Carciuma din vechime


suntem nebuni, clar!
zambila
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:04
UNA MICA SA VINA
[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1081/1081616wbejcnlihq.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:07
io fug la baie, ca voua numa' la mancare va sta gandul, in ritmul asta mai slabesc io....
si mai tarziu merg la crashma, pe bune, punem de-un karaoke
ii clar, iar ma fac de ras!
zambila
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:11
Poi cum, bre, Gemini? Degeaba luptara ele de la pasopt incoace pentru emancipare?
Doar asta e singurul drept pe care si-l aroga cel mai abitir: sa bea cot la cot cu berbatii in birt
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:11
i-auzi una!
http://www.youtube.com/watch?v=LpufNnHtXck&feature=related
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:12
i-auzi doo!
http://www.youtube.com/watch?v=LykpGfkVB1Y&feature=related
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:18
i-auzi tri!
ioooi,ce dor mi sa joc!
http://www.youtube.com/watch?v=gpTyvgEfMkU&feature=related
sa curga tri ape pa mine!
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:24
Bre, precilicio, ce-i cu muzica aia de inmormantare, bre? Alea-s de joc, ori de boceala? Cu exceptia ultimei, care parca- parca mai merge...

Iote aici joc, iti da si lectii daca nu stii cum se joaca asta

http://www.youtube.com/watch?v=_S75TWr9jYs

Lilo, treci acilea la o sarba!
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:34
Si daca ati uitat-o p-asta, v-o reamintesc, 'r-atz' ale dreaq cotoroantzelor!
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:35
thorele...
cu dedicatie..
http://www.youtube.com/watch?v=Wg1pEguSgU8&feature=related
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:41
...ca asta mi-o dedic mie...
http://www.youtube.com/watch?v=pOD_zvb3Ar8&feature=related
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:45
ioooiii, precilicio!
'Aid' la moshu'
uiaga aia, bea-o-ar moshu' pi ie s-o bea!
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:47
breh thor...

io de mic copchil, fiind crescut intr-o zona idilica, de munte, a Moldovei, am luat contact cu emanciparea fumeii, mai precis cu egalitatea in drepturi a fumeii cu a barbatului.

cand beau, beau impreuna.

duminica, in fatza carciumei comunale se adunau fo 2-300 de persoane - barbati si fumei laolalta - si beau cot la cot. pana la un punct, in buna pace si cu lalaieli.
dar si cafteala incepea tot cot la cot.
or hi ei barbatii moldoveni rai, da' si muierile-s in pollpozishn (asta-i vorba scumpei de si_totusi:P).
dupa lasarea intunericului, nu stiai care pe care se alearga cu pari rupti din garduri.
vedeai la lumina vreunui bec de pe stalp cate o muiere vartoasa rotind un arac deasupra capului si strigand "to-s crushea mtii, las c'ti prind io acasa uiiii!".
nu ca era ea mai treaza.:D:)))))

si mai era o vorba pe-acolo:

"la noi nunta tzni trii zli... da' bathaia, o saptamn, uiiii!!!"

:))))))))))))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:48
cu intarziere ,la multi ani!imi aduc aminte de bunicul meu.mustata ii mirosea a mahoarca.il intrebam mereu de ce e galbena in coltul unde tinea luleaua,tigara uneori.ii placea mult sa umble prin obor.ma lua cu el,ca era tare naravas la muieri.si cu mine avea noroc.eram frumoasa mosului tare ca bradul.sa vezi muierile ce tarcoale ii dadeau si mie ce bunateturi .mai ales dulciurile de pe atunci.mici ,carnati,braga,turta dulce.....si must....turta dulce si halvita,aaa si vata pe bat.sugubat bunicul meu.nici ce consuma el nu platea,caci nu-i luau bani muierile,durdulii si rosii in obraji.imi cumpara bunicul tot ce vroiam,jucarii,imbracaminte.tot acolo am prins dragul de magie.mergeam la cortul ghicitoarei.....tare imi placeau cartile ei de ghocit si globul.ma iubea mult a simtit ea ceva.....dar bunicul era umblaret rau.cel mai mult ma amuzam,la "Leul si carnatul",pe langa sectia de politie 10,actualmente.o carciuma mica,plina de fum,unde mirosea a fum cu mirodenii si bautura de-aia puturoasa,ziceam eu pe atunci.vin,tuica,carnati ,mici si mahoarca.si povestea bunicul,tinandu-ma pe piciorul lui gros,ce brav soldat fusese el in razboi.tare mintos era dar si sugubat.imi era drag si acum imi este dor de locurile vechi ale Bucurestiului si mirosul lui de mahorca,mahoarca zicea el.
vuvuzela
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:52
bre dar ce are garbo de scrie nazdravanii.pai eu scriu una si apare alta?administratoriiiii,vedeti de ce scrie siteul vostru nazdravanii???
vuvuzela
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:58
Gemini,
postarea aia a ta imi aduce aminte de "traditia" de la Ruginoasa, cu "ai din deal" si "ai din vale", la sarbautorile de iarna
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:58
De la: Thor_again, la data 2010-09-11 20:58:25Gemini,
postarea aia a ta imi aduce aminte de "traditia" de la Ruginoasa, cu "ai din deal" si "ai din vale"


aia din Ruginoasa nu-s corecti, dar ei au inregistrat primii traditia asta la OSIM. au fost banditi, se pare, si nu e corect.:PPP

oficial, cafteala aia e de forma, o data pe an, si e numai intre masculi, respectiv intre doua cete, din sate aflate pe dealuri diferite.

daca vrei sa vezi cafteala autentica, spontana, fara discriminari si aproape cu orice ocazie de spritz, cred ca se mai pastreaza traditia pe Valea Bistritei...:))))))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:08
Gemini, nu stiu care e mai "originala", stiu doar ca eu auzeam de caftul din Ruginoasa inca de cand eram copil... si atunci se lasa cu capete sparte si spitalizari, ca si acum, chiar daca acum ii supravegheaza jandarmii
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:12
da di ci te-ai morcovit, vuvu? cand ai scris si tu ceva mai de doamne ajuta, faci reclamatiune? adica n-ai scris tu?ei, chiar ma miram sa fi scris i-a vezi, cine mai e prin contul cela al tau si ia-l de urechi.
si_totusi
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:13
in cazurile despre care iti vorbesc, militienii (2-3, cati erau la post pe-atunci), erau depasiti din toate punctele de vedere.
se baricadau la post ori in Primarie pana incetau ostilitatile, apoi mergeau si-i culegeau pe aia mai fraieri de prin shantzuri, ca sa le mai dea o batuta in cadru organizat, finalizata cu amenda de rigoare.

Dovada ca e bine sa ai alaturi o muiere zdravana, care sa te duca in spate acasa, fie si dupa ce te-a batut mar...:D

l-as parafraza pe Marin Preda: erau ele (fumeile) cunoscatoare ale unor adanci si ancestrale semnificatii...
=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:18
scumpo, imi luasi vorbele... tocmai vroiam si eu s-o laud pe vuvu, ca iote ce fain a scris de data asta
cred ca e prima data in mai bine de un an cand vad o postare ca lumea a Alehei... chiar daca o fi dat copy din vreun eseu.
Aleho, n-ai putea tu sa vii tot cu din astea pe aici? Pe bune
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:18

totusico...
te coafeaza un tulburel,mami?
ca hangita nu-i acasa,o plecat la in targ,dupe barbati mai de hazna ca astia de-i avem...
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:21
de hazna... bine zis!...:)))))))))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:23
ioooiiii, mai de hazna, precilicio? adica astia de-i aveti acilishea, nu s-or facut destul de hazna... adica de... latrina (de bacanie ori de kko)?

sau ai vrut sa spui "mai de hazn"?
Vezi ca prin alte zone ardelenismul asta din maghiara ("hazn") nu prea e cunoscut
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:25
tot esti bun la ceva,thorele...
mai pui si tu o maslina,o scobitoare,o diacritica....
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:28
De la: preci, la data 2010-09-11 21:28:23tot esti bun la ceva,thorele...
mai pui si tu o maslina,o scobitoare,o diacritica....


io n-am pus-o, preci (deacritica aia:D)... imi convenea asa cum ai scris matale...:P
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:29
nu poci, veve ca eu mi-s femeie serioasa. nu beau, nu vorbesc, nu ma uit in ochii barbatilor . numa cu ochii-n jos stau si ma rusinez din orisice cuvintel
si_totusi
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:29
De la: si_totusi, la data 2010-09-11 21:29:58nu poci, veve ca eu mi-s femeie serioasa. nu beau, nu vorbesc, nu ma uit in ochii barbatilor . numa cu ochii-n jos stau si ma rusinez din orisice cuvintel


stiu puiule... te-a rusinat vocabula "pollpozishn"...:)))))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:32
totusoaico...
hai,te rog io frumos...
numa' un pahar,mami...
preci
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:33
aha.
si_totusi
Postat pe 11 Septembrie 2010 21:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A-s dori sa-mi gasesc jumatatea?? 62 De la: garbo_425429 23 Februarie 2016 19:27
Mica muzica de seara.. 123 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:31
ceao 8 De la: garbo_471958 8 August 2017 23:50
Sa continue relatia cu el sau nu? 157 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:30
cum se mai poate extinde grupul de prieteni? 180 De la: monic_mtne 13 Ianuarie 2015 20:29
Setari Cookie-uri