cum ne manifestam fiecare creativitatea ?

Desteptul cedeaza! Da ,ai dreptate!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Februarie 2011 12:54
Ai cedat? o fi de la nervi... un rudotel, ceva...

Si daca tot insisti,haide si serveste o cafea...

eu sunt politicoasa cu musafirii mei si nu ii jignesc la mine acasa... ai vazut ceva interesant?
dor72
Postat pe 19 Februarie 2011 12:57

cred ca unele energii chiar sunt canalizate intr-o directie foaaaarte gresita...
Thor_again
Postat pe 19 Februarie 2011 12:59
Garbo e de vina...si eu uneori...
dor72
Postat pe 19 Februarie 2011 13:05
'tz-ar creativitatea sa-ti fie
Thor_again
Postat pe 19 Februarie 2011 13:08
ei, fain topic si m am bucurat ca am mai citit si lucruri constructive, plus minus romanii care nu se dezmint si trebuie, musai sa jigneasca intr un fel sau altul, ca ALTFEL NU SE POATE!! Nod in papura, pete in soare, cum vad oamenii perfecti si nu ca altii --adik imperfecti, tonti si mai stiu eu cum ne vad impecabilii si printre ei si ma incadrez si eu. VUVUZELA, ma intereseaza mai multe legate de creativitate si ORICINE vrea sa imi scrie/spuna despre cum se mai cultiva prin lumea asta creativitatea----SUNTETI BINEVENITI! Astept SI MULTUMESC.
PrintesaLia
Postat pe 19 Februarie 2011 13:11
Multumesc Thor!!Multumesc Printesa Lia!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Februarie 2011 14:13
Mania-n oamenii cei buni,Se naste-moarta!!In semidocti-trei luni traieste!Un an ,in prostii cei de gloata! Si in nemernici...viata toata!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Februarie 2011 14:36
De la: As_ninge, la data 2011-02-17 19:13:46Cineva (nu dau nume ca n-am) spunea: Scoala ucide creativitatea!


pe bune ca asa spunea? doamne ce de morti pe forumul asta...deja pute a cadavre descompuse...
allay
Postat pe 19 Februarie 2011 16:38
De la: dang, la data 2011-02-19 05:26:41creativitatea...... este transmiterea de catre matrice, creator a tot ceea ce e frumos, divin prin poezie, arta, stiinta, prin vorbe adanc mestesugite ce vin de nicaieri....si pleaca spre cei ce vor sa inteleaga.....e un har....e un dar...




toti ne nastem cu talante,pt ca asa a dorit Divinitatea.important este sa ni le si dezvoltam.ai dreptate.
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 16:52
De la: dor72, la data 2011-02-19 10:53:45Daca ai invata si sa scrii corect in limba romana ce le-ar mai place parintilor copiilor tai creativi !!!!!!!!!!!!!!!
v. cre(E)ze; munca ar fi ( e un infinitiv, nu are 2 i) esti educator!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! respecta-te!





invata sa iti faci viata frumoasa ,fara sa lezezi pe altii.exista si vb placuta,fara rautate.Cea mai mare parte a fericirii noastre depinde de relatia pe care o avem cu ceilalti, este util sa ne definim personalitatea fara sa aducem prejudicii nimanui. Incearca sa inchizi cercurile dure ale PESIMISMULUI si sa descoperi placerea inotului intr-o mare de OPTIMISM. Ce rezolvi prin asta? Elimini STRESUL. Sigur, daca pe mare exista si insule de AMABILITATE, unde poti sa-ti explorezi nivelul de intelepciune la care tocmai ai ajuns, e cu atat mai bine! Iata cum incet-incet ne deplasam spre punctul forte: sa faci totul cu placere, sa regasesti iubirea in tot ceea ce faci, sa slefuiesti prin iubire si cel mai nesuferit coleg te rog, nu uita bunele maniere!
Si cum suntem cu totii persoane unice, sa-i tratam si pe altii la fel------Fericirea este sensul si scopul vietii, intregul obiectiv si tel al existentei umane.Aristotel

multumesc!
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 17:01
De la: garbo004422, la data 2011-02-19 11:20:57Creativitatea e una din principalele atribute a omului. Omul creaza tot timpul vietzii, in functzie de nivelul de cultura si EDUCATZIE. Va spun acest lucru dupa 35 de ani de proiectare ,




