Cuvantul care demoleaza.

`satura`, avea, intr-adevar, in latina, initial sensul de amalgam, harababura, dar in sec.II un satiric roman, imprima cuvantului sensul de astazi, dezvoltand astfel, caracteristicile genului (satira). asadar, nu se pune problema unei devieri de sens in evolutia cuvantului din latina in romana.
esme
Postat pe 27 Noiembrie 2010 23:57
tanti sme, ia ia-te mata de mana cu nea thorel si ziceti in cor: ce-nseamna satura-n latina?... ca vaz ca nea thorel tace-n papushoi pe chestia asta...
zambil
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:01
zambilu`, am spus mai sus ce aveam de spus! asta stiu! daca gresesc, sa-mi fie cu iertare! insa, nu cred ca gresesc!!
esme
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:06
chestia e ca primii care-au practicat genu', chiar daca nu-i ziceau satura, au fost grecii... mosh homer facea satire pe vremea cand romanii inca mai atranau de coada-n copaci, cu capu-n jos... si ei faceau satire in adevaratu' sens de azi al cuvantului, nu lalaiala aia de-i ziceau romanii satura, care se referea mai mult la forma exprimarii decat la continut...

in plus, romanii practicau ceea ce practicau si rusii lu' stalin, cand atribuiau unor mujici analfabeti toate descoperirile lumii... aveau si ei complexele lor, si unu' era cultura greaca, de unde-au furat pe rupte...
zambil
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:11
bre, nu mai cititi nene pe sarite... iote ce zice-acilea:

The word satire comes from the Latin word satur and the subsequent phrase lanx satura. Satur meant "full," but the juxtaposition with lanx shifted the meaning to "miscellany or medley": the expression lanx satura literally means "a full dish of various kinds of fruits."

si daca ziceti ca englezu-i tampit, ia sa vedem ce zice frantzuzu:

On attribue gnralement la paternit de ce genre littraire (satura, c'est-à-dire pot-pourri ) au poète archaïque latin Lucilius (iie siècle av. J.-C.).

in ambele texte, satura-nseamna full sau pourri, adeca umplut - plin... pen' ca-n cazu'dat, pourri nu-nseamna putred, ci din abunenta... cum avem noi putred de bogat...

acuma, eu nu voi sa iau adevaru' nimanui, asa ca relax, nu-l mai strangeti atata-n brate...
zambil
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:20

eu zic ca vine de la satir..
satr (-re), s. n. Cuțit mare, secure. Mr. stire. Tc. (arab.) satir (Șeineanu, II, 316; Lokotsch 1873; Ronzevalle 99), cf. ngr. σατήρι, alb. satr, bg. satr.

si se foloseste in expresii de genul "te satiric acu' de nu te vezi...."
quasaria
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:22
eu si-acuma rad cand imi amintesc cum anuntau prin anii 60 crainicele la televizor: si-acum, gica petrescu va interpreta un putpuriu de cantece de petrecere... curat puriu, manca-o-ar tata de limba romana si familiile ei de cuvinte din acelasi stramos...
zambil
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:28
zambil, esti generos, ca-mi lasi `adevarul`, pe care nu-l `strang in brate`, ci-l eliberez! hahaha!

Q, cred ca ai dreptate!
esme
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:31
tanti sme, vezi ca-l eliberasi si-a luat-o la goana, de nebun, pe aratura...
zambil
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:33
zambil, n-am sa-ti raspund la provocare, asa ca poti sa te simti `suprem`! pt mine altele sunt lucrurile cu-adevarat importante!
esme
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:42
nea thorache,batranelu'..
dap
iorga,mare om ,mare caracter..
insa, tinerii citesc cu placere:o scurta istorie a romanilor povestita celor tineri ,de ex.
daca intelegi ce vreau sa spun.
si noi,bineinteles...




iasomia
Postat pe 29 Noiembrie 2010 11:03
ati ajunsara la cutite, asa-i ?
Freya_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:59
nope..vise...

chiar stim sa dialogam...
iasomia
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:03
n-am vise d-astea "ascutite"...ma refeream la faza cu ..satrul
Freya_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:06
da mami..
sunt precisa,numa' ca nu ma refeream la tine...
iasomia
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:14
oke
Freya_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:18
frailo, taica... ca tot te vaz p-aci si stiu ca le ai cu etimologiile, ia neneaca de rumega si textu asta...

http://fr.wikipedia.org/wiki/Drame_satyrique

nu de alta, da' ca sa intretinem topicu'... he,he,he...
zambil
Postat pe 29 Noiembrie 2010 19:45
nene, nu le am, dar incerc sa ma dumiresc..

n-o tin ca prostu` pe-a mea, scopul topicului e sa aflu adevarul, n-am vanitati d-astea tampite..

