Dilema...

Ma intreb si va intreb pe voi (daca veti avea bunavointa si rabdarea de a raspunde) ce ati alege intre un job prost platit dar care iti acorda foarte mult timp liber pentru tine si un job bine platit, dar care iti mananca timpul si energia?
Eu deja am facut alegerea asta si de multe ori ma intreb daca am ales bine ....

Postat pe 14 Mai 2008 13:54
Am avut parte si de unul si de altul. In momentul de fata am un job bine platit si mai putin timp liber. Insa nu e o problema. Am grija ca putinul meu timp liber sa-l petrec exact asa cum imi doresc. Pe vremea cand aveam mai mult timp liber, existau si momente in care ma plictiseam. Acum nu mai am timp sa ma plictisesc. Traiesc fiecare secunda la maxim, pentru ca fiecare secunda e pretioasa.
angelaviorica
Postat pe 20 Mai 2008 21:12
Eu as alege un job bine platit , chiar daca mi-ar ocupa mult timp si mi-ar reduce mult din timpul liber si energie. Ar exista totusi un echilibru.
Mai grav este ce mi se intampla mie, adica am un job prost platit, care imi ocupa ce este drept doar 8 ore pe zi , insa imi mananca mult din energie. Nu ma intrebati de ce nu am gasit ce imi doresc, as scrie un roman fluviu, care ar incepe cu "a fost odata un angajator care vroia doar personal sub 35 de ani :)"
rimina
Postat pe 31 Mai 2008 21:46
O sa vina vremea sa preferati mai mult timp liber! Pentru ce traiti? Pentru cine?
Bogdan38
Postat pe 18 Iunie 2008 11:47
Depinde ce isi doreste fiecare de la viata... desi ma indoiesc ca sunt multe persoane care nu vor sa aiba timp pentru ele...pentru prieteni...familie...eu cred ca daca le gandesti bine, poti avea un post nu atat de bine platit , insa mult timp pentru a te ocupa de altele...poti sa te ocupi de mici afaceri care nu iti ocupa mult din timpul tau...oricum, e foarte important sa existe intotdeauna un echilibru.... nu e bine sa neglijezi nimic din ce este important pentru viata ta.

Postat pe 19 Iunie 2008 13:38
in timp o sa iti iei inca un job pentru ca nu iti ajung banii
stii cum e, mai bine sa traiesti 40 de ani vultur decat o viata caine.......
alege slujba bine platita
dalia_moldovan
Postat pe 12 Iulie 2008 19:47
eu am avut parte de de ambele situatii,job-ul bine platit si stresul l-a greu plus pozitie,m-au adus la vremea aceea sa am probleme in viata mea familiara si aproape sa-mi pierd sotul,asa ca am ales a doua varianta unde am la ora actuala mult mai mult timp liber dedicat familiei,acum depinde de la o persoana la alta fiecare decide ce este mai mai important in viata lui personala un job de succes sau viata familiala

Postat pe 10 August 2008 18:56
Daca as fi tanara si singura as alege job-ul bine platit dar atunci cand ai familie si copii e mai bine un job mai lejer pt a-ti putea petrece mai mult timp cu ai tai
marinela_diana
Postat pe 29 August 2008 16:59
dar ce facem atunci acnd avem un job bine platit si vine un superior care nu stie nimic din ceea ce ar trebui sa stie dar in schimb face abuz de putere si "rezolva" problemele fara sa tina cont de legi...
corinab
Postat pe 10 Septembrie 2008 21:36
ideal ar fii un job bine platit dar ai grija sa nu iti neglijezi sotul,familia etc.daca nu iti faci timp pt familie alegel pe cel cu timp liber...o sa vezi ca este mai bine asa
alberto_uby_2006
Postat pe 29 Ianuarie 2009 19:19
intotdeauna am tras la caruta ce-i mai greu...pentru ca stiam ca o scot la capat, iar altfel nu stiu sa traiesc...mereu ma inham la ce-i mai greu, mai mult, mai bun...si ma implic total...altfel nu as putea sa traiesc...desi am primit sfaturi s-o las mai moale...perfectionista din mine isi da iar si iar in petic...asa simt si eu ca traiesc bine merci cu constiinta mea...am si eu ceva buline pe creieras ...
mia79x
Postat pe 19 Mai 2009 15:14
eu de vreo 2ani asa...prefer timpuuul...si nu mai suport deloc dialogurile despre bani! as vrea sa ii am numai ca sa ii arunc atata de mult ma exaspereaza putereA si hidosenia lor! iar tu banuiesc k ai ales banii de asta esti atat de nefericita...
fleur_de_lis
Postat pe 16 August 2009 20:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
castiga on line 5 De la: ameno 27 Ianuarie 2011 10:39
joburi in strainatate 24 De la: ana_badea2001 28 Iulie 2009 20:41
alege produsele bio si castiga si un venit suplimentar 1 De la: garbo034654 27 Noiembrie 2011 14:50
Cat de operativi sunteti in a va schimba locul de munca?? 35 De la: garbo171675 13 Martie 2014 12:55
Cum sa faci bani pe timp de criza 2 De la: KITYSH 3 Februarie 2011 11:34
Setari Cookie-uri