Despre ea...

Prima senzatie pe care o simt acum cand incerc sa scriu despre ea se ascunde intr-o lacrima ce sta gata sa cada, care tine in ea o invamaseala de sentimente frumoase. Si spun invalmaseala pentru ca imi trec atatea prin minte incat nu as sti cu ce sa incep; cu ceea ce se vede la ea, cu ceea ce face ea, cu ceea ce straluceste in sufletul ei.
As putea sa spun atat de simplu numele ei plin de sens si as rezuma toate aceste ganduri in 5 litere frumos alese. Dar m-am gandit ca mi-ar prinde bine sa rad si sa plang amintindu-mi de momentele care m-au facut sa cred cu tarie ca este minunata. Si chiar si asa inca ma invart in jurul cozii incercand sa gasesc inceputul si cred ca totul a inceput cu un zambet.
Un zambet care vine exact atunci cand orajii tai s-au uscat ca sub o masca de argila cand parca uiti ca poti face aceasta miscare. Si totusi ea a trimis unde de lumina cu acel zambet care a pus ghilimelele pentru inceputul unei frumoase lectii despre viata, despre prietenie si nemurire. A fost usa care s-a deschis fara sa bati ci doar simtindu-ti prezenta si sufletul amarat. Apoi o voce calda si blanda dar convingatoare in acelasi timp deschide lumi de basm. In vocea ei se afla misterul care te face sa crezi in tot ce este minunat. Iti strange mana si o simti pe a ei sensibila si delicata, cu degete subtiri, unghii frumos conturate si pielea catifelata. Aceasta strangere de mana e ca o ploaie marunta si calda. Sfarsesti prin a te ineca in ochii limpezi fara insa a-ti pierde aerul.
Dar ea nu se rezuma la aceasta ploaie, nici la acest inec, nici la aparente. Ea este minunata mai presus de acestea prin tot ceea ce face.
Pleaca in lume sa molipseasca oamenii cu pofta ei de viata, sa-i cunoasca ,sa-i felicite pentru ceea ce sunt si sa-i incurajeze pentru ceea ce isi doresc sa fie. Se intoarce dupa cateva zile care pentru unii ar fi motiv de a acumula oboseala, mereu zambitoare si oboseala nu este niciodata mai puternica decat zambetul ei. Picteaza copiii la petreceri si dintr-o data numele ei din 5 litere mai prinde altele doua in jocul acela copilaresc in care e si ea unul dintre acei copii.
Gateste si isi invita prietenii la masa asezand totul cu atentie, totul taiat perfect cu un cutit mare dar pe care il manuieste cu indemanare. Este intotdeuna atenta sa fie totul in regula si toata lumea sa fie multumita. Cand gateste nu uita niciodata sa puna cianura asa spune ea cand pune suflet.
Tot ea planuieste cate o iesire asa pe repezeala cum spunea cineva cu picioarele goale in pantofi si nu accepta nici o placa cu scuze. Stie sigur ca atmosfera nu tine de haine si cu atat mai mult nu trebuie sa fie un impediment cand simti nevoia sa iesi fara sa-ti faci prea multe planuri.
Nu ii place ploaia dar nu se supara si nu se manifesta copilareste daca ploua si ea tocmai are in picioare balerinii albi din plasa. Ploaia aceea este fericita sa-i atinga picioarele.
Are un sac de prieteni si toti ii trimit urari de ziua ei de nastere.
Cand vorbeste cu familia ei are intotdeuna in voce un entuziasm special, o implinire launtrica.
Are mereu sursa de enerzie rezervata pentru acele zile cand ai sufletul incarcat de negativism si mereu reuseste sa te incurajeze. Ii place miscarea si iubeste natura; uita de degete delicate si piele fina si face voluntariat pentru salvarea naturii. Sunt atatea locuri care acum se bucura de oxigen pentru ca ea a fost acolo. Cand aude de oameni care sufera marea ochilor ei da pe dinafara si plange. Asculta la radio ca un copil are nevoie de sange si cu toate ca este fragila nu sta doua clipe sa se gandesca si deja copilul a primit sangele necesar. Si apoi zambeste ca si cum asa s-ar reface cantitatea de sange donata.
Niciodata nu iti opreste aripile in timpul zborului, dar iti pregateste un loc bun de aterizare cu vorbe blande si mangaietoare.
Este mereu inventiva, imaginatia ei da noi nuante cuvintelor, lucrurilor si parca totul capata stralucire atunci cand este ea. In prezenta ei nimic nu este banal si lipsit de sens, totul are o infatisare aparte sculptata de ratiunea ei.
Atat de asemanatoare cu ceilalti si totusi atat de diferita incat iti este mai usor sa crezi ca este venita dintr-o lume imaginara decat sa crezi ca fost dintotdeuna aici fara sa i se deterioreze calitatile.
Ii place sa mearga la cofetarie si sa se bucure de gustul unui ecler in timp ce povesteste despre viata, despre vise, despre oameni, despre frumos. O poti surprinde si cu o ciocolata cu interior crocant sau poate cu niste clatite umplute cu finetti. Cat despre o ciorba de burta bine facuta oricand ii va placea sa o savureze.
Iti va da bratara care se afla pe mana ei daca asta o face sa castige un zambet de la tine. Va adormi cu capul pe birou daca ai adormit in patul ei, sau va face un loc langa ea daca nu ai unde dormi. Scoate mereu cu grija prosoape curate si schimburi proaspat parfumate si te face sa te simti ca acasa atunci cand ii treci pragul.
Lasa radioul deschis mereu pe aceeasi frecventa unde muzica canta frumos si te invita in bucatarie la o cana de ceai sau ciocolata calda si felii de mar taiate cu grija. Nu ii plac pisicile dar lasa mereu ceva mancare pe pervaz pentru stie ea ce pisica o cheama pe la gheam.
Iubeste viata chiar daca stie sa planga, chiar daca este sensibila la suferinta celorlalti, isi apleaca privirea asupra lor fara sa gasesca vinovati si doar solutii.
Se spune ca toata lumea are defecte, ei uite ca la ea nu le-am descoperit sau poate masura lor este nesemnificativa si nu o sa le gasesc niciodata
Este ea deocamdata minunata caci inca trebuie sa se inventeze un cuvint suficient de frumos sa i se potrivesca. Si totusi cate mai sunt de spus despre Ea!

