ce pot face sa ies din stare asta

"ma simt inselata"..."ma simt amagita"....
nu ne asteptam niciodata "la rau", asteptam tot timpul ca totul sa fie bine, asteptam totul sa ni se ofere de multe ori pe tava, dar viata ne demonstreza ca nu e asa,de la toate nenorocirile pe care le traim sau doar le descoperim zi de zi la stiri...viata nu e liniara si plina de fericire,ne putem bucura mai mult sau mai putin de ea...dar hai sa fim realisti,hai sa nu mai visam la nesfarsit si hai sa nu ne mai temem atat de suferinta...la urma urmei e ceva cat se poate de firesc...
suferinta de orice fel ne intareste
nu a zis nimeni ca e usor, e foarte greu chiar, dar trebuie sa te aduni, sa te intaresti si sa cresti copilul in dragoste, reprosurile si intrebarile fara sfarsit nu duc niciunde...pur si simplu se intampla, asa e viata, pentru unii e chiar mult mai cruda de atat.
garbo099471
Postat pe 7 August 2010 16:25
daca cineva a trecut prrin asa ceva ca mine astept sa-mi spuneti cum a-ti depasit momentul.acum momentan simt ca nu mai exit parca.
poi 687 exista si aceasta...

TERAPIE!!!
cada plina cu apa cu plante aromatice,o dusca de vinut fiert,
PLANS CAT INCAPE>>>
si dupa
poi DUPA luata o DECIZIE
si iti spui asa:
eu sant stapana pe mine si pe destinul meu
am un baietel MINUNAT pt care merita sa lupt si nu sa ma smiorcai ca m o inselat barbatul si m o si parasit


p s intr o buna zi se va intoarce la tine
dar...de tine depinde cum vei reactiona
CURAJ!!!
astea sunt vremurile pe care le traim..
LILO
Postat pe 7 August 2010 16:32
va multumeesc tuturpor pt sfaturi
dar cum pot lupta sa conving un copil care i-si doreste sa fie cu tatal lui mai mult decat orice pe lumea asta
iat fostul sot vine si il viziteaza zilnic aprooape il ia cu el si merg unde s-or duce ei sa se plimbe ...nu face decat sa-i faca toate poftele...nu ii atrage niciodata atentia cand greseste iar cand il vede suparat mai ca sta sa cada in genunchi sa-i treaca.
eu nu pot fi asa deoarece si asa baietelul este destul de rasftat...nu am situatia financiara a sotului meu sa i-mi permit sa ii ofer chiar orice...nu face altceva decat sa-l traga de partea lui iar copilul din pacate prefere aceasta libertate pe care el i-o da fara nici un repros atunci cand greseste..pe cand eu nu pot sa-l las vazand cum greseste si sa nu-i atrag atentia...si atunci mereu i-mi riposteaza ...tata ma lasa daca era...
garo05687
Postat pe 7 August 2010 17:09
UN BARBAT AR FACE ORICE PT FEMEIA IUBITA. EL CERE FOARTE PUTIN: DOAR TANDRETE, DRAGOSTE. CELE CE INTELEG ACEASTA SUNT FERICITE IAR CELELALTE STAU PE CHAT
KNIGHT_31
Postat pe 7 August 2010 18:52
Really? Doar atit?
pfuuuu care n-am avut noroc! Uite ca acu la batrinete am sa stiu eu ce sa-i ofer cind vine acasa.
Dar intrebarea este: mai vine?
Ciresica
Postat pe 7 August 2010 18:59
Cred ca si el ar face orice, dar nu mai are cui.
AMELYY
Postat pe 7 August 2010 19:01
e trist ca ti s-a intimplat acest lucru, sigur faptul ca li s-a intimplat si altor femei/ barbati nu eo consolare pentru tine dar macar nu esti singura care se zbate in situatia asta. Capul sus! Gindeste-te mult mai mult la copil si incearca sa il dai uitarii cu timpul. Un asemenea om nu merita nici un suspin din partea ta!
rupt_de_realitate
Postat pe 14 August 2010 15:16
A plecat! Si ? Mare scofala! "Traditia milenara a poporului roman" iti spune ca trebuie sa rabzi, sa stai intr-o casnicie imposibila-fiindca asta e regula, sa grija de "proprietatea ta" pana la capat. Ar fi facut-o oricum. Mai bine acum decat la batranete. Cel mai greu va fi sa-ti tii spinarea dreapta, sa te poti feri de pietrele pe care le arunca "fericitele din randul lumii". Decat sa-ti plangi de mila, fugi si ocupa-ti timpul cu altceva sau cu altcineva.
amalex
Postat pe 17 August 2010 16:31
Este traumatizanta starea ta dar te asigur ca o vei depasi in timp. Sa ne concentram acum pe copil: oricat de ciudat ti se va parea sfatul meu ti-l dau totusi, LASA-L SA MEARGA LA TATAL LUI! Asa simte acum, asa crede ca vrea...Ti se va rupe inima dar lasa-l! Crede-ma ca intr-o buna zi se va intoarce la tine, iti vorbesc din experienta. Din pacate legea romaneasca permite copiilor de zece ani sa aleaga-o lege proasta, la varsta asta copilul este manipulabil, il castiga parintele care il atrage mai puternic. Tu insati ai spus ca vrea masina lui tati si toate avantajele pe care le ofera viata langa el. La zece ani nu poti intelege mai nimic.
Luna_in_capricorn
Postat pe 18 August 2010 08:46
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-18 08:46:36Este traumatizanta starea ta dar te asigur ca o vei depasi in timp. Sa ne concentram acum pe copil: oricat de ciudat ti se va parea sfatul meu ti-l dau totusi, LASA-L SA MEARGA LA TATAL LUI! Asa simte acum, asa crede ca vrea...Ti se va rupe inima dar lasa-l! Crede-ma ca intr-o buna zi se va intoarce la tine, iti vorbesc din experienta. Din pacate legea romaneasca permite copiilor de zece ani sa aleaga-o lege proasta, la varsta asta copilul este manipulabil, il castiga parintele care il atrage mai puternic. Tu insati ai spus ca vrea masina lui tati si toate avantajele pe care le ofera viata langa el. La zece ani nu poti intelege mai nimic.

