cum ne manifestam fiecare creativitatea ?

De la: sora_ilsi, la data 2011-02-20 23:12:43Imi pare rau s-o spun, dar creativitatea la orice materie tine tot de maiestria didactica, de profesor. Nu toti au vocatie. Fac meseria doar ca pe o slujba oarecare pentru care primesc o plata. Dar nu putem sa-i judecam pe toti la fel. Trebuie sa invatam sa discernem ce este spre binele nostru si al copilului nostru. Sa gasim solutii, nu doar sa blamam.

Am participat la un curs de dezvoltare profesionala si am putut sa constat lipsa de receptivitate a unor colegi in ceea ce priveste metodele noi de invatare abordate. Profesoara incerca sa explice ca daca nu-si vor schimba metodele, vor risca sa nu mai invete nici unul materia lor, pentru ca elevii se vor plictisi de moarte. E adevarat ca schimbarea e grea. Nici unul nu a vrut sa tina lectii deschise cu elevii ca sa demonstreze cum aplica metodele si m-am oferit eu. A iesit o lectie foarte frumoasa, laudata de profesoara care ne predase si care era, intr-adevar foarte exigenta, dar avea dreptate. Dar stiti cum este: nici dascalii nu mai au motivatie, pentru ca ea e data si de o remuneratie pe masura, nu credeti? Ce eficienta poti sa ai la 800 de lei pe luna? Cand elevi de clasa a opta iti rad in fata spunandu-ti ca banii astia ii beau intr-o seara la restaurant? Deci, ii mai intereseaza pe ei creativitatea, cand deja nu mai au nici o sensibilitate, daca parintii le dau bani pe mana, intr-o zi, mai multi decat castiga un profesor intr-o luna? Cand sunt invatati ca munca e o rusine si ca daca invata carte ajung muritori de foame?

De aceea, revin, tocmai pentru ca sunt si dascal, dar am si copii in scoala. Trebuie sa ne straduim mai mult noi, ca parinti, pentru binele copilului nostru. Si sa asteptam mai putin ca altii sa faca asta in locul nostru. [/quote


chiar imi doream sa vb cu un profesor.acum aflu ce meserie ai.dar ce poti sa imi raspunzi in cazul in care eu te intreb,cum sunt angajati profesorii,prin examene de competenta,a materiei dar si a contactului direct cu tinerii elevi?aveti si exeamene de psihologie in primul rand personal ca profesor,apoi daca esti capabila sa faci fata problemelor tinerilor si parintilor?apropierea dintre famile ,elevi si profesori are foarte mare importanta in sistemul de invatamant.ce fac profesorii sa schimbe sistemul?asa cum sunt multi elevi azi,consider ca nu trebuia sa iesiti in strada pt salariile voastre.trebuia ca impreuna cu parintii si elevii sa iesiti in strada pt schimbarea sistemului de invatamant dezastruos de azi.degeaba gandesti bine daca nu implici si restul profesorilor.parintii nu stiu ce se intampla la scoala,de aceea e bine sa ii chemati mai des la scoala.....ce fac directorii de scoala,cum se implica ?ce parere ai ca in strada se danseaza de catre maturi dansul pinguinului?
vuvuzela
Postat pe 21 Februarie 2011 22:43
vuvu..cam greu cu asta...parintii sunt prea ocupati sa faca bani,directorul vrea sa-si pastreze scaunul caldut....si cu o floare nu se prea face primavara
dar n u trebuie sa ne pierdem speranta
eladaela
Postat pe 21 Februarie 2011 22:46
Alexandra,
pe parinti nu poti sa ii aduci la scoala
Exista in planul de invatamant, din anul trecut, ore de suport educational si consiliere pentru parinti -1 ora /sapt in care dirigintele sta la dispozitia parintilor, care au obligatia ( reglementata legal) de a participa la aceste activitati
Parintii nu merg la scoala!
Poti sa le faci n invitatii, nici politia nu ii aduce...
De ce?
Pentru ca pur si simplu nu le pasa. Daca ii imbraca (bine), ii captusesc de bani...gata datoria de parinte
Parintii vin la scoala doar atunci cand trebuie apostrofat "profesorul nesimtit" care i-a suparat odorul...si atunci sa vezi tu lectii de bun simt si model in viata
Cam asta este adevarul sistemului educational si al notiunii de societate la noi....
dor72
Postat pe 22 Februarie 2011 11:52
dragele mele,eu am un frate mai mare,care a prins sistemul de invatamant comunist.va aduceti aminte de vestitul banc;'MAINE SA VI LA SCOALA CU TATAL TAU TUNS".fugise de la cules de rosii.si stiti ce a mai facut profesorul,a luat foarfeca si i-a ciuntit parul,carare pe mijloc,ca sa-l oblige sa se tunda.sigur ca asta era mutilare in termeni juridici.continuarea a fost dramatica si pt fratele meu si pt profesor.dar tata a venit la scoala.daca parintii nu veneau la scoala,era o mare problema pt elev.profesorul ii scria in carnetul de note,a doua zi trebuia sa aduca semnatura tatalui ca a luat cunostinta.profesorii aveau numarul de telefon al elevului de acasa.deci comunicarea exista permanent,intre scoala si parinti.aduceti-va aminte cum parintii erau cei care se duceau si neanuntati la scoala.pe atunci exista vointa tuturor pentru invatatura.astazi exista mai mult dorinta de crestere a salariilor nejustificate.ce fac azi profesorii pt schimbarea sistemului de invatamant dezastruos?sigur ca nu generalizam.
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 13:42
vuvu,ce crezi tu ca ar putea face??singuri??
da-le niste idei.....
eladaela
Postat pe 22 Februarie 2011 13:44
"....profesorul ii scria in carnetul de note.....", Vuvu ce bine imi aduc aminte a-mi scrie profesorul pe carnet era egal cu pedeapsa capitala....