issima
Postat pe 8 Noiembrie 2010 02:35
...:)
eu_geminy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 02:46
asa este.si eu am citit-o atenta.am savurat fiecare fraza.desi creatia pare o imaginatie admirativa pt o Ea,imi cred mai degraba ca inca traieste copilaria cu naivitatea ei specifica,cautand o Ea mult mai mare ca varsta,care sa ii fie model in viata.asa sunt copii,daca nu au modele in familie ,cauta modele in imaginatie.si mintea se transforma intr-o masina perfecta de vise.viseaza cu ochii inchisi,si o creeaza pe Ea,pe cea care ar vrea s-o copieze.are talent nativ si imaginatie bogata.sunt curioasa daca s-a regasit in realitatea cenusie,sau traieste intr-un frumos cocon.cand aceasta Ea va avea si nume,inseamna ca exista si in realitatea de o culoare pastelata.atunci cea care a scris aceste randuri atat de frumoase,va iesi din coconul ei imaginativ,traindu-si viata adevarata,fara nuatele de griuri. intr-o viata plina de lumina si cu o natura mirosind a oxigen,lumea va deveni iubitoare,va deveni umana,in care toate vom fii cate o Ea.daca vei mai scrie Issima si nu te vei opri aici,poate ne vei da autografe pe romanele tale.mi-a placut mult.succes pe mai departe.asa imi imaginez eu creatia ta.
vuvuzela
Postat pe 8 Noiembrie 2010 03:45
daca randurile de mai sus ar fi multiplicate si raspandite,poate ar starni un ecou in sufletele adormite ale semenilor nostri si poate ca vom reusi sa (re) descoperim paradisul terestru..
LILO
Postat pe 8 Noiembrie 2010 05:33
atat cat a scris, imi place.
si nici macar nu ne-a anuntat a priori ca o va face, pentru a i se pregati aprecieri bine dirijate...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 08:50
Foarte, foarte frumos!
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Noiembrie 2010 09:16
superb ..... issima....

cine este Ea...????

