Nurorile, nurorile ,iar nurorle............

UN GAND CURAT CA LACRIMA CE CURGE PE OBRAZUL UNUI SUFLET NEIMPACAT,,,, UN ZAMBET LICARIND A FERICIRE,, VA DORESC SA AVETI IN VIATA VS,, PACE SI IUBIRE,,, VIATA SA VA IE PRECUM UN CRIN ALB IMACULAT!! LA TOTI...TOATE,,,,,
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:47
Buna ziua in primul rand,da este un subiect bun despre nurori,ca de soacre se stie cum sunt.
Eu cred ca din punctul meu de vedere am vrut sa fiu o nora buna si sunt dar daca soacra nu vrea sa-i fiu nora asta este nu am ce ai face.Si sa va spun si de ce?Sunt recasatorita a 2 a oara,cu prima soacra nu am avut nici o treaba ma indragea mai mult ca pe propriile ei fiice,jos palaria nu am ce zice dar cu cea de-a doua nu o pot scoate la capat.Dupa ce ca am renuntat ptr actualul meu sot sa merg la tara,dintr-un oras asa mare din care m-am nascut si am crescut,am terminat si 2 Facultati,acum o fac si pe cea de-a 3 a,nu stiu ce mai vrea .Si-a dorit o nora desteapta are,frumoasa are,cu situatie materiala are,dar sa faca si ce vrea ea,ea sa stea si sa de-a ordine pe banii mei,nu cred ca este corect asa,mama mea nu se baga in relatia mea,stiind ca este un barbat bun actualul meu sot,pe cand soacra ar vrea sa ma comande pe banii mei cum se zice,vrea sa stie tot ce misc cu banii mei.Tinand cont ca sotul meu este bugetar si ca plateste si pensie alimentara la cele doua fiice ale lui din relatia anterioara,mai are si rate la banca de platit,va dati seama ca ramane cu doar 20 RONlunar din salar.Tinand cont ca eu sunt sursa de bani si intretin familie(mentionez faptul ca am si eu din prima casatorie 2 copiii,9 si 13 ani)care sunt cu mine,soacra mai vrea sa fac si ce spune ea,la inceput sincer am facut ce zicea ea ,dar vazand ca nu fac bine,am hotarat sa ma dispensez de ea.Mai ales ca de cand am venit la sotul meu m-am pus si am investit mult in mobila noua,termopane,bucatarie si baie in casa,faianta gresie,tot nou,pot sa zic ca in afara de-a constru casa am facut tot,a inceput soacra sa ma vb in sat ca am facut baie si bucatarie in casa sa mananc si sa imi fac nevoile tot in casa,am senzatia uneori ca inebunesc de furie,cand imi zic oamenii ce spune despre mine,mai ales ca oamenii vad ce s-a facut de cand am venit eu aici.Stiti este urat sa stai in aceeasi curte si sa dai nas in nas cu omul si sa nu vb cu el,la inceput o salutam din respect si vazand ca nu imi raspunde am decis sa nu o mai salut,chiar sa ignor ceea ce aud ca zice.Deci cu siguranta mai sunt si nurori bune,nu numai rele.In mare parte parerea mea cred ca la unele soacre chiar si nurori conceptia este invechita si de aici apar divergente.
Graciela
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:49
Felicitari doamna pentru subiectul abordat aveti dreptate daca fiecare ar vedea calitetile si nu defectele si ar purta respect soacra la nora si invers ar putea sa traiasca in pace si armonie o viata intreaga si eu sint mama de baieti dar eu cred ca cel mai important este fericirea lor iar nurorile vor ajunge sa fie soacre si atunci vor face diferenta.
Voi posta un banc referitor la nora si soacra ;
undeva in ardeal soacra-i spune la nora ,draga mea intre noi trebuie sa fie o prietenie ,deci ca sa putem sa trai in armonie eu iti voi spune ce conditi am :cind ai sa ma vezi ca ies din casa si am sortul pus pe o parte atunci ;fereasca Dumnezau sa-mi stai in cale ,asculta nora 'soacra nu mai zice nimic _soacra numai atit ?da draga mea, acum spune tu ce pretenti pui .
----------Auzi soacra...cind o sa ma vezi stind la masa cu cafeau -n fata ,cu tigara-n gura si picior peste picior .........auziiiiiiiiiii? ma doare-n p**** cum iti sta tie sortul ,asa ca pazea sa nu -mi stai inainte
o zi frumoasa tuturor
garbo077323
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:58
imi cer scuze :"cu tigara-n gura si picior peste picior"
garbo077323
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:02
Dar oare barbatii de ce nu sunt atat de posesivi, egoisti si gelosi pe socrii lor? De ce eterna lupta intre femei?! Atat soacra cat si nora trebuie sa inteleaga ca fiul/sotul trebuie "impartit". De ce trebuie sa fie intotdeauna una mai importanta ca cealalta? Una l-a crescut pana la insuratoare, cealalta isi imparte viata mai apoi cu el pana la moarte... AMANDOUA sunt la fel de importante in viata lui!!! AMANDOUA trebuie sa faca compromisuri pentru a nu-i face viata lui un calvar.. Dar oare la EL va ganditi doamnelor cand va plangeti atata? In ce situatii il puneti? Sunt femeie, in cazul in care credeti contrariul si totusi ma gandesc in primul rand la el daca il iubesc asa cum pretind. Intotdeauna cei care sufera cu adevarat nu sunt cei implicati in "razboi" ci cei din jur care sunt pusi intre "ciocan si nicovala"! Daca soacra nu intelege acest aspect, e de datoria LUI sa o faca inteleaga asta niciodata a nurorii si invers bineinteles! Daca nici asa nu functioneaza atunci trebuie facuta o "sedinta" de familie in care toata lumea vorbeste deschis.. si va spun eu ca daca este pus el in centrul atentiei , adica pt binele si linistea lui.... se vor face compromisuri pentru ca amandoua il iubesc si-i vor binele!
Cam atat, sper ca n-am suparat pe nimeni!
garbo165856
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:32