corect!multumesc.
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 17:04
De la: PrintesaLia, la data 2011-02-19 13:11:14ei, fain topic si m am bucurat ca am mai citit si lucruri constructive, plus minus romanii care nu se dezmint si trebuie, musai sa jigneasca intr un fel sau altul, ca ALTFEL NU SE POATE!! Nod in papura, pete in soare, cum vad oamenii perfecti si nu ca altii --adik imperfecti, tonti si mai stiu eu cum ne vad impecabilii si printre ei si ma incadrez si eu. VUVUZELA, ma intereseaza mai multe legate de creativitate si ORICINE vrea sa imi scrie/spuna despre cum se mai cultiva prin lumea asta creativitatea----SUNTETI BINEVENITI! Astept SI MULTUMESC.[/quote




buna seara!topicul este deschis pt toate entitatile creative,indiferent in ce domeniu.de aceea cine doreste e liber sa scrie despre acest subiect.insa nu imi doresc sa transformam creativitatea benefica,intr-una malefica.

apropo de creativitate si oamenii de stiinta au fost si sunt f creativi.pacat ca unii au cedat creatia lor ,marilor puteri pt scopuri malefice,mortale,precum razboaie,arme,droguri.......etc
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 17:22
De la: allay, la data 2011-02-19 16:38:03
De la: As_ninge, la data 2011-02-17 19:13:46Cineva (nu dau nume ca n-am) spunea: Scoala ucide creativitatea!


pe bune ca asa spunea? doamne ce de morti pe forumul asta...deja pute a cadavre descompuse...[/quote




draga mea,esti cam micuta .limbajul vulgar te da de gol.acesta este un topic pe un site de socializare,nu este in niciun caz CHAT.dar multumesc pt interventia ta. cam morbida,dar este creatia ta ca limbaj.vezi si limbajul tine tot de creatie.o seara placuta sa ai.
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 17:29
Te salut Alexandra!
Lamureste-ma si pe mine despre ce este vorba in ceea ce mi-ai adresat?
Daca ti-am lasat impresia ca sunt nefericita, te-ai inselat.
Crede-ma, iti spun cu toata sinceritatea, am invatat sa imi fac viata frumoasa si chiar este.
Nu zic sa imi vizitezi profilul dar acolo am postat 'filosofia mea de viata'.
Ma simt foarte bine, m-a distrat 796 cat n-am crezut, iar daca am facut aceste observatii, am si argumentat.
Ti se pare normal sa fii dascal si sa rada copiii de tine?
Statutul de dascal incumba notiunea de intelectual, ce zici?
O seara minunata iti doresc!
dor72
Postat pe 19 Februarie 2011 18:32
apropo de creativitate si oamenii de stiinta au fost si sunt f creativi.pacat ca unii au cedat creatia lor ,marilor puteri pt scopuri malefice,mortale,precum razboaie,arme,droguri.......etc[/quote]

Chiar daca ai sa te superi, vreau sa imi clarifici un pic termenii.
Oamenii de stiinta sunt creativi sau creatori? Te intreb serios.Si au cedat creatia sau au pus creativitatea in slujba a 'ceva'?
dor72
Postat pe 19 Februarie 2011 18:37
De la: garbo095559, la data 2011-02-19 12:12:44Dor 72,sunt unguroaica dar stiu o gramatica..f. corect si scriu romaneste!!Doar ca grabita sa spun ceva legat de tema..am mancat un "e" ,am pus un"i" in plus...am egalat!!Vezi ca acum cand am spus "f.corect"m-am referit la scris ,nu la stiut romaneste..Hei!!Ce greseli MARI de exprimare si de scriere am vazut eu pe Garbo....dar nu te-ai sesizat?!Unde ai fost atunci,Dor 72???Probabil citeai o gramatica...?!!Am auzit de curand o expresie,la prima vedere ciudata,dar cred ca ti se potriveste:Hai sictir!!!Poate ca n-am scris-o corect,dar sigur am auzit-o asa!!De-ar stii macar 50% din romani o romana cum stiu eu=unguroaica,ar fii ideal ptr.lb. romana!!Dar din pacate...Nu mai mai intind,ca si asa ti-am acordat prea mula importanta, si nu meriti..!!Una am vrut eu sa spun cu creativitatea la copii,si alta a inteles cine n-a vrut sa inteleaga,sau poate chiar n-a inteles,scuze!!


