ce pot face sa ies din stare asta

De la: garbo074997, la data 2010-07-28 11:01:05
De la: garo05687, la data 2010-07-28 00:00:58da asa este si asa ar trebui sa fac
insa se pare ca sunt sortita sa primesc lovitura dupa lovitura
azi in urma discutiei de ieri pe care am avut-o cu baietelul si in care i-am explicat ce se va intampla....copilul a decis in felul lui...mami eu as vrea sa merg cu tata ..stiam ca il divinizeaza si pentru copil a fost un tata bun intodeauna asta nu pot nega..l-am intrebat de ce si mi-a raspuns ca el se intelege mai bine cu tata ca are masina are multi bani si ca tanti cu care va sta are un copil si ea cu care se va juca mereu cand se plictiseste in casa..am ramas inmarmurita ...i-am explicat ca asa cum il iubeste mama lui nu il va putea iubi nimeni si mi-a raspuns ca va veni sa ma vada cand mi se face dor de el...nu stiu ce sa cred ..oare asa pote gandi un copil la 1 ani sau i-au fost incoculate toate aceste idei....in fine dar doare rau
parerea mea este ca el a vb cu ,copilul si ia expus situatia cum ia convenit ca sa-si linisteasca constinta .......indreaptate si infrunta cu dewmnitate situatia si nu il lasa sa simta printul printilor dupa care se intind femeile.S AU incearca sa il recuceresti daca vrei da nu cu implorari si fa ti viata ta limitandui lui accesul ca sa poata sa te raneasca.LUPTAAA pt tine si copilul tau.

eu nu am pus copilul sa aleaga nimic..astrea au fost cuvintele copilului fara sa-l intrebe nimeni nimic.nu stiu ce ia zis el in schimb ca nu vrea sa comunice u mine deloc si i-mi vorbeste doar in scictis si zeflemea ..doar ma sfideaza si ma raneste.eu nu i-mi permit sa-mi bat juc de sufletul copiluilui meu ca etste tot ce iubesc mai mult pe lume dar cand copilul i-ti spune ca daca il ti cu forta cu tine va fi trist toata viata ce poti face...
garo05687
Postat pe 28 Iulie 2010 11:27
sa ii explici ca nu o sa il tii cu forta. Ca amindoi vreti sa nu fie trist - ci sa fie cel mai fericit copil din lume. Si ca asa ar trebui sa fie, pentru ca il iubiti foarte mult. Ca va fi cu amindoi in continuare. Punct.
Si eu fac acelasi lucru cu fie-mea: e mai simplu pentru ca e mai mica si nu stie cum e "altfel" - dar sta cu mine si iese cu tat-su zilnic, si uneori cu amindoi. Si n-are nici o problema cu faptul ca tat-su sta acasa la el. Daca i-as spune ca disparem din peisaj bineinteles ca ar incepe sa urle... De ce sa iti expui copilul unor scenarii apocaliptice? N-au mai existat divorturi?
quasaria
Postat pe 28 Iulie 2010 11:35
De la: quasaria, la data 2010-07-28 11:35:16sa ii explici ca nu o sa il tii cu forta. Ca amindoi vreti sa nu fie trist - ci sa fie cel mai fericit copil din lume. Si ca asa ar trebui sa fie, pentru ca il iubiti foarte mult. Ca va fi cu amindoi in continuare. Punct.
Si eu fac acelasi lucru cu fie-mea: e mai simplu pentru ca e mai mica si nu stie cum e "altfel" - dar sta cu mine si iese cu tat-su zilnic, si uneori cu amindoi. Si n-are nici o problema cu faptul ca tat-su sta acasa la el. Daca i-as spune ca disparem din peisaj bineinteles ca ar incepe sa urle... De ce sa iti expui copilul unor scenarii apocaliptice? N-au mai existat divorturi?

