In ziua in care m-am iubit cu adevarat Charles Chaplin

interesant, e o lectie d eviata !
rupt_de_realitate
Postat pe 28 Octombrie 2010 14:29
Frumos.
maj3stik
Postat pe 28 Octombrie 2010 23:44
Adevarat.
All_right
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:53
prea multe comentarii rautacioase, legate de lipsa unei lniute, a unui semn....sa zicem, dar tot subintelegem! important este ca s-au postat raspunsuri frumoase, ca ma regasesc in ele,
ca cineva a propus aceasta tema, in loc sa luam atitudine civica legat la tot ce ni se intampla rau in tara noastra, sarim ca arsi atunci cand lipseste un semn de punctuatie;

zlele cand m-am iubit cu adevarat:
- cand m-am bucurat de un spectacol, de o atmosfera unica care cuprinde pe toti in fata valorilor culturale autentice, stiam toate versurile si aplaudam frenetic;
- cand am reasculat ANDRE RIEU ( DIEU ), canta divin, si m-am felicitat ca am putut descoperi
singura un astfel de violonist plecand de la un reportaj la TV legat de viata lui Srauss;
- cand am descoperit ca pot iubi si ma pot bucura de compania unui barbat special;
- cand am inceput sa ador TOAMNA, anotimp colorat propice calatoriilor;
- cand ma rasfat cu o o lectura buna, desi uneori ne pivam de la altele stabilind ale prioritati financiare;
- cand realizezi ca poti face o fapta buna, sa spui un cuvant frumos apropiatilor;
-cand incep si finalizez un curs de instruire, e o placere sa invat ceva nou;
garbo095525
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:13
imi este dor de tine Luna.in jurul tau imprastiai dragoste,scriai trairile sufletesti,impresionant.ai nimerit insa intr-o lume in care sufletele adesea au fost smirgheluite si creierele spalate.se zice ca intri pe internet sa te distrezi.si eu sunt o fata vesela,dar veselia nu trebuie dusa in derizoriu,in inutil.se pare ca au uitat multi ce inseamna si distractia.a te distra pe seama altora considerandu-te superior ,denota ca ai un suflet de mucava.
vuvuzela
Postat pe 5 Noiembrie 2010 16:17
mey vuvu, ti-am mai zis... lasa textu' puturos...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 5 Noiembrie 2010 18:48
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-06 09:48:45In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inteles ca in toate imprejurarile, ma aflam la locul potrivit, in momentul potrivit. Si atunci, am putut sa ma linistesc. Astazi, stiu ca aceasta se numeste STIMA DE SINE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am realizat ca nelinistea si suferinta mea emotionala, nu erau nimic altceva decat semnalul ca merg impotriva convingerilor mele. Astazi, stiu ca aceasta se numeste AUTENTICITATE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa doresc o viata diferita si am inceput sa inteleg ca tot ceea ce mi se intampla, contribuie la dezvoltarea mea personala. Astazi, stiu ca aceasta se numeste MATURITATE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inceput sa realizez ca este o greseala sa fortez o situatie sau o persoana, cu singurul scop de a obtine ceea ce doresc, stiind foarte bine ca nici acea persoana, nici eu insumi nu suntem pregatiti si ca nu este momentul...Astazi, stiu ca aceasta se numeste RESPECT.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inceput sa ma eliberez de tot ceea ce nu imi era benefic...Persoane, situatii, tot ceea ce imi consuma energia. la inceput, ratiunea mea numea asta egoism, Astazi, stiu ca aceasta se numeste AMOR PROPRIU.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa-mi mai fie teama de timpul liber si am renuntat sa mai fac planuri mari, am abandonat Mega-proiectele de viitor. Astazi fac ceea ce este corect, ceea ce imi place si in ritmul meu. Astazi, stiu ca aceasta se numeste SIMPLITATE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa mai caut sa am intotdeauna dreptate, si mi-am dat seama de cate ori m-am inselat. Astazi, am descoperit MODESTIA.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa retraiesc trecutul si sa ma preocup de viitor. Astazi, traiesc prezentul, acolo unde se petrece intreaga viata. Astazi, traiesc clipa fiecarei zile. Si aceasta se numeste PLENITUDINE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inteles ca ratiunea ma poate insela si dezamagi! Dar daca o pun in slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte pretios.

Si toate acestea inseamna SA STII SA TRAIESTI CU ADEVARAT!



Am citit aceste ganduri ale lui Chaplin de multe ori si am mai citit despre el ca in ciuda faptului ca ii facea pe ulti sa rada, era un om trist.
SAL
Postat pe 27 Noiembrie 2011 22:17
Si EU ma iubesc pe mine,cu toate calitatile si defectele mele!Nu ptr. ca asa a spus CC,ci ptr. ca sunt...recunosc ..o egoista!!
elisabeta_boia
Postat pe 28 Noiembrie 2011 21:42
De la: vuvuzela, la data 2010-11-05 16:17:44imi este dor de tine Luna.in jurul tau imprastiai dragoste,scriai trairile sufletesti,impresionant.ai nimerit insa intr-o lume in care sufletele adesea au fost smirgheluite si creierele spalate.se zice ca intri pe internet sa te distrezi.si eu sunt o fata vesela,dar veselia nu trebuie dusa in derizoriu,in inutil.se pare ca au uitat multi ce inseamna si distractia.a te distra pe seama altora considerandu-te superior ,denota ca ai un suflet de mucava.


Vuvu, prezent! Multumesc!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Decembrie 2011 19:37
De la: elisabeta_boia, la data 2011-11-28 21:42:21Si EU ma iubesc pe mine,cu toate calitatile si defectele mele!Nu ptr. ca asa a spus CC,ci ptr. ca sunt...recunosc ..o egoista!!


Betty, eu abia acum incep sa ma iubesc cu adevarat...
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Decembrie 2011 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce lucurile imorale sunt incurajate? Si lucrurile morale nu sunt apreciate? 11 De la: ingerasulluptator 25 Iulie 2012 19:26
Poate gelozia sa protejeze iubirea? 1 De la: cameliaradu 5 Iulie 2009 13:11
o poveste trista dar adevarata 50 De la: anca70 26 Mai 2011 10:05
mai e cineva de varta mea pe aici? 5 De la: zambil 17 Iunie 2009 20:55
eu berbec , el vervec 13 De la: anakin 10 Septembrie 2010 10:12
Setari Cookie-uri