Nu lua in seama comentariile lui dor marunt asta, i se trage de la un topic anterior, cand a luat contact cu niste concepte de neconceput pentru cerebelul ei , de cand un alt user i-a refuzat oferta de limbi, parca a turbat. Sta la panda pe orice topic, cu un teanc de dictionare explicativ, ortografic, ortoepic si de punctuatie plus ultimele trei editii ale gramaticii limbii romane pentru persoane cu necesitati speciale, vanand orice eroare, gata sa se ia la harta cu oricine o sfatuieste sa n-o mai caute cu lumanarea in ziua mare. Chiar ma mira ca n-a observat ca si eu am scris la un moment dat din neatentie creare cu doi de e, probabil ca are inca probleme cu descifrarea unor termeni si mai cauta prin dictionarul explicativ inainte de a trece la cel ortografic.

Si asta o face bineinteles, nu de amorul artei si din grija neobosita de limba romana, ci din pura rautate, si dintr-o autosupraevaluare declansata de frustrarile unui eu mic suferind de lipsa cronica de atentie, printre multe alte lipsuri.
Dor marunt asta este in psihologie un exemplu tipic de eu mic si pipernicit cu supraeu umflat si labartat, careia ii place sa se dea mare la apa mica, fara slip si fara rusinica.

Vorbesti foarte bine romana, daca avem in vedere ca nu e limba ta materna, multi nu inteleg de ce maghiarii, cetateni romani, nu stapanesc la perfectie ambele limbi, dar eu fac parte dintr-o familie bilingva si stiu ca este practic imposibil, chiar si la bilingvi sa nu faca nici o greseala in ambele limbi (si in special de ortografie, deoarece scrisul reprezinta o competenta diferita fata de vorbire).

Cat despre expresia pe care zici ca ai auzit-o de curand, tin sa te asigur ca ai ortografiat-o corect in limba romana, isi are etimologia in turcescul siktir, iar din punct de vedere pragmatic este exact formula cea mai potrivita pentru a risipi fumurile lui dor marunt.

P.S. Revenind la subiect, foarte interesant felul in care te implici in dezvoltarea creativitatii copilului tau, si eu am o fetita de varsta prescolara si este uimitor sa constat ce sete de cunoastere si ce deschidere spre tainele lumii inconjuratoare au copiii de la cele mai fragede varste.
Imi aduc aminte de o conferinta a parintelui Galeriu, care spunea ca, pentru a fi buni profesori, trebuie sa invatam noi de la copii mai intai; si in primul rand sa invatam smerenia, dragostea si simplitate lor.
Am citit intr-o carte de puericultura o alta fraza memorabila, si anume: " copilul te invata sa fii mama" , iar dupa ce am devenit mama si am experimentat aceasta noua conditie impreuna cu copilul meu, mi-am dat seama ce mult adevar era cuprins in aceste cuvinte.
Copilul ne invata de ce are nevoie, prin nestiinta si erorile lui inocente el ne semnaleaza ceea ce are nevoie sa-l invatam, dar noi adultii decidem ca stim mai bine decat el si ii umplem capul cu ceea ce credem noi ca ar trebui sa invete, in loc sa-l lasam sa se dezvolte liber si sa nu intervenim decat prin starnirea interesului pentru un subiect esential sau corectarea cu blandete a unor eventuale erori.
charmelen
Postat pe 19 Februarie 2011 20:15
De la: dor72, la data 2011-02-19 18:37:26apropo de creativitate si oamenii de stiinta au fost si sunt f creativi.pacat ca unii au cedat creatia lor ,marilor puteri pt scopuri malefice,mortale,precum razboaie,arme,droguri.......etc