mi se rupe sufletul sa il las sa plece asa usor la el
este copilul meu si e tot ce am mai de pret pe lumea asta dar nu inteleg de ce ma uraste asa tare acum
i-mi zice mereu ca ma uraste ca nu vreau sa-l las sa plece la tatal lui...dar cum sa-l las cand el pana acum nu sa ocupat un gram de ceea ce priveste educatia propriu zisa si i-mi va iubi oare si va avea grija lui acea femei cu care el este acum ...el zice ca da...nu stiu mi-e imposibil sa i-au o decizie in sensul asta si sa cred ca este si cea mai buna
multuesc pt sfat oricum si as vrea sa mai corespondezcu tine luna in capricarn daca se poate
garo05687
Postat pe 18 August 2010 21:38
De la: AMELYY, la data 2010-08-07 19:01:47Cred ca si el ar face orice, dar nu mai are cui.


DAR TU CITE CUIE AI ?
KNIGHT_31
Postat pe 20 August 2010 01:50
draga mea eu am trecut prin asa ceva , adica exact la fel , tot 35 ani aveam iar baiatul meu avea 9 ani,tot sotul si-a gasit pe altcineva mai tanara ca minesi m-a lasat cu baiatul ,a bagat divort si a plecatla ea.Ce pot sa iti spun ca este fff greu dar copilul va intelege cand ii vei spune,al meu acum nici nu vrea sa auda de taicasu,ptr ca au trecut 13 ani de cand suntem despartiti iar el a uitat si de copil pe care nu l-a mai vazut de 10 ani, asa ca viata merge mai departe,insa iti dau un sfat sa nu faci ca mine si sa te canalizezi pe copil si sa nu iti vezi si de viata ta ptr ca eu asa am facut si acum sunt tot singura de 13 ani .iti doresc curaj si tarie
nesti
Postat pe 24 August 2010 09:26
Este greu,,,,,,,,,Copilul, cred ca a gandit asa,pt, ca noi mamele fiind acasa,zi lumina cu ai nostri copii, suntem mai drastice! Tatii fiind unii mai ,ocupati, decat noi,lipsesc de acasa, mai mult,cand vin se ocupa de cpii,ii duc la plimbare cu masina le iau ,cadouri,pe undeva le cumpara copiilor iubirea eu cred ca de asta vrea si fiul tau la tata, Rabdare si tarie,
Jojolin
Postat pe 24 August 2010 16:07
De la: Jojolin, la data 2010-08-24 16:07:16Este greu,,,,,,,,,Copilul, cred ca a gandit asa,pt, ca noi mamele fiind acasa,zi lumina cu ai nostri copii, suntem mai drastice! Tatii fiind unii mai ,ocupati, decat noi,lipsesc de acasa, mai mult,cand vin se ocupa de cpii,ii duc la plimbare cu masina le iau ,cadouri,pe undeva le cumpara copiilor iubirea eu cred ca de asta vrea si fiul tau la tata, Rabdare si tarie,

