Sa divortez, sa nu divortez, sa divortez...

luna, situatia din italia se regaseste si in alte parti si cred eu, e de preferat celei din romania in care mama ramane sa creasca singura copilul, pt ca de cele mai multe ori, tatal uita ca trebe sa contribuie si el cu ceva, si crede ca procentul acela din salariu e suficient!
eu zic ca daca te gandesti sa faci un copil, trebuie sa iei in calcul toate posibilitatile, inclusiv cum te descurci daca ramai singura....

cat despre casatorie...majoritatea o fac ori din pasiune, ori din interese...si ambele variante sfarsesc prost! in general trebuie sa fie mai mult de atat ca sa stai cu cineva o viata...pasiunea se duce, interesele se schimba si atunci ce faci?
oamenii sunt comozi, in loc sa caute rezolvari la probleme, renunta din start! si ce fac? o iau de la capat...si ajung la acelasi rezultat!

nu, nu le stiu pe toate si probabil ca sunt prea tanara, dar ma mai uit si eu in jur...
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 09:53
De la: Celleste_, la data 2010-10-01 09:47:01Uneori divortul este singura solutie pentru a putea oferi copilului un mediu de viata lipsit de tensiuni si isterie. In astfel de situatii divortul nu-i un capat de lume daca parintii sunt suficient de responsabili si inteligenti cat sa inteleaga necesitatea mentinerii unei relatii amicale, a comunicarii permanente in interesul copilului, pentru ca interesul copilului trebuie sa primeze. Din pacate, orgoliile sunt de multe ori mai mari decat IQ-ul, iar rezultatul este devastator, dar nu cu mult diferit de situatia in care parintii ar fi ramas impreuna si ar fi mentinut atmosfera de "razboi".
Parerea mea.


Da, Cell, parerea ta e una inteleapta. Uneori divortul starneste furii dementiale, rar se intampla ca parintii sa ramana parinti in continuare, copilul devenind arma de razboi. Acuma eu nu stiu care razboi e de preferat...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Octombrie 2010 09:56
Da, zamby! Inchid ca-mi bate ceasul!
Pup, o zi buna tuturor!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:00
E de preferat armistitiul, luna.
Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:04
sa divortez , sa nu divortez , sa divortez.......... unde s-au terminat petalele la margareta??????????
jeanette40
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:05
ah, si mai vroiam sa zic ceva: voi ati ascultat ce zice preotul la slujba de cununie?
acum ceva ani ma gandeam ce frumos ar fi daca m-as casatori numa la biserica, acuma nu mai vreau nici acolo....ce-ar fi daca as face doar petrecerea!? parca verifica cineva actele!
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:06

ar fi o chestie........
jeanette40
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:09
" sa divortez, sa nu divortez, " dar de ce nu ai inceput cu " sa ma casatoresc , sa nu ma casatoresc,......" ca poate asa mai gaseai cate ceva de comentat
de ce le mai multe ori cuplurile prefera sa stea impreuna fara acte, fara sa se complice prea mult totul merge bine totul este ok din toate punctele se hotarasc sa ses casatoreasca buuuuunnnnn
dupa casatorie mereg bine un timp..... dar nu dureaza mult si constata ca nu se mai potrivesc si ajung sa divorteze, din acei miri frumosi la cununie ajung sa se urasca si sa se faca in toate felurile la tribunal daor pe simplul fapt ca au trecut pe la starea civila
tusi_Oli
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:22
De la: zambila, la data 2010-10-01 10:06:33ah, si mai vroiam sa zic ceva: voi ati ascultat ce zice preotul la slujba de cununie?
acum ceva ani ma gandeam ce frumos ar fi daca m-as casatori numa la biserica, acuma nu mai vreau nici acolo....ce-ar fi daca as face doar petrecerea!? parca verifica cineva actele!