Chiar daca ai sa te superi, vreau sa imi clarifici un pic termenii.
Oamenii de stiinta sunt creativi sau creatori? Te intreb serios.Si au cedat creatia sau au pus creativitatea in slujba a 'ceva'?[/quote



creativitatea este un subiect f dezbatut datorita faptului ca o intalnesti in diferite domenii.ea este asimilata si cu alte fenomene psihice,capacitati,aptitudini,rezolvare de problema,inteligenta,etc.printre acceptiunile creativitatii intalnim si existenta produsului..de aceea faceam referire si la oamenii de stiinta.tu uiti ca discutia despre creativitate o poti trece din plan subiectiv in plan obiectiv.deci creatii ca arme, etc ce aduc ororile razboaielor devin produs creator in planurile creativitatii,aici aparand inovatorul la care faci si tu referire .deci omul de stiinta poate fi numit si creator si inovator.iar produsul ce poate fi definit si creatia lui X,ca subdiviziune in planurile creativitatii.mai intai a fost gandul creativ,apoi prin diferite procedee s-a ajuns la un produs finit creat.interpretarile sunt f discutate intre psihologi.creativitatea este doar un fenomen general.si de aici un subiect vast cu intinse ramificatii si interpretari.oamenii de stiinta fara produsul creat sunt doar creativi.odata produsul creat ,devine creatia lor.

vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 20:29
De la: dor72, la data 2011-02-19 18:32:54 Te salut Alexandra!
Lamureste-ma si pe mine despre ce este vorba in ceea ce mi-ai adresat?
Daca ti-am lasat impresia ca sunt nefericita, te-ai inselat.
Crede-ma, iti spun cu toata sinceritatea, am invatat sa imi fac viata frumoasa si chiar este.
Nu zic sa imi vizitezi profilul dar acolo am postat 'filosofia mea de viata'.
Ma simt foarte bine, m-a distrat 796 cat n-am crezut, iar daca am facut aceste observatii, am si argumentat.
Ti se pare normal sa fii dascal si sa rada copiii de tine?
Statutul de dascal incumba notiunea de intelectual, ce zici?
O seara minunata iti doresc!




nu draga mea,nu te consider nefericita,in primul rand nu te cunosc si chiar daca te-as cunoaste nu mi-as permite sa fac public,ceva ce ar durea si mai rau.dar am simtit ca vrei sa transformi topicul,intr-o arena de disputa.aceasta este explicatia.daca ai inteles altceva,eu imi cer scuze.intentia a fost de calmarea adversitatilor,in general si apoi in particular.o seara placuta iti doresc si eu.Alexandra
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 20:37
Si deci, in acest stadiu, devin creatori.

Nu am intentionat niciun moment sa ajunj in ring. Am facut o observatie ( pertinenta- nu aveam de unde sa tiu ca nu este romanca- insa ne-am clarificat)

Alexandra, vezi ca ti-au intrat lipitorile in ograda! Zi-le tu, ca n-am chef de ele ( zbarlitele! )

559 spune-le te rog si necunoscatoarelor ca ne-am clarificat
dor72
Postat pe 19 Februarie 2011 20:42
De la: dor72, la data 2011-02-19 20:42:02Si deci, in acest stadiu, devin creatori.

Nu am intentionat niciun moment sa ajunj in ring. Am facut o observatie ( pertinenta- nu aveam de unde sa tiu ca nu este romanca- insa ne-am clarificat)

Alexandra, vezi ca ti-au intrat lipitorile in ograda! Zi-le tu, ca n-am chef de ele ( zbarlitele! )

