti_vio
Postat pe 1 Martie 2011 23:26
da CHAR sanatate multa ..multumim pt balada si te asteptam si cu altele mai vesele
floare_cu_colti
Postat pe 1 Martie 2011 23:33

suna interesant, mai draga.
"Mi-e gandul la tine, ramas amanet", precedat de antitezele alea.
Nu ma bag la critica literara, dar astea chiar mi-au placut.
Thor_again
Postat pe 1 Martie 2011 23:34
Frumoasa balada
cory_emy
Postat pe 1 Martie 2011 23:34
De la: nuti_vio, la data 2011-03-01 23:26:17Charmelen....sanatate fiicei si mamei tale...
O primavara minunata.....tandrete...bucurii si impliniri....alaturi de cei dragi.


Multumesc mult si voua asemenea, dragi colege intru feminitate!
Sa fiti iubite de cine va doriti, cum va doriti! Si multa sanatate, sa va bucurati de toate!
charmelen
Postat pe 1 Martie 2011 23:43
troianco, nu te da lovita. ai vazut ca publicul mai vrea rime?
de prunc, numai de bine, si sanatate tuturor.
Thor_again
Postat pe 1 Martie 2011 23:45
De la: Thor_again, la data 2011-03-01 23:34:49
suna interesant, mai draga.
"Mi-e gandul la tine, ramas amanet", precedat de antitezele alea.
Nu ma bag la critica literara, dar astea chiar mi-au placut.


Asa sunt eu, numai contraste!
Si mie-mi placura baladele tale , Nobody should lay in the ground their children, m-a rupt. O experienta pe care n-as vrea s-o traiesc niciodata, am ezitat mult sa dau click pe video, e superb, dar insuportabil de trist, mult mai melancolic si mai elaborat decat martisorul meu.
Din punctul meu de vedere, imaginile cu ghoicei mi se par bine alese, foarte sugestive, se acorda perfect cu titlu si tema videoclipului
charmelen
Postat pe 1 Martie 2011 23:59
da, multumesc. Oboiul si flautul pe care le-am folosit in compozitia aia au un timbru aparte... pot sa te faca sa plangi, sau sa razi, depinde cum te joci cu notele. Daca mai apar si viori pe acolo, efectul e garantat.
Thor_again
Postat pe 2 Martie 2011 00:13
charmelita,frumoase versuri....ameno si voi restul fetelor,sa ne traiasca la toti copii,nepotii si aveti dreptate.nu conteaza unde ajunge darul tau,cand este dat din suflet.insa darul il dai de cateva ori pe am,atata timp cat ai interes,dar copilasii trebuie sa iasa din sistemul de educatie si invatamant,nu numai cu o diploma de hartie,ci mandrii ca acea diploma arata calitatea si nu cantitatea invataturii acumulate.
vuvuzela
Postat pe 2 Martie 2011 01:38
De la: charmelen, la data 2011-03-01 23:18:31Iata un martisor, un pic tardiv, si din partea mea (fii-mea e racita, iar mamei i-a fost foarte rau asa ca doar acum cand s-au culcat intru si eu pe site). E o mica balada pe care am scris-o cu multi ani in urma si am intitulat-o simplu

Martisor

E noaptea visata si luna-i afara,
Privirea ti-e dulce si gura amara.
Dar spune-mi, hai spune-mi-o in fata,
Fii sincer cum n-ai fost vreodata in viata,
In lipsa mea oare cine-ti mai umple
Privirea de soare, durerea de tmple?
Curg goala spre tine, mai cauta iara,
Nu vezi ca e martie, din nou primavara?!

Tu vii, culegi ghioceii si pleci.
Mi-e fruntea fierbinte, mi-s minile reci,
Mi-e gndul la tine ramas amanet,
Troiane de doruri m-acopera-ncet...
Sticlesc in lumina orbitele seci,
Zmbesti cu dispret, dar poate mai treci.





foarte frumos martisorul........multumesc....
tzontzonica
Postat pe 3 Martie 2011 02:39
"prietenii" stiu de ce:

Un roman in tren. Se relaxeaza omu, isi scoate pantofii si incaltza o pereche de papuci comozi, cand observa in locul din stanga un ungur, in locul din dreapta un ungur.
Dupa juma de ora romanu politicos catre unguri:
- Eu ma duc sa iau o bere, voi vretzi ceva?
Ungurul din stanga:
- Da, o cola fara gheata.
Dupa ce pleca sa ia bauturile ungurul din stanga ii ia un pantof si scuipa bine in el si il pune la loc.
Aduce romanu' bauturile, dupa juma de ora ii intreaba din nou.
Ungurul din dreapta:
- Adu si mie o cola cu gheata.
Romanu pleaca dupa bauturi, ungurul din dreapta scuipa si el bine in celalalt pantof.
Inainte de destinatie, romanul isi pune pantofii si isi da seama de situatzie, dupa care politicos li se adreseaza:
- Ma intreb: oare cand o sa inceteze ura asta intre romani si unguri, cand o sa putem sa ne purtam si noi civilizat, fara sa ne scuipam in pantofi, fara sa ne pisam in cola
Ciresica
Postat pe 3 Martie 2011 08:02
dap........
jeanette40
Postat pe 3 Martie 2011 09:13
Este in parte adevarat. Internetul intr-adevar te face mai creativ. Stand ascuns in spatele unui cont pe care-l poti schimba in decurs de cateva minute.Schimband contul, constati ca ai o identitate noua. Adrenalina. Te simti cum in ceafa se aud ropote de aplauze virtuale, dintr-o lume virtuala. Trezeste-te. Inchizand calculatorul, iesi din acea lume virtuala, din acea amagire continua , te uiti in jurul tau si vezi numarand orele pierdute efectiv, numarand de fapt nimic.
Nu dispera, maine va fi o zi mai buna, multumeste sa nu fie pana de curent, multumeste ca operatorul de cablu sa-ti tina BINE legatura. Inarmat cu rabdare, mai ai o sansa unica, vorba reclamelor, poti castiga...
Cand tragi linie si aduni, tot atata iese. Unii construiesc case care tin sute de ani, altii construiesc masini bengoase. Tu, la urma constati cu amaraciune ca azi nu ai produs decat matreata, vorba celor de la trupa Cumetrii.
Atunci, pun intrebarea, unde-i Creativitatea?
Vorba lui Badea de la Antena 3 , a fost un pamflet, si trebuie tratat ca atare.
Carpe Die, traieste clipa, adica. Esti pe drumul cel bun.Bravo
Defendia
Postat pe 4 Martie 2011 12:00
De la: vuvuzela, la data 2011-02-23 21:23:51
De la: Thor_again, la data 2011-02-23 20:52:08Vuvuzelo, ce anume NU ai inteles din mesajul asta al lui ilsi?

De la: sora_ilsi, la data 2011-02-23 01:37:33sunt sigura ca se gasesc pe-aici destule persoane "destepte, calificate" care sa-mi dea sfaturi, dar asta e via, "real life", nu bla-bla-bla




atentie Thor,inteleg perfect ce vrea Ilsi,numai ca ea este profesorul platit,deci sa puna mana sa studieze comportamentul psihologic,in cazul de fata al elevilor dar si al profesorilor.si sa raspunda la intrebarea cu banii si chitantele?nu incerca sa intorci tu discutia ca nu tine.ce este asa in impas incat nu stie ce trebuie faca un profesor in diferite situatii?atunci sa se lase de meserie,daca nu cunoaste psihologie.ce crezi Thor ca ma intimideaza o asemenea discutie?de doi ani scriu despre copii si ma ocup de ei dar nu ca profesor.candva v-am scris decalogul copilului,cine l-a bagat in seama ?subiectul acestui topic este creativitatea,cea ce ei ii lipseste daca ne cere noua idei.eu v-am atras mereu atentia despre copii si comportamentul maturilor fata de ei.cati ati raspuns prezent,in comentarii?nimeni.asa ca nu incerca sa dai lectii,cui nu trebuie.ce inseamna aceasta expresie'bla bla bla"?nu are raspunsuri constructive?sa raspunda la ce i-am scris.apoi ii raspundsi eu daca mai este ceva de zis.dar pana acum nici nu stiam ca este profesor.sory dar comentariile ei nu prea denota acest aspect.dar in fine,aici toti suntem intelepti,maturi si discutam civilizat.ok?las-o sa raspunda,mai ales de bani si chitante in cadrul scolilor ....ascult!in tara asta cand intrebi ceva toata lumea se face ca nu aude'nu stiu..nu stiu...nu stiu...se raspunde".eu nu ma las inselata de ceicare intervin in discutii inutil.ea trebuia sa raspunda.am o preblema cu banii luati de la parinti ,de pe meditatii,exista chitante cu sumele luate?nu mai vorbesc de cadouri,cu diferite ocazii,mai ales la examene.si eu am un pusti de 15 ani,stiu bine ce sustin.


