Cat de operativi sunteti in a va schimba locul de munca??

eh..,Q..,cam asa stau treburile in romanica noastra draga..
pai.. ori suntem sclavi,ori nu mai suntem...
nu-ti mai convin conditiile de aici..,dute draga la alt proprietar de plantatie..,ca de sclavi..,slava domnului..,nu ducem lipsa..
ne-a trebuit ceva timp sa va aducem in stadiul asta..,dar a meritat..,pentru noi..,astia cu "plantatii"...
roby_cado
Postat pe 7 Ianuarie 2011 18:16
De la: ufishor, la data 2011-01-07 11:17:57quasaria...ai deviat. n-am fost nepoliticosi, n-am facut favoruri, n-am tratat de sus pe nimeni, am lansat o invitatie! care putea fi refuzata si altfel, asa cum am facut toti cand mergeam la nspe interviuri..
si e irelevant daca e disperat sau nu, conteaza ce reprezinta profesional.


daca a aminat - n-a putut cind i-ati propus, adica in 24 de ore - inseamna ca a refuzat?
quasaria
Postat pe 7 Ianuarie 2011 18:21
Eu nu sunt proprietar, sunt doar director de firma. Cam cu acelasi numar de oameni. Pot sa va spun, privind lucrurile atat din postura de angajat cat si din cea de angajator ca dvs. sunteti cel (cea) care pierde. Daca nu "stimulati" din proprie initiativa salariatul, acesta se va demobiliza si in cele din urma va pleca. Astfel incurajati hemoragia de oameni calificati. Si dupa cum spune Ph. Kottler, "nici o firma nu valoreaza mai mult decat angajatii care lucreaza acolo".
Injineru
Postat pe 13 Martie 2014 07:43
Sa-ti schimbi locul de munca nu trebuie sa fii operativ ci spontan, sa taci si sa faci.


mai marii se zbat sa relanseze "economia" si altii (in) parti s-o destabilizeze.:D hi!

Acuma no, trebuie sa fim deschisi la schimbari, fie ca "suntem" patroni sau
simpli angajati, orice activitate se modeleaza dupa vremuri, conditii si profit, in caz contrar, stagneaza.(aidoma unui proces de productie sau tehnologic, cum vreti)
Forta de munca isi spune cuvantul per ansamblu intr-o activitate productiva(de ex.).Cand un angajat doreste schimbarea locului de munca, este o optiune personala si trebuie respectata de catre angajator, in caz contrar intervin: stagnari, tulburari, stricaciuni si tot ce-i mai rau intr-o activitate.
De regula, fluctuatiile de personal in masa pot genera astfel de stagnari, plecarea unui sau cativa angajati dintr-un clectiv mai amplu pe motiv de remunerare nu trebuie sa fie o problema pt. absolut nici o institutie functionala.(parere)
pitiTa_
Postat pe 13 Martie 2014 10:18
...cauzele pot fi multiple: remunerarea, conditii de munca, neadaptare,inexperienta sau pur si simplu motive personale.
Toate aceste cauze discutate cu pers. imputernicite sa ia masuri, pot sau nu pot determina indivifdul sau masa sa renunte pe o perioda de timp la decizie. Uneori, " dau randament" pe termen scurt aceaste forme de negociere si in final se ajunge tot la " nimeni si nimic nu este de neinlocuit" sau "iti dau cat ceri, imi dai cat trebuie(cat trebuie numai eu stiu)". Si uite asa se ajunge tot la: "taie coada dintr-o data" si o sa ai zile mai calme!
Spor, dar alegeti sincer, mai ales dupa pricepere!
pitiTa_
Postat pe 13 Martie 2014 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
job lejer si castiguri substantiale 11 De la: Jago 14 Martie 2011 09:01
DEMISIE 7 De la: CABINIUC 9 August 2011 13:08
joburi in strainatate 24 De la: ana_badea2001 28 Iulie 2009 20:41
miaunica82 6 De la: tutankhamon 5 Octombrie 2009 22:22
venit suplimentar 325 De la: garbo_501515 29 Ianuarie 2020 10:26
Setari Cookie-uri