559 spune-le te rog si necunoscatoarelor ca ne-am clarificat




singurul creator este Divinitatea.fara sa vrea el, nu poate exista creativitatea,zamislirea,faurirea,nasterea......
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 21:18
Oricum,multumesc tuturor,chiar si lui Dor72 pentru intelegere.E drept ca un pic m-a cam deranjat observatiile legate de micile mele greseli{din repezeala-nu ca n-as stii gramatica},dar apoi daca nu se intampla asa cum mi-as fii facut eu prietena si pe charmelan,si pe Dor72?Plus toti cei de pe Garbo?Acum stiti cine sunt,ce sunt...dar nu inseamna ca as avea o scuza sa mai gresesc gramatical...doar cand ma grabesc sa scriu si bat aiurea!!In rest,bine ca m-ati inteles si in continuare va spun ca creativitatea se dezvolta din frageda pruncie!Sa va povestesc o mica intamplare cu copii mei,ca o buna lectie de optimism!Am auzit sirena unei salvari,si m-am dus repede la fereastra si am zis"oare ce s-o fii intamplat?"O fetita de 4 ani mi-a replicat:"Poate naste o doamna!"Da la cava pozitv nu am gandit atunci...In viata trebuie sa gandim pozitiv,creativ si optimist!!Va multumesc ptr. atentie..!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Februarie 2011 21:24
De la: charmelen, la data 2011-02-19 20:15:43
De la: garbo095559, la data 2011-02-19 12:12:44Dor 72,sunt unguroaica dar stiu o gramatica..f. corect si scriu romaneste!!Doar ca grabita sa spun ceva legat de tema..am mancat un "e" ,am pus un"i" in plus...am egalat!!Vezi ca acum cand am spus "f.corect"m-am referit la scris ,nu la stiut romaneste..Hei!!Ce greseli MARI de exprimare si de scriere am vazut eu pe Garbo....dar nu te-ai sesizat?!Unde ai fost atunci,Dor 72???Probabil citeai o gramatica...?!!Am auzit de curand o expresie,la prima vedere ciudata,dar cred ca ti se potriveste:Hai sictir!!!Poate ca n-am scris-o corect,dar sigur am auzit-o asa!!De-ar stii macar 50% din romani o romana cum stiu eu=unguroaica,ar fii ideal ptr.lb. romana!!Dar din pacate...Nu mai mai intind,ca si asa ti-am acordat prea mula importanta, si nu meriti..!!Una am vrut eu sa spun cu creativitatea la copii,si alta a inteles cine n-a vrut sa inteleaga,sau poate chiar n-a inteles,scuze!!


Nu lua in seama comentariile lui dor marunt asta, i se trage de la un topic anterior, cand a luat contact cu niste concepte de neconceput pentru cerebelul ei , de cand un alt user i-a refuzat oferta de limbi, parca a turbat. Sta la panda pe orice topic, cu un teanc de dictionare explicativ, ortografic, ortoepic si de punctuatie plus ultimele trei editii ale gramaticii limbii romane pentru persoane cu necesitati speciale, vanand orice eroare, gata sa se ia la harta cu oricine o sfatuieste sa n-o mai caute cu lumanarea in ziua mare. Chiar ma mira ca n-a observat ca si eu am scris la un moment dat din neatentie creare cu doi de e, probabil ca are inca probleme cu descifrarea unor termeni si mai cauta prin dictionarul explicativ inainte de a trece la cel ortografic.

Si asta o face bineinteles, nu de amorul artei si din grija neobosita de limba romana, ci din pura rautate, si dintr-o autosupraevaluare declansata de frustrarile unui eu mic suferind de lipsa cronica de atentie, printre multe alte lipsuri.
Dor marunt asta este in psihologie un exemplu tipic de eu mic si pipernicit cu supraeu umflat si labartat, careia ii place sa se dea mare la apa mica, fara slip si fara rusinica.

Vorbesti foarte bine romana, daca avem in vedere ca nu e limba ta materna, multi nu inteleg de ce maghiarii, cetateni romani, nu stapanesc la perfectie ambele limbi, dar eu fac parte dintr-o familie bilingva si stiu ca este practic imposibil, chiar si la bilingvi sa nu faca nici o greseala in ambele limbi (si in special de ortografie, deoarece scrisul reprezinta o competenta diferita fata de vorbire).

Cat despre expresia pe care zici ca ai auzit-o de curand, tin sa te asigur ca ai ortografiat-o corect in limba romana, isi are etimologia in turcescul siktir, iar din punct de vedere pragmatic este exact formula cea mai potrivita pentru a risipi fumurile lui dor marunt.

P.S. Revenind la subiect, foarte interesant felul in care te implici in dezvoltarea creativitatii copilului tau, si eu am o fetita de varsta prescolara si este uimitor sa constat ce sete de cunoastere si ce deschidere spre tainele lumii inconjuratoare au copiii de la cele mai fragede varste.
Imi aduc aminte de o conferinta a parintelui Galeriu, care spunea ca, pentru a fi buni profesori, trebuie sa invatam noi de la copii mai intai; si in primul rand sa invatam smerenia, dragostea si simplitate lor.
Am citit intr-o carte de puericultura o alta fraza memorabila, si anume: " copilul te invata sa fii mama" , iar dupa ce am devenit mama si am experimentat aceasta noua conditie impreuna cu copilul meu, mi-am dat seama ce mult adevar era cuprins in aceste cuvinte.
Copilul ne invata de ce are nevoie, prin nestiinta si erorile lui inocente el ne semnaleaza ceea ce are nevoie sa-l invatam, dar noi adultii decidem ca stim mai bine decat el si ii umplem capul cu ceea ce credem noi ca ar trebui sa invete, in loc sa-l lasam sa se dezvolte liber si sa nu intervenim decat prin starnirea interesului pentru un subiect esential sau corectarea cu blandete a unor eventuale erori.





superb PS-ul.

si eu sunt unuroaica,sotul meu e rus si pustiul,combinatie..si eu fac greseli,dar incerc sa ma corectez,desi poate nu reusesc mereu .insa consider ca nu este o rusine,ca mai fac greseli,dar consider o virtute ca nu imi este rusine sa recunosc.
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 22:20
De la: garbo095559, la data 2011-02-19 21:24:19Oricum,multumesc tuturor,chiar si lui Dor72 pentru intelegere.E drept ca un pic m-a cam deranjat observatiile legate de micile mele greseli{din repezeala-nu ca n-as stii gramatica},dar apoi daca nu se intampla asa cum mi-as fii facut eu prietena si pe charmelan,si pe Dor72?Plus toti cei de pe Garbo?Acum stiti cine sunt,ce sunt...dar nu inseamna ca as avea o scuza sa mai gresesc gramatical...doar cand ma grabesc sa scriu si bat aiurea!!In rest,bine ca m-ati inteles si in continuare va spun ca creativitatea se dezvolta din frageda pruncie!Sa va povestesc o mica intamplare cu copii mei,ca o buna lectie de optimism!Am auzit sirena unei salvari,si m-am dus repede la fereastra si am zis"oare ce s-o fii intamplat?"O fetita de 4 ani mi-a replicat:"Poate naste o doamna!"Da la cava pozitv nu am gandit atunci...In viata trebuie sa gandim pozitiv,creativ si optimist!!Va multumesc ptr. atentie..!! [/quote



tu esti unguroaica?bine ai venit!toate sunt fete bune,insa acum se intampla fenomene care ne perturba uneori,fara sa realizam.


asa este,cum spui si tu, precum spune si Charmelan,trebuie sa luam lectii si de la copiii nostrii.sufletul lor curat,naivitatea lor,are multa creativitate.
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 22:34

si eu sunt unuroaica,sotul meu e rus si pustiul,combinatie..si eu fac greseli,dar incerc sa ma corectez,desi poate nu reusesc mereu .insa consider ca nu este o rusine,ca mai fac greseli,dar consider o virtute ca nu imi este rusine sa recunosc.[/quote]

Ce sansa pentru pustiu tau sa creasca si sa formeze intr-un mediu multicultural, cu o mama atat de deschisa diverselor forme de cunoastere si experienta, cu conceptii atat de tolerante si generoase despre viata si lume.
Din cate vad romancele au multe de invatat de la unguroaicele de pe acest forum, educatie, cultura, weltanschauung, si, ocazional chiar limba romana.
charmelen
Postat pe 19 Februarie 2011 23:02
Creativitate e si atunci cand eu,nonconfomista cum sunt..imi vopsesc parul in blond cu suvite albastre,mov si rosii!!E super!!Intoarce lumea capul dapa mine doar 2-3 zile..apoi se obisnuiesc!!Si cand acum sunt doar blonda...intorc capul dupa mine ,ca nu am suvite ciudate!Dar vine ea primavara...si voi reincepe cu..creativitatea!!! Creativitate e si atunci cand part pantofi rosii,poseta rosie.haine rosii si binenteles..par rosu!!Daca nu credeti,e treaba voastra,dar eu sunt creativa si nonconformista si in modul de-a ma imbraca!Sotul meu n-are nici o zbatere!!Se mira cand am si cate o tinuta mai..decenta,cand merg la inmormantari...!!Voi in ce va remarcati creativitatea?
elisabeta_boia
Postat pe 20 Februarie 2011 00:03
legat de creativitate incerc sa aduc copiilor--nu conteaza ai cui sunt copiii!-o lume de personaje clasice, comestibile sa zic, gen unicorni, sirene, zine,etc, personaje ce reprezinta o lume magica, usor usor pe cale de disparitie. Nu sunt cea care inalta magia pe culmi de arta--asa mi s a spus--dar eu consider ca acestea reprezinta valori. De exemplu, sirena reprezinta viata intr un mediu aparte, intr o lume care este curata ( na ca suna cam a ecologie!). Asta se incadreaza intre ideile de creativitate?sau realizarea de mici bijutetii din margele si altele facandu i pe micuti creatori? Multam,VUvuzelo si felicitari pentru atitudinea ta.Parerea mea . Invata si de la dusman,mai ales daca e mai destept ca prietenul tau.
PrintesaLia
Postat pe 20 Februarie 2011 09:26
Fiinta umana, a coborat pe Planeta Pamant, special pentru aceasta misiune delicata, divina,,,
pentru a creea ceva inaltator,
pentru a crea ceva folositor lui personal, familiei lui,
pentru a creea ceva folositor intregii creeatii divine in special in folosul intregii umanitati.
Deci creeati in peranenta, dar acele creatii sa fie efectuate dupa o gandire cat mai profunda, cereti ajutorul ingerasilor vostrii protectori, cereti ajutorul Dumnezeului nostru creator, si vi se vor indeplinii orice dorinta care va propuneti.
Va aduc aminte cu toata dragostea, la fiecare OM , creatia e personalizata, prea putin are importanta VARSTA sau sexul.
Familiile care au copiii,,, sau fie foarte atenti la tot ce creeaza copiii, sa-i lase sa experimenteze orice creeatie , asistati de parinti sau profesori, dar sa fie doar benefica si pozitiva.
Sa nu intrerupeti creeatiilor copiilor niciodata, dupa finalizarea ei o discutati impreuna, o analizati si daca se poate ii puteti da o nota sau un premiu.
Rezultatele creatiilor vor veni instant sau la momentul potrivit fiecaruia, dupa deschiderea si capacitatea de lucru a fiecarui OM.
ATENTIE !!! Creeatiile sa fie doar POZITIVE , altfel vor venii suturi fara numar din toate partile, care vor fi greu de suportat, si cei care sunt mai sensibili la nivel fizic , in momentele prezente va parasii dimensiunea actuala ( Planeta Pamant ) foarte urgent.
Dumnezeul nostru creator sa va binecuvanteze dupa voia lui si vointa voastra cu o infinita iubire divina si dragoste de viata alaturi de cei dragi si alaturi de intrega umanitate.
GHEORGHITA
Postat pe 20 Februarie 2011 12:23
De la: vuvuzela, la data 2011-02-19 17:29:17
De la: allay, la data 2011-02-19 16:38:03
De la: As_ninge, la data 2011-02-17 19:13:46Cineva (nu dau nume ca n-am) spunea: Scoala ucide creativitatea!


pe bune ca asa spunea? doamne ce de morti pe forumul asta...deja pute a cadavre descompuse...[/quote




draga mea,esti cam micuta .limbajul vulgar te da de gol.acesta este un topic pe un site de socializare,nu este in niciun caz CHAT.dar multumesc pt interventia ta. cam morbida,dar este creatia ta ca limbaj.vezi si limbajul tine tot de creatie.o seara placuta sa ai.


sunt cam micutza sa ce? si limbajul vulgar cu ce ma da de gol? eu nu ma ascund si nu ascund nimic. iar verbul care tie ti se apre vulgar exista in dex deci e utilizabil. eu doar l am adaptat contextului. iar lectii de cum sa vb nu primesc de la o vuvzea pt ca nu esti autorizata sa faci asa ceva.
allay
Postat pe 20 Februarie 2011 16:26
Scoala ucide creativitatea. Asa e! Ia mai dati-o incolo de scoala!

Hai la etnobotanice!
sora_ilsi
Postat pe 20 Februarie 2011 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viata unui copac 159 De la: Monik_Kinom_1 5 Septembrie 2013 13:19
Despre tricotat! 103 De la: Ciresica 2 Noiembrie 2013 21:56
in plimbare prin padurea Google :) 53 De la: delia_diana 11 Ianuarie 2013 23:43
De ce oare preotii barbati nu au avansat spriritual? 5 De la: alfheim 6 Octombrie 2011 15:14
Vand patut din lemn masiv 16 De la: garbo_400522 6 Decembrie 2015 13:24
Setari Cookie-uri