Am citit cam tot ce s-a scris..Thor a zis bine sedintele cu parinti se fac "la turma"barfa intre parinti sau eventual discutarea sumei alocate pt. fondul clasei/scolii si cam atat.

Eu vorbesc din prisma parintelui care a fost prezent pentru prima data in viata lui la o sedinta"turma"nu la scoala......la gradi.Dar cam tot acolo suntem.
Nu vorbesc de rau educatoarele pt ca sunt femei de nota 12 dar din pacate la sedinta colectiv asta s-a intamplat.
Ma bucur totusi ca isi dau interesul si se ocupa de copilasii,iar daca se ivesc probleme pe diferite motive se discuta in privat.
Suntem doar la grupa mica ....deci rabdare sa vedem ce urmeaza
ameno
Postat pe 22 Februarie 2011 14:16
ameno...la toate sedintele se discuta mai intai problemele generale,cele care ii privesc pe toti
dar exista posibilitatea de a vorbi cu dirigintele despre propriul copil
de asemenea la fiecare sedinta am primit programul saptamanal al dirigintelui si ni s-a spus ca oricand dorim si avem timp putem merge sa discutam
ne-au fost solicitate numerele de mobil,si ne-a fost pus la dispozitie un nr de tel al dirigintelui unde putem suna oricand avem ceva de discutat in legatura cu copilul,asta in cazul in care nu avem posibilitatea sa ajungem la scoala
nu stiu ce ar putea face mai mult un diriginte....
eladaela
Postat pe 22 Februarie 2011 14:22
De la: eladaela, la data 2011-02-22 14:22:51ameno...la toate sedintele se discuta mai intai problemele generale,cele care ii privesc pe toti
dar exista posibilitatea de a vorbi cu dirigintele despre propriul copil
de asemenea la fiecare sedinta am primit programul saptamanal al dirigintelui si ni s-a spus ca oricand dorim si avem timp putem merge sa discutam
ne-au fost solicitate numerele de mobil,si ne-a fost pus la dispozitie un nr de tel al dirigintelui unde putem suna oricand avem ceva de discutat in legatura cu copilul,asta in cazul in care nu avem posibilitatea sa ajungem la scoala
nu stiu ce ar putea face mai mult un diriginte....




draga mea,unii diriginti isi fac meseria.dar sa nu generalizam.insa nu numai profesorii pot schimba sistemul de invatamant azi.trebuie o comuniune ,o vointa puternica intre parinti,profesori si elevi,caci ei sunt direct implicati.dar daca parintii sunt ocupati ,sa aduca bani in casa,profesorii sunt ocupati sa-si mareasca venitul nejustificat,elevii singuri ce sa faca si ei?daca nimanui nu-i pasa,spuneti si voi ce elev alearga spre scoala cu ghiozdanul plin de carti sa straga profesorul de maneca sa-l invete carte?asa ca din lipsa de interes din toate partile,prefera sa "traga pe nas".....grav,f grav ca nu ne implicam si nu ne pasa,insa ce frumos dansam pe strazi..'dansul pinguinului' strigand cat ne tine gura...;vrem marirea salariilor".
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 14:39
stiu ca se discuta problemele generale, etc...dar intra pe parcurs si acea indiferenta si acceptare taciata intre profesor/parinte.Adica, daca parintele nu deschide gura sa intrebe ceva legat de evolutia elevului nici el ca profesor nu-si bate capul.
Probabil e si situatia de rahatel din ziua de azi nu stiu...

