bebele meu de 7 luni nu bea formula si nici solide nu mananca.ajutor!

Nu stiu ce metode de diversificare se aplica acolo dar la noi in Romania se incepe cu suc de morcovi,suc de mere de la trei luni!Acolo am inteles ca la peste 6 luni!La noi daca bebelusul este hranit artificial i se recomanda mamei sa-i dea sucuri de morcovi sau mere de la trei luni.Trebuie sa-l faci interesat de mincare mai ales ca este barbat-pai ce fel de barbat care nu-i place mincarea?!Ei sunt primii critici intr-o casa!
kaladris
Postat pe 23 Iulie 2010 21:23
Deci ce vreau sa spun este ca trebuie sa-i dai sa GUSTE din toate.Uite asa de forma.Nu-l obliga,da-i din ce mincati la masa,un pic de pireu,ceva carnita,de pui sau peste-chiar daca refuza a simtit gustul.Fa-l constient ca trebuie sa manince si el acele "lucruri"pe care si voi le mincati.Vorba aia "POFTA VINE MINCIND"!Tine-l la masa cu voi si da-i sa guste pina poate o sa ceara el ce vrea-nu se stie cind se apuca si el de papat.
kaladris
Postat pe 24 Iulie 2010 10:11
"fasolele verzi " ???
garbo-mira
Postat pe 24 Iulie 2010 13:07
Buna. Eu sunt o mamica care are bebe de 1 an si 2 luni. S-a nascut prematur cu 1300 g si 40 cm. A avut probleme cu stomacelul inca de la inceput. A mancat la biberon lapte de la mine cca 8-9 luni (acum mi se pare ca era tare gras, atunci nu). P e urma a diversificat si a mancat si altele. A facut enterocolita si zice-se ca nu a fost tratat cum trebuie, eu intre timp am trecut pe lapte praf pt ca cu diversificarea mi-a scazut cantitatea de lapte, se pare ca acest lapte nu i-a facut deloc bine. Copilul vomita foarte foarte des, mai des cand am diversificat. Am ajuns la o alta dr exact dupa ce a facut 1 an si mi-a spus ca are malabsortie intestinala (el nu prea nu lua nici in greutate). Am inceput un tratament cu supa de morcov, treptat i-am bagat si carnita 200g, si un lapte special mai usor de digerat pt el si fara lactoza. La momentul respectiv am trecut bine peste problema pentru ca ajunsese de nu-mi manca lapte, vomita si nu mai voia nimic. Acum suntem iar in impas fie s-a saturat de tratament si nu mai vrea ca o perioada nu a mai vrut nimic si mi s-a recomandat sa-i dau apa cu humana electolit (sper ca am scris bine). Am vazut ca e dulce , are gust de banana, si are grasimi si altele care-l hranesc cat de cat pana incepe sa manance. A si la el erau prezente scaunele proaste ori diarre ori prea tari. Nu stiu daca te ajuta, daca e pe aproape. Oricum faptul ca ia in greutate e foarte bine.
Sanatate multa si sa ne creasca puiutii mari si sanatosi!
mandrutaa
Postat pe 24 Iulie 2010 14:46
Am uitat sa zic cum se numeste laptele Alfare de la Nestle, iar acum incercam sa-i dam neocate (e o treapta mai jos decta alfare)
mandrutaa
Postat pe 24 Iulie 2010 14:49
fetele...eu tot citesc ce scrieti voi si va multumesc...imi pare rau sa aud de bebe ca e bolnavior mandrutaa...poate da bunul Dumnezeu si isi revine.la noi e din ce in ce mai grav...l-am lasat 12 ore fara mancare si tot nu vrea laptic...sunt la capatul rabdarii si nu mai am putere sa merg mai departe...nu vrea picatura...plus ca acum 12 ore a mancat numai 100ml.
nici nu pot descrie in cuvinte ce simt...ieri abia daca a bagat 400ml toata ziua...solide doar un biscuite si 2 lingurite de branzica.azi...60 ml fortat si turnat pe gat cu tipete si urlete si zbatut si etc...ideea e ca ,indiferent daca ii e foame nu vrea.cred ca nu mai duporta chinul nici el...in stilul asta nu mananca nici 200ml pe zi,si saracul baga 180 la masa n zilele bune care le numar pe degetele de la o mana in ultimele 6 luni.efectiv refuza mancarea si e strigator la cer pt ca nu mai am nici o speranta.de la suparare mi-e si rau de 2 zile si nici in picioare nu pot sta...efortul e mare sa tastez aici...dar sper ca poate va veni cineva si cu alte idei.am migrene si stari de voma din 2 in 2 minute,inclusiv daca beau doar apa.e sfasietor sa iti vezi copilul ca nu vrea sa manance nimic cate 12-13 ore...
ce sa mai...nici nu are rost,efectiv sunt DI-SPE-RA-TA!!!!!!!!!!!!
namyi
Postat pe 24 Iulie 2010 16:38
Incearca sa nu ii mai dai tu mancarea.Efectiv schimba persoana care ii da sa manance.
Te simte ca esti stresata si poate fi si un refuz categoric din partea lui pe motivul asta.
In fata lui, pe unde are copilul acces sa aibe in permanenta diferite tipuri de mancare pe care le poate lua singur in mana, si diferite sticle cu supapa care sa le aibe laindemana.
Dimineata lasa-l in pace nu ii pune mancarea in fata, lasa-l vreo ora, chiar doua. Scoate-l afara alearga-l bine, obosestel ca sa-i faci pofta de mancare.si la fel procedezi si la restul meselor.