asta am facut dar el tot timpul si-a divinizat tatal a fost un model pt el.i-am expilcat tot ce i-mi spui tu mai sus credema am iesit si inpreuna dar degeaba
garo05687
Postat pe 28 Iulie 2010 11:54
maine voi merge sa introducem actiunea de divort.baietelul meu este trist in continuare si vrea sa plece cu tatal lui ....offf...oare voi mai putea sa reintru vreodata in normal iar copilul; sa reuseasca sa accepte situatia asa cum este in realitate?
garo05687
Postat pe 2 August 2010 23:14
Prea te grabesti sa suferi...el va descoperi ce inseamna sa traiesti cu cealalta,si mai mult de 50% regreta si se intorc la prima sotie...esti foarte tanara,poti face schimbari,in haine,coafura,pune tineresti,incepe un sport sau un dans,sau plimbari pe jos,incepe sa te concentrezi si sa te ocupi de tine....
Baietelului ii poti explica si fara psiholog,ca e temporar,el se va obisnui in timp cu ideea,nu brusc.Poate veti fi din nou impreuna,dupa cateva luni,ai rabdare,timpul isi spune cuvantul.
Nu te certa cuel,din contra,arata ca intelegi hotararea lui,chiar daca nu o intelegi,
aminteste-ti de tine,baiatul tau are nevoie toata viata lui de tine,chiar ddaca candva va fi casatorit.
Du-te si la biserica,vorbeste cu un preot bun,care stie sa asculte.
Vei reusi,viata e o lupta continua,cu sus si jos,nu renunta nu pierde speranta,vei supravietui!
daniilia
Postat pe 4 August 2010 21:07
buna! imi pare rau k treci prin asta.am simtit senzatiile pe propria piele.mi-a trecut... am o fetita de 8 ani kre vroia sa mearga cu tata... si i-am spus..dute,eu te ajut la bagaj... sub efectul surprizei a renuntat!
garbo1ooooo
Postat pe 5 August 2010 19:48
daca pustiul are deja 10 ani,va fi audiat in instanta si,oricum,va trebui sa aleaga intre cei doi...
elodia
Postat pe 5 August 2010 20:08
Corect. Din fericire pentru copil, va fi audiat in sala de Consiliu, unde nu vor fi parintii sau alte persoane de fata...
Thor_again
Postat pe 5 August 2010 20:14
De la: elodia, la data 2010-08-05 20:08:56daca pustiul are deja 10 ani,va fi audiat in instanta si,oricum,va trebui sa aleaga intre cei doi...

of da ti se rupe sufletul cand auzi asta din gura copilului tau pt care tu una ti-ai da viata sa-l vezi fericit
as vrea sa vb mai multe cu tine avand in vedere ca ai trecut printr-o situatie similara
i-ti dau id meu de mes daca vrei sa vorbesti cu mine
andreea29_nice@yahoo.com
garo05687
Postat pe 5 August 2010 21:19
De la: garbo1ooooo, la data 2010-08-05 19:48:04buna! imi pare rau k treci prin asta.am simtit senzatiile pe propria piele.mi-a trecut... am o fetita de 8 ani kre vroia sa mearga cu tata... si i-am spus..dute,eu te ajut la bagaj... sub efectul surprizei a renuntat!

buna garbo 100000
of da ti se rupe sufletul cand auzi asta din gura copilului tau pt care tu una ti-ai da viata sa-l vezi fericit
as vrea sa vb mai multe cu tine avand in vedere ca ai trecut printr-o situatie similara
i-ti dau id meu de mes daca vrei sa vorbesti cu mine
andreea29_nice@yahoo.com

garo05687
Postat pe 5 August 2010 21:22
De la: daniilia, la data 2010-08-04 21:07:12 Prea te grabesti sa suferi...el va descoperi ce inseamna sa traiesti cu cealalta,si mai mult de 50% regreta si se intorc la prima sotie...esti foarte tanara,poti face schimbari,in haine,coafura,pune tineresti,incepe un sport sau un dans,sau plimbari pe jos,incepe sa te concentrezi si sa te ocupi de tine....
Baietelului ii poti explica si fara psiholog,ca e temporar,el se va obisnui in timp cu ideea,nu brusc.Poate veti fi din nou impreuna,dupa cateva luni,ai rabdare,timpul isi spune cuvantul.
Nu te certa cuel,din contra,arata ca intelegi hotararea lui,chiar daca nu o intelegi,
aminteste-ti de tine,baiatul tau are nevoie toata viata lui de tine,chiar ddaca candva va fi casatorit.
Du-te si la biserica,vorbeste cu un preot bun,care stie sa asculte.
Vei reusi,viata e o lupta continua,cu sus si jos,nu renunta nu pierde speranta,vei supravietui!