isteata secolului, daca ai avea putin creieras nu ai cinfunda termenul de pedagogie cu cel de psihologie. pt a ajunge prof nu studiezi psiho decat in anul 1, iar atunci se studiaza psihologia generala. in rest se stud pedagogie si management scolar. dar tu habar n ai ca de problemele astea de comportament ale elevilor sunt anagajati psihologi in scoli. prof are datoria sa predea lectia sa se faca inteles si sa transmita informatii. dirigintele sau inv are rol de a da sfaturi si exemple de comportament. iar PARINTELE are rolul de a DA CEI 7 ANI DE ACASA COPILULUI. da ce sa facem ca se pare ca unii parinti nu i au nici ei pe cei 7 ani.
allay
Postat pe 5 Martie 2011 09:45
De la: vuvuzela, la data 2011-02-23 21:58:42
De la: sora_ilsi, la data 2011-02-23 21:35:45acum am inteles de unde frustrarea ta Vu: de la copil...de ce l-ai mai facut daca nu esti in stare sa-l educi? rezolva-ti singura problemele cu banii, vrei sa-ti dau eu, sau altii de pe topic? daca eu vreau sa platesc o meditatie copilului meu ce treaba ai tu? asta se practica in toata lumea... ce treaba am eu cu chitantele si cadourile care te freaca pe tine?

daca dadeam vreun ban pe tine pana acum, sa stii ca nu faci nici doua parale...acum m-am lamurit de ce te scuipa-n fata toti de pe forum...




parca erai profesor,asa ai zis.ca ai predat.....nu imi rasuci vorbele.intrebarea este f clara...cand luati bani de la parinti si pe meditatii,dati chitanta?nu incerca s-o intorci cu mine ca nu merge.nu era vb de copilul tau.sti f bine.si atentie nici despre al meu nici despre venitul meu. aici nu vb decat de copii in general fara personalizari,caci nu acesta e subiectul acestui topic.regret dar comportamentul tau nu este adecvat unui profesor.cand jignesti copii altora nu poti fii profesor.deci comentariile tale nu sunt reale.multumesc ,poti sa cauti alte topice.aici nu mai ai sustinere,credit.dupa parerea mea nu esti sau nu meriti sa fii profesor.nu ai pregatirea adecvata,cel putin dupa comentarii.multumesc



iti raspund eu draga pt ca vad ca ai o nelamurire grava si te framanti rau de tot. prof care face meditatie nu ia chitanta pt ca nu este o institutie si nu face acele meditatii in incinta scolii. aceste meditatii sunt intelegeri intre parinte profesor. exact ca si cand ai masina defecta si chemai un mecanic s o repare acasa. un 1 % ai si tu dreptate, deoarece sunt cazuri in care UNII profesori obliga parintii sa si tr copiii la meditatie, lucru destul de neplacut. dar nu poti include pe toti in acea categorie.
allay
Postat pe 5 Martie 2011 09:51
De la: floare_cu_colti, la data 2011-03-01 00:26:32
De la: allay, la data 2011-02-27 18:58:26
De la: vuvuzela, la data 2011-02-27 05:15:41Allay,sa stii ca multi ma cunosc deja de pe acest site,asa ca user.niciodata nu am dat inapoi si nu mi-am retras afirmatiile,dacat daca mi s-a demonstrat ca eram dezinformata.treaba cu ,calugaritul nu este pt mine.nu mai propovadui asa de-a surda.multumesc.