da stiu nesti ca asta ar trebui sa fac dar acum cred ca este mult prea curand sa pot face asta
insa la mine baiatul i-si doreste enorm sa mearga cu el si ma ameninta cu fel si fel de lucruri nu mai mult decat ca el si-ar da si viata doar sa fie cu tacasu
pt tine a fost mai usor ca ai avut si copilul de partea ta si asta este mare lucru
eu sunt singura contra la doi si nu e usor credema
sunt convinsa ca ti-a fost greu singura cu un copil iar el fericit probail traindu-si viata si distranduse probabil
asta este soarta noastra doar ca ar trebui si tu sa incerci sa te gandesti si la tine acum
mi-ar face placere sa mai corespondam
o seara buna
garo05687
Postat pe 24 August 2010 20:03
De la: Jojolin, la data 2010-08-24 16:07:16Este greu,,,,,,,,,Copilul, cred ca a gandit asa,pt, ca noi mamele fiind acasa,zi lumina cu ai nostri copii, suntem mai drastice! Tatii fiind unii mai ,ocupati, decat noi,lipsesc de acasa, mai mult,cand vin se ocupa de cpii,ii duc la plimbare cu masina le iau ,cadouri,pe undeva le cumpara copiilor iubirea eu cred ca de asta vrea si fiul tau la tata, Rabdare si tarie,

da ai spus un mare adevar
exact asta a facut tot timpul ia cumparat iubirea desi nu vrea sa recunoasca asta si ce este mai grav este ca nu constientizeaza gravitatea situatieisi ii repeta intruna ca momentan nu il poate lua ca nu i-l da legea dar ca si el si femeia cu care este acum il pot iubi la fel de mult poate chiar mai mult ca mine ...iar copilul credul ca de e copil inca ,crede tot ce-i zice
garo05687
Postat pe 24 August 2010 20:08
buna
draga mea sa sti ca eu la baiat nu i-am interzis niciodata sa se vada cu taicasu ptr ca si la mine la fel era , adica baiatul il iubea enorm pe tasu,insa el s-a debarasat singur de baiat dupa 4 luni de cand ne-am despartit, adica in astea 4 luni mai venea sa il vada o data pe saptamana apoi nu a mai venit 1 an iar apoi deloc.Sa sti ca si baiatul meu s-a imbolnavit ,am fost cu el la medic a stat de vorba cu el ia dat niste medicamente si in timp si-a revenit dar iar acum nici nu vrea sa auda de el cu toate ca eu il trimit sa mearga la el sa vorbeasca amandoi dar nici nu vrea sa auda, de aceea si tu nu trebuie sa ii interzici lucrul acesta ptr ca se va debarasa tasu singur de el mai ales ca spui ca femeia cu care este are un copil.MULTA VOINTA SI CURAJ
nesti
Postat pe 26 August 2010 13:42
De la: nesti, la data 2010-08-26 13:42:15buna
draga mea sa sti ca eu la baiat nu i-am interzis niciodata sa se vada cu taicasu ptr ca si la mine la fel era , adica baiatul il iubea enorm pe tasu,insa el s-a debarasat singur de baiat dupa 4 luni de cand ne-am despartit, adica in astea 4 luni mai venea sa il vada o data pe saptamana apoi nu a mai venit 1 an iar apoi deloc.Sa sti ca si baiatul meu s-a imbolnavit ,am fost cu el la medic a stat de vorba cu el ia dat niste medicamente si in timp si-a revenit dar iar acum nici nu vrea sa auda de el cu toate ca eu il trimit sa mearga la el sa vorbeasca amandoi dar nici nu vrea sa auda, de aceea si tu nu trebuie sa ii interzici lucrul acesta ptr ca se va debarasa tasu singur de el mai ales ca spui ca femeia cu care este are un copil.MULTA VOINTA SI CURAJ