Cu nervi si fortand copilul cu siguranta doar o gura inchisa in semn de protest ai sa gasesti din partea lui.
ameno
Postat pe 24 Iulie 2010 21:18
cine sa ii dea ameno?mama mare?eu sunt singura ca nici de la barbatul meu nu vrea...si dimineata s-a trezit la 5...iar la 9 inca nu voia nimic...acum e 4jumatate dupa-masa aici la mine si nu a mancat decat 200ml toata ziua si aia cu chiu cu vai in vreo 4ore
aici ploua continuu si sunt 50 de grade cu umiditate asa ca nu am nici o sansa sa il scot afara...nu prea curand cel putin...
a stat 3 ore si s-a tavalit pe jos si s-a jucat in 2 premergatoare diferite si nu i-a trebuit nimic...luni parca vad ca ajungem iar la spital...efectiv nimeni nu are ce-i face.la dr. a incercat o asistenta sa ii dea sa manance si a urlat 1 ora cu sughituri,de nu il mai puteam calma.nu conteaza cine ii da ci faptul ca vine in sticla...
sippy cup,pahar,sticla de apa plata,sticla cu tortite...dar ce nu i-am dat...le ia si le arunca cat colo cu nervi...
frate copilul nu vrea nimic sa manance si asta e tot!
namyi
Postat pe 24 Iulie 2010 23:42
Namy, te intreb si pe tine: analize pentru giardia ati facut??????
Ciresica
Postat pe 25 Iulie 2010 05:31
nu ciresico,ca nu e dupa mine aici...daca ar fi sa ii faca analizele care le vreau eu ar fi bine..i-au facut test cu barium si sange acum 3 saptamani...el pare a se ineca dupa prima gura de lapte...si scot biberonul si cand il bag mai suge o data si iar se ineaca si tot asa...i-am pus tetina de nou nascut dar tot nu vrea...
am vreo 50 de sticle si le tot schimb pe rand dar degeaba...
astia aici tre sa vada ca scade in greutate ca sa se alrmeze...nah,asta e canada si ''politica'' lor...
pup ciresico
namyi
Postat pe 25 Iulie 2010 18:31
Namy, dar tu le-ai spus ca ai vrea asta? Pentru ca daca insisti iti dau si analiza asta, spun precis!
Eu am avut probleme de genul asta cu baiatul meu cel mare si avea giardia.
Si la cel mic cind am avut problme am solicitat si mi-au dat trimitere pentru laborator si ...nu avea giardia...
In fine, chiar si in Canada asculta de platitorul de asigurare/vizita medicala.
Ciresica
Postat pe 25 Iulie 2010 21:27
buna tuturor...abia m-am intors de la pediatru si am plecat cu un singur gand din office-ul ei...sa mor...
in fine simt ca se naruie tot,pt ca bebelusul meu ''cica'' nu o sa mai vrea sa manance niciodata daca nu o sa inceapa sa manance singur...si daca nu incepe ajunge cu un tub in stomacel pe unde va putea fi hranit pana ce o sa se decida sa ''bage'' singur...deocamdata ma opresc aici ca nu sunt buna de nimic...si uite asa inca o mama disperata si distrusa pe drumul vietii.
va pup si rugati-va sa pape puiul de bunavoie.
namyi
Postat pe 26 Iulie 2010 20:22
Nici nu mai stiu ca sa-ti spun!Sunt ingrozita!Vai de mine si de mine...Nu stiu ce as face ca sa manince ...Mi-am amintit de asta mijlocie care-si arunca capul pe spate si urla -NU VOIA SA SUGA la sin-uneori facea si la biberon .Am stat si m-am gindit de la tita nu voia sa suga deoarece nu-i venea ca lumea laptele din biberon -avea gaura prea mare si asa i-am gaurit cu niste ace mici,mici biberonu-cred ca am gaurit vreo 30 pina i-o placut cum ii vine laptele,ca de nu-i placea nici sa suga cu putere si s-o inece-OARE nu-i si asta o problema?Nu stiu la ce sa ma gindesc,poate are arderi inerne mai incete si nu are nevoaie de atita papica nu stiu dau si eu cu presupusu.Cum are tetina?Poate nu-i place ca-i vine prea mult si se ineaca ca asa facea si asta mijlocie si se apuca de urlat.De la sin ii venea prea putin si iar urla nici cum nu era bine de m-o inebunit!Cum ii dai cu biberon?Alege un biberon nou si fa-i gauri mici sau daca au cu gauri mai mici alege-i unu cu gauri mai mici.sau cum i-ar place lui.Ofera-i mere curatate de coaja-feliute mici-poate le roade-macar atit sa mai guste si el.Bietul de el sper sa nu ajunga la asa ceva-de ce sa ajunga daca el este bine mersi?Ce face toata ziulica, se joaca?Nu oboseste?Paote el se satura cu mai putin-de aceea si medicii din Canada nu se ingrijoreaza-poate el este un caz mai special.sper ca micutul sa PAPE si el va pup!Incearca sa nu disperi poate exista si o speranta de bine pentru micut si pentru tine!