Ea poate sa fie mama, iubita ........... femeia
cricat
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:21
ea este Maria, cea mai buna prietena ! va multumesc pentru cuvintele frumoase!
issima
Postat pe 8 Noiembrie 2010 14:28
ea e un om deosebit si merita toata atentia, dragostea si puritatea d ecare e un suflet capabil sa i o daruiasca. Minunate rindurile !
rupt_de_realitate
Postat pe 14 Noiembrie 2010 13:43
da, frumos !
Freya_
Postat pe 14 Noiembrie 2010 15:32
frumusetea e in ochii celui care priveste.

frumos . brava.
bluelight
Postat pe 14 Noiembrie 2010 15:48
issi, si eu am cunoscut astfel de Marii, dar nu as fi putut exprima niciodata atat de bine prietenia! Felicitari!
sora_ilsi
Postat pe 14 Noiembrie 2010 15:49
da, frumoasa si covarsitoare proiectie a cuiva `in` cineva! aproape ca am crezut ca vorbesti de o fiinta desavarsita, ireala chiar si ochii mi s-au marit brusc a mirare, dar m-au intors din drum niste epitete desuete si formulari cliseizante, care, devenite automatisme, isi pierd convingerea si voaleaza sensul de drept. ma refer la `portretul` realizat de tine, si nu la destinatarul lui, in privinta caruia nu am cum sa ma pronunt, caci habar n-am cine e! poate ca e, totusi, o faptura cu totul speciala! felicitari, insa, pt idee!
esme
Postat pe 15 Noiembrie 2010 12:01
frumos, superb... asteptam sa vad cine este " ea" pacat ca s-a terminat asa repede
Laura_M
Postat pe 22 Noiembrie 2010 14:41
foarte reprezentativ ...atunci cand avem cu adevarat la cine sa ne gandim ...multumesc, m-ai facut sa-mi amintesc de cineva pe care o uitasem demult chiar daca ea nu mai este in aceasta dimensiune ...imi amintesc doar de mirosul de trandafiri si dulceata facuta din petalele trandafirilor , imi amintesc mirosul de parfum cu aroma de liliac...care a persistat mult timp intr-o camera anume chiar si dupa ce ea nu a mai fost...imi amintesc mainile ei ..si vocea calda...nu doresc sa incarc acest topic cu tristete , nu sunt trista ...toti ne nastem si plecam la un moment dat altundeva...in valtoarea asta a vietii o uitasem ...dar poposind pe acest topic m-ai facut sa-mi reamintesc de Ea...multumesc.
reyya
Postat pe 25 Noiembrie 2010 02:45
inca ceva: daca cineva , undeva...te poate inspira in a scrie in felul acesta...esti o norocoasa .
reyya
Postat pe 25 Noiembrie 2010 02:50
De la: eu_geminy, la data 2010-11-08 08:50:57atat cat a scris, imi place.
si nici macar nu ne-a anuntat a priori ca o va face, pentru a i se pregati aprecieri bine dirijate...;)
:))



bravo issima
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 07:37
Urmaresc acest forum de ceva vreme.Am citit aproape toate topicurile(multa maculatura- cum s-a exprimat cineva de pe acest forum).M-au trecut tot felul de impresii si sentimente trezite de sensibilitati sau insensibilitati exprimate, mai mult sau mai putin constient, de mai toti membrii forumului.Am vazut cum , majoritatea membrilor,epateaza folosind expresii in care limba romana este distorsionata si chinuita, doar ca sa-si poata exprima un dezacord sau dezgust,sau sa gaseasca o formula cat mai originala pentru a-si arata inteligenta sclipitoare , creand o atmosfera confuza , tensionata , uneori ilara.Am apreciat umorul unor membri, obiectivitatea si onestitatea altora,inteligenta si verticalitatea catorva.
In sfarsit gasesc un topic in care se creeaza o atmosfera calda , placuta si, spre surprinderea mea, mai toti respondentii sunt pe aceeasi lungime de unda , impresionati placut de un text frumos in care fiecare regaseste acea parte a sufletului care , din diverse motive ,este ascunsa: sensibilitatea , candoarea ,dragostea,recunostinta...Sunt realmente impresionata de aprecierile voastre fata de cele exprimate de Issima.
Te felicit Issima pentru topic, pentru ce ai scris si pentru atmosfera creata!
Lety
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:05
cand am scris acest text m-am gandit ca fiecare va gasi cate ceva reprezentativ pentru o persoana draga. e frumos sa scoti in evidenta calitatile unei persoane fara sa o ridici in slavi ci doar sa te bucuri ca iti poate fi alaturi si iti poate fi un sprijin bun atunci cand ai nevoie. ma bucur ca ati fost incantati de aceste cateva randuri!
issima
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:56
sunt persoane care ne inspira, care ne ajuta sa fim liberi in gandire si imaginatia zboara, uneori constructiv. important este sa profitam de acele momente caci altfel se pierd si raman doar simple senzatii..ma bucur ca am trezit amintiri frumoase in sufletul tau :)
issima
Postat pe 25 Noiembrie 2010 18:01
issima,mi/am amintit...
am vrut sa fiu EA pentru cineva foarte drag si n/am reusit...am daruit tot ce a fost mai bun in mine,dar la vremea aceea nu aflasem ca exista si oameni care nu stiu sa primeasca
elodia
Postat pe 25 Noiembrie 2010 18:55
issima, e-adevarat ca sunt persoane care ne inspira! si, inca, in ce maniera uneori! gandeste-te la trubadurii Evului Mediu, acei minnesingeri care venerau dragostea, insa iubirea lor sincera si netainuita nu se consuma aproape niciodata ori ft rar (amour courtois), intrucat `obiectul` pasiunii era o femeie de rang inalt de la Curte, promisa deja altuia. dar bravii si tristii nostri cavaleri si trubaduri le ramaneau devotati pana la moarte acestor femei si iubirii proprii. apoi, cati alti poeti nu si-au dedicat admirativ (mai mult sau mai putin ostentativ) si covarsitor versurile altora?! si nu numai poeti! insa ceea ce spui tu despre faptul ca `aceste persoane` ne-ar ajuta sa fim liberi in gandire, e, intrucatva, nepotrivit! ar putea constitui o ...cvasideterminare, dar nu cred ca asa trebuie privita problema!