de multe ori nu pricepi nimic
pisoi pufos
tusi_Oli
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:23
siiiiiiii .musai sa ne chemi la petrecere..........
jeanette40
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:26
normal la petrecere sa nu uiti sa ne chemi
tusi_Oli
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:29

evident!
si musai vreau doua rochii
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:46
Luna,viata cu bucuriile si necazurile ei,nu este o loterie.s-a impamantenit aceasta cutuma,ca ar fii o loterie.la fel si alegerile facute in viata,nu sunt o loterie.motivatiile te fac sa te hotarasti.acest titlu arata ca iti place sa te joci cu intrebarile,cu deciziile si in general cu viata.vezi sa nu te frigi.ce intrebare este asta de ce sa divortez?nu te juca cu gandurile,ca se vor intoarce impotriva ta.numai tu decizi daca divortezi sau nu,ce treaba are altul cu deciziile tale?ce traieste el in pat ce cel de care vrei sau nu sa divortezi?cati ani ai Luna?sa zicem ca eu am divortat.care ar fii problema ta?cu ce te avantajeaza sau nu,divorturile altora.motivatiile sunt diferite,persoanele sunt diferite,deciziile sunt diferite.
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:53
hotararea de a divorta nu e o fita, un moft.

eu m-as referi la motive

1. alcoolismul. daca ai incercat sa-l ajuti dar el tot cu sticluta e, fugi!
2.violenta. nu va lasati inselate de parerile de rau de...dupa. a dat o palma, va mai da. ce fel de om esti, daca accepti sa fii batuta?unele se amagesc ca totusi e om bun, ca s-a intamplat, ca o face rar. nu zau?
3. infidelitatea. aici e de discutat. o accepti si tarai o viata asa, cu certuri, reprosuri, neincredere, nesiguranta sau pui capat fara multe discutii.

oricum ar fi, daca iei o hotarare, nu trebuie sa te mai intorci. joaca asta, de-a tribunalul ,nu face decat sa amane boala sau sa-ti faca viata calvar
si_totusi
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:12
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-01 07:51:46Intrebare foarte ontopic: de ce in marea majoritate de cazuri copiii sunt dati de lege mamelor?
.....Zilele trecute o intamplare tragica a cutremurat Italia. Un tata nu suporta sa-si vada copila atat de rar si de putin, mereu cu ochii pe ceas ca sa respecte legea. Ce a facut? Intr-o zi cand avea drept de vizita si-a luat fata, a impuscat-o, si-a impuscat cainele si apoi s-a sinucis.

Ti-as raspunde scurt: iaca de asta! Cum sa dai un copil pe mana unui astfel de dement?!
Ce vina i-a gasit ala cainelui?
blue33
Postat pe 3 Octombrie 2010 16:59
De la: blue33, la data 2010-10-03 16:59:13
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-01 07:51:46Intrebare foarte ontopic: de ce in marea majoritate de cazuri copiii sunt dati de lege mamelor?
.....Zilele trecute o intamplare tragica a cutremurat Italia. Un tata nu suporta sa-si vada copila atat de rar si de putin, mereu cu ochii pe ceas ca sa respecte legea. Ce a facut? Intr-o zi cand avea drept de vizita si-a luat fata, a impuscat-o, si-a impuscat cainele si apoi s-a sinucis.

Ti-as raspunde scurt: iaca de asta! Cum sa dai un copil pe mana unui astfel de dement?!
Ce vina i-a gasit ala cainelui?


Ce vina avea copilul??? Si de caine e pacat, bineinteles...
Sunt oameni (in special barbatii) care nu reusesc sa gestioneze divortul ori ruptura de copii. Criminalitatea post separatorie este destul de ridicata. De regula sunt hartuite si chiar omorate femeile-barbatii neacceptand despartirea-in acest caz tragic a cazut victima un copil.
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2010 19:30
"Sa divortez, sa nu divortez, sa divortez..."
Subiectul este de actualitate si cu certitudine greu de elucidat...doar ca titlul lui pare un pic o joaca de copii...s-ar putea sa se termine petalele inainte de a stii raspunsul...

garbo166122
Postat pe 3 Octombrie 2010 19:55
De la: zambila, la data 2010-09-30 09:41:51ce este divortul? o bataie de cap in plus, rezultat in urma altei tampenii, care este casatoria



Ti-as dori sa iti aduci aminte vorbele astea atunci cand vei ajunge in fata altarului sau in fata ofiterului starii civile...ca refuz sa cred ca nu iti doresti asa ceva,mai ales dupa ce am citit postarile tale ulterioare...si retine, am constatat ca esti o tipa inteligenta...cu biblioteca mobilata...
garbo166122
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:24
De la: Celleste_, la data 2010-10-01 09:47:01Uneori divortul este singura solutie pentru a putea oferi copilului un mediu de viata lipsit de tensiuni si isterie. In astfel de situatii divortul nu-i un capat de lume daca parintii sunt suficient de responsabili si inteligenti cat sa inteleaga necesitatea mentinerii unei relatii amicale, a comunicarii permanente in interesul copilului, pentru ca interesul copilului trebuie sa primeze. Din pacate, orgoliile sunt de multe ori mai mari decat IQ-ul, iar rezultatul este devastator, dar nu cu mult diferit de situatia in care parintii ar fi ramas impreuna si ar fi mentinut atmosfera de "razboi".
Parerea mea.


Bine...scuzam balbaiala...la varsta ta se acceopta...mai ales ca desi nu iti expui prea des opiniile personale, de data asta esti in asentimentul multora...
Ce pacat ca ai dreptate si nu te pot contrazice...
garbo166122
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:29
122...probleme, mami? las-o pe celleste in pace, ok?

zambilutz, shame on you...sa nu-ti doresti tu maritisul ala....
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:37
nu o contrazice. ii da dreptate, wif. deci, e de bine
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:41
si o impunge de varsta...desi chestia asta cu varsta a devenit cliseu p-acilea

ai dreptate, nu-mi mai bat capul...totusico, tu nu vrei pe la ofiterul starii civile?
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:43
nu ca mu-mi plac ofiterii
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:44
he, he, he...sunt oripilata!!! adica nu esti "fana" ?

shame on you!!!
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:47
nu
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:53
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:55
..........si petalele s-au terminat ... ai aflat raspunsul ?
cory_emy
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:56
De la: me_reloaded, la data 2010-10-03 22:37:20122...probleme, mami? las-o pe celleste in pace, ok?

zambilutz, shame on you...sa nu-ti doresti tu maritisul ala....


De unde aparusi? sau esti pasarea Phoenix? wif...daca esti tu,mi se pare normal sa ai un ghimpe...si de cand te astept...desi parca esti mai tanara in avatar...
wif...ti-am lasat imprsia ca nu-i respect varsta?!?pana si parerea i-am apreciat-o...sau tu ai alta problema?!?
garbo166122
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:56
122...no comment...

si chiar nu-s pe aici pentru vendete...

si poti sa ma astepti linistita, eu nu am nimic impotriva, sa stii
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:58
De la: me_reloaded, la data 2010-10-03 22:58:49122...no comment...

si chiar nu-s pe aici pentru vendete...

si poti sa ma astepti linistita, eu nu am nimic impotriva, sa stii


Nu am spus ca te astept ca sa am vreo rafuiala cu tine ...poate doar mi-ar fi placut sa discutam si in particular...dar,a fost...si ar trebui sa stii ca te-am apreciat totdeauna...si ca stiu ca prietenii sunt pe lume sa te sustina...
garbo166122
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Partajul dupa 7 ani de la divortul legal.Care sunt conditiile (acte si onorarii ) 1 De la: garbo086615 9 Martie 2010 14:35
problemele copiiilor problemele parintilor 9 De la: neco 7 Iunie 2012 15:29
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
..nu pot si nu stiu sa traiesc fara el... 39 De la: garbo172845 23 August 2011 22:06
Dl.Columbeanu versus D-na Columbeanu 97 De la: dor72 15 Aprilie 2011 18:19
Setari Cookie-uri