sa te auda Dumnezeu sa fie asa doar ca momentan copilul i-si doreste sa plece sa stea cu el tot timpul nu se multumeste ca vine de 3 4 ori pe saptamana sa il ia sa fie cateva ore cu el, iar eu dupa ce se intoarce de la taicasu nu ma mai inteleg cu el deloc
si eu am fost cu el la psiholog dar mare lucru nu am rezolvat tot la faptul ca va pleca cu taicasu viseaza
ziceai ca baietelul tau s-a imbolnavit...ce anume a patit mia exact?
i-ti doresc o zi buna si as vrea sa mia corespondam
garo05687
Postat pe 27 August 2010 07:14
De la: garo05687, la data 2010-07-24 16:57:39am 35 de ani un baietel de 10 ani si o casnicie de 14 ani care s-a destramat .am descoperit ca sotul meu are o relatie extraconjugala si cand i--am adus la cunostinta ca stiu despre ce este vorba a hotarat ca este momentul sa divortam ca nu ne mai leaga nimic desi pana acum totul era ok .au mai fost discutii ca in oricare casnicie dar nimic care sa prevesteasca asta.simt ca o i-au razna iar baietelul simte ca se intampla ceva.el i-si iubeste enorm tatal.va fi o lovitura grea pentru el.sunt atat de ravasita si nu stiu ce sa fac.i-mi iubesc sotul inca desi stiu ca nu ma merita.daca cineva a trecut prrin asa ceva ca mine astept sa-mi spuneti cum a-ti depasit momentul.acum momentan simt ca nu mai exit parca.
HELLOOOOO TREZIREA 1- COPILUL va simtii >NUMAI ATUNCI CAND VEI FACE COMPROMISUL sa stai cu hahalera !! 2- FOARTE BINE CA DIVORTEAZA !!>SCAPI DE HAHALERA !! 3-ESTI PUTERNICA ,SI-TI VA FII MAI BINE ,FARA HAHALERA !! >>TRAGEDIA multor FEMEII ESTE CA >>SUNT DEPENDENTE DE hahalere... SI NU AU CURAJUL SA O IA DE LA >>0! >>ACESTE FEMEI NU SE GANDESC CA >> AU O SINGURA VIATA SI NU AU DREPTUL SA-SI BATA JOC DE EA !!
garbo001084
Postat pe 27 August 2010 10:33
De la: zambil, la data 2010-07-24 19:06:34eu zic sa mergeti toti la psicholog, neneaca...


KNIGHT_31
Postat pe 27 August 2010 18:46
buna
ce a patit baiatul meu hai sa iti spun, era clasa 4 si am fost chemata la scoala ptr ca el era foarte apatic nu mai il interesa scoala , copii nimic, acasa era la fel dar eu am zis ca ii va trece dar cand am vazut ca nu am mers cu el la psiholog cu care a facut 5 sedinte in care au discutat iar medicul mi-a spus ca a primit o lovitura fff mare ptr el dar va iesi, mi-a prescris mai multe vitamine adica un complex de vitamine cu care am urmat 3 luni iar baiatul incet incet a inceput sa isi revina ,insa eu am vorbit cu el tot timpul si am incercat sa ii explic ca asa este in viata , ca tatal lui poate veni cand doreste la el , i-am mai dat si exemple de copii cu parinti despartiti . Incerca si tu sa vorbesti mai mult cu baiatul sa til apropii si mai mult de tine ptr ca al meu si atunci cand era mic daca ma vedea ca plang -ptr ca plangeam mult- nu stia ce sa imi faca iar acum daca cineva incearca sa ma jigneasca pur si simplu il omoara de aceea iti spun ca totul va fi bine ,credema ptr ca stiu,dar acum lasa-l sa se vada cu taicasu sa mearga cu el si ai sa vezi ca tot la tine va veni si te va adora .Fruntea sus ,mai vorbim
nesti
Postat pe 30 August 2010 08:32
De la: nesti, la data 2010-08-30 08:32:47buna
ce a patit baiatul meu hai sa iti spun, era clasa 4 si am fost chemata la scoala ptr ca el era foarte apatic nu mai il interesa scoala , copii nimic, acasa era la fel dar eu am zis ca ii va trece dar cand am vazut ca nu am mers cu el la psiholog cu care a facut 5 sedinte in care au discutat iar medicul mi-a spus ca a primit o lovitura fff mare ptr el dar va iesi, mi-a prescris mai multe vitamine adica un complex de vitamine cu care am urmat 3 luni iar baiatul incet incet a inceput sa isi revina ,insa eu am vorbit cu el tot timpul si am incercat sa ii explic ca asa este in viata , ca tatal lui poate veni cand doreste la el , i-am mai dat si exemple de copii cu parinti despartiti . Incerca si tu sa vorbesti mai mult cu baiatul sa til apropii si mai mult de tine ptr ca al meu si atunci cand era mic daca ma vedea ca plang -ptr ca plangeam mult- nu stia ce sa imi faca iar acum daca cineva incearca sa ma jigneasca pur si simplu il omoara de aceea iti spun ca totul va fi bine ,credema ptr ca stiu,dar acum lasa-l sa se vada cu taicasu sa mearga cu el si ai sa vezi ca tot la tine va veni si te va adora .Fruntea sus ,mai vorbim