da stiu ca trebuie sa lupt dar el nu concepe viata fara tatal lui desi a plecat de 1 saptamana il suna zilnic de 20 de ori pe zi sa vina sa-l vada
e trist rau simt ca ma topesc pe picioare
iar de impacat nu poate fi vorba i-mi spune ca de abia asteapta sa terminam divortul ca sa se casatoreasca din nou.iar cand il intreb ce are sa-mi reproseze spune ca nimic doar ca acum pt respectiva simte ce nu a simtit pt nimeni niciodata.,iar mie i-mi vorbeste numai la misto si doar arunca vorbe care stiu ca ma fac sa sufar....
sper sa se termine cat mai repede calvarul asta desi acum nu vad cum...
oricum va multumesc frumos ca ma incrajati nu stiu ce as face fara voi si sfaturile voastre
garo05687
Postat pe 5 August 2010 22:11
nu am trecut printr-o situatie similara,dar asta nu schimba cu nimic datele problemei...
fiecare divort are particularitatile lui,dar are si o trasatura comuna-e traumatizant pentru toate partile implicate
este considerat unul dintre cele mai stresante evenimente de viata si ca sa poti depasi aceasta perioada trebuie sa-l consideri o etapa din viata ta,ca oricare alta
cat despre pusti,se va adapta vietii de dupa divort,traim intr/o societate in care familiile reconstituite sau reorganizate se intalnesc la tot pasul...cu certitudine are cel putin un coleg ai carui parinti sunt divortati
incearca sa fii calma si sa accepti faptul ca uneori oamenii nu pot indeplini toate rolurile conform asteptarilor noastre-omul de langa tine nu este un sot bun dar poate fi un tata ireprosabil
elodia
Postat pe 6 August 2010 11:56
De la: elodia, la data 2010-08-06 11:56:25nu am trecut printr-o situatie similara,dar asta nu schimba cu nimic datele problemei...
fiecare divort are particularitatile lui,dar are si o trasatura comuna-e traumatizant pentru toate partile implicate
este considerat unul dintre cele mai stresante evenimente de viata si ca sa poti depasi aceasta perioada trebuie sa-l consideri o etapa din viata ta,ca oricare alta
cat despre pusti,se va adapta vietii de dupa divort,traim intr/o societate in care familiile reconstituite sau reorganizate se intalnesc la tot pasul...cu certitudine are cel putin un coleg ai carui parinti sunt divortati
incearca sa fii calma si sa accepti faptul ca uneori oamenii nu pot indeplini toate rolurile conform asteptarilor noastre-omul de langa tine nu este un sot bun dar poate fi un tata ireprosabil

da poate ai dreptate dar nu pot intelege de ce si cum sa ajuns aici in aparenta totul era normal si la locul lui
garo05687
Postat pe 6 August 2010 15:50
DACA UNUI BARBAT NU II DAI CE II TREBUIE DE LA INCEPUT SI CONSTANT ( UN BARBAT AVIND PERIOADA DE REGENERARE DE 2-3 ZILE MAXIM, NU CA LA O FEMEIE 28 DE ZILE ) DUPA ACEEA PE TOATA PERIOADA IN CARE SUNTETI IMPREUNA POTI SA II FACI SI 10 COPII CA TOT NU REZOLVI NIMIC, DIN CONTRA
KNIGHT_31
Postat pe 7 August 2010 04:13
"Daca nu ii dai ce trebui?" Poate un shut in fund. El da ce trebuie? Hai ca va agatati prea mult de un barbat. Ia mai dati-i in pustiu. Daca nu e nu e si gata. Garantez ca in timp ei or sa fie cei care pierd.
Doara
Postat pe 7 August 2010 07:28
dorutza, cavalerul asta fara cap se referea la sa-i dai barbatului una dupa ceafa cu piciorul la fiecare 2-3 zile.Ca atit ii trebuie pina isi revine.
Ciresica
Postat pe 7 August 2010 07:41
Eu am inteles ca un barbat are ciclu la 2-3 zile si nu ca femeia la 28. Ceea ce e cam adevarat.
Doara
Postat pe 7 August 2010 07:44
& perioada de maternitate cat ii??
fleurdelis
Postat pe 7 August 2010 07:46
Da, barbatii au ciclu la cap.
Maternitatea la unii dureaza pina moare mama lor din pacate.
Ciresica
Postat pe 7 August 2010 07:50
De la: garo05687, la data 2010-07-26 12:17:21offfffffffffffffff......................sper sa nu inebunesc intre timp