pai si ce ai vrea sa te iau de manutza prin scoli sa vezi care e situatia? hai sa ma iau si eu de nus ce categorie sociala, asa ca am auzit eu pe la tv... e frumos? eu nu lucrez in invatamant, dar sora mea da, sa vad tot ceea ce ea face, iar cand aud cretinii care n au facut nici macar o ora de pedagogie ca se dau in sus cu pareri de toata jena mi e (scuza mi exprimarea) sila de ei.
pai tocmai asta faci si tu .DAI CU PAREREA DIN PLANGERILE SORATII . nici copil nu ai deocamdata ca sa poti da exemplu Daaaa in loc de altceva tre sa dam ochii peste cap si sa falfaim din gene si sa ne dam elevate .


auzi floare cu colti, nu vorbi de persoane pe care nu la cunosti. vezi ca eu am abordat subiectul obiectiv. lasand la o parte mesajele de prost gust de la tine, o femeie ELEVATA, precum tanti Flacara din satra, eu vorbesc destul de in cunostinta de cauza ceea ce vorbesc aici pe forum. si stii de ce sunt atat de revoltata? pt ca eu imi respect profesorii care m au invatat, invatatoarea care mi a pus pixul in mana. fostul meu profesor de limba romana a fost si va fi MODELUL meu de om in viata, datorita lui si cunostintelor transmise de el eu am reusit sa tremin o facultate de prestigiu din tara, un master si un doctorat. datorita profesorilor mei nu am ajuns sa fac o facultate in scara de bloc gen ... sa nu i mai zic numele (aia de la care au iesit stdenti pe banda). eu nu mi am balmat profesorii care mi au dat lectii de viata...dar spre deosebire de alti parinti, mama, de fiecare data cand plecam la scoala, imi amintea sa RESPECT, SA ASCULT SI SA INVAT. astea sunt lucruri pe care putini parinti le mai fac. eu lucrez draga floricica tot intr o scoala, dar nu ca profesor/ invator...si crede ma vad atatea cazuri incat chiar am cunostinta de cauza.
allay
Postat pe 5 Martie 2011 10:07
De la: floare_cu_colti, la data 2011-03-01 13:25:46
De la: vuvuzela, la data 2011-03-01 09:08:33
De la: floare_cu_colti, la data 2011-03-01 07:59:46 vb de allay care la profil pleaca in canda si trimite mesaje private cu jigniri si cu ifose gramaticale





multumesc Floare.pacat ca se intampla asemenea lucruri,in cadrul profesoral.oare azi se asteapta si ele,sa primeasca martisoare,flori sau cadouri,din partea elevilor?indiferent de raspuns sa ne intrebam,in ce calitate oare??!!
Vuvu nu este rau sa te bucuri de o floare si un martisor ....iar atunci cand vin din inima .....sant nepretuite .Dap si eu sant vinovata doamnele au primit flori parfumate .


SANT sau SUNT.... VAI DE PROSTIA CARE O AI IN CAP SI TI O MANIFESTI PE AICI
allay
Postat pe 5 Martie 2011 10:10
asaaa siii nu poti combate alte opinii decat cu scandal si furioasa? si cu jigniri? daca tot spui ca lucrezi in sistem oare ce tea otravit asa ?dap oameni si oameni
floare_cu_colti
Postat pe 5 Martie 2011 10:16
asa, asa .......nu te dezici . las ca o sa cresti tu mare siii te linistesti sau te inchid astia sa nu musti oare esti si tu printre cele ce nu isi fac treaba si stau la catedra si isi fac unghiile? (tu spuneai )
floare_cu_colti
Postat pe 5 Martie 2011 10:19
nu sunt deloc furioasa, numai ca sunt deranjata ca adevaratii oameni care merita respect sunt blamati, de fapt intreaga categorie e balamata doar pt ca mai exista si elemente negative. cu ce sunt de vina profesorii aceia adevarati ca a aparut acum o sleahta de asa zisi absolventi ce ocupa posturi prin pile si relatii pe la guvernantii nostrii de 2 bani?
allay
Postat pe 5 Martie 2011 10:23
auzi floare cu colti, tu chiar nu pricepri limba romana? am fost destul de clara cand am spus ca EU NU PREDAU?
allay
Postat pe 5 Martie 2011 10:26
De la: allay, la data 2011-03-05 10:23:32nu sunt deloc furioasa, numai ca sunt deranjata ca adevaratii oameni care merita respect sunt blamati, de fapt intreaga categorie e balamata doar pt ca mai exista si elemente negative. cu ce sunt de vina profesorii aceia adevarati ca a aparut acum o sleahta de asa zisi absolventi ce ocupa posturi prin pile si relatii pe la guvernantii nostrii de 2 bani?
eeeeee uite ca aici ai facut si tu diferentaaa Noi nu invatam la o scoala de fite nu ......doar ca sprijinim clasa cu tot materialul didactic de care au nevoie .La clasa predau doua invatatoare si 4 profesoare ......si nu le-am blamat pt ca da isi fac meseria si respectam toata munca lor .Ideea era ca avem o invatatoare noua (cu fite) si noi nu am acceptat sa strice clasa buna si unita ....incerca sa divida clasa .Si nu ascultam la usa pt ca nu este nevoie copii stiu sa comunice si au opinii ....au fost la catedra si au rugat sa le mai explice o data ....RASPUNS :sa se mediteze.Sigur ca ei atitudine si nu cu scandal cum crezi tu .Daca nu ii convine sa se transfere la o scoala fara pretentii si fara rezultate .
floare_cu_colti
Postat pe 5 Martie 2011 10:47
De la: allay, la data 2011-03-05 10:26:36auzi floare cu colti, tu chiar nu pricepri limba romana? am fost destul de clara cand am spus ca EU NU PREDAU?
si in mesajul din privat ce spuneai de scoalaaa?
floare_cu_colti
Postat pe 5 Martie 2011 10:48
recunosc ca le-am sters pt ca imi murdareau lista eu opresc doar elevatele Asa sant eu mai selectiva
floare_cu_colti
Postat pe 5 Martie 2011 10:52
floare, cand stii cine esti, nu te atinge nici o mizerie, crede-ma.