Pacat mare pacat! Viata este asa de scurta si n o traim intens fara circuri si scandaluri! Noi ****SOACRELE****Trebuie sa stam in banca ns, sa ne bucuram de fericirea copiilor ns! Sa i lasam in pace sa nu i ,,dadacim,,,!Fiii mei si-au taiat ,,ombilicul,, de noi de peste 15 ani de cand au plecat prin ,Ungaria ,Turcia, Grecia, apoi in Spania in 1999. Noi,,,nuuuuuuuuuuuuuu,,,, traim din banii fiilor, ne mai dau ei cand sunt aniversari,,, ne fac vacante de vis, stam la ei uneori 6 luni (((acum vom sta cred din 16 iulie pana pe 27 X,,,,,, ca sunt bilete ieftine la avion)) ,,am mai putea sta dar mai avem ..treburi,la tara , ca avem o bucata de pamant si,,,n avem ce face!Copiii au inceput scoala si fata se descurca mereu bine cu nepotii! Fiul e pe tir,, vine uneori doar musafir acasa, ar fi culmea sa i fac zile fripte,,sa nu i tihneasca sa se odihneasca cateva ore cu fam, lui. Sunt si,,i mame ..posesive,, dar barbatii((fiii lor)) sunt de vina!!!! Ei sunt singurii care si pot pune ,,familia , lui la punct sa nu se amestece! Eu nu mi- am dorit, nora frumoasa ,desteapta bogata,,, n am avut nici o pretentie! Pt,ca si eu m am maritat dupa chemarea inimii nuuuuuu,,dupa placerea mamei! Eu mi am dori langa fiii mei o fata care sa i ,iubesca,, sa i respecte, sa fie familista! Si asta are fiul meu! Ce mi as putea dori mai mult??!! Doar sa fie , sa fim ,sanatosi, sa ne bucuram de ceea ce avem,!In rest ,sa fie ,pace in lume,, sa fie pace , liniste si fericire pe pamant!!
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:34
De la: garbo165856, la data 2010-09-11 11:32:10Dar oare barbatii de ce nu sunt atat de posesivi, egoisti si gelosi pe socrii lor? De ce eterna lupta intre femei?! Atat soacra cat si nora trebuie sa inteleaga ca fiul/sotul trebuie "impartit". De ce trebuie sa fie intotdeauna una mai importanta ca cealalta? Una l-a crescut pana la insuratoare, cealalta isi imparte viata mai apoi cu el pana la moarte... AMANDOUA sunt la fel de importante in viata lui!!! AMANDOUA trebuie sa faca compromisuri pentru a nu-i face viata lui un calvar.. Dar oare la EL va ganditi doamnelor cand va plangeti atata? In ce situatii il puneti? Sunt femeie, in cazul in care credeti contrariul si totusi ma gandesc in primul rand la el daca il iubesc asa cum pretind. Intotdeauna cei care sufera cu adevarat nu sunt cei implicati in "razboi" ci cei din jur care sunt pusi intre "ciocan si nicovala"! Daca soacra nu intelege acest aspect, e de datoria LUI sa o faca inteleaga asta niciodata a nurorii si invers bineinteles! Daca nici asa nu functioneaza atunci trebuie facuta o "sedinta" de familie in care toata lumea vorbeste deschis.. si va spun eu ca daca este pus el in centrul atentiei , adica pt binele si linistea lui.... se vor face compromisuri pentru ca amandoua il iubesc si-i vor binele!
Cam atat, sper ca n-am suparat pe nimeni!
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:36
De la: Jojolin, la data 2010-09-11 11:36:11
De la: garbo165856, la data 2010-09-11 11:32:10Dar oare barbatii de ce nu sunt atat de posesivi, egoisti si gelosi pe socrii lor? De ce eterna lupta intre femei?! Atat soacra cat si nora trebuie sa inteleaga ca fiul/sotul trebuie "impartit". De ce trebuie sa fie intotdeauna una mai importanta ca cealalta? Una l-a crescut pana la insuratoare, cealalta isi imparte viata mai apoi cu el pana la moarte... AMANDOUA sunt la fel de importante in viata lui!!! AMANDOUA trebuie sa faca compromisuri pentru a nu-i face viata lui un calvar.. Dar oare la EL va ganditi doamnelor cand va plangeti atata? In ce situatii il puneti? Sunt femeie, in cazul in care credeti contrariul si totusi ma gandesc in primul rand la el daca il iubesc asa cum pretind. Intotdeauna cei care sufera cu adevarat nu sunt cei implicati in "razboi" ci cei din jur care sunt pusi intre "ciocan si nicovala"! Daca soacra nu intelege acest aspect, e de datoria LUI sa o faca inteleaga asta niciodata a nurorii si invers bineinteles! Daca nici asa nu functioneaza atunci trebuie facuta o "sedinta" de familie in care toata lumea vorbeste deschis.. si va spun eu ca daca este pus el in centrul atentiei , adica pt binele si linistea lui.... se vor face compromisuri pentru ca amandoua il iubesc si-i vor binele!
Cam atat, sper ca n-am suparat pe nimeni!
,,,,,,,,,,,,,,,,,Ai mare dreptate! Fiecare il ,,iubim pe el,, in felul nostru! N ar trebui sa fie razboi intre noi!Fiecare ii dorim binele, ((lui))atunci de ce il stresam???El este intre ,,parinti,, si familia lui si nu este bine...Am citit postarile de la alte forumuri vis a vis de soacre!Sunt si nurori scorpii!! Multe, care nu inteleg un lucru!Mama e mama si a lui si a ei! Trebuie ,respectati parintii, de ambele parti! Sa nu permita din nici o parte sa le dirijeze viata! Dar am citit,, ca, s a mutat la el,,, si scorpia de ,,soacra sa,, care???fiind doar ,,amanti,,?? apoi ,,,,,sa aleaga,,,ori ea,, ori mama lui??!! De ce??? Sa l pui sa aleaga?? Tu femeie ,,trebuie, sa faci pace si liniste intre generatii.!! Tu baiatule iti faci ordine intre generatii! Si amandoi cultivati ,pacea, linistea si fericirea in familiile , vs, ! Va doresc un sf, de sapt, placut, cu liniste, bucurii si multa fericire!
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:46
De la: Jojolin, la data 2010-09-11 11:36:11
De la: garbo165856, la data 2010-09-11 11:32:10Dar oare barbatii de ce nu sunt atat de posesivi, egoisti si gelosi pe socrii lor? De ce eterna lupta intre femei?! Atat soacra cat si nora trebuie sa inteleaga ca fiul/sotul trebuie "impartit". De ce trebuie sa fie intotdeauna una mai importanta ca cealalta? Una l-a crescut pana la insuratoare, cealalta isi imparte viata mai apoi cu el pana la moarte... AMANDOUA sunt la fel de importante in viata lui!!! AMANDOUA trebuie sa faca compromisuri pentru a nu-i face viata lui un calvar.. Dar oare la EL va ganditi doamnelor cand va plangeti atata? In ce situatii il puneti? Sunt femeie, in cazul in care credeti contrariul si totusi ma gandesc in primul rand la el daca il iubesc asa cum pretind. Intotdeauna cei care sufera cu adevarat nu sunt cei implicati in "razboi" ci cei din jur care sunt pusi intre "ciocan si nicovala"! Daca soacra nu intelege acest aspect, e de datoria LUI sa o faca inteleaga asta niciodata a nurorii si invers bineinteles! Daca nici asa nu functioneaza atunci trebuie facuta o "sedinta" de familie in care toata lumea vorbeste deschis.. si va spun eu ca daca este pus el in centrul atentiei , adica pt binele si linistea lui.... se vor face compromisuri pentru ca amandoua il iubesc si-i vor binele!