kaladris
Postat pe 27 Iulie 2010 00:29
buna kaladris,am citit commentul tau si iti multumesc de griji...e greu,si crede-ma ca am incercat ce ai spus tu...mereu a vrut tetine de nou nascut,pana ce a incetat sa pape si am decis sa ii iau de 6 luni...si a mers,apoi pana si pe alea le-am facut mai largi acum 4 saptamani si manca binisor...ii placea sa simta ca curge mai mult,insa acum nu le mai vrea pe alea largite de mine,pe alea de nou nascut nu le mai suporta,i-am dat normale de 6 luni si trage cate 2 guri si se ineaca...dar noaptea cand ii dau in somn nu se mai ineaca nici daca folosesc pe cele largite...deci cred ca e doar frica de a manca.i-as da felii de mar dar se ineaca 100%,ca nici pe cel dat pe razatoarea mica nu il vrea...ma gandesc ca nu are gustul dezvoltat suficient.nici nu stiu ce sa mai cred...sunt intr-un stres continuu si tare as vrea sa scap de el ca am o ameteala de 3 zile de abia stau in picioare.si mereu am vrut sa mai slabesc si vad ca se intampla:2 kg in 4 zile...
el are 8.460kg si 70.6cm...nu s-a ingrasat dar nici nu a slabit.tot la desene reusesc sa ii dau laptele(in dimineata asta a mancat 170ml insa doar la inceputul si sfarsitul desenelor cand e melodia de fundal.parca si-a pierdut si din cheful de joaca,dar noaptea se odihneste bine.aseara a adormit la 6:45 si dimineata nu stiu sincer la cat s-a trezit ca e cumintel in patut,dar cert e ca a inceput sa balbaie niste silabe pe la 6:50...
solide nu mi-a vrut azi de dimineata,si o sa ma opresc aici pt ca in 5 minute vine vizitatorul de familie de la guvern si cu o dieticiana ...de parca au ce face...
nu stiu cum sa il fac sa pape singur altceva decat un mum-mum(un biscuite de orez care are 3 calorii) pe zi...ala il roade cu pofta...poate ii fac niste paine prajita putin si o manca...o sa le incerc pe toate,si sincer atat tie cat si olteanei va multumesc ca sunteti langa mine pt ca nu prea are cine sa ma sfatuiasca si sa imi asculte offfff-urile.
va pup si va imbratisez si va doresc sanatate multa atat voua cat si familiilor voastre

ps-la 11 pm a mancat 180ml,la 5am 110 si azi la 8am 170.decat sa ajunga la tubul ala nenorocit mai bine imi mananca la tv si poate s-o dezobisnui pe la 10 ani.sanatos sa fie ...
namyi
Postat pe 27 Iulie 2010 16:01
Buna. Am inteles ca bebelul tau are reflux. Si eu am un baietel de 6 luni si jumatate si la 5 luni l-am operat de asa ceva pentru ca ii afecta plamanii, fiind refluxul foarte violent. Nu manca si tot ce manca dadea afara sau aspira in plamani. Am inceput tratament cu Motilium sirop (Domperidon) si o perioada i-a mers bine. Iti sugerez sa il incerci si tu. Doar ca de 5 ori /zi mi se pare prea des. El avea 2.5 ml la 8 ore, in functie de varsta si kg.
Cu papica si noi ne chinuiam rau de tot fiind des pe perfuzie. Cel mai bine papa in somn. Si el trebuia teoretic sa pape aprox 700 ml/zi, insa uneori abia atingea 400.... Nici acum dupa operatie nu papa cine stie ce si este pe Peritol, un antialergen care este si pentru pofta de mancare, dar care din pacate are multe efecte adverse trecute. La Matei somnolenta este cel mai evident. Doarme foarte des. Insa mananca binisor si a trecut si pe fructe, legume si iaurt. Ii mai dau si Liv 52, iar cand il terminam, Pikovit si Infant Formula, polivitamine pentru pofta de mancare.
Despre sucul de fructe, iti sugerez sa nu ii dai, mai ales portocala.Fiind acida ii afecteaza mucoasa si ii favorizeaza refluxul.Ii poti da fara probleme suc de morcov.
Explicatia lipsei poftei de mancare consta in faptul ca acidul urca in esofag si pe copii ii doare foarte tare, facandu-i sa refuze mancarea. Chestia asta de obicei dureaza pana pe la 1 an, 1an si jumatate si este fff frecventa la sugari.
mihaela_prodan06
Postat pe 30 Iulie 2010 11:36
BUNA MIHAELA,BUNA MATEI...IN PRIMUL RAND SA ITI CREASCA PUIUL SI SA FIE SANATOS
Nicholas al meu nu are un reflux foarte puternic ci mai usor...si are si esofagita ''multumita'' acidului care ii urca pe esofag.cand am spus ca e pe 2 suspensii de 5 ori pe zi nu am specificat si cantitatea:cate 1 ml de losac dimineata si seara,iar domperidon de tri ori cate 0.5ml,deci 1,5 ml in total.de obicei i-l dau cu 1/2 de ora inainte de masa.ceea e ca face domperidon nu e altceva decat sa ''lubrifice'' calea laptelui ...insa lubrifica bine si intestinul ca sa faca kk mai repede.al meu pui face cateodata si de 5 ori pe zi.eu i-am ridicat si putin saltea la patut unde sta el cu capusorul ca sa nu ii mai vina inapoi papica asa usor.e bine sa ii tinem cat mai mult in sus ca ajuta foarte mult.
chestia cu ''revenitul'' la normal la 1 an nu e sigura,insa refluxul asta e mana in mana cu gravitatia si de aceea dr. cred ca in jurul varstei de un an se vor simti mai bine,pt ca in cele mai multe cazuri deja merg in picioare si acidul nu mai are atata forta sa urce pana la esofag.
