Condoleante familiilor ingerasilor morti la Giulesti!!!

Nu pot scrie nimic despre nenorocirea asta... Nu-mi gasesc cuvintele... decat ca sunt ingrozita de ce-am vazut si auzit.
E ingrozitor si inadmisibil!


Tylly
Postat pe 18 August 2010 14:11
De la: Freya_, la data 2010-08-17 21:23:38hai, bre..lasati-ma..dorm noaptea asistentele, de n-au aer...se mai si supara ca sunt deranjate..am patit-o, noroc ca stau bine cu nervii si nu ma crizez.
neglijenta si nepasare crasa !


Ba eu m-am crizat! Si de felul meu, o iau intai cu vorba buna inainte si de abia cand nu razbesc, scot fiara din mine. Are dreptate Q, pentru copil era sa matur salonul cu una. Noroc ca m-a tinut barbata-miu, desi eram gata-gata sa-l dobor si pe el de nervii care ii aveam pe mine (si eu am 1,60 si el 1,90 - asta asa, ca sa va faceti o parere ce putere ai cand e vorba de copil). Si sa le fi vazut in urmatoarele 20 de min. cum roiau prin saloane. Sa nu generalizam. Vara trecuta am fost internata cu baiatul pentru operatie de apendicita. Este polialergic medicamentos .... asa ca va dati seama cam ce era in sufletul meu, pana am vazut ca a iesit si respira. Erau unele asistente, inclusiv fete in practica, de le puneai la rana, se miscau in liniste, organizat, fara sa iti dea acel stres continuu, terminau treaba in doi timpi si trei miscari. Dar era una ..... de calca de trei ori intr-un loc! Si nu-i tacea gura, vorbea tare, pana cand nu am mai avut rabdare (era ceva mai in varsta, dar se vedea ca "se conservase") si i-am spus ca am venit in spital pentru apendicita si nu vreau sa plec cu reteta de distonocalm. A inghitit-o ca atare!
Doinita201
Postat pe 19 August 2010 07:09
NU EXISTA NICI O SCUZA .RUSINE INTREGULUI PERSONAL MEDICAL SI MAI ALES MINISTRULUI SANATATII CARE TREBUIE SA RASPUNDA SI NU SA DEA VINA PE ALTII.
PACAT DE ACEI COPII SI MAI ALES DE PARINTII LOR INDURERATI.
CONDOLEANTE!
sophia1971
Postat pe 19 August 2010 10:29
lasa Doinita... ca si eu tot alergica si mi-au facut perfuzie fix cu substanta la care am declarat la internare ca sint alergica. Noroc ca era dr. cu geana la mine si s-a prins in timp ca dau ochii peste cap.
Raspunsul asistentei: am uitat sa scriu pe fisa.

...sa n-o fugaresti cu branula de hidrocortizon si sa i-o infigi in cour?
quasaria
Postat pe 19 August 2010 21:57
De la: quasaria, la data 2010-08-19 21:57:06lasa Doinita... ca si eu tot alergica si mi-au facut perfuzie fix cu substanta la care am declarat la internare ca sint alergica. Noroc ca era dr. cu geana la mine si s-a prins in timp ca dau ochii peste cap.
Raspunsul asistentei: am uitat sa scriu pe fisa.

...sa n-o fugaresti cu branula de hidrocortizon si sa i-o infigi in cour?



Ei, ba bine ca nu! Mai grav este ca baiatul meu este POLI ALERGIC. Si culmea, ex.: algocalmin fiola = alergie, algocalmin supozitor = nu alergie (macar o data, a doua oara nu se stie). Si iarasi culmea .... daca, pana la urma, ma fac inteleasa de medic si pricepe ca de mine nu trece in ce priveste supravegherea copilului, ma trezesc cu cate o asistenta sau chiar infirmiera care imi tine teoria chibritului in materie sanitara. Habar nu are cate drumuri am facut eu la Bucuresti in ultimii 4-5 ani. Doar luasem masina si intr-o jum. de an depasisem nr. de km de rodaj, aia care se fac cam in doi ani. Repet, nu generalizez, dar nu stiu cum naiba se face (si aici este valabil pentru TOATE meseriile) ca tocmai aia care sunt slabi pregatiti, tot aia sunt mai ai naibii, mai ofuscati, neomenosi, nedispusi la comunicare. Oricum, ce s-a intamplat acolo .... poate va da de gandit si mai-marilor nostri. Este adevarat ca personalul este redus si ca sunt siliti la ore suplimentare, dar, PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU, lucreaza cu material uman! Mie nu mi se platesc orele suplimentare (si sunt convinsa ca nu sunt singura), lucrez cu scursura societatii, intr-o saptamana am dormit (adunat) 10 ore si tot nu imi permit sa refuz inculpatul (care poate fi chiar pedofil) atunci cand cere un pahar cu apa. Daramite acolo, unde numai tu stii cate eforturi ai facut sa duci o sarcina la termen ....
Doamne, numai in pielea parintilor alora sa nu fii!
Doinita201
Postat pe 19 August 2010 22:11
Mie n-au vrut sa mi-o dea pe fie-mea acasa pentru ca era prea mica. Avea sub 2 kg la nastere.In spital a scazut in greutate in primele zile. Si continua sa scada. Iar neonatoloaga continua sa sustina ca e prea mica. Asa, si? Ce facem? Asteptam sa devina din ce in ce mai mica?!
Ca de ce nu creste. Pentru ca nu maninca.
Ca sa ii facem analize...La capitolul asta al discutiei mi-am pierdut rabdarea. O si vedeam cobai pe acolo.
Mi-am luat copilul acasa in zbieretele generale si pe raspunderea mea. Tot familionul s-a inverzit cind a vazut-o ca era cit Tom Degetel, alte urlete ca de ce n-am stat cu copilu' in spital... I-am evacuat si i-am infipt fie-mii biberonul in gura - acum, bebe, in pozitia asta imbatrinim amindoua pina maninci!
Pina la urma a inceput sa suga daca a vazut ca n-are incotro....
quasaria
Postat pe 20 August 2010 01:02
ce dreacu, frate..escarele lui taica-miu eu le-am ingrijit !! in 2 saptamani O DATA nu s-au atins de picioarele lui , iar pe-o proasta de infirmiera eu am invatat-o cum se face clisma, ca dobitoaca n-avea nici ulei de parafina si punea si plosca invers ! sa mor !
cand veneam, erau toate ciopor, brusc deveneau harnice si interesate ! o malaca, mare cat vaca comunala, l-a bruscat pe tata, de l-a durut pe bietul om 1 zi piciorul..cand m-am infipt in ea, am zis c-o strang de gat !
M-am ajutat cu fata altui bolnav, faceam cu randul, ca pe ele le durea fix in pix ! ca sa nu mai zic ca le-am prins ca-i suteau pampersii... terapie intensiva, my ass..
Freya_
Postat pe 20 August 2010 17:49
Dumnezeule....cata durere si suferinta au trebuit sa indure familiile bebelusilor azi, cand i-au bagat in pamant!!! Ma simt sfarsita, ma doare pe mine sufletul..o straina...niste ingerasi nevinovati au fost nevoiti sa-si ia ramas bun de la aceasta viata inainte de vreme, doar pt ca..cadrele medicale petreceau! Sunt sentimente contradictorii in mine, pe de o parte plang de mila lor...si pe de alta sunt furioasa pe indiferenta si rautatea adunata in unii dintre noi!
.....sa aiba mila Cel de sus de sufletele lor....personal...nu gasesc resurse pt asta!
Morena29
Postat pe 20 August 2010 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O decizie dificila 98 De la: maria_32 29 Aprilie 2015 20:17
iarna asta ... 12 De la: garbo263192 15 Martie 2012 11:28
ce este pacatul?multe lucruri nu le facem pentru ca ne zicem ca pacatuim? 30 De la: irina31 21 Noiembrie 2009 21:34
ce faceti pentru a va salva casnicia ? 60 De la: garbo_500699 10 Septembrie 2019 03:45
Tata a ajuns pe drumuri, va rog o parere 1 De la: 15 Iunie 2018 13:16
Setari Cookie-uri