Cam atat, sper ca n-am suparat pe nimeni!
,,,,,,,,,,,,,,,,,Ai mare dreptate! Fiecare il ,,iubim pe el,, in felul nostru! N ar trebui sa fie razboi intre noi!Fiecare ii dorim binele, ((lui))atunci de ce il stresam???El este intre ,,parinti,, si familia lui si nu este bine...Am citit postarile de la alte forumuri vis a vis de soacre!Sunt si nurori scorpii!! Multe, care nu inteleg un lucru!Mama e mama si a lui si a ei! Trebuie ,respectati parintii, de ambele parti! Sa nu permita din nici o parte sa le dirijeze viata! Dar am citit,, ca, s a mutat la el,,, si scorpia de ,,soacra sa,, care???fiind doar ,,amanti,,?? apoi ,,,,,sa aleaga,,,ori ea,, ori mama lui??!! De ce??? Sa l pui sa aleaga?? Tu femeie ,,trebuie, sa faci pace si liniste intre generatii.!! Tu baiatule iti faci ordine intre generatii! Si amandoi cultivati ,pacea, linistea si fericirea in familiile , vs, ! Va doresc un sf, de sapt, placut, cu liniste, bucurii si multa fericire!
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:47
De la: roxanamure, la data 2010-09-11 09:40:58Niciodata soacra nu o sa-si iubeasca nora,mereu o sa se creada superioara si o sa se bage in viata noastra,chiar daca nu sta cu noi si o vad cat de cat rar,tot ma enerveaza cateodata...soacra mai desteapta ca a mea nu cred ca exista
roxanamure
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:54
De la: lorimar, la data 2010-09-11 10:49:49Buna ziua in primul rand,da este un subiect bun despre nurori,ca de soacre se stie cum sunt.
Eu cred ca din punctul meu de vedere am vrut sa fiu o nora buna si sunt dar daca soacra nu vrea sa-i fiu nora asta este nu am ce ai face.Si sa va spun si de ce?Sunt recasatorita a 2 a oara,cu prima soacra nu am avut nici o treaba ma indragea mai mult ca pe propriile ei fiice,jos palaria nu am ce zice dar cu cea de-a doua nu o pot scoate la capat.Dupa ce ca am renuntat ptr actualul meu sot sa merg la tara,dintr-un oras asa mare din care m-am nascut si am crescut,am terminat si 2 Facultati,acum o fac si pe cea de-a 3 a,nu stiu ce mai vrea .Si-a dorit o nora desteapta are,frumoasa are,cu situatie materiala are,dar sa faca si ce vrea ea,ea sa stea si sa de-a ordine pe banii mei,nu cred ca este corect asa,mama mea nu se baga in relatia mea,stiind ca este un barbat bun actualul meu sot,pe cand soacra ar vrea sa ma comande pe banii mei cum se zice,vrea sa stie tot ce misc cu banii mei.Tinand cont ca sotul meu este bugetar si ca plateste si pensie alimentara la cele doua fiice ale lui din relatia anterioara,mai are si rate la banca de platit,va dati seama ca ramane cu doar 20 RONlunar din salar.Tinand cont ca eu sunt sursa de bani si intretin familie(mentionez faptul ca am si eu din prima casatorie 2 copiii,9 si 13 ani)care sunt cu mine,soacra mai vrea sa fac si ce spune ea,la inceput sincer am facut ce zicea ea ,dar vazand ca nu fac bine,am hotarat sa ma dispensez de ea.Mai ales ca de cand am venit la sotul meu m-am pus si am investit mult in mobila noua,termopane,bucatarie si baie in casa,faianta gresie,tot nou,pot sa zic ca in afara de-a constru casa am facut tot,a inceput soacra sa ma vb in sat ca am facut baie si bucatarie in casa sa mananc si sa imi fac nevoile tot in casa,am senzatia uneori ca inebunesc de furie,cand imi zic oamenii ce spune despre mine,mai ales ca oamenii vad ce s-a facut de cand am venit eu aici.Stiti este urat sa stai in aceeasi curte si sa dai nas in nas cu omul si sa nu vb cu el,la inceput o salutam din respect si vazand ca nu imi raspunde am decis sa nu o mai salut,chiar sa ignor ceea ce aud ca zice.Deci cu siguranta mai sunt si nurori bune,nu numai rele.In mare parte parerea mea cred ca la unele soacre chiar si nurori conceptia este invechita si de aici apar divergente.
,,,,,,,,,,,,,,,,Destul de rau,,,, ca nu va lasa in pace sa va traiti linistiti viata! Nu i bagati in seama pe cei din sat! Lumea azi este fff, invidioasa, mai zic ,,poate,, si ceva ce n au zis socrii tai!! Ignorati barfa ,treceti si nu observati nimic, asa este la tara! E o prostie sa comentezi ca ai un ,wc,, in casa! Acum toti la tara care construiesc,,refac,, il au in casa,,,wc-ul.!! Saluta i ,,,arata le ca ai cei 6 -7 ani de acasa, chiar daca. nu ti raspund.! Tu cultiva ,dragostea si linistea , in fam, voastra! In rest sa auzim numai de bine! Succes!
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:54
intotdeauna, PRIMELE rude de gradul I sunt sotul/sotia si copiii.
restul rudelor de gradul I nu au niciun drept de decizie in casnicie.
nimic de zis, toata stima si respectul pentru parintii partenerului/partenerei, dar... mai rarutz, ca-i mai dragutz.
eu sunt ars, si pana nu am reusit sa punem impreuna la punct asta, nu am avut nici pace, nici intimitate.
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:56
Jojolin >>FRUMOASA POSTARE ! dar >>> ce zici de "gineri"???? eu mi-s mama de fata ....si foarte dezamagita...
garbo001084
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:07
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 12:07:44 Jojolin >>FRUMOASA POSTARE ! dar >>> ce zici de "gineri"???? eu mi-s mama de fata ....si foarte dezamagita...