nicholas vad ca nu mai regurgiteaza de cand e pe medicamentele aceste lucru care ma bucura,dar el si-a provocat in mintea lui o frica pt lapte.pt ca daca nu a mancat mai mereu lapte noi am tot insistat si i s-a luat.nu stiu cand ii va trece acest sentiment si de aceea nu il mai forteaza nimeni ci ii dau lapticul la tv.
da,fructele si suculetul nu e bun,insa sincer laptele le face cel mai rau pt ca stii si tu cum se ''acreste'' el in stomacel si bla bla bla...
eu nu i-am dat decat vreo 120 ml de suc de mere combinat cu 3 parti de apa in toata viata lui.
de portocale nu vb,desi doctorii aici imi spun sa ii dau orice fructa.
mai nou ghidul de papa pt bebei s-a schimbat din 2009,de la 1 iunie,si de la 6 luni au voie sa manance orice inclusiv ceea ce papam noi cu sare sau fara...mierea de albine e singura interzisa pana la 1 an si laptele de vaca,dar nu pt ca o fi rau pt ei,ci pt ca nu isi iau ceea ce le trebuie din el asa cum o fac din laptele de san sau formula.
asa ca nu imi prea manca solide si dupa ce m-au vizitat 100 de nutritionisti si dieticieni specializati in bebelusi,am inceput sa ii dau papa normala de 4 zile:omleta cateva lingurite,pilaf,ciorba cu painica,supa cu carnitza,piure de cartofi cu unt si laptic...orice...si doamne ajuta vad ca ii place.ieri la cina mi-a mancat 4 linguri zdravene de orez si 3/4 dintr-un borcanel de fasolica verde.cu laptele e chin dar il las asa in legea lui sa bage cand vrea...si pt ca ii distragb atentia bea cam 120ml-150ml la 5 ore...dimineata mereu incerc sa ii dau iaurtel si azi cred ca o sa ii fac niste pastini(niste paste mici mici in forma de stelute) cu branzica rasa.
ei au nevoie si de grasimi acum asa ca untul e ok daca il folosesti.
imi pare rau san aud prin ce ati trecut toti cu matei si sper sa se simta bine si sa fie un bebe sanatos si voios.cu starea de somnolenta,poate ca o fi si el mai somnorici de fel ca si al meu pana la 5 luni dormea 22 de ore pe zi,iar acum imi doarme cam 14.
va pup si va doresc tot binele din lume
namyi
Postat pe 30 Iulie 2010 14:37
revin cu stiri proaspete...am fost asa ocupata ca nici nu am avut timp sa mai postez nici un up-date la situatia mea.
ei bine e un chin in continuare pt ca puiul meu are food aversion=aversiune la papa datorita refluxului....saptamanile astea ne-am tot chinuit cu el pt ca refuza formula cu orice pret...trebuie sa il tin la tv si sa il legan in timp ce suge cate 10 ml ...am inceput sa ii dau si dimineata la 4 doar ca sa ia mai mult.a fost si racit,apoi a urmat infectie in gat ,nopti nedormite,temperatura de 39.5 si plansete...si am ajuns la antibiotice de la care a facut diaree...si cu diaree si fara sa bea prea mult a fost chin sa il tin hidratat...am intrerupt tratamentul dupa numai o zi jumatate ca era apa tot ce iesea pe ''popou'' si nu i-am mai dat nici suspensiile pt reflux...nici acum nu i le dau.formula pe care o folosesc acum e pe baza de soia ca sa il inchege la burtica,isomil, dar noaptea nu ii pot da isomil pt ca nu bea si nu il pot pacali asa ca cele 2 mese de seara si noapte sunt cu ceea ce bea inainte enfamil gentlease.solide tot nu vrea ,dar uneori mai ia niste fasole sau iaurtel...i-am dat si nitzcaiva cartofi prajiti si putin pui la gratar...daca ii dau bucatele su i le bag in gura mai mananca...morcovi nici sa nu auda...in fine...cam asta e situatia si astept sa isi revina usor usor.ajunsesem chiar sa fac pace cu ideea cu tubul pe care vor medicii sa i-l bage in intestin si sa fie granit prin el...g-tube se numeste aici,dar sotului meu nu ii surade solutia asa ca m-am DECIS sa fac tot posibilul sa il hranesc eu asa cum pot pt ca e comoara mea si trebuie sa fac orice sacrificiu pt el.l-am tinut in ultima vreme cate 5 ore pe zi pe afara in speranta ca va manca mai bine dar m-am inselat...ma rog sa isi revina macar dupa 1 an.
de jucat se joaca si tipa si ma ia in brate si ma strange cu putere
va pup pe toate si va doresc tot ce e mai bun in viata
namyi
Postat pe 16 August 2010 16:16
Draga namyi nu pot decat sa te incurajez din tot sufletul; trebuie sa fii foarte puternica, sa nu renunti. Cu siguranta este foarte greu pentru tine acolo fara nici un alt ajutor in afara de sotul tau. O sa vezi ca atunci cand o sa manance singur si o sa-ti ceara toata ziua mancare o sa uiti complet aceste luni de chin.
Pupici multi si multa sanatate baietelului, tie si sotului tau!
nicoletta_kidz
Postat pe 17 August 2010 23:37
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-08-17 23:37:40Draga namyi nu pot decat sa te incurajez din tot sufletul; trebuie sa fii foarte puternica, sa nu renunti. Cu siguranta este foarte greu pentru tine acolo fara nici un alt ajutor in afara de sotul tau. O sa vezi ca atunci cand o sa manance singur si o sa-ti ceara toata ziua mancare o sa uiti complet aceste luni de chin.