oricum, eu sunt novice, grupa mica, momentan suntem pitici.
Admir zilnic "Panoul creativitatii"cu tot felul de desene, picturi, lipituri samd.Ei ii place mult mai mult sa picteze decat sa deseneze si asta se vede la grija cu care pune culoarea mult mai migalata, in schimb la desenele in creion daca depaseste linia imi zice:Lasa nu-i nimic! ...
( evident ca cioara isi lauda odorul )
ameno
Postat pe 22 Februarie 2011 14:44
De la: ameno, la data 2011-02-22 14:44:46stiu ca se discuta problemele generale, etc...dar intra pe parcurs si acea indiferenta si acceptare taciata intre profesor/parinte.Adica, daca parintele nu deschide gura sa intrebe ceva legat de evolutia elevului nici el ca profesor nu-si bate capul.
Probabil e si situatia de rahatel din ziua de azi nu stiu...

oricum, eu sunt novice, grupa mica, momentan suntem pitici.
Admir zilnic "Panoul creativitatii"cu tot felul de desene, picturi, lipituri samd.Ei ii place mult mai mult sa picteze decat sa deseneze si asta se vede la grija cu care pune culoarea mult mai migalata, in schimb la desenele in creion daca depaseste linia imi zice:Lasa nu-i nimic! ...
( evident ca cioara isi lauda odorul )


intru si eu in vorba, doar pt a aprecia ca va ocupati de creativitate. va felicit. se observa din apelativele alese. PLINI DE CREATIVITATE .si din asa elan creator , AMENO este prescurtarea de la ameno-ree
garbo011266
Postat pe 22 Februarie 2011 14:53
nu dragutza...
este mai detaliata
A ME NO'N me ne fooote un tubo!multumita?
ameno
Postat pe 22 Februarie 2011 14:56
De la: ameno, la data 2011-02-22 14:56:36nu dragutza...
este mai detaliata
A ME NO'N me ne fooote un tubo!multumita?


EU? tu sa fii multumit. dar pt ca nu toti sintem atit de culti ca tine, raminem la creativitatea noastra si acceptam varianta ameno-ree, chiar si tu ti-ai pus-o cu litere mici mici... poti si cu youtube, cred ca e mai trendy
garbo011266
Postat pe 22 Februarie 2011 15:07
De la: ameno, la data 2011-02-22 14:44:46stiu ca se discuta problemele generale, etc...dar intra pe parcurs si acea indiferenta si acceptare taciata intre profesor/parinte.Adica, daca parintele nu deschide gura sa intrebe ceva legat de evolutia elevului nici el ca profesor nu-si bate capul.
Probabil e si situatia de rahatel din ziua de azi nu stiu...

oricum, eu sunt novice, grupa mica, momentan suntem pitici.
Admir zilnic "Panoul creativitatii"cu tot felul de desene, picturi, lipituri samd.Ei ii place mult mai mult sa picteze decat sa deseneze si asta se vede la grija cu care pune culoarea mult mai migalata, in schimb la desenele in creion daca depaseste linia imi zice:Lasa nu-i nimic! ...
( evident ca cioara isi lauda odorul )
[/quote


sa traiasca piticii!!!
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 15:25
266,care este problema ta?exista un 'interesant' topic unde sa iti versi veninul.multumesc.
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 15:30
De la: vuvuzela, la data 2011-02-22 13:42:41dragele mele,eu am un frate mai mare,care a prins sistemul de invatamant comunist.va aduceti aminte de vestitul banc;'MAINE SA VI LA SCOALA CU TATAL TAU TUNS".fugise de la cules de rosii.si stiti ce a mai facut profesorul,a luat foarfeca si i-a ciuntit parul,carare pe mijloc,ca sa-l oblige sa se tunda.sigur ca asta era mutilare in termeni juridici.continuarea a fost dramatica si pt fratele meu si pt profesor.dar tata a venit la scoala.daca parintii nu veneau la scoala,era o mare problema pt elev.profesorul ii scria in carnetul de note,a doua zi trebuia sa aduca semnatura tatalui ca a luat cunostinta.profesorii aveau numarul de telefon al elevului de acasa.deci comunicarea exista permanent,intre scoala si parinti.aduceti-va aminte cum parintii erau cei care se duceau si neanuntati la scoala.pe atunci exista vointa tuturor pentru invatatura.astazi exista mai mult dorinta de crestere a salariilor nejustificate.ce fac azi profesorii pt schimbarea sistemului de invatamant dezastruos?sigur ca nu generalizam.