eu cred ca daca fata nu e dezamagita de el, conteaza mult mai mult... nu o spun cu rautate...:)
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:29
De la: eu_geminy, la data 2010-09-11 11:56:49intotdeauna, PRIMELE rude de gradul I sunt sotul/sotia si copiii.
restul rudelor de gradul I nu au niciun drept de decizie in casnicie.
nimic de zis, toata stima si respectul pentru parintii partenerului/partenerei, dar... mai rarutz, ca-i mai dragutz.
eu sunt ars, si pana nu am reusit sa punem impreuna la punct asta, nu am avut nici pace, nici intimitate.
Primele rude de gradul I ,sunt copii!!Iar parintii CARE TI-AU DAT VIATA ,SA AI RESPECT PENTRU EI ,OMENIE, BUNUL SIMT ,etc..>>NU-I POTI PUNE >>in gradul I ...II ..etc.>> PENTRU CA EI TI-AU DAT VIATA !! =EXISTA ,SI-I OBLIGATORIU ca cei casatoriti sa STEA SINGURI >>SI ATUNCI ESTE SI INTIMITATE! =Cand invadezi locatia parintiilor ,ei fiind de alta generatie ,cu tabieturi ,cu conservatorismul lor ,NORMAL sa se iste conflicte !>ca aceasta generatie !! NU POTI ! >>DAR ce ma uimeste pe mine ,CA TOT LA EI AJUNG copii familiilei ,SA FIE CRESCUTI !! ca sa-ti creasca copii... >> DE CE?? ca sa nu platesti o bona ..?! PAI NU ITI ESTE MILA DE EI ,CA-S SENIORI OBOSITI ??? >DE CE SA NU LE DAI DREPTUL CA ULTIMII ANI SA-I TRAIASCA LINISTITI ?? >>PARINTII TREBUIE AJUTATI SI RESPECTATI !! >nu impovarati !!!
garbo001084
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:31
De la: eu_geminy, la data 2010-09-11 12:29:44
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 12:07:44 Jojolin >>FRUMOASA POSTARE ! dar >>> ce zici de "gineri"???? eu mi-s mama de fata ....si foarte dezamagita...


