Nurorile, nurorile ,iar nurorle............

De la: eu_geminy, la data 2010-09-11 11:56:49intotdeauna, PRIMELE rude de gradul I sunt sotul/sotia si copiii.
restul rudelor de gradul I nu au niciun drept de decizie in casnicie.
nimic de zis, toata stima si respectul pentru parintii partenerului/partenerei, dar... mai rarutz, ca-i mai dragutz.
eu sunt ars, si pana nu am reusit sa punem impreuna la punct asta, nu am avut nici pace, nici intimitate.




Ai si tu dreptate in felul tau, dar s-a plecat de la premisa ca exista o relatie normala intre parinti si copii lor! Daca el nu se intelege cu proprii lui parinti atunci ce pretentii de la nora?! In cazul asta intradevar mai rarut ca-i mai dragut!
garbo165856
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:13
De la: garbo165856, la data 2010-09-11 14:13:12
De la: eu_geminy, la data 2010-09-11 11:56:49intotdeauna, PRIMELE rude de gradul I sunt sotul/sotia si copiii.
restul rudelor de gradul I nu au niciun drept de decizie in casnicie.
nimic de zis, toata stima si respectul pentru parintii partenerului/partenerei, dar... mai rarutz, ca-i mai dragutz.
eu sunt ars, si pana nu am reusit sa punem impreuna la punct asta, nu am avut nici pace, nici intimitate.




Ai si tu dreptate in felul tau, dar s-a plecat de la premisa ca exista o relatie normala intre parinti si copii lor! Daca el nu se intelege cu proprii lui parinti atunci ce pretentii de la nora?! In cazul asta intradevar mai rarut ca-i mai dragut!


copiii... :)
garbo165856
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:14
De la: garbo165856, la data 2010-09-11 14:13:12
Ai si tu dreptate in felul tau, dar s-a plecat de la premisa ca exista o relatie normala intre parinti si copii lor! Daca el nu se intelege cu proprii lui parinti atunci ce pretentii de la nora?! In cazul asta intradevar mai rarut ca-i mai dragut!


sigur, sunt cazuri si cazuri... la noi in casa, abia solutia asta a ajuns sa functioneze, insa... nici cu ai mei, nici cu ai ei. doar noi cu NOI.
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:16
De la: roxanamure, la data 2010-09-11 11:54:14
De la: roxanamure, la data 2010-09-11 09:40:58Niciodata soacra nu o sa-si iubeasca nora,mereu o sa se creada superioara si o sa se bage in viata noastra,chiar daca nu sta cu noi si o vad cat de cat rar,tot ma enerveaza cateodata...soacra mai desteapta ca a mea nu cred ca exista

nu mai spune , de unde ai tras tu concluzia asta , nu crezi (se pare ca esti in ipostaza de nora ) ca pina la urma mai depinde si de nora in unele cazuri , nu vi se pare ca cele mai frecvente greseli le fac tot cele care au fost hulite de socre la rindul lor , pe mine ma jigneste asemenea reactii tocmai pentru ca "nurorile" mele nu ma considera soacra si eu nu ma consider soacra ma consider -mama-!
angin
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:19
DA SI EAS VREA UN COMENTARU REF LA NURORI.. SUNT BUNIC , SI AM DOI NEPOTI , O NEPOTICA DE UN AN SI TREI LUNI SI UN NEPOTEL DE PATRU LUNI SI MA MANDRESC CU EII. DAR SUNT PROBLEME CU NURORILE,, NU SE INPACA BINE CU SOTIEA . SI SA MA ESPLIC.. AMBELE NURORI, SUNT FETE BUNE, DAR NU POT SAMI ESXPLIC CARE AR FI MOTIVUL , NORA DELA FIUL CEL MIC, NU NE LASA , SA O MANGAIM PE FETITA .SI NU VINE PE LA NOI.. EU NUMI POT DA SEAMA CE FEL DE NORA AVEM,, NEAM MUTAT IN CASA NOUA , SI NICI NU A VRUT SA VINA. SA VADA, SAU CEL PUTIN SA NE AJUTE CA NOI SUNTEM MAI IN VARSTA .SI SOTIA E OPERATA DE COLON. CE AM PUTEA FACE CA SA O FACEM SA FIE MAI APROPIEATA DE NOI,,. EA SI FIUL NOSTU. STAU LA PARINTI..EI,SI CU FETITA, DAR NICI CU CUSCRI NU SUNTEM IN RELATI BUNE,,NEAM COSTRUIT O CASA INPREUNA, CU FIUL SI NORA..DAR NU AM TERMINATO, SI STAM NUMAI NOI, CA AVEM INTRARI SEPARATE,, VA MULTUMESC . CA POATE MA VETI CITI SI IMI VOTI DA UN SFAT..
gogu1938
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:19
Gemini, niciodata sotii nu devin rude prin casatorie. Pot fi rude (normal, dinainte de casatorie) de la gradul PATRU in sus (de exemplu asa numitii veri primari - atentie, numai cu dispensa speciala se pot casatori).