bine inteles ca il las sa mearga la el mi l-as face duman si mai mare daca as proceda invers
dar el nu vrea doar asta vrea sa stea cu el acolo si i-mi vorbeste foarte urat si ma ameninta tot timpul ca daca nu il las acolo i-si ia viata si asa mai departe ca nu mai invata ca fuge de acasa si tot asa
asta este problema mea si nu stiu ce am de facut
am fost cu el si la psiholog o sedinta momentan dar inca nu a dat roade nimic este acelasi iar dupa ce vine de la taicasu mai rau face
ce vitamine i-ai dat baietelului tau poti sa i-mi spui si mie daca mai sti
multumesc mult
garo05687
Postat pe 30 August 2010 18:08
De la: garo05687, la data 2010-08-07 17:09:26va multumeesc tuturpor pt sfaturi
dar cum pot lupta sa conving un copil care i-si doreste sa fie cu tatal lui mai mult decat orice pe lumea asta
iat fostul sot vine si il viziteaza zilnic aprooape il ia cu el si merg unde s-or duce ei sa se plimbe ...nu face decat sa-i faca toate poftele...nu ii atrage niciodata atentia cand greseste iar cand il vede suparat mai ca sta sa cada in genunchi sa-i treaca.
eu nu pot fi asa deoarece si asa baietelul este destul de rasftat...nu am situatia financiara a sotului meu sa i-mi permit sa ii ofer chiar orice...nu face altceva decat sa-l traga de partea lui iar copilul din pacate prefere aceasta libertate pe care el i-o da fara nici un repros atunci cand greseste..pe cand eu nu pot sa-l las vazand cum greseste si sa nu-i atrag atentia...si atunci mereu i-mi riposteaza ...tata ma lasa daca era...


Chestie clasica! De obicei mamele sunt personajele "negative": ele cearta copiii cand gresesc, cand nu se spala pe dinti, pe maini, cand le pun in vedere sa nu intarzie pe afara, sa fie atenti cu banii etc. Taticii sunt mai toleranti. Dar in preajma unui divort, din pacate, multi barbati uita care este adevaratul interes al copilului: sa il castige de partea lui sau sa o ajute pe mama copilului, in continuare, la educatia acestuia, pentru a iesi un om de nadejde. Din pacate este greu pentru tine, dar trebuie sa iei aer in piept si calma, chiar stapana pe tine (asa, ca sa ii dai impresia ca deja ai si tu pe altcineva si ca nu te mai afecteaza sfidarea si sictireala lui), il rogi sa discutati despre viitorul copilului. Ii explici cam cum te santajeaza baiatul si daca el crede ca acest lucru este in beneficiul lui. Nemailandu-te intimidata de atitudinea lui si punanad accent NUMAI pe subiectul "copil" s-ar putea sa ii captezi cu adevarat atentia si sa il pui pe ganduri vis-a-vis de situatia baiatului. Oricum, daca nu ai si ajutorul lui - ca sa il mai tempereze pe cel mic - chiar de il castigi in instanta, santajul emotional din partea copilului va continua si il vei scapa de sub control. Asa, stiind ca taica-su nu-i tine partea la prostii, vei avea mai multa influenta si pe viitor asupra lui.
Doinita201
Postat pe 31 August 2010 18:13
De la: Doinita201, la data 2010-08-31 18:13:40
De la: garo05687, la data 2010-08-07 17:09:26va multumeesc tuturpor pt sfaturi
dar cum pot lupta sa conving un copil care i-si doreste sa fie cu tatal lui mai mult decat orice pe lumea asta
iat fostul sot vine si il viziteaza zilnic aprooape il ia cu el si merg unde s-or duce ei sa se plimbe ...nu face decat sa-i faca toate poftele...nu ii atrage niciodata atentia cand greseste iar cand il vede suparat mai ca sta sa cada in genunchi sa-i treaca.
eu nu pot fi asa deoarece si asa baietelul este destul de rasftat...nu am situatia financiara a sotului meu sa i-mi permit sa ii ofer chiar orice...nu face altceva decat sa-l traga de partea lui iar copilul din pacate prefere aceasta libertate pe care el i-o da fara nici un repros atunci cand greseste..pe cand eu nu pot sa-l las vazand cum greseste si sa nu-i atrag atentia...si atunci mereu i-mi riposteaza ...tata ma lasa daca era...