Pupici multi si multa sanatate baietelului, tie si sotului tau!


Nico,merci de comment...merci de urari si iti doresc acelasi lucru...sanantatea e cea mai importanta asa ca sa aveti parte de ea din plin voi toti acolo unde sunteti.
e greu pe aici dar am inceput sa privesc si partea pozitiva oarecum.in ultimile 2 zile mi-a mancat cate un iaurt de 100g dimineata,si cate aproape un borcanel de bebelusi la pranz si seara...imi creste inima cand vad ca papa piticul meu.singurul impediment e ca papa tot la tv in premergator si ca e puturos sa o ia de-a busilea si numai se rostogoleste sa ajunga la jucarii...dar mergem inainte ca rushii.
te pup si va doresc tuturor numai bine si impliniri.
bye nico...
namyi
Postat pe 18 August 2010 15:34
Parca mai conteaza unde mananca, important este sa manance. Fetita mea astazi nu a vrut sa manance mai nimic de dimineata iar la pranz a fugarit-o bunica ei prin toata casa cu mancarea pana cand a mancat tot din farfurie. I-am zis ca are soricei in burtica care chitaie de foame si trebuie sa le dea mancare. Asa ca venea dupa bunica-sa si facea "chit, chit" ca trebuie hraniti soriceii
Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 18 August 2010 16:44
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-08-18 16:44:03Parca mai conteaza unde mananca, important este sa manance. Fetita mea astazi nu a vrut sa manance mai nimic de dimineata iar la pranz a fugarit-o bunica ei prin toata casa cu mancarea pana cand a mancat tot din farfurie. I-am zis ca are soricei in burtica care chitaie de foame si trebuie sa le dea mancare. Asa ca venea dupa bunica-sa si facea "chit, chit" ca trebuie hraniti soriceii
Pupici!!!


foarte funny...poate o sa fac si eu la fel cand va mai creste.mai interesant e ca in canada soriceii nu fac chitz chitz...nu fac in nici un fel.am prieteni cu copii mici care ii invata cum fac animalele in romania si cand ajung la gradinitza sunt tare suparati ca i-au mintit parintii:ca de fapt catelul nu face ham ham ci woof woof si ursul nu face mor ci arrrrr si oaia nu face behehe ci baaaaa...mori de ras cand ii vezi ce fete au ca au fost mintiti ''toata viata''
e bine ca puiul tau a mancat...imi aduc aminte ca si bunica imi dadea o lingura pt mama,una pt tata pt pisica si arte oratanii de prin curtile vecinilor ca noi nu aveam animale de nici o culoare.
cu formula tot asa e...nu ii place micutzului si nu il condamn...azi i-am da iaurtel de capsuni si nu i-a placut...vanilie nu mai am ca sunt numai 4 iaurturi in bax de vanilie.sa vad ce mai papa la pranz in afara de inca o incercare cu lapte.ma bucur ca macar de 3-4 nopti doarme ok sinnu mai plange...mare lucru,el care nu a plans deloc pana la 6 luni.

mai nou ma ia in brate si ma strange si una doua e cu mainile intinse sa ma cuprinda...sicand ii dau lapte se uita asa urat si cu durere in ochi la mine de mor...cum termin cu sticla cum uita si ma iubeste asa cum stie si poate el...lucruri minunate pe care nu le putem nici una descrie in cuvinte...e ceva magic.
te pup niko si o zi buna iubita.
namyi
Postat pe 19 August 2010 17:30
Este intr-adevar magica dragostea lor. Pe mine ma face sa plang cateodata cand ma strange Maria in brate. Simt atata dragoste!
Ii pregatesti si mancare in casa? Daca vrei iti trimit pe mail multe, multe retete pe care le am de pe net, din carti, de la alte mamici. Tu nu trebuie decat sa le alegi pe cele care se potrivesc cu varsta baietelului tau si bineinteles sa le adaptezi; de exemplu unele sunt cu sare, cu zahar.
Legat de animale, ai dreptate ; am fost in Austria si normal ca Maria s-a imprietenit cu doamna de la pensiunea la care am stat si era contrariata ca ea-i spunea ca face altfel cainele.
Pupici!
nicoletta_kidz
Postat pe 20 August 2010 12:42
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-08-20 12:42:00Este intr-adevar magica dragostea lor. Pe mine ma face sa plang cateodata cand ma strange Maria in brate. Simt atata dragoste!
Ii pregatesti si mancare in casa? Daca vrei iti trimit pe mail multe, multe retete pe care le am de pe net, din carti, de la alte mamici. Tu nu trebuie decat sa le alegi pe cele care se potrivesc cu varsta baietelului tau si bineinteles sa le adaptezi; de exemplu unele sunt cu sare, cu zahar.
Legat de animale, ai dreptate ; am fost in Austria si normal ca Maria s-a imprietenit cu doamna de la pensiunea la care am stat si era contrariata ca ea-i spunea ca face altfel cainele.
Pupici!


frumos nume are iubita ta...Maria...suna asa linistit si dulce...
pe mine ma cheama anamaria dar parca mult mai frumos e maria simplu...
i-am dat vreo 4 zile mancare de casa ...atat a vrut...a mancat ca un lup si dupa 4 zile s-a razgandit.asa ca am facut pauza si acum o saptamana a inceputr iar sa pape la borcanele...cate 1 borcanel de 130g la masa...de alaltaieri iar s-a razgandit...nu stiu ce tot are ca mananca ok 3-4 zile apoi ia pauza 2-3 saptamani.ciudat...si incepusem sa ii dau mai putina formula si acum tre sa il chinui iar cu laptele asta nenorocit pe care il uraste.si nu mananca in scaunelul lui ci in premergator cum am mai zis si numai la tv.daca nu ii distrag atentia nu mai vrea.un copil mofturos...mai nou imi plange noaptea si se zbate si habar n-am ce are...il iau in brate si la cateva ore iar incepe...nu stiu daca e burtica sa ii e cald sau frig sau cine stie.
va doresc tot binele si da!daca esti dragutza trimite-mi niste retete...iti trimit un mesaj privat cu id-ul meu de messenger si adresa de mail.pupici dragele mele
namyi
Postat pe 21 August 2010 17:38
Daca plange noaptea, sigur il doare ceva sau vrea ceva. Maria se trezeste noaptea doar daca eu dorm prea adanc si nu simt cand incepe sa se miste in patut, semn ca ii este sete. Daca imi dau seama la timp si ii dau ceai sau, dimineata pe la 5-6 laptele, nu se trezeste. Daca fac greseala sa nu ma trezesc la timp se trezeste ea si este nervoasa.
Maria are deja un an si 5 luni si as vrea sa o mut singura in camera dar ma gandesc ca o sa fiu toata noaptea pe hol intre camera ei si a mea.
Pupici!!
Retete am trimis; sper sa-ti fie de folos, dar nu te lua dupa ele, adapteaza-le in functie de ce stii ca-i place lui bebe.
nicoletta_kidz
Postat pe 22 August 2010 15:31
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-08-22 15:31:17Daca plange noaptea, sigur il doare ceva sau vrea ceva. Maria se trezeste noaptea doar daca eu dorm prea adanc si nu simt cand incepe sa se miste in patut, semn ca ii este sete. Daca imi dau seama la timp si ii dau ceai sau, dimineata pe la 5-6 laptele, nu se trezeste. Daca fac greseala sa nu ma trezesc la timp se trezeste ea si este nervoasa.
Maria are deja un an si 5 luni si as vrea sa o mut singura in camera dar ma gandesc ca o sa fiu toata noaptea pe hol intre camera ei si a mea.
Pupici!!
Retete am trimis; sper sa-ti fie de folos, dar nu te lua dupa ele, adapteaza-le in functie de ce stii ca-i place lui bebe.


hehe ai fata mare...sa iti traiasca si voi pe langa ea...chiar m-am uitat la pozele voastre,sunteti o familie tare frumoasa.
al meu doarme singur in camera lui...de obicei vad ca se linisteste la primul plans care e pe la 8 seara doar daca ii dau pantalonii jos...apoi la al-lea la 10 seara ii pun iar pantalonii...acum el stie ce are ca se zbate in bratele mele.in pat cu mine nu imi adoarme in veci asa ca tre sa il tin in leaganul lui electric si adoarme apoi il mut in pat.
ieri nu a vrut solide...azi abia am reusit sa ii dau un iaurtel pe care l-a vomitat.tine gura strans inchisa si buzele stranse si nu vrea deloc solide...cam asa ma chinui eu:3-4 zile mananca apoi 2 -3 saptamani nu vrea...efectiv m-am saturat si ma gandesc din ce in ce mai serios sa o tai in tzara la mama...macar pana vine ea aici in decembrie...nu mai fac fata situatiei.in perioada in care imi mananca simt ca am aripi si apoi ma baga in pamant...
merci de retete o sa ma uit acum in email si sper sa fie ceva ce sa ii placa...iri i-am dat si favoritele lui fasole verzi si nu le-a vrut cu linguritza...m-am facut ca ii torn in gura cu borcanul si a vrut atunci...asa ca i-am turnat vreo 1.2 din borcan si a mancat...altfel se incapatzaneaza sa deschida guritza aia dulce...
azi e mofturos...vad ca tot plange...acum s-a culcat pt o ora si sa vedem ce mai face la 12...
zi-mi si mie daca mai tii minte ce program de papa avea maria in jur de 8 luni...cam ce si din cat in cat timp...doar daca iti mai amintesti de acum 9 luni
pupici si o dupa-amiaza placuta fetele mele
namyi
Postat pe 22 August 2010 17:30
Maria pe la 9 luni avea cam acelasi program ca si acum. Singura greseala pe care eu o faceam, acum n-o mai fac, era sa-i dau de mancare mai devreme de 5 ore, daca nu vroia ea asta. Acum astept sa i se faca foame, sau daca nu, cam la 5 ore dupa ce a mancat ultima masa, o intreb daca ii este foame. Acum imi spune ca vrea "papi", dar pe la 9 luni isi baga degetul in gurita, semn ca-i e foame.
Pe la 5-6 dimineata bea lapte, aproximativ 450 ml.; (HIPP bio)
Cand se trezeste, la 9-10 ia micul dejun: cereale cu lapte inclus la care adaug piure de fructe (caise, piersici, nectarine, pere, mere, ananas) sau suc de fructe (portocale, grefe). Daca mananc si eu ceva de dimineata ii dau si ei; de exemplu ou fiert, inainte doar galbenus, acum ii place foarte mult albus, branza proaspata, chiar si putina omleta, ii plac maslinele
Dupa masa mergem afara, la plimbare sau in parc, in functie de cat este de cald. Cand ne intoarcem ii dau supa (nu ii place dulce, trebuie sa i-o acresc cu lamaie) sau ciorbita (pe la 9 luni manca foarte mult ciorba de perisoare). Cand era si tatal ei acasa (lucreaza 2 luni si o luna este acasa) primea si din ce mancam noi felul 2 (avem grija sa nu folosim piper sau multa sare, prajeli etc - e bine si pentru noi). Acum daca sunt doar eu.....,mananc si eu doar supa sau ciorba. Dupa ce mananca doarme 2-4 ore. Pe la 9 luni se culca pe la 12, dormea cam 2-3 ore si se mai culca si pe la 5 seara putin.
Cand se trezeste se joaca putin si pe urma mananca: carne cu piure de cartofi (pe la 9 luni pasate impreuna), mamaliga cu branza, iaurt, unt (foarte slab), omleta la cuptor, budinca de dovlecel....
Iesim afara si cand ne intoarcem mananca iaurt amestecat cu branza si putina paine. Daca a mancat banana, biscuiti sau alte fructe pe afara si nu-i este foame tare, acum ii dau in mana cas proaspat fara sare sau cascaval, tot cu putina sare; pe la 9 luni ii dadeam banana sau grefa (ii luam toata pielita si ii dadeam cate o bucatica mica).
La culcare din nou lapte, tot aproximativ 450ml.
Felicitari pentru bebe al tau ca doarme singur in camera. Dar noi fiind singure mult timp... nu prea vroiam eu sa dorm singura in camera.
Nu e prea devreme la 8 pentru culcare?
Ai incercat sa pui mana pe burtica lui, poate ca are crampe? Iti dai seama ca daca mananca mai mult fortat.... Ai incercat sa-l lasi doar pe el sa manance? De exemplu orez.
Maria cand o durea burtica dormea pe burta tatalui ei; cateodata si cand nu o durea nimic.
Sau poate ca este agitat si pentru ca tu esti suparata; copii simt imediat. Nu stiu...
Ai incercat s-l lasi doar cu tatal lui cateva ore si tu sa te duci sa te relaxezi, sa faci ce-ti place?
Te inteleg cand spui ca te-ai saturat. Eu stiu ca atunci cand nu manca Maria as fi preferat o bataie buna decat sa ma pun sa-i dau de mancare.
Daca vrei sa te intorci in tara, esti sigura ca o sa se adapteze la mediul, la clima de aici; nu stiu, ma gandesc ca sunt diferente.
Pupici si multa sanatate!!!!

nicoletta_kidz
Postat pe 23 August 2010 05:59
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-08-23 05:59:24Maria pe la 9 luni avea cam acelasi program ca si acum. Singura greseala pe care eu o faceam, acum n-o mai fac, era sa-i dau de mancare mai devreme de 5 ore, daca nu vroia ea asta. Acum astept sa i se faca foame, sau daca nu, cam la 5 ore dupa ce a mancat ultima masa, o intreb daca ii este foame. Acum imi spune ca vrea "papi", dar pe la 9 luni isi baga degetul in gurita, semn ca-i e foame.
Pe la 5-6 dimineata bea lapte, aproximativ 450 ml.; (HIPP bio)
Cand se trezeste, la 9-10 ia micul dejun: cereale cu lapte inclus la care adaug piure de fructe (caise, piersici, nectarine, pere, mere, ananas) sau suc de fructe (portocale, grefe). Daca mananc si eu ceva de dimineata ii dau si ei; de exemplu ou fiert, inainte doar galbenus, acum ii place foarte mult albus, branza proaspata, chiar si putina omleta, ii plac maslinele
Dupa masa mergem afara, la plimbare sau in parc, in functie de cat este de cald. Cand ne intoarcem ii dau supa (nu ii place dulce, trebuie sa i-o acresc cu lamaie) sau ciorbita (pe la 9 luni manca foarte mult ciorba de perisoare). Cand era si tatal ei acasa (lucreaza 2 luni si o luna este acasa) primea si din ce mancam noi felul 2 (avem grija sa nu folosim piper sau multa sare, prajeli etc - e bine si pentru noi). Acum daca sunt doar eu.....,mananc si eu doar supa sau ciorba. Dupa ce mananca doarme 2-4 ore. Pe la 9 luni se culca pe la 12, dormea cam 2-3 ore si se mai culca si pe la 5 seara putin.

hello...
ei bine nu la 8 ci la 7p.m. pica mort...daca nu il culc plange de rupe...e obosit puiul ce sa ii fac...
scumpa mea,bebe meu si daca sta 12 ore nemancat tot nu mananca...
in fine ...refuz total solide...nu am ce sa ii fac....isi sigileaza buzele de parca foloseste glue nu alta.
el fiindca se trezeste la6 dimineata mai doarme de la la 9:45 pana la 11 si apoi de la 1:30 la 3:00...si seraa la 7 e gata pana la 6 dimineata sau cel tarziu 6:45
eu ii dau lapte la 8 dimineata cam 150...apoi la 9 jumate ii dadeam un iaurt de 100g(il refuza de 3 zile|)...apoi la 12 iar lapte 150,la 1:30 pranz ,manca cam 3/4-1 borcanel de mixtura de legume cu carne si orez,apoi la 4 ,4jumate iar lapte 150,si mai incerc in jur de 5 jumate cu cina maxim un borcanel...si se culca omul la 7 si la 10 jumate ii dau cam 150 de lapte...din cauza ca doarme mananca uneori si 180...si ca sa le fac pe plac la doctori sa ajunga undeva mai bine cu formula ii mai dau cam 120ml la 4 dimineata.
formula e chin...acum solide ''neam''...e mofturos...vrea numai la tv ca altfel sta ca o legumitza pe jos...nu vrea sa mearga in 4 de lene...
l-as lasa cu sotul meu dar...nu mananca de la el laptele...i-a mai dat fasolica verde dar....acum nu vrea ...de fapt ar vrea -nu stiu daca am mai mentionat- dar vrea sa ii torn cu borcanul in gura...si se loveste evident,
of...
clima in romania e la fel...aici e ok cu aerul conditionat daca ai nevoie si sincer folosesc caldura inclusiv vara ca noptile sunt reci...si el vrea mai dezbracat sa doarma si o pastrez undeva la 25 grade noaptea.
cel mai urat imi e de avion...ca tre sa il tin in brate si plus ca ar trebui sa cheltuiesc o groaza de bani cand ajung in tara pe toate jucariile si el nu adoarme decat in leaganul ala electric pe cxare nu il pot cara dupa mine...asa ca...patut,leagan,premergator,lenjerii,jucarii,carut ...aia e mai greu...s-ar duce miile de dolari cat ai bate din palme si sincer nu e asa usor si nu ne dau banii din casa chiar asa...
acum pupici si ma intorc la mancare ca vreau sa incerc iar cu home made...niste pilaf si ciorbitza de vita(fara prajeala aman2)
sa aveti o zi super si pupici mariei
namyi
Postat pe 23 August 2010 17:47
Eu ti-am zis ce mananca Maria, dar ea nu are vreo problema medicala, decat ca era si este mofturoasa si alintata din cand in cand.
Ai incercat sa nu-i dai intr-o zi lapte? stiu multi copii care la un moment dat se satura si nu mai vor lapte; asta pe la 2-3 ani dar... cine stie, poate bebe al tau e mai special.
Nicholas are voie fructe? Daca da incearca si cu fructe, cu toate ca ... presupun ca ai facut si asta. Fructe zemoase taiate cubulete, asezate frumos pe farfurie si "uita-le" asa din intamplare in fata lui.
Inca ceva, eu la micul dejun ii adaug de fiecare data si zeama de lamaie (are vitamina C si-i buna pt pofta de mancare).
I-am mai dat Mariei pt pofta de mancare, fara sa spun la doctor, suc dintr-un fruct care se numeste noni; m-am documentat, sa vad daca are vreun efect advers si nu are. Eu zic ca a fost bun. O sa incep sa-i dau din noiembrie iar.
I-am mai luat de la Plafar un sirop care se numeste Bon Apetit.
Astazi i-am dat Mariei pepene galben, din acela foarte zemos; am vrut sa-i fac bucatele mici dar a preferat sa muste ea din felie. Tot astazi i-am dat prima data lapte cu orez expandat; i-a placut foarte mult; am lasat-o sa pescuiasca si ea boabe din castronul de lapte. Oricum, Maria este mai mare.
Tot astazi i-am dat la pranz ciorba de perisoare (i-a placut foarte mult); daca vrei iti trimit reteta, exact asa cum am adaptat-o eu pentru Maria (adica cum ii dadeam la 9 luni pt ca acum am mai adaugat cate ceva).
Seara, pe la 6 a mancat mamaliga cu branza, iaurt, cascaval si unt, care de asemenea ii place foarte mult.

Maine cred ca-i fac ciulama de pui sau peste (am luat de la market un fel de somn, arata ca somnul dar cica se numeste clarius).

In Romania ar fi mai bine pt voi doar pt ca mai ai un ajutor, pe mama ta, dar in rest... NU cred ca o sa gasesti prea usor mancarea preferata a lui Nicholas, laptele de care are nevoie; o sa trebuiasca sa-l comanzi de afara mai mult ca sigur. Iar daca se intampla ceva si trebuie sa mergi la spital.... Cred ca ai auzit si tu ce este la noi in spitale.
Am fost cu Maria pe la 7 luni pentru o enterocolita si nu vrei sa stii cum a fost. In afara de conditii pe care cred ca le stii, mi-a scris pe biletul de externare ca are enterocolita si verbal mi-a spus ca are infectie urinara. Ca sa ma conving ca totul este ok am fost la o clinica privata din Bucuresti la un medic pediatru bun; i-am facut o multime de analize. Oricum este bine ca nu am venit acasa si cu vreo boala din spital.
Pupici multi!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 23 August 2010 23:58
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-08-23 23:58:57Eu ti-am zis ce mananca Maria, dar ea nu are vreo problema medicala, decat ca era si este mofturoasa si alintata din cand in cand.
Ai incercat sa nu-i dai intr-o zi lapte? stiu multi copii care la un moment dat se satura si nu mai vor lapte; asta pe la 2-3 ani dar... cine stie, poate bebe al tau e mai special.
Nicholas are voie fructe? Daca da incearca si cu fructe, cu toate ca ... presupun ca ai facut si asta. Fructe zemoase taiate cubulete, asezate frumos pe farfurie si "uita-le" asa din intamplare in fata lui.
Inca ceva, eu la micul dejun ii adaug de fiecare data si zeama de lamaie (are vitamina C si-i buna pt pofta de mancare).
I-am mai dat Mariei pt pofta de mancare, fara sa spun la doctor, suc dintr-un fruct care se numeste noni; m-am documentat, sa vad daca are vreun efect advers si nu are. Eu zic ca a fost bun. O sa incep sa-i dau din noiembrie iar.
I-am mai luat de la Plafar un sirop care se numeste Bon Apetit.
Astazi i-am dat Mariei pepