cantitatea de ulei necesara zilnic

buna! mihnea are un anisor si am o dilema cu privire la cantitatea de ulei pe care trebuie sa o primeasca zilnic. am citit ca pentru copii cu varsta cuprinsa intre 1-3 ani, este necesara o cantitate de 3 lingurite de ulei zilnic (binenteles ulei de masline). nu este prea mult? astept parerile voastre! multumesc!
felideni
Postat pe 18 Februarie 2009 21:35
cantitatea necesara, sau maxim admisa?
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 14:31
in articol era mentionat ca fiind cantitatea necesara.
felideni
Postat pe 19 Februarie 2009 18:14
nu stiu, noua nu ne-a zis nimeni nimic cum ca ar trebui sa ii dam obligatoriu ulei. adica, andrei cum nu vrea sa pape supici sau alte de-astea (si mananca numai carne fiarta goala, cereale, mar cu biscuite etc), chiar nu ia ulei de nicaieri (decat grasimea din carnea fiarta), dar nu a zis nimeni ca e vreo problema. nu stiu ce sa zic... si nu zicea in articol ce rau ii poate face lipsa de ulei? (ca in mintea mea chiar nu vad rostul uleiului in organism, in afara doar de a ingrosa stratul adipos ) E adevarat ca Andrei mananca masline, ii plac.... poate echivaleaza cu cantitatea de ulei de masline pe care nu o ia, desi din cate stiu eu uleiul de masline se extrage din sambure nu din pulpa maslinei...
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 18:22
da, e cantitatea necesara.
felideni, nu vrei sa ne arati articolul? (daca e de pe net)
a1_23
Postat pe 19 Februarie 2009 18:37
pai ok, si daca nu ia uleiul ce pateste? asta vreau sa stiu
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 18:48
Am observat ca in multe dintre retetele pentru bebelusi se recomanda sa se adauge si ulei de masline; eu nu i-am pus pana acum...
anflo
Postat pe 19 Februarie 2009 21:08
deci e valabil daca la gatitul mancarii nu se foloseste ulei sau daca copilul nu manaca ou, unt (sandwich cu ceva de ex)
dieta copilului sub 2 ani nu trebuie sa fie saraca in lipide, restrictiile se aplica dupa 2 ani. laptele se alege cu continut mare de grasimi - lapte integral, 3,5% grasime, nu degresat. la fel si branza - din lapte integral.
la fel si pestele - dupa 1 an se poate da peste gras, somonul fiind o alegere buna.
lipidele sunt sursa importanta de energie ( necesara pentru un ritm de crestere accelerat cum au copii mici), de vitamine liposolubile, acizi grasi esentiali cu rol in dezvoltarea creierului.
desi nu e necesar sa se numere gramele si caloriile, orientativ necesarul intre 1-2 ani este de 3,5 -4,5 grame pe kilogram corp pe zi.
iar dupa 2 ani scade la 2 grame pe kilogram pe zi
a1_23
Postat pe 19 Februarie 2009 21:46
noua pediatrul ne-a zis (asa zicea la toti, nu numai noua), lapte de 1.5% nu mai inteleg nimic... deocamdata oricum ii dau lapte praf...
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 21:48
Mie tot de 3,5 % grasime ne-a zis dr. Poate depinde de varsta copilului?
anflo
Postat pe 19 Februarie 2009 21:55
variante de meniuri pentru 1-2 ani

http://www.pdhu.on.ca/pdf/cfgfor~2.pdf

unii zic ca restrictia la lipide sa inceapa dupa 3 ani..

http://www.health24.com/child/Nutrition/833-855,24773.asp
a1_23
Postat pe 20 Februarie 2009 00:02
boaba, am cautat articolul si nu l-am mai gasit (imi pare rau ca nu l-am salvat). multumesc pentru raspunsuri! eu am pe zile, intr-o zi ii dau unt, apoi in urmatoarea zi ii dau smantana si a treia zi ii dau ulei, apoi repet.
felideni
Postat pe 22 Februarie 2009 12:52
si eu ii pun puiutului meu cateva picaturi de ulei de masline in piureuri si ii plac mai mult nu chiar in fiecare zi dar aproape oricum pot spune ca abia am gasit extravirgin cu aciditate de 0.3% mai usor am gasit de 0.8% a trebuit sa fac comanda la reprezentant dar asa e in romania sunt pline magazinele de toate prostiile
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Februarie 2009 13:09
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Ianuarie 2010 06:24
Medicii de familie sunt uneori evazivi, spun atator mamici atatea lucruri incat au impresia ca au spus multe unei mamici. Noua ne-a indicat lapte 1,5 % sau lapte praf, dar fetita mea nu prea accepta laptele, papam unt, branza brie, si ulei putin in supica, nu-i place cel de masline , il recunoaste oricum l-am ascuns prin pireuri. Despre cantitati, nu mi-a restrictionat nimic, cat vrea, poate stiind ca bebe a mea e o mofturoasa!!!
AdinaB
Postat pe 29 Ianuarie 2010 16:34
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:20
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebe 3 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 23:54
buna ziua mamicilor 4 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
Sugari(1 luna -12 luni) 219 De la: Aly_Fab 18 Aprilie 2010 00:06
flourvigantol 2 De la: pinicuta 26 Decembrie 2009 19:02
PESTELE LA BEBELUSI 13 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:30
Setari Cookie-uri