Chestie clasica! De obicei mamele sunt personajele "negative": ele cearta copiii cand gresesc, cand nu se spala pe dinti, pe maini, cand le pun in vedere sa nu intarzie pe afara, sa fie atenti cu banii etc. Taticii sunt mai toleranti. Dar in preajma unui divort, din pacate, multi barbati uita care este adevaratul interes al copilului: sa il castige de partea lui sau sa o ajute pe mama copilului, in continuare, la educatia acestuia, pentru a iesi un om de nadejde. Din pacate este greu pentru tine, dar trebuie sa iei aer in piept si calma, chiar stapana pe tine (asa, ca sa ii dai impresia ca deja ai si tu pe altcineva si ca nu te mai afecteaza sfidarea si sictireala lui), il rogi sa discutati despre viitorul copilului. Ii explici cam cum te santajeaza baiatul si daca el crede ca acest lucru este in beneficiul lui. Nemailandu-te intimidata de atitudinea lui si punanad accent NUMAI pe subiectul "copil" s-ar putea sa ii captezi cu adevarat atentia si sa il pui pe ganduri vis-a-vis de situatia baiatului. Oricum, daca nu ai si ajutorul lui - ca sa il mai tempereze pe cel mic - chiar de il castigi in instanta, santajul emotional din partea copilului va continua si il vei scapa de sub control. Asa, stiind ca taica-su nu-i tine partea la prostii, vei avea mai multa influenta si pe viitor asupra lui.

stie tot ce se intampla ca sunt lucruri pe care si lui i le zice si raspunsul din partea tatului vine sec daca crezi ca nu esti in stare sa-l stapanesti lsasal la mine ca nu vezi ca asta is- doreste
din pacte e prea prins de noua relatie ca sa aiba timp sa discute cu mine mai mult pe tema copilului
am fost cu el la psiholog s a refuzat categorica sa mearga si el pe motiv ca nu i se pare o problema ata de grava
dar cum poti ignora oare cand in joc e sanatatea si viata copilului tau e mai usor oare sa ignori toate astea decat sa incerci sa gasesti o rezolvare la problema care exista
garo05687
Postat pe 1 Septembrie 2010 21:05
fleurdelis
Postat pe 2 Septembrie 2010 09:36
De la: quasaria, la data 2010-07-28 10:50:35deci...
1 - copilul trebuie sa inteleaga ca va avea in continuare aceiasi doi parinti indiferent daca ei, parintii, se inteleg intre ei sau nu
2 - explica-i ca va va vedea pe amindoi cind va dori, in fiecare zi daca vrea, si ca o sa se joace si cu baietelul lui tanti si o sa il plimbe si tatal lui cu masina si o sa stea si cu tine. Si aici nu se schimba nimic. NU PUNETI COPILUL SA ALEAGA. Nu stiu de unde v-a venit ideea asta creata, dar nu ii faceti decit rau astfel.
Si nu va birfiti, nu va invinovatiti in fata copilului, nu vorbiti de rau unul despre altul.
Bietul copil este jumatate din tine, jumatate din el: cum crezi ca poate alege o singura jumatate?!
Orice spui rau de taica-sau se va rasfringe asupra copilului. Linisteste-te, ia lucrurile asa cum sint si explica-i ca nu se va schimba mare lucru.Ca toti oamenii se mai despart citeodata si nu e nici o nenorocire. Ca oamenii pot sa locuiasca separat fara sa dispara din viata lui cu totul si ca il iubiti la fel de mult amindoi si veti fi alaturi de el amindoi in continuare.
Damage management.... daca nu vrei sa iti vezi copilul la psihiatru multi ani de acum incolo.
Trage aer in piept, linisteste-te TU si linisteste-l si pe el.
In situatii de genul asta , indiferent ce simti tu, ai obligatia sa iti aperi copilul de traume. Tu esti adult - el e un omulet in formare, acum.