eu cred ca daca fata nu e dezamagita de el, conteaza mult mai mult... nu o spun cu rautate...:)
>>>AI DREPTATE !! INTR-UN FEL ... Fata mea nu-i dezamagita si II CONVINE ..?! Tu crezi ca nu-i stiu "defectele" fetei mele ?? >> STIU!! Ce ma doare ,este ca involueaza >adica sa da dupa el >>gandind ,ex: PAI ce ..? de ce sa-l ajut pe "x" pe Y,,etc.. CE-MI DA IN SCHIMB???>>ma doare si DORESC SA FIU CAT MAI DEPARTE DE EI ..[ de anii buni n-am mai calcat in casele mele ,si de care ei profita ]. ASA CA VOI PLECA DIN TARA DEPARTEEEEEEE... sa am o viata [cat a mai ramas ] LINISTITA !!
garbo001084
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:43
dar nu trebuie sa strigi la mine, eu te inteleg perfect in anumite privinte. dar lucrurile nu stau, si nu trebuie sa stea neaparat asa cum vrem noi, doar "fiindca vrem"... cine ne da dreptul asta???:)

oricat am fi noi de parinti, nu avem dreptul sa ne sufocam copiii, dupa ce isi aleg viatza lor, cu familia lor.

nu suntem proprietarii copiilor nostri.
e adevarat, noi i-am creat, dar ei au drumul lor, au viata lor, nu ii putem obliga sa faca ceea ce vrem noi.