Spune-i copilului tau adevarul ,v a intelege cu siguranta tot ce se intampla.Nu mai repeta ca este mic si nu sti daca intelege.Ba ,v a intelege tot ,pe parcurs intelege tot ... tu spune-i mereu ca il iubesti la fel de mult ca tatal lui sa nu se gndeasca o clipa ca mama si tata nu mai sunt impreuna .Nu te mai gandi '''DE CE ...'' poate e mai bine asa , e greu dar crede-ma mai tarziu iti v a fi mult mai bine,paote asa este scris in destin...nu El ti-a fost harazit.....!!! Fii alaturi de copilul tau si mergi inainte ,crucea e grea acum dar , va fi mai usora pe parcurs cand vei realiza ca si tu esti un OM si trebuie sa te gandesti la tine si copulul tau mai intai .Ai grija de tine!
maya28
Postat pe 7 August 2010 07:55
De la: garo05687, la data 2010-07-26 07:16:49
De la: roby_cado, la data 2010-07-25 23:01:18stiu..,simti ca vrei sa-l omori,ca viata ta nu mai are sens,ca daca te-ar lovi un camion n-ai simti nimic,ca durerea sufleteasca devine pe zi ce trece durere fizica,ca lumea sa sfarsit,ca te sufoci,ca vrei sa mori...
si culmea..,toate astea..,fara a avea vre-o vina..
ei bine..,dragostea ce o porti puiului tau,te va ajuta sa treci peste toate astea..
nu va fi usor, trebuie timp..
gandeste-te ca, dintr-un punct de vedere,ai un avantaj..,si anume ca puiul va ramane cu tine..,si asta te va remonta mai repede..
altii n-au fost atat de norocosi..
mult noroc iti doresc..


ai descris foarte bnine ceea ce simt....sunt sfarsita ....el a descis pt amundoi,iar in legatura cu baietelul care are 10 ani ma ameninta mai nou ca daca eu nu sunt in stare sa-l cresc poate sa il ia el.sunt pusa in fata unei decizii fara sa pot spune si eu macar un cuvant..nu suporta sa discuam nimic...ma evita total iar daca ii zic ceva ce nu ii pica bine incepe sa ma jigneasca.el e bine merci cu ea in timp ce eu si copilul suferim.baietelul deja simte ca ceva nu este in regula.poate voi putea sa ma linistesc in clipa in care va pleca din casa...nu stiu ce sa mai zic...sunt disperata
selia
Postat pe 7 August 2010 11:50
De la: selia, la data 2010-08-07 11:50:08
De la: garo05687, la data 2010-07-26 07:16:49
De la: roby_cado, la data 2010-07-25 23:01:18stiu..,simti ca vrei sa-l omori,ca viata ta nu mai are sens,ca daca te-ar lovi un camion n-ai simti nimic,ca durerea sufleteasca devine pe zi ce trece durere fizica,ca lumea sa sfarsit,ca te sufoci,ca vrei sa mori...
si culmea..,toate astea..,fara a avea vre-o vina..
ei bine..,dragostea ce o porti puiului tau,te va ajuta sa treci peste toate astea..
nu va fi usor, trebuie timp..
gandeste-te ca, dintr-un punct de vedere,ai un avantaj..,si anume ca puiul va ramane cu tine..,si asta te va remonta mai repede..
altii n-au fost atat de norocosi..
mult noroc iti doresc..