Charm... misto poezeaua..mi-as dori sa vad mai des asa ceva, pe aici.
Freya__
Postat pe 5 Martie 2011 18:55
De la: floare_cu_colti, la data 2011-03-05 10:47:06
De la: allay, la data 2011-03-05 10:23:32nu sunt deloc furioasa, numai ca sunt deranjata ca adevaratii oameni care merita respect sunt blamati, de fapt intreaga categorie e balamata doar pt ca mai exista si elemente negative. cu ce sunt de vina profesorii aceia adevarati ca a aparut acum o sleahta de asa zisi absolventi ce ocupa posturi prin pile si relatii pe la guvernantii nostrii de 2 bani?
eeeeee uite ca aici ai facut si tu diferentaaa Noi nu invatam la o scoala de fite nu ......doar ca sprijinim clasa cu tot materialul didactic de care au nevoie .La clasa predau doua invatatoare si 4 profesoare ......si nu le-am blamat pt ca da isi fac meseria si respectam toata munca lor .Ideea era ca avem o invatatoare noua (cu fite) si noi nu am acceptat sa strice clasa buna si unita ....incerca sa divida clasa .Si nu ascultam la usa pt ca nu este nevoie copii stiu sa comunice si au opinii ....au fost la catedra si au rugat sa le mai explice o data ....RASPUNS :sa se mediteze.Sigur ca ei atitudine si nu cu scandal cum crezi tu .Daca nu ii convine sa se transfere la o scoala fara pretentii si fara rezultate .


cum adica sustineti materialul didactic? adica platiti bani sa amenajati clasa?
allay
Postat pe 5 Martie 2011 19:34
zilele trecute am mers la un service pentru niste treburi de reglat la roti. service ul asta e pus undeva prin pipera, paralel cu floreasca, mai sus de aurel vlaicu. in fine, ideea e ca, plecand de acolo - destul de repede (au lucrat bine si rapid), mi-a placut la nebunie sa conduc pe strada libera, cu mult verde ce sta sa fie si mai verde si m-am apucat sa cant. au fost cateva minute geniale, complet relaxante. cred ca o sa mai conduc pe acolo doar de dragul de a ma relaxa fiind libera si creativa.
ileana_damian
Postat pe 10 Aprilie 2011 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hahaha! 4 De la: garbo_471131 4 Septembrie 2017 21:33
8 Martie! 7 De la: ameno 8 Martie 2011 12:33
urgent!! 20 De la: hermosa20 10 Februarie 2013 13:35
Copiii tarilor subdezvoltate (eseu) 4 De la: Melanie 2 Octombrie 2009 14:40
curs de cosmetica oradea arad timisoara 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:30
Setari Cookie-uri