nu a pus nimeni copilul sa aleaga asta este dorinta copilului
numai ca decate ori il ia la el copilul vine total schimbat si ne vorbeste urat si se poarta urat atat cu mine cat si cu parinti mei
cand il intreb de ce face asta i-mi spune ca sa te saturi si sa ma lasi la tata
eu ce sa mai inteleg ca nu mai stiu cum sa procedez nici nu pot lasa uncopil de 10 ani sa trateze asa urat 3 badulti doar pt ca el asta i-si doreste neputand gandi foarte bine care si unde este binele lui
garo05687
Postat pe 2 Septembrie 2010 17:15
"stie tot ce se intampla ca sunt lucruri pe care si lui i le zice si raspunsul din partea tatului vine sec daca crezi ca nu esti in stare sa-l stapanesti lsasal la mine ca nu vezi ca asta is- doreste
din pacte e prea prins de noua relatie ca sa aiba timp sa discute cu mine mai mult pe tema copilului
am fost cu el la psiholog s a refuzat categorica sa mearga si el pe motiv ca nu i se pare o problema ata de grava
dar cum poti ignora oare cand in joc e sanatatea si viata copilului tau e mai usor oare sa ignori toate astea decat sa incerci sa gasesti o rezolvare la problema care exista "

1. Pune toate astea pe hartia de divort, la intampinare: si faptul ca baiatul si-a schimbat comportamentul fata de tine, si ca tatal refuza sa iti fie sprijin in educarea lui, si ca nu merge impreuna cu voi la psiholog pentru baiat. Gata cu domnia! Daca vrea razboi, joaca pe "cartile" lui si va pierde pe mana lui. Si eu te-as fi sfatuit la fel ca si Q si ceilalti, sa pastrezi o relatie decenta cu fostul sot pentru binele copilului, dar daca binele copilului implica sa fii scorpie, da-i bataie ..
2. Daca baiatul te mai sicaneaza, CU ORICE RISC, spune-i clar, raspicat si calm ca nu-l vei opri cu forta. Oricum vei ramane mama lui si stie unde sa te gaseasca ori de cate ori va dori. De multe ori, pentru a scapa de temeri, este bine sa ni le infruntam. Va tremura sufletul in tine cand ii vei spune asta, dar trebuie sa rupi pisica in doua. Pentru ca altfel, chiar de ti-l da tie judecatorul ( nu ai de unde sti ce va vorbi cu baiatul si ce dorinta isi exprima acesta), copilul te va juca cum va vrea el. Si, fara voia ta, se vor confirma spusele tatalui: ca nu ai fost in stare sa il cresti.
3. Si pana la urma, chiar de va sta cu tatal, poate ca nu este un lucru rau! Mai mereu, ceea ce ni se pare o catastrofa la inceput, pe parcurs se dovedeste a fi lucrul cel mai bun ce se putea intampla (adica s-ar putea sa isi dea amandoi seama de greseala imensa pe care au facut-o fata de tine, tatal isi va da arama pe fata, copilul il va incomoda in "consumarea" dragostei lui, noua sotie va fi plina de draci sa gospodareasca dupa atatia insi ..... si s-ar putea sa vina copilasul tau acasa singurel. Si atunci altfel vei pune problema cu el!).
4. Capul sus! Ce va trebui sa se intample, tot se va intampla. Important este cum treci tu prin toate astea: in genunchi sau in picioare.
Doinita201
Postat pe 2 Septembrie 2010 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SCRISOARE CATRE PRIETENA MEA 7 De la: ameno 26 Octombrie 2010 20:58
annytinu 1 De la: garbo052220 17 Octombrie 2010 20:21
Am nevoie de sfatul vostru,va rog!!! 6 De la: milka22 18 Octombrie 2009 22:43
am visat copil mic.. 23 De la: hermosa20 19 Mai 2014 08:06
demoralizat 2 De la: pantera_neagra 10 Februarie 2010 17:02
Setari Cookie-uri