Nu-mi gasesc echilibrul

De la: garbo162935, la data 2010-07-15 13:06:31Buna.Ma numesc Liliana, am 34 ani si sunt divortata de 2 ani.Am un baiat de 14 ani, care nu ma asculta,sta zilnic in fata calculatorului si nu comunica cu mine. Mai nou ridica mana asupra mea si asta ma doare cumplit.Dupa divort m-am inscris la liceu si am facut 2 ani,dar mai am inca 3.Nu am servici si nu imi gasesc. Traiesc din banii trimisi de fostul sot pentru copil.Am perioade cand reusesc sa comunic cu fostul sot si ma gandesc sa avem din nou o relatie, am perioade cand ne certam si nu comunicam deloc. Am incercat sa-mi fac un prieten, dar nu am ajuns sa ma indragostesc de el, uneori ma ajuta financiar dar ma considera proprietatea lui si imi vorbeste urat. De multe ori inghit si trec peste , pentru ca ma mai ajuta financiar.Acum m-am transferat de la liceu seral la fara frecventa si mi-as dori sa plec in perioada vacantei, dupa ce termin primul semestru la munca in strainatate.Ce sa fac cu copilul?Sunt nevoita sa plec , deoarece nu ma descurc financiar .Nu stiu ce sa fac sa fie bine.
Da poate ca copilul este afectat ca te-ai despartit de tatal lui..Apoi atitudinea copilului fata de tine,,face parte din educatia si cea a vazut in casa la tatal lui..Pt ca de obicei copiii copiii copie pe cel mai puternic,adca pe tata....Este greu....Dar fac asa cum ai gandit.Pt ca este bine....Cautati de munca si fii pe picioarele tale si inceraca sa te apropiii de copilul tau si influenteaza-l pozitiv si intreabal ce iar placea si lui.....Nu este bine sa depinzi de nimeni,,,pt ca oamenii iti dau cu un deget si iti iau toata mana..Te considera propietatea lui..Poate te impaci cu tatal copiilor tai,,,,ajunge-ti la un comun acord....Pt ca comunciarea este cea mai importanta..Fii inteleapta..Multa bafta te pup
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iulie 2010 12:58
draga liliana,
imi pare rau pentru situatia ta care este destul de grea.am si eu 2 copii si intr-adevar copii isi schimba comportamentul la adolescenta. nu stii cum sa le vorbesti, cum sa-i tratezi, au impresia ca nu-i intelegem. si parintii mei au divortat cans eram mica si stiu ce inseamna un divort. e bine ca te-ai inscris la seral. e un prim pas in viitorul tau. trebuie sa ai incredere ca iti vei gasi servici, pentru a comunica mai bine si a face lucruri care sa te faca sa iesi din starea in care esti: sa mergi cu o prietena la un suc , sa mergi la plimbare si chiar la piata. eu asa procedez cand ma supar cu sotul meu. te rog ai incredere in d-zeu ca iti va ajuta. asa suntem noi oamenii facuti: sa suferim pentru a putea ajunge sa avem incredere in d-zeu. de obicei doar cand avem necazuri ne gandim la d-zeu. iti scriu toate astea din propria experienta.
sper sa mai tinem legatura sa-mi spui cum evolueaza lucrurile.
PISICUTAPIS
Postat pe 4 August 2010 15:34
Situatie grea dar solutii se gasesc...Daca tot reusesti sa comunici cu fostul tau sot, pune-i problema deschis. A fi tata nu inseamna a trimite lunar bani. Implica-l in educatia copilului! Eventual lasa-l la el, daca este posibil, in vacanta. Sa poti munci, sa-ti mai tragi si tu sufletul...
Bafta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 August 2010 20:35
EU TRAIESC INTR-UN DEZECHILIBRU TOTAL, PE TOATE LATURILE ,MAI ALES CA SUNT NASCUTA LA ECHINOCTIU SI IN ROMANIA. CAND IMI VOI GASI ECHILIBRUL...OARE CAND AM BANI IN BUZUNAR?
caleidoscop
Postat pe 5 August 2010 23:18
Echinoctiu e problema.
Doara
Postat pe 6 August 2010 06:18
normal. cei norocosi sunt nascuti la solstitiu
si_totusi
Postat pe 6 August 2010 09:26
zambila
Postat pe 6 August 2010 10:47
eu m/am nascut sub o stea cazatoare...se pune?
elodia
Postat pe 6 August 2010 13:49
SE PUNE ELODIUTZO,SE PUNE
dancris
Postat pe 6 August 2010 13:51
Sa ziceti Doamne fereste!!! Bucurati-va de viata care o duceti si nu mai criticati femeia; este cumplit, si singura, si fara bani, si cu un stres de baiat, bine ca este sanatoasa si nu mai are probleme si cu banii de doctori. Este groaznic. Imi pare foarte rau pentru ea dar cred ca i-ati dat niste sfaturi foarte bune, trebuie sa se impuna in fata copilului, trebuie sa ia o atitudine pozitiva, sa renunte la relatiile amoroase care nu fac decat sa-i stirbeasca din respectul care i se cuvine si neaparat, dar neaparat, sa-si gaseasca un serviciu. Lipsa banilor duce la aceste lucruri si la aceasta pierdere de echilibru sufletesc si financiar. Multa sanatate!
marinela_murariu
Postat pe 7 August 2010 11:25
E clar ca l-ai pierdut din mama pe copilul tau. Echilibrul interior pe care l-ai pierdut se reflecta asupra a tot ceea ce ai si ce faci. In momentul in care nu te mai regasesti si mai ales dupa un divort suferi o perioada de delasare si pierdere intr-o lume in care parca nimic nu mai merge. Ai trecut peste niste etape ale vietii avand in vedere ca de la 20 de ani ai un copil si acum totul se reflecta asupra lui. Parerea mea este sa iti oferi o perioada tie singura fara sa te mai implici in vreo relatie sau sa incerci sa cauti ceva ce nu esti pregatita sa ai acum. Roaga-te, cere-i sprijin lui Dumnezeu, odihneste=ti sufletul si mintea si apoi vei primi raspunsul pe care il cauti. Fiecare om are nevoie la un moment dat de o perioada de regasire si la tine e timpul. Si orice ar fi, copilul tau e cel mai important. Banii vor ajunge la tine intr un fel sau altul. Stiu ca pare absurd dar asa este. Cand te vei regasi totul va merge mai bine de la relatia cu copilul tau la situatia financiara si la modul in care vei trai. Mult succes si numai bine!
Dreamergirl
Postat pe 7 August 2010 12:28
vad ca esti ambitioasa si hiar de asta ai nevoie e bine ca vrei sa ti termini studiile dar daca vri sa te instruesti gasesti carti de autoinstruire i din care poti invata multe lucruri pe care in scoala nu le inveti apoi sa stii ca santem in era informationala multe joburi pe net daca doresti sa faci ceva trebuie sa stii ce sa ai un drum un vis ambitie sa fii luptatoare si savizualizezi sa stii ce ti se potriveste si ce nu
poti sa pleci si in srainatate dar ncicand nu vei recupera timpul in care lipsesti din veata fiului tau iti doresc succes in viata
marybraicu
Postat pe 10 August 2010 19:20
buna iubita sunt cristina nu e o varianta buna sa pleciii din tara eu sunt plecat si e mai greu sa fiii in alta taraaa si mai aless ca iti trebiue acte sa muncestiii orii unde te_ai ducee cit despre sotul tauu daca atii divortan incearca sa te ridicii de jossss singuraaa si sa nu mai depinzii de el parerea meaa ori cit de greu tear fiii nu mai apela la elll parerea meaaa incarca sa facii tu ceva pentru tine si bb tauu si cit despre bb tau inpunete mai mult in fata luiii ca si eu sunt singura cu un bbb dar el nu va ridica mina la mine niciodata ca nu voii permite tu cred ca ai pierdut controlu a supra luiii fi tu mai independenta si fa ceva daca vreii sa vorbestii cu mine mai multe si sa fimm prietene intra pe id meuu de mess ok crys_tina8 pupicii
garbo163065
Postat pe 12 August 2010 17:45
NU-MI GASESC ECHILIBRUL, SEC ACEST TITLU DE TOPIC!, VOI NU CREDETI?
caleidoscop
Postat pe 12 August 2010 22:53
nu
preci
Postat pe 12 August 2010 22:57
eu zic sa bagam si un borviz
anakin
Postat pe 12 August 2010 23:00
mai bine o bere
sigur imi regasesc echilibrul dupa trei!
preci
Postat pe 12 August 2010 23:03
uite, vezi ce imi place mie sa o luam asa, ad literam... cu bere, monser, cate una de mana, sa nu ne dezechilibram pozitia.
anakin
Postat pe 12 August 2010 23:05
mai salina,de ce ne stresezi?asta este antireclama ,mama.
perlutza
Postat pe 16 Septembrie 2010 00:41
De la: perlutza, la data 2010-09-16 00:41:31mai salina,de ce ne stresezi?asta este antireclama ,mama.


da de ce esti rea?
anaROBERT
Postat pe 16 Septembrie 2010 00:42
De la: anaROBERT, la data 2010-09-16 00:42:40
De la: perlutza, la data 2010-09-16 00:41:31mai salina,de ce ne stresezi?asta este antireclama ,mama.


da de ce esti rea?
ti se pare tie,sunt buna,ca si tine.
perlutza
Postat pe 16 Septembrie 2010 00:46
De la: perlutza, la data 2010-09-16 00:46:59
De la: anaROBERT, la data 2010-09-16 00:42:40
De la: perlutza, la data 2010-09-16 00:41:31mai salina,de ce ne stresezi?asta este antireclama ,mama.


da de ce esti rea?
ti se pare tie,sunt buna,ca si tine.



wow ca mine?
de cand nu am mai primit un compliment
chiar imi era dor....
anaROBERT
Postat pe 16 Septembrie 2010 00:48
buna
si eu am un baiat de varsta baiatului tau si stiu cat de greu e cu ei,dar eu zilnic ii fac program ,sa faca cate ceva pe langa scoala daca nu face il pedepsesc ,ii iau calc ,nu mai dulciuri ,nu mai bani de buzunar.Sunt foarte severa cu el nu ii permit sa imi raspunda dar sa ridice mana nu stiu ce asi face cu el.Dar un copil nu trebuie batut atins acolo unde il doare plus tu ca mama trenbuie sa ai o coloana vertebrala si sa stii ce vrei sa faci cu viata ta si a lui.Trebuie sa fi responsabila,servici gasesti chiar daca salarul e mai mic dar gasesti plus copilul nu trebuie sa vada prieteniile tale cu alti barbati ,ca atunci fi sigura ca nu te mai respecta si iti va raspunde urat .
trebuie sa stai sa pui in balanta tot ce trebuie sa faci si trebuie sa incepi la tine ,ai multe de schimbat ,in primul rand disperarea ,stiu ca e greu dar in felul asta nu ajungi nici unde.Cand vei fi tu responsabila vei vedea schimbari si ,la copil.
andra_30_tm
Postat pe 26 Ianuarie 2011 20:27
De la: daniilia, la data 2010-07-30 12:51:07 Buna,
pe rand,vorbeste cu copilul tau,si spune-i chiar daca e in fata calculatorului si se face ca nu te asculta,ca daca nu incepe sa se poarte frumos,pleci la munca in strainatate,si il lasi la orfelinat,trebuie sa ii pui limite,chiar daca e adolescent,dar nu are dreptul sa dea in tine,si vor exista consecinte,spune si ca vei merge la politie cu prima ocazie cand mai da in tine.
daca nu ii pui limite,se va ajunge si la mai rau,impune respect.El e minor,sta in casa ta,doarme in casa parintilor,mananca din banii parintilor,datoreaza ascultare,si respect,pana va fi independent financiar,pe piciorele lui.Lucrurile astea trebuie spuse.Cu ton hoatrat.In nici un caz nu tipa la el,doar spune-i,am hotarat ce voi face,suntem o familie,trebuie sa ne purtam civilizat,bataia este interzisa prin lege.iar daca nu asculta,iata consecintele,trebuie sa exista consecinte.Lucrurile au limite,si va fi greu sa le accepte acum,pentru ca se vede ca nu a tinut cont de nici o limita,lovindu-te.Va refuza sa le accepte,dar va trebui sa insisti,altfel nu mai iese nimic bun din el.
Sotul meu are acum 42 ani,si isi bate mama de cate ori se cearta mama lui cu el,cred ca din obisnuinta,A permis de atatea ori asta mama lui,fara sa existe consecinte,nu amenintari ca va merge la politie,ci si mersul la politie,si rugat un politai sa va ajute,sa il bage in sperieti putin doar,ca sa se duca la locul lui,daca nu se va duce in centru de reeducare.Eu as fi foarte severa cu chestia asta,daca mi s-ar intampla.ii faci un bine insusi copiluli,daca intelege ca sunt limite,chiar si la nervi.Hai acum sa ne batem si sa ne omoram,pentru ca celalalt a gresit in fata noastra....greseli facem toti,absolut toti,si parintii,si copii,si asta trebuie spus,dar limitele trebuie pastrate.
despartirea voastra a parintilor chiar in perioada adolescentei lui l-a afectat,si-asa adolescentii sunt nervosi si se revolta,si atunci cand nu au probleme serioase in familie.
chiar platon a a spus asta in urma cu ....2000 ani,adolescentii astia care se revolta incontinuu impotriva profesorilor si a parintilor,care se piaptana si imbraca ciudat,etc,deci la fel era si atunci....
Ar fi bine daca ai face scoala de asistente medicale particulara,sau de stat,inainte de a pleca,sau daca nu ,in straintate poti fi interna la o familie,adica iti dau o camera de locuit,si ingrijesti vreun bolnav,locuind permanent acolo,si avand zi libera doar duminica....
Ca sa inchiriezi si muncesti e foarte greu.,desi nu imposibil,dar tine si de noroc.
Mult succes,si fii hotarta,lasa durutul inimii,am si eu copil si stiu cum m-ar durea,dar as fi hotarata.
garbo248707
Postat pe 25 Noiembrie 2011 09:23
De la: garbo162935, la data 2010-07-15 13:06:31Buna.Ma numesc Liliana, am 34 ani si sunt divortata de 2 ani.Am un baiat de 14 ani, care nu ma asculta,sta zilnic in fata calculatorului si nu comunica cu mine. Mai nou ridica mana asupra mea si asta ma doare cumplit.Dupa divort m-am inscris la liceu si am facut 2 ani,dar mai am inca 3.Nu am servici si nu imi gasesc. Traiesc din banii trimisi de fostul sot pentru copil.Am perioade cand reusesc sa comunic cu fostul sot si ma gandesc sa avem din nou o relatie, am perioade cand ne certam si nu comunicam deloc. Am incercat sa-mi fac un prieten, dar nu am ajuns sa ma indragostesc de el, uneori ma ajuta financiar dar ma considera proprietatea lui si imi vorbeste urat. De multe ori inghit si trec peste , pentru ca ma mai ajuta financiar.Acum m-am transferat de la liceu seral la fara frecventa si mi-as dori sa plec in perioada vacantei, dupa ce termin primul semestru la munca in strainatate.Ce sa fac cu copilul?Sunt nevoita sa plec , deoarece nu ma descurc financiar .Nu stiu ce sa fac sa fie bine.

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=HB0Bx6i5MZY
VOIAJOR
Postat pe 15 Aprilie 2012 00:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viitorul sot cum se poarta cu mama voastra ? 6 De la: Argentina_Malcea_1 26 Martie 2013 08:26
Cumnati si socrii 18 De la: garbo_13899 14 Iunie 2013 16:16
Caut o fata pt a lua copilul de la scoala 2 De la: juliaitl 23 Noiembrie 2016 15:18
soacra 151 De la: Alina_30 10 Iulie 2014 09:54
parerea mea 2 De la: cricat 16 Mai 2011 08:20
Setari Cookie-uri