La randul lor, ei vor avea sotie si copii.
Cine ne permite noua sa ne interpunem noi ca prioritate "de gradul I" intre ei??? Cine ne permite sa le dictam cum sa traiasca, cum sa-si educe sotzii/sotiile astfel incat "sa ne placa", ce sa faca cu banii, ori cum sa-si creasca puiii - care vor fi cu muuult mai importanti decat noi.

Sigur, un sfat de la noi, poate fi bun (dar nu intotdeauna, fiindca de aia i-am dotat noi si cu creier, ca sa aleaga:P)... dar decizia le apartine in exclusivitate.

Iar ei se vor purta cu noi, dupa cum ii educam, nu dupa cum ii dirijam, sau dupa cum ii cicalim.

Nu are rost sa te iriti. E bine sa accepti realitatea.
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:45
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 12:43:57 Fata mea nu-i dezamagita si II CONVINE ..?! Tu crezi ca nu-i stiu "defectele" fetei mele ?? >> STIU!! Ce ma doare ,este ca involueaza >adica sa da dupa el >>gandind ,ex: PAI ce ..? de ce sa-l ajut pe "x" pe Y,,etc.. CE-MI DA IN SCHIMB???>>ma doare si DORESC SA FIU CAT MAI DEPARTE DE EI ..[ de anii buni n-am mai calcat in casele mele ,si de care ei profita ]. ASA CA VOI PLECA DIN TARA DEPARTEEEEEEE... sa am o viata [cat a mai ramas ] LINISTITA !!


Plecarea departe, e un gand minunat. Astfel, va veti pretzui mai mult...
Iti doresc DRUM BUN si MUUULTA LINISTE...:)
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:47
soacrele niciodata nu isi vor iubi nora !!!indiferent ce faci pt ea.mai ales cand ea are si o fata pe langa baiat .se vor alia amandoua si o vor barfii indiferent cat de gospodina si de buna ar fi. le e ciuda ca baiatul lor nu mai face ce zic ele.si inca ceva nu isi va iubi niciodata pe nepotii de la nora "ca doar sunt iesiti din fundu norei nu?"am si urat-o ff tare dar tot eu am lasat de la mine.e totusi mama lui,i-a dat viata.cand e rea cu mine sau cu noi adica zgarcita ca ii da numai lui fica-sa si la copii ei D-zeu nu le ajuta pierd mult mai mult si necazuri cu duiumul.asa ca sanatate sa fie si sa va iubeasca pe voi sotul si voi pe el ,ca pe soacre nu le imbuneaza nimic.numai cand sunt bonlave isi dau seama ca totusi are nevoie si de nora!!!
gabibighiu
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:48
De la: gabibighiu, la data 2010-09-11 12:48:39soacrele niciodata nu isi vor iubi nora !!!indiferent ce faci pt ea.mai ales cand ea are si o fata pe langa baiat .se vor alia amandoua si o vor barfii indiferent cat de gospodina si de buna ar fi. le e ciuda ca baiatul lor nu mai face ce zic ele.si inca ceva nu isi va iubi niciodata pe nepotii de la nora "ca doar sunt iesiti din fundu norei nu?"am si urat-o ff tare dar tot eu am lasat de la mine.e totusi mama lui,i-a dat viata.cand e rea cu mine sau cu noi adica zgarcita ca ii da numai lui fica-sa si la copii ei D-zeu nu le ajuta pierd mult mai mult si necazuri cu duiumul.asa ca sanatate sa fie si sa va iubeasca pe voi sotul si voi pe el ,ca pe soacre nu le imbuneaza nimic.numai cand sunt bonlave isi dau seama ca totusi are nevoie si de nora!!!


unele soacre (ma rog, mame ale partenerilor:P), traiesc cu impresia ca sunt si trebuie sa ramana "shefe" toata viatza... uita ca inevitabil, la un moment dat, sunt scoase la pensie.:D
de aici, si tragedia... vezi putin mai sus...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:54
De la: gabibighiu, la data 2010-09-11 12:48:39soacrele niciodata nu isi vor iubi nora !!!indiferent ce faci pt ea.mai ales cand ea are si o fata pe langa baiat .se vor alia amandoua si o vor barfii indiferent cat de gospodina si de buna ar fi. le e ciuda ca baiatul lor nu mai face ce zic ele.si inca ceva nu isi va iubi niciodata pe nepotii de la nora "ca doar sunt iesiti din fundu norei nu?"am si urat-o ff tare dar tot eu am lasat de la mine.e totusi mama lui,i-a dat viata.cand e rea cu mine sau cu noi adica zgarcita ca ii da numai lui fica-sa si la copii ei D-zeu nu le ajuta pierd mult mai mult si necazuri cu duiumul.asa ca sanatate sa fie si sa va iubeasca pe voi sotul si voi pe el ,ca pe soacre nu le imbuneaza nimic.numai cand sunt bonlave isi dau seama ca totusi are nevoie si de nora!!!