ai descris foarte bnine ceea ce simt....sunt sfarsita ....el a descis pt amundoi,iar in legatura cu baietelul care are 10 ani ma ameninta mai nou ca daca eu nu sunt in stare sa-l cresc poate sa il ia el.sunt pusa in fata unei decizii fara sa pot spune si eu macar un cuvant..nu suporta sa discuam nimic...ma evita total iar daca ii zic ceva ce nu ii pica bine incepe sa ma jigneasca.el e bine merci cu ea in timp ce eu si copilul suferim.baietelul deja simte ca ceva nu este in regula.poate voi putea sa ma linistesc in clipa in care va pleca din casa...nu stiu ce sa mai zic...sunt disperata
selia
Postat pe 7 August 2010 11:55
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-07 04:13:27DACA UNUI BARBAT NU II DAI CE II TREBUIE DE LA INCEPUT SI CONSTANT ( UN BARBAT AVIND PERIOADA DE REGENERARE DE 2-3 ZILE MAXIM, NU CA LA O FEMEIE 28 DE ZILE ) DUPA ACEEA PE TOATA PERIOADA IN CARE SUNTETI IMPREUNA POTI SA II FACI SI 10 COPII CA TOT NU REZOLVI NIMIC, DIN CONTRA


Eu te citesc si ma minunez... cum poate sa incapa atata "intelepciune" intr-un singur cap???

Tylly
Postat pe 7 August 2010 12:02
scuze pt ca am citat si n-am raspuns.si eu sunt despartita de primul sot si la fel am un baiat cu el care prin lege a ramas la mine dar era mai mic nu putea sa aleaga.eu zic sa nu-ti lasai baiatul,incearca sa-l convingi ca taicasu e un tata de doi bani si el a ales ca voi sa va despartiti.de ce sa-i lasi copilul dupa ce tea-i chinuit sa-l cresti,o mama stie ce inseamna sa cresti copii nu tatii.spunei despre tatal lui asa cum e el nu-i ascunde nimic spune-i adevarul.si nu mai vb cu el nimic(cu sotul)lasal in pace instanta o sa hotarasca.oricum ce are el de gand sa faca tot face degeaba tot vrei tu sa-l inbunezi,mai rau iti aprinzi paie in cap.lasa-l in pace si consoleaza-te cu ideia ca asta e nu esti nici prima nici ultima,barbati mai sunt.iti doresc numai bine
selia
Postat pe 7 August 2010 12:08
cellu,,,,,era vb de celalt cap,mai!!!!!!!!!!!!!!!!!1
nazirra
Postat pe 7 August 2010 12:13
Ei, atunci se explica...

Tylly
Postat pe 7 August 2010 12:44
Eu nu-mi explic nici asa, ca nu pare foarte incapator nici celalat cap.
Doara
Postat pe 7 August 2010 13:05
Tu ai dreptate...
Daca tot nu-i foloseste... sa i se taie capul!!!


Tylly
Postat pe 7 August 2010 13:18
Barbatii nu se regenereaza never... la nici un cap!
Daca e sa nu fie... nu este!
picaturaderoua
Postat pe 7 August 2010 13:21


Draga mea si eu sunt in aceeasi situatie ! O saptamana am zacut in pat ! Nu stiu daca am sa pot trece peste aceasta trauma ! Fetita mea are 11 ani . Sunt nevoita sa vand casa pentru ca este o casa pe pamant si nu este terminata iar eu sunt somera si nu o pot termina singura .
Barbatii sunt cei mai lasi oameni ! Nu am fost la un psiholog dar nici nu-mi pot permite in aceasta situatie . Simt ca am cazut intr-o groapa imensa si nu pot sa mai ies din ea ! Fetita aparent nu pare afectata dar in sufletul ei nu stiu ce se petrece si nu am curaj sa o intreb nimic de frica sa nu ii provoc o suferinta si mai mare !
garbo158782
Postat pe 7 August 2010 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gelozia si iubirea 44 De la: florinradu80 8 Iulie 2010 16:06
SALUT! 35 De la: DANNYELLE 24 Decembrie 2009 22:52
Mesaje de craciun... 4 De la: picaturaderoua 21 Decembrie 2010 16:59
mesaj de anul nou 1 De la: ankastanciu 31 Decembrie 2010 23:35
Oare de ce e asa greu sa trecem peste o relatie esuata?? 59 De la: flaminia28 30 Septembrie 2011 17:03
Setari Cookie-uri