SINGURELE rude de gradul 1 sunt parintii si copiii.
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:35
Nea gogule, eu zic asa: cu toata operatia nevestei, faceti un efort si chemati-i intr-o duminica la masa. Invitati-i pe toti asa, ca in familie. Ar fi un prim pas. Pe urma, incearca sa o mai faci o data, dupa vreo doua saptamani. Incet-incet, oferiti-va disponibilitatea de a mai sta si voi, din cand in cand, cu nepotica. Scos la plimbare, avut grija de ea cat parintii ei sunt la job... chestii din astea marunte. Fa-o cu aerul ca vrei sa ii mai degrevezi pe cuscri uneori de responsabilitatea de a avea tot timpul grija de cea mica. Mai departe hai, n-o fi greu, te orientezi si matale in functie de cum e momentul
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:40
Stiti ce nu se discuta si e destul de important... perioada de "tranzitie", adica cea de dinaintea casatoriei! Ma gandec, ca fiecare are o relatie de cel putin cateva luni pana se casatoreste, nu se cunosc azi si maine-s la biserca! In perioada asta, care este relatia intre mama si prietena lui? Daca ajung sa se casatoreasca nu inseamna un accept? Adica ea il ia cu mama cu tot, asa cum este .. iar mama isi da acceptul pt casatorie. Daca si-l da atunci nu inseamna ca o accepta? Daca se face pasul asta de ce atata ipocrizie? Asta e ca si treaba aia , nu mai stiu proverbul, dar era ceva de genul frumoasa ca o zana pana se marita si cat o balena dupa! Se accepta reciproc pana la juraminte si dupa aia? Ce? Isi dau arama pe fata si-si ascut cutitele..? Prea multe orgolii pentru o viata atat de scurta si stresanta din alte puncte de vedere( care nu tin de controlul nostru)! Macar ce putem controla noi sa o facem cu inima deschisa si cu cea mai mare onestitate! Trebuie sa ne face viata cat mai placuta si sa privim lucrurile in ansamblu!
O sa radeti dar stiti ce fac eu atunci cand simt ca sunt angrenata in prea multe intrigi care ma seaca de energie? Ma uit pe Discovery la o emisiune despre univers, si ma simt atat de mica si efemera incat toate prostioarele astea subiective isi pierd sensul!
O zi buna tuturor!
garbo165856
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:45
De la: Thor_again, la data 2010-09-11 14:35:34Gemini, niciodata sotii nu devin rude prin casatorie. Pot fi rude (normal, dinainte de casatorie) de la gradul PATRU in sus (de exemplu asa numitii veri primari - atentie, numai cu dispensa speciala se pot casatori).

SINGURELE rude de gradul 1 sunt parintii si copiii.