nu generaliza...ce ai scris tu este un caz singular ce tine doar de ai tai....
ameno
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:55
scumpa mea, cred ca ai suferit enorm din cauza soacrei, dar...aici vb de nurori...
garbo115444
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:55
De la: eu_geminy, la data 2010-09-11 12:47:04
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 12:43:57 Fata mea nu-i dezamagita si II CONVINE ..?! Tu crezi ca nu-i stiu "defectele" fetei mele ?? >> STIU!! Ce ma doare ,este ca involueaza >adica sa da dupa el >>gandind ,ex: PAI ce ..? de ce sa-l ajut pe "x" pe Y,,etc.. CE-MI DA IN SCHIMB???>>ma doare si DORESC SA FIU CAT MAI DEPARTE DE EI ..[ de anii buni n-am mai calcat in casele mele ,si de care ei profita ]. ASA CA VOI PLECA DIN TARA DEPARTEEEEEEE... sa am o viata [cat a mai ramas ] LINISTITA !!


Plecarea departe, e un gand minunat. Astfel, va veti pretzui mai mult...
Iti doresc DRUM BUN si MUUULTA LINISTE...:)
multumesc frumos dar INVOLUTIA ,NICIODATA NU O VOI PRETUII !![ probabil ca atunci cand voi vinde tot si voi pleca ,nu va mai exista samanta de invidie ...SI VOI AVEA LINISTE!! >si m-a voi obisnuii cu >eu muncesc si ei stau ....de atata amar de anii...=VEZI CA-S DIN GENERATIA VECHE ???? sunt croita dupa al PRINCIPIU : MUNCESC >AM !!>>eu sunt de vina >>LE-AM DAT PREA MULT [asa spunea si mama mea :tu esti de vina !]
garbo001084
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:10
eu cred ca o sa fiu cea mai buna soacra,nu prea imi place sa ma bag
,ei trebuie sa-si rezolve problemele ,copii trebuie sa aibe casa lor si atunci nu va mai fi discuti,asa zic ei sa se anteleaga restul nu mai conteaza nimic ce si cum parerea mea
garbo110339
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:10
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 13:10:07 multumesc frumos dar INVOLUTIA ,NICIODATA NU O VOI PRETUII !![ probabil ca atunci cand voi vinde tot si voi pleca ,nu va mai exista samanta de invidie ...SI VOI AVEA LINISTE!! >si m-a voi obisnuii cu >eu muncesc si ei stau ....de atata amar de anii...=VEZI CA-S DIN GENERATIA VECHE ???? sunt croita dupa al PRINCIPIU : MUNCESC >AM !!>>eu sunt de vina >>LE-AM DAT PREA MULT [asa spunea si mama mea :tu esti de vina !]


poate ca nu e neaparat involutie, ci UN ALT FEL DE EVOLUTIE, pe care si-o doresc ei! Poate ca ei chiar nu vor sa fie ca parintii lor!...dar e viata lor, si nu ii vei putea opri... :)

inca ceva... nu pari a fi genul de soacra care sta in chirie la garsoniera, din cauza copiilor... dar poate ma insel...

in fine... fa orice. vinde tot, pleaca unde iti doreste inima, distreaza-te si traieste minunat, fii fericita... dar cat mai departe de ei... astfel va fi bine pentru toata lumea...:)

multa bafta, si multa sanatate iti doresc!:)
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:15
De la: eu_geminy, la data 2010-09-11 12:54:02
De la: gabibighiu, la data 2010-09-11 12:48:39soacrele niciodata nu isi vor iubi nora !!!indiferent ce faci pt ea.mai ales cand ea are si o fata pe langa baiat .se vor alia amandoua si o vor barfii indiferent cat de gospodina si de buna ar fi. le e ciuda ca baiatul lor nu mai face ce zic ele.si inca ceva nu isi va iubi niciodata pe nepotii de la nora "ca doar sunt iesiti din fundu norei nu?"am si urat-o ff tare dar tot eu am lasat de la mine.e totusi mama lui,i-a dat viata.cand e rea cu mine sau cu noi adica zgarcita ca ii da numai lui fica-sa si la copii ei D-zeu nu le ajuta pierd mult mai mult si necazuri cu duiumul.asa ca sanatate sa fie si sa va iubeasca pe voi sotul si voi pe el ,ca pe soacre nu le imbuneaza nimic.numai cand sunt bonlave isi dau seama ca totusi are nevoie si de nora!!!


unele soacre (ma rog, mame ale partenerilor:P), traiesc cu impresia ca sunt si trebuie sa ramana "shefe" toata viatza... uita ca inevitabil, la un moment dat, sunt scoase la pensie.:D
de aici, si tragedia... vezi putin mai sus...:P
:)))
Eu am avut o SOACRA MINUNATA ,i-am spus MAMA PANA A PLECAT ....SI avea 8 copii [fete si baietii] >>In parte ai dreptate cu mamele de baietii [A TRATAT SI FREUD ACEASTA latura a mamelor de baietii} >>DAR >>nu toate soacrele sunt la fel !!!
garbo001084
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:17
eu zic , ca ar trebui sa lasam copii sa-si faca viata asa cum vor .......
jeanette40
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:27
De la: garbo001084, la data 2010-09-11 13:17:59
:)))
Eu am avut o SOACRA MINUNATA ,i-am spus MAMA PANA A PLECAT ....SI avea 8 copii [fete si baietii] >>In parte ai dreptate cu mamele de baietii [A TRATAT SI FREUD ACEASTA latura a mamelor de baietii} >>DAR >>nu toate soacrele sunt la fel !!! [/quote]

probabil ca ai avut o soacra care nu te-a sufocat si nu te-a cicalit!... foarte frumos din partea ei!...dupa cum vezi, se poate!...:P:)

PS: am spus eu undeva ca TOATE?... te rog, reciteste... cel mult, am spus UNELE...;)

eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:32
Am si eu problema aceasta, insa putin diferita. Mama mea nu il inghite deloc pe iubitul meu. Scuipa venin cu fiecare ocazie, este de o rautate iesita din comun, inventeaza lucruri (a spus pana si ca are un copil cu alta!!!), face pe dracu-n patru sa ne desparta iar eu nu mai suport. La inceput tatal meu il indragea, insa stand zi de zi cu ea, a reusit prin minciuni si manipulari sa-l intoarca si pe el impotriva. Noi stam in alt oras singuri, si eu sunt obisnuita la 3 4 saptamani sa trec pe la ei, dar nu singura, iar mama mea nu vrea sa il primeasca in casa. Nu-mi arde sa mai trec pe la casa parinteasca. Pe de alta parte, el nu vrea sa vina cu mine, si e de inteles, nu ii suporta. Cine e la mijloc, si cine sufera din toata tarasenia si rautatea asta? Eu bineintees, si-mi vine sa-mi iau campii, sa nu mai stiu de niciunii, pt ca daca m-ar iubi asa cum eu ii iubesc nu mi-ar mai face viata un calvar. Cu mama lui in schimb ma inteleg minunat, este o femeie de nota 20, iar mie mi-e rusine sa spun, sau macar sa reucnosc, ce scorpie e maica-mea. Ce pot sa fac?? Nu sunt persoana care sa-si renege parintii, pe tata il iubesc din tot sufletul, abia astept sa ii daruiesc nepoti, dar nu ii voi putea aduce la el din cauza maica-mii. Daca-mi era soacra de mult dispaream, dar am totusi respectul ca m-a crescut (si aici destul de subiectiv!!!) si m-a nascut (la insistentele tatalui meu). Nu este o mama buna, nu a fost nicicand, iar eu mi-am dorit altceva - si primesc acum din partea mamei lui. Ma simt foarte prost, ma simt nerecunoascatoare, ma simt singura si nu stiu incotro s-o apuc. Nu ma simt fata ei si ma simt fata mamei lui. CUm este posibil asa ceva?! Nu credeam vreodata.
BabyAnne
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:32
ba uite ca e foarte posibil. dar mi-e lehamite sa vorbesc despre cazul pe care il cunosc eu. n-ar fi deloc o noutate.
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine baiat 2 De la: raluk_geoargiana 8 August 2009 11:38
Hainute copii noi sau folosite dar in stare foarte buna 1 De la: elushk 8 August 2009 02:01
Ce-o sa fie, cand va fi mare? 4 De la: mentor 8 Decembrie 2008 19:39
hainute ieftine 1 De la: amy26 4 August 2009 14:16
PRODUSE AVENT NOI STOC LIMITAT 3 De la: danielas999 20 August 2009 18:09
Setari Cookie-uri