pai ce draq poate face un profesor daca sistemul e dezastruos. e mai bine acum, in viziunea ta bolnava, cu toti tembelii cu creste si alte alea, nu era mai bine atunci cu elevii intr o tinuta decenta. si eu am prisn sistemul ala si pe mine nu m a mutilat nimeni. cred ca tu esti mutilata la creier. cu ai fost tu investita sa faci aceste afirmatii. pai de aia s a dus tara pe rapa, ca e populata de euglene verzi ca tine.
allay
Postat pe 22 Februarie 2011 18:22
266
de ce strici tu ce este frumos aici
daca ai ceva cu cineva cauta in alte locuri, sunt sute dedicate nervilor
poate gasesti si vad...
ti-ai aratat suficient CREATIVITATEA
dor72
Postat pe 22 Februarie 2011 18:45
exista multa frustrare...uneori sora cu nebunia...

profesorul? un fel de don Quijote..."crestere nesimtita a salariilor", ha? intre 700 si 1500 lei/luna cand te lupti sa faci din rahat bici si sa mai si pocneasca?

Sa-ti fie rusine, nesimtito, care pui problema asa, dupa ce ai furat painea de la gura copiilor nostri prin prostiile pe care le debitezi!!!
sora_ilsi
Postat pe 22 Februarie 2011 23:16
no, ilsi, uite ca suntem iar de acord...
Thor_again
Postat pe 22 Februarie 2011 23:20
De la: allay, la data 2011-02-22 18:22:06
De la: vuvuzela, la data 2011-02-22 13:42:41dragele mele,eu am un frate mai mare,care a prins sistemul de invatamant comunist.va aduceti aminte de vestitul banc;'MAINE SA VI LA SCOALA CU TATAL TAU TUNS".fugise de la cules de rosii.si stiti ce a mai facut profesorul,a luat foarfeca si i-a ciuntit parul,carare pe mijloc,ca sa-l oblige sa se tunda.sigur ca asta era mutilare in termeni juridici.continuarea a fost dramatica si pt fratele meu si pt profesor.dar tata a venit la scoala.daca parintii nu veneau la scoala,era o mare problema pt elev.profesorul ii scria in carnetul de note,a doua zi trebuia sa aduca semnatura tatalui ca a luat cunostinta.profesorii aveau numarul de telefon al elevului de acasa.deci comunicarea exista permanent,intre scoala si parinti.aduceti-va aminte cum parintii erau cei care se duceau si neanuntati la scoala.pe atunci exista vointa tuturor pentru invatatura.astazi exista mai mult dorinta de crestere a salariilor nejustificate.ce fac azi profesorii pt schimbarea sistemului de invatamant dezastruos?sigur ca nu generalizam.


pai ce draq poate face un profesor daca sistemul e dezastruos. e mai bine acum, in viziunea ta bolnava, cu toti tembelii cu creste si alte alea, nu era mai bine atunci cu elevii intr o tinuta decenta. si eu am prisn sistemul ala si pe mine nu m a mutilat nimeni. cred ca tu esti mutilata la creier. cu ai fost tu investita sa faci aceste afirmatii. pai de aia s a dus tara pe rapa, ca e populata de euglene verzi ca tine.



multumesc.cuvintele veninoase la scri pe topicul cu' cine vrea sa se certe."
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 23:32
De la: sora_ilsi, la data 2011-02-22 23:16:52exista multa frustrare...uneori sora cu nebunia...

profesorul? un fel de don Quijote..."crestere nesimtita a salariilor", ha? intre 700 si 1500 lei/luna cand te lupti sa faci din rahat bici si sa mai si pocneasca?