ceea ce `ne ajuta sa fim liberi in gandire` e cunoasterea si, mai ales, gestionarea si integrarea ei in mod corect, eficient, coerent si cu sens de devenire, in propriul nostru sistem de asteptare si actional! numai asta ne poate ajuta sa intelegem, intr-un final (daca se intampla!!!), cine suntem si cum ne raportam la ceea ce ne inconjoara! cunoasterea si `manuirea` ei sunt acele prerogative care inlesnesc capacitatea de a recepta, integra, procesa si, ca urmare, aprecia sau respinge, ceea ce vine inspre noi si ne intampina ori nu! iar atunci, avand la indemana `uneltele` necesare si adecvate, putem construi, verbal (precum si inefabil) o lume! unica, solida, durabila, posibila, chiar daca subiectiva!
esme
Postat pe 25 Noiembrie 2010 19:36
numai osanale?

issima,draga..

eu pt ca ai scris atat de misto,m-am abtinut...in prima zi cand ai postat,si mai apoi..
pt ca mintea mea murdara vedea in randurile tale ,parca un pic prea multa admiratie si afectiune,cred ca trebuie sa fie misto sa idolatrizezi asa o persoana,eu n-am putut niciodata,si parca am iubit mai mult un prieten,o prietena...daca au avut defecte...
a ta are defecte?

elodia

dezvolta un pic,cred ca e ok pe topicul asta.
iasomia
Postat pe 25 Noiembrie 2010 19:41
mda... eu zic ca vrea s-o adoarma ca sa-i fure gagicu...
zambil
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:11
iaso,ce sa mai dezvolt,a facut don zambil rezumatul
elodia
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:15
mamontza..

o sa ne sara copilasii in cap, ca stricam topicu'.
zapaceala..

hipnoza,de-a dreptu'...
iasomia
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:16
ai dreptate..si eu am incercat sa fiu o astfel de ea pentru cineva si mi-am dat seama ca nu depinde totul doar de mine, dar ma bucur macar ca pot aprecia ce e frumos la altii :)
issima
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:41
elo,issima

dragoste cu fortza,nu se poate..nu merge,nu tine...
iasomia
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:46
iasomia toti avem defecte, dar nu trebuie sa ne reprezinte si nici sa fie impedimente in dezvoltarea unei frumoase personalitati!
issima
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:55
zambil mi-ai cam dat o idee..nu m-am gandit la un plan atat de meticulos pentru a obtine ceva...dar deocamdata nu ii pot fura nimic..:P
issima
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O vorba buna 64 De la: tatoo 23 Aprilie 2011 15:43
Am ramas fara prieteni si fara viata sociala 6 De la: Tzantzarika 1 August 2009 23:56
Pritenul meu bisexual 21 De la: garbo_413126 22 August 2015 17:22
Carciuma din vechime 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:25
PRIETENIA O POTI TRANSFORMA INTR O DRAGOSTE? 3 De la: esme 10 Decembrie 2011 23:16
Setari Cookie-uri