elena_papa2005

Doamnelor, am o rugaminte: stie cineva daca in strainatate (CE) se elibereaza medicamente pe baza unei retete eliberate in Romania? este un medicament pentru leucemie, care nu se gaseste la noi...
Elena_Papa
Postat pe 7 Mai 2009 10:09
Intii trbuie sa scoti un certificat european de la casa de asigurari de sanatate. Pe baza acestuia poti tradus legalizat in limba in care doresti la medicul de familie a unei rude care deja locuieste in tara respectiva si care te poate ajuta sa vorbeasca cu medicul.si nu te costa nimic.
A doua varianta cu certificatul acesta si reteta trbuie sa ajungi la ministerul sanatatii cu cerere pentru a cumpara medicamentul din strainatate.Cu aprobarea de la minister la casa de asigurari din nou sa verifice daca cu tara respectiva are schimburi de servicii medicale si sa iti aprobe suma!!
Trei. Nu cred ca nu gasesti medicamentul .Incearca sa faci o comanda la o firma mare producatoare de medicamente cere sfatul unui farmacist pentru asta in orasul in care stai!!!Acum la comanda aduc si papucii Maicii Domnului daca este o comanda ferma!!
luc70
Postat pe 10 Mai 2009 22:56
Multumesc, Luc, am sa urmez procedura sa obtin certificatul. Mie mi-a spus medicul ca nu gasesc tratamentul in Romania, asa ca am luat de bun ce mi s-a spus. de altfel, l-am cautat in Franta in cateva orase si nu l-am gasit, mi-a spus o farmacista ca nu-l au in nomenclator, ca s-ar putea sa-l gasesc in Austria sau Germania. in fine. Multumesc din nou.
Elena_Papa
Postat pe 14 Mai 2009 16:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dilema... 13 De la: loveactually 16 August 2009 20:09
job lejer si castiguri substantiale 11 De la: Jago 14 Martie 2011 09:01
elena_papa2005 3 De la: Elena_Papa 14 Mai 2009 16:56
va temeti ca puteti ramane fara serviciu? 28 De la: caasandra 19 Septembrie 2013 01:43
Cat de sigure sunt joburile in strainatate? 30 De la: estela 19 Aprilie 2010 00:49
Setari Cookie-uri