ia sa vaz io ce scrie acolo..
Freya_
Postat pe 30 Noiembrie 2010 17:26
freilutza..
ce faci scumpa?
deschizi topic si nu mai dezbati,mami?
pareai turbo ,pe felie...
bagai nasu' si io la linku' lu' zambilu',am ramas pe ganduri,ca sa zic ashea...
iasomia
Postat pe 30 Noiembrie 2010 17:27
na!
ca am facut telepatie...
iasomia
Postat pe 30 Noiembrie 2010 17:29
ramase lumea blocata la satirisme, mami...

acu', dac-o lamuriram p-asta,eu zic sa trecem la altele...

zice lumea ca barza, branza, manz atesta originea noastra dacica... oare asa sa fie?... ca pe de-alta parte, mai zice alta lume ca de fapt poporu' roman s-a format la sud de dunare, iar aia de se dau romani acuma de fapt au venit cu tot cu oi si cu branza din balcani...

sa nu uitam ca din tripleta de aur doborata miseleste de ungurimea navalitoare, numa' gelu pare sa fi avut mama dacoaica... glad si menumorut erau si ei venetici, da' ajunsesera p-acilea inaintea hoardelor maghiare...

ca sa-ntregim tablou', sa mai zicem ca la vremurile alea, daca unu se suia pe-un deal si-l vedea pe altu' doua dealuri mai incolo, insemna ca se cam calca populatia pe bataturi... intre ei, ursi, rasi, lupi, si, binenteles, viezuri...
zambil
Postat pe 30 Noiembrie 2010 19:06
ufishor
Postat pe 30 Noiembrie 2010 19:12
deci m-am lamurit, eu aveam dreptate, intrebai pe unul in bransa
Freya_
Postat pe 1 Decembrie 2010 21:35
zambilu,
1. satira si satiricul romanesti nu au treaba cu grecismele. am lamurit-o si eu.

2. nu lua de buna in totalitate treaba aia cu la sud de dunare, pentru ca:
primo: tracii erau o familie mare, care se intindea cam prin toti balcanii;
secundo: aia care zic ca noi ne tragem de pe la tirana din zona, se prevaleaza de un fond de cuvinte (vreo 35 la numar) care au rezonante asemanatoare si in albaneza, DAR sensul lor este cu totul si cu totul diferit;
tertio: geto-dacii au avut ca punct de coagulare arcul interior al carpatilor, zona orastie - santamaria orlea (care incadreaza si sarmisegetuza). bineinteles, "punct de coagulare" nu este sinonim cu areal .
Thor_again
Postat pe 1 Decembrie 2010 23:25

si daca tot am dat-o pe romantzuri d-astea cu formari si reformari, venetici si vinituri, de ce sa nu zicem si despre cealalta opinie care spune ca un fond lexical important de cuvinte "romanesti" exista si intr-un dialect chinez, dar si un dialect indian.
ca sa nu mai amintesc de opiniile conform carora o forma arhaica de protoromana a stat la baza latinei, si nu invers. de altfel nu prea sta in picioare schimbarea in totalitate a limbii unui popor cu limba latina, in decurs de cativa ani. nici macar grecii nu au reusit sa schimbe in 170 de ani limba "taraneasca" cu "greaca culta"
da', ma rog, astea-s doar romantzuri. inca...
Thor_again
Postat pe 1 Decembrie 2010 23:37
thorachis, oricat de ginte latina ne-am da, satira si satiricu' romanesti ne vin din franceza... fane babanu' si vlad tzepashu n-auzisera nici de satira si nici de satiric... iar sensu' de azi al satirei este clar mostenire greceasca, si nu romana... crez ca nu citisi tot, sau o dai dupa deget...

dezbaterea despre origini nu era miezu' problemei, ci introducerea... problema era fondul etimologic al lu' barza, branza, varza, viezure... scolasticii sunt tentati sa zica cum c-ar fi neaosh dacice, dar rationamentu' se bazeaza pe o supozitie, si nu pe dovezi... cum nimeni n-a gasit cuvintele astea nicaieri altunde, le-aruncara-n spinarea bietilor daci...
zambil
Postat pe 2 Decembrie 2010 08:02
asa, ca barfa despre origini si neamuri, se pare ca dragos descalecatoru' - ala de-a ajuns in moldova alergand dup-un bou si stabilindu-se-acolo deoarece a gasit o cireada-ntreaga - era de-a dreptu' ungur... iar bogdan intemeietoru', al de-i alerga cu cosoru-n mana pe urmasii lu' dragos, era cam rus...

d-ale tineretii valuri, deh...
zambil
Postat pe 2 Decembrie 2010 08:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pentru ca ma reprezinta !! 56 De la: elodia 10 Mai 2011 18:43
Adultul dislexic 1 De la: sorryDanae 16 August 2011 14:01
O problema imposibila de rezolvat ca amant 35 De la: garbo_420133 3 Ianuarie 2016 21:48
Midnight Club 27 De la: b727ana 17 Iulie 2012 17:43
Nimic nou - .......toate-s vechi si noua toate 41 De la: sfinxul 15 Iunie 2015 11:43
Setari Cookie-uri