poate ca ai dreptate, dar eu nu tratez problema juridic, ca la noi nu se pune problema de mosteniri, imparteli etc...
pentru mine, sotzia e sotzie, deci o socotesc a fi mai mult decat o ruda (fie ea si de gradul I:P), din moment ce am ales sa traim impreuna si sa facem copii.
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:50
Pai gradele de rudenie numai din punct de vedere juridic se discuta... dar, in fine, nu asta e subiectul discutiei de fata. Pe mine pur si simplu ma oripileaza ideea de a fi considerat ruda cu nevasta... poate si din cauza sechelelor, dar si din cauza exact a aspectului juridic al problemei
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:58
nu, eu tratez problema strict relational... juridic o tratez, doar daca ma inerveaza, si atunci o mai intreb "Ce, tu esti neam cu mine?!:P"...:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:03
Buna ziua! Doamna Jojolin, dumneavoastra nu ati avut soacra , asa ca nu stiu daca le intelegeti pe fetele care au avut parte de "soacre bagarete".
alina02
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:09
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 12:07:44 Jojolin >>FRUMOASA POSTARE ! dar >>> ce zici de "gineri"???? eu mi-s mama de fata ....si foarte dezamagita...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,Despre gineri, nu prea stiu mare lucru, pt, ca in jurul meu am multi tineri care s gineri si s cumsecade.N -am intalnit gineri ticalosi! Or fi ei ,,,,,,destul de rau, dar fiica ta, n ar trebui sa ,permita, sa va jigneasca! Eu i am spus sotului meu, ca, ne respectam ,parintii, buni rai cum sunt ii ,respectam, pt,ca, parintii fratii, neamurile ,,,,,ni le da D-zeu, prietenii ni i alegem,sotii sotiile la fel.Imi pare rau pt, tine.. I TI DORESC ZILE SENINE
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 16:55
De la: alina02, la data 2010-09-11 15:09:36Buna ziua! Doamna Jojolin, dumneavoastra nu ati avut soacra , asa ca nu stiu daca le intelegeti pe fetele care au avut parte de "soacre bagarete".
,,,,,,,,,,,,,,,,,Scumpa mea! Permite mi sa ti raspund la ,,postare,,,,,,,DA!!!!!!!! Nuuuu am avut soacra.Amurit in 1957,, si socrul in 1977, dar,,,,,,,,,,,socrul meu dupa 10 ani de vaduvie s a,,,recasatorit,,,daca,,mamele sotilor vs, is ,,scorpii,vipere,,,,,,,,,,,atunci o ,,,soacra vitrega, care isi vedea ai ei copii perfecti,,cum a fost??????!!!!!!!!!! Nuuuuuuuu,va doresc sa aflati!! Am locuit cu ei cat timp am avut post in sat((eu am infiintat gradinita in sat)), apoi am plecat la mama,daca la socru am locuit 3 ani ,,acasa la mama ,am reusit sa locuiesc,,,,,5 luni, ca mama nu l a vrut pe el de ginere, ca o inerveaza copiii ,mei ca plang,,,,asa ca satula de a fi ,,,badigard intre toti am plecat in chirie.A fost mai bine la socru recasatorit decat acasa la,,mama mea,,,,asa ca mama a fost mult mai vitrega decat vitrega,,,,Sa auzim numai de bine, ,
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 18:27
EU ZIC CA TREBUIE SA LASAM COPIII SA-SI VADA DE VIATA LOR
garbo110339
Postat pe 11 Septembrie 2010 19:24
Da.asa este mai bine!Sa nu ne ,bagam nasul,in familia copiilor nostri! Eu va doresc o duminica placuta ,fara stres si nemultumiri. Ganditi va ca, maine, poate fi ultima voastra zi,maine si iar maine si asa trec zilele in bucurii si satisfactii!! Deoarece este o alta zi deja,acasa e maine((duminica))aici e inca sambata,,va fac cinste pt, dimineata cu, o cafea delicioasa,un ceai un lapte batut,,ceea ce va place la fiecare,Pofta buna! Tuturor!
Jojolin
Postat pe 12 Septembrie 2010 00:01
De la: gogu1938, la data 2010-09-11 14:19:58DA SI EAS VREA UN COMENTARU REF LA NURORI.. SUNT BUNIC , SI AM DOI NEPOTI , O NEPOTICA DE UN AN SI TREI LUNI SI UN NEPOTEL DE PATRU LUNI SI MA MANDRESC CU EII. DAR SUNT PROBLEME CU NURORILE,, NU SE INPACA BINE CU SOTIEA . SI SA MA ESPLIC.. AMBELE NURORI, SUNT FETE BUNE, DAR NU POT SAMI ESXPLIC CARE AR FI MOTIVUL , NORA DELA FIUL CEL MIC, NU NE LASA , SA O MANGAIM PE FETITA .SI NU VINE PE LA NOI.. EU NUMI POT DA SEAMA CE FEL DE NORA AVEM,, NEAM MUTAT IN CASA NOUA , SI NICI NU A VRUT SA VINA. SA VADA, SAU CEL PUTIN SA NE AJUTE CA NOI SUNTEM MAI IN VARSTA .SI SOTIA E OPERATA DE COLON. CE AM PUTEA FACE CA SA O FACEM SA FIE MAI APROPIEATA DE NOI,,. EA SI FIUL NOSTU. STAU LA PARINTI..EI,SI CU FETITA, DAR NICI CU CUSCRI NU SUNTEM IN RELATI BUNE,,NEAM COSTRUIT O CASA INPREUNA, CU FIUL SI NORA..DAR NU AM TERMINATO, SI STAM NUMAI NOI, CA AVEM INTRARI SEPARATE,, VA MULTUMESC . CA POATE MA VETI CITI SI IMI VOTI DA UN SFAT..
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Sa va traiasca nepotii, iar d vs, sa mai traiti multi ani sa va bucurati de ei. E strigator la cer, sa nu va permita sa va mangaiati nepotica!! Nici daca a ti avea ,,raie,, n ar proceda asa! Parerea mea este ca ,,bunicii, de ambele parti au aceleasi drepturi! Dar fiul d vs,,,,de ce accepta acest lucru??!! Socrii, s mai buni decat cei care l au creiat??? A uitat ca, exista pe acest pamant dat,parintilor lui??!!Buni rai ,parintii sunt parinti si gata!! Rusine acestui fiu!! El trebuie sa rez, problema aceasta!! Scuzele mele,,ziceti ca s fete bune ,nu va contrazic dar,,,daca ,ar fi asa, ar sti ca si parintii barbatului, cu care este,, sunt ,,bunici,, si indiferent cati ani a ti avea ,,fiind bunici aveti dreptul de a va iubi nepotii,,,,,,,,,,,sau nuuuuuuu????? Dar,,, acolo sus exista cineva care vegheaza si ..plateste,, scump.greselile!! Poate cand ei vor suferi din cauza unui ginere ::bun:: d vs o sa i priviti de sus,,si in ,,surdina,, o sa i intrebati,,,,copiii mei, cum este sa ai nepot si sa nu ti se permita sa l mangai sa l iubesti,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Sper sa va puteti bucura de nepoti, cum ne bucuram noi,,mergem sa i vedem 3500km.Ar fi culmea sa nu ne permita ..nora,, sa i iubim sa i ,,mangaiem,,, Va doresc,sanatate si sper sa se trezeasca fiul!!
Jojolin
Postat pe 12 Septembrie 2010 03:10
Am patit si eu la fel cu nora mea cind a nascut nu lasa decit pe mama ei sa se apropie de nepotel ca mama stie mama face eu nu stiam nimic la nunta le-am dat dar cheile de la casa si masina.aveau dreptate ca stiam acolo unde munceam aveam o functie de conducere si lucram zi lumina ca sa le pot face viitorul la copii.asa azi asa miine am vazut ca sint data la o parte am ajuns sa ma iubeasca mai mult straini decit propri mei copii,Acum vin la mine ca le trebuie bani incepe nepotelul scoala dar daca nu nu ar veni le-am spus eu nu-i deranjez daca nu le place mutra mea sa nu mai vina.Apropo daca le dau cu mile ma refer la bani cred ca am si dreptul sa o intreb ce face cu ei .De lucrat nu lucreaza dar sta si fumeaza numai kent oare eu sa tac din gura.Asa ca nu mai faceti pe suparatele ca voi veniti la soacre nu soacrele la voi.Eu stateam la bloc cind a venit nora prima data sa mutat cu baiatul fara sa intrebe daca poate sa ste cu noi si a inceput sa schimbe ordinea in casa .Veneam de la serviciu faceam mincare ea nu lucra imi spunea dupa ce luam cina ca sa las vasele ca le spala ea treceau citeva ore si ma apucam eu sa le spal .A venit la mine si a inceput sa zbere ca ce le lua dracu daca stateau pina dimineata .M-am socat am chemato sa discutam i-am zis ca la mine este o disciplina in casa si dupa aceia nici nu le spala dar nici nu comenta .Nu puteam sa-i zic nimic ca asta era lozinca te spun lui Dani ei dar sa intors si dani sa trezit nu ca tine la mine mai mult ca la ea dar a plecat de la el de citeva ori si pina la urma i-a zis ca nu o mai primeste inapoi si sa mai potlit.Asa ca fetelor nu generalizati ca sint si nurori relleeu nu locuiesc cu ele dar atitea mi-au facut ca nu se pot lipi de mine niciodata in viata vorbesc cu ele dar nu le las sa-mi mai faca rau ca m-am imbolnavit. Stiti care a fost ultima pedeapsa care am primito ca le-am zis sa mearga la lucru sa nu mai vina dupabani ii zicea la fiul meu dute la mata sa-ti dea ca doar face la firma sa suparat si nu mi-a dat voie sa-mi vad nepotii jumatate de an.A fost frumos poate am ertato dar nu pot sa uit.Asa ca sintem si soacre si mai bune poate am gresit dar atunci nu ma puteam abtine de suparare si am zis sa-i dea si ei tot asa doua nurori asa cum este ia.
delly003506
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:11
Da......aveti mare dreptate! Din iubirea prea mare ce unii parinti o au fata de copii, le ofera ,totul,, fara a le cere nimic.Si nu este bine! Se invata ,trantori, si stau doar la n-tins mana! Apoi se folosesc de copiii lor,sa ,santajeze, bunicii in as rezolva problemele.Este o nesimtire curata, sa nu permiti , bunicilor sa si vada nepotii!Casa,,,masina,, banii sunt buni, nu????!!Doamne ce tonti sunt unii barbati! Nu spune nimeni , sa nu si vada de familie, dar ,sa fie la fel, relatia, bunici-nepoti, ce , D-zeu a muncit mai mult pe mama ei decat pe a lui, de ei ii este permis sa fie cu nepotii ,iar parintilor lui, nu??!Aici ,toata, vina o poarta el, ca ,permite, o asa nemernicie! De ce nu merge si ea la ...MASA,, dupa bani, apoi sa fumeze???!! Sa mearga la munca ,,trantorii,!!Eu nu le-as da nici un ban!! Plata din cer vine ,mai tarziu dar va veni!Ei vor avea mai ,bicisnice, nurori,,pt, ca pe lumea asta totul se plateste cu varf si indesat.D-ne citesc si ma gandesc, cum poate sa -l schimbe cate una un barbat, in sensul de al rupe total de ai lui! Normal ca a ti iertat,dar,,,nu veti uita ,niciodata,, nemernicia pe care si a permis o cu d vs! Va doresc putere multa de a mai tolera ,,,ce va fi sa vina!
Jojolin
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:52
esti o nesimtitasi o necrescuta ordinara.iti lipsesc cei 7 ani de la parinti dar rasplata iti v-a veni!
johhann
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:54
hopa... iarasi incep trantele libere... sa vedem intre cine si cine...:))))))
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:56