Sa-ti fie rusine, nesimtito, care pui problema asa, dupa ce ai furat painea de la gura copiilor nostri prin prostiile pe care le debitezi!!!




e nici chiar asa.hai sa fim seriosi.fara "crestere nesimtita de salarii"!!trebuie sa fim drepti.vb despre schimbarea sistemului de invatamant.fara jigniri,putem totusi sa comunicam civilizati.si nici nu generalizam.cine doreste cearta sa caute topicul cu tema asta.multumesc
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 23:45
predau intr-o scoala destul de mare, cu clase paralele, totusi ne pleaca multi copii din cauza tiganilor care ne-au invadat si care ii agreseaza, injura, lovesc pe copiii romani...pentru ca o scoala mai mica din apropiere s-a desfiintat-si era o scoala de tigani- o mare parte au fost transferati la scoala noastra...s-a luat hotararea ca sa fie formate doua clase pentru a nu mai amesteca acei copii care au un nivel foarte scazut de cunostinte( spre exemplu un elev de clasa a IV-a e la nivelul unui elev de clasa a II-a) cu cei care sunt la nivelul corespunzator clasei si varstei...astazi am inlocuit o colega care s-a imbolnavit si am predat la acea clasa de tigani...m-am coborat la nivelul lor si am incercat sa fac ora cat mai placuta...copiii au povestit un desen animat asemanator cu povestea din carte, despre Rapunzel...ne-am jucat, am desenat...numai o fetita l-a luat pe "nu' in brate de la inceput, mi-a spus clar ca ea nu vrea sa stie nimic in engleza, ca n-o intereseaza, dar nu-i lasa nici pe ceilalti sa fie bucurosi sa se exprime...apoi a inceput sa alerge prin clasa, dupa ce si-a pocnit colegul, a inceput sa ma jigneasca, sa-i injure pe colegi...am intrebat-o daca n-ar vrea sa fie si ea o tiganca desteapta ca alte colege de-ale ei si mi-a raspuns ca ea vrea sa fie o tiganca proasta, ca altfel nu se mai marita, ca ei nu-i trebuie scoala, dar vine pentru alocatie...

sunt sigura ca se gasesc pe-aici destule persoane "destepte, calificate" care sa-mi dea sfaturi, dar asta e via, "real life", nu bla-bla-bla
sora_ilsi
Postat pe 23 Februarie 2011 01:37
Sigur esti Sora_Ilsi?
Si doamna cu care vorbeam alaltaieri, cine era?
Cu cine te certi?
dor72
Postat pe 23 Februarie 2011 16:37
Cumplit de enervant modul in care functioneaza Garbo: ori posteaza de 2 ori, ori deloc
dor72
Postat pe 23 Februarie 2011 16:37
mda, ilsi... am mai auzit faza cu venitul la scoala pentru alocatie. iar partea cu interdictia instituita tigancilor de a sti carte, e reala. asta e "traditia" lor...
e drept ca sunt multi care isi trimit puradeii la scoala, dar cred ca majoritatea au atitudinea aia fata de educatie, pentru ca asa stiu ei de acasa.
Thor_again
Postat pe 23 Februarie 2011 16:52
De la: vuvuzela, la data 2011-02-22 23:32:20
De la: allay, la data 2011-02-22 18:22:06
De la: vuvuzela, la data 2011-02-22 13:42:41dragele mele,eu am un frate mai mare,care a prins sistemul de invatamant comunist.va aduceti aminte de vestitul banc;'MAINE SA VI LA SCOALA CU TATAL TAU TUNS".fugise de la cules de rosii.si stiti ce a mai facut profesorul,a luat foarfeca si i-a ciuntit parul,carare pe mijloc,ca sa-l oblige sa se tunda.sigur ca asta era mutilare in termeni juridici.continuarea a fost dramatica si pt fratele meu si pt profesor.dar tata a venit la scoala.daca parintii nu veneau la scoala,era o mare problema pt elev.profesorul ii scria in carnetul de note,a doua zi trebuia sa aduca semnatura tatalui ca a luat cunostinta.profesorii aveau numarul de telefon al elevului de acasa.deci comunicarea exista permanent,intre scoala si parinti.aduceti-va aminte cum parintii erau cei care se duceau si neanuntati la scoala.pe atunci exista vointa tuturor pentru invatatura.astazi exista mai mult dorinta de crestere a salariilor nejustificate.ce fac azi profesorii pt schimbarea sistemului de invatamant dezastruos?sigur ca nu generalizam.


pai ce draq poate face un profesor daca sistemul e dezastruos. e mai bine acum, in viziunea ta bolnava, cu toti tembelii cu creste si alte alea, nu era mai bine atunci cu elevii intr o tinuta decenta. si eu am prisn sistemul ala si pe mine nu m a mutilat nimeni. cred ca tu esti mutilata la creier. cu ai fost tu investita sa faci aceste afirmatii. pai de aia s a dus tara pe rapa, ca e populata de euglene verzi ca tine.



multumesc.cuvintele veninoase la scri pe topicul cu' cine vrea sa se certe."


adevarul e veninos, asta e draga mea
allay
Postat pe 23 Februarie 2011 18:36
De la ce s-a plecat...la ce s-a ajuns,cu toplcul asta! Dar de venit la gradinita doar ptr. cornul si laptele,ati auzit??
elisabeta_boia
Postat pe 23 Februarie 2011 18:57

,,de ce parintii pierd cei sapte ani de acasa, varsta la care se descopera aptitudinile copiilor lor, si in loc sa se ocupe de ei, ii arunca in fata televizorului sau a calculatorului? sau se fac ca nu stiu ca sunt deprinderi artistice, de exemplu, care se capata inaintea varstei de scolarizare? e drept ca cineva trebuie sa descopere un talent autentic, dar nu e in primul rand datoria parintelui sa investeasca in copilul lui timp si apoi toate celelalte resurse? sau copilul e doar un mic animalut pe care ai doar datoria sa-l hranesti si apoi sa-l dai la scoala ca sa se ocupe scoala de el si eu sa scap de orice raspundere? sa astept sa faca altii ce e datoria mea sa fac si sa-mi las copilul sa se piarda? ,,
Si acum intreb eu : De ce lucreaza parintii cate 10-12 ore pe zi in Romania,sau cei care au astfel de job-uri ar trebui sa nu mai faca copii?Este un cerc vicios,lucreaza si femeile si barbatii si de copii nu mai avem timp,ma gandesc de multe ori ,oare ne dorim foarte mult (bani)ce ar trebui sa fac sa renunt la job?
garbo035697
Postat pe 23 Februarie 2011 19:51
ce de dom'le,ce de???
eladaela
Postat pe 23 Februarie 2011 19:53
Ilsi aici intervine creativitatea profesorului.voi nu faceti psihologie?pune mana si studiaza,tot ce iti ajuta in meseria ta.povestea cu tigancusa, tine de pregatirea ta psihologica indiferent ce predai.era doar o fire razvratita,tu trebuia sa devi prietena ei,nu numai 1 ora de clasa,ci in general invata ca generatia asta este sadica,se joaca cu sentimentele,jocuri dure pe net,figuranta cu parinti bogati.ar trebui ca toti profesorii sa invete sa cunoasca ce este in sufletul elevilor,ce si asa sunt suparati pe indiferenta unor parinti,care le da bani si cred ca asa se creste un copil.faceti si schimb de clase,uneori.este o idee perfecta.lucrati cu tehnica de paza,de inregistrat si firme de paza.stiti care dintre elevi consuma etnobotanice?stiti situatia lor de acasa?de ce nu te duci in mijlocul etniei de care ai amintit,tiganii?imprieteneste-te cu elevii.si mai am o intrebare desi jenanta,as vrea sa nu te superi pe mine.toti banii luati de la parinti pt scoala,de la copii pt meditatii ,au chitante eliberate cu suma si motivul?exista contabil care se ocupa ca acesti bani sa ajunga acolo unde s-a stabilit in sedinte?
vuvuzela
Postat pe 23 Februarie 2011 20:47
Vuvuzelo, ce anume NU ai inteles din mesajul asta al lui ilsi?

De la: sora_ilsi, la data 2011-02-23 01:37:33sunt sigura ca se gasesc pe-aici destule persoane "destepte, calificate" care sa-mi dea sfaturi, dar asta e via, "real life", nu bla-bla-bla
Thor_again
Postat pe 23 Februarie 2011 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o dilema cu Marylin 3 De la: Thor_again 3 Martie 2011 15:30
ce parere aveti despre barbatii de pe garbo? 507 De la: ingerasulluptator 8 Iulie 2013 10:26
se mai intampla... 4 De la: elodia 9 Aprilie 2010 21:26
Sa ne rasfatam cu iesirea la un SPA 12 De la: Ciresica 18 August 2011 02:59
Realizare de siteuri, optimizare site 1 De la: garbo_6514 10 August 2012 18:51
Setari Cookie-uri