Gemini, adu tu berea, ca semintele le-am luat eu!
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:00
in cazul asta dumneata ca soacra ai dreptate nu tia pretuit munca ca leai dat de toate asa iai invatat dar macar sa te respecte
166116maryeta
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:03
Deci, in coltzu galben e Johannes...
sa vedem cine vine in coltzul roshu... tocmai a intrat triumfal, insa nu pot sa-i disting fatza acoperita de gluga...:))))

PS: raman inca doua coltzuri vacante, doecamdata...:PPP
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:03
nuti_vio
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:07
nutzi, aciulea-i wrestling de dame, cu 4 locuri in coltzuri, dar cu locuri in picioare... sau intre coarde (pardon, corzi o fi corect, nu?:P)... nelimitate...:))):P
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:10
Daca damele nu-s profesioniste e naspha...n-ai ce vedea ....doar paruiala...
Nu-i mai bine corzi....decat coarde?
nuti_vio
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:31
toata stima pt.dvs., si eu am avut-o soacra buna.Ne-am inteles perfect
Acum urmeaza sa fiu si eu soacra si o sa incerc cat pot sa fie ok
mosu_mihaela
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:02
De la: iasomia, la data 2010-08-18 11:26:07traiasca viitorii socrii...ehe,he,he...
dar mamele baietilor oare de ce nu stiu sa si respacte nurorile. cer respect dar ele nu stiu sa ofere.
flo200
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:49
De la: nuti_vio, la data 2010-09-12 14:31:56Daca damele nu-s profesioniste e naspha...n-ai ce vedea ....doar paruiala...
Nu-i mai bine corzi....decat coarde?


vorbeam de cvartetu' de coarde de la lojE, care interpreteaza piese de muzica clasica, pt intretinerea moralului arbitrilor...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 16:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se poate un vot ? 1 De la: creatza 9 Martie 2009 18:37
mamici nascute in iunie 14 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:50
vand scaun masa CAM 1 De la: kidz008494 9 Iunie 2010 11:51
Vand vaccin Rotarix 2 De la: kidz007026 24 Februarie 2010 13:15
VAND FOTOLIU CADITA, CREMA LANSINOH, SUZETE CHICCO 1 De la: neala700 28 Decembrie 2009 18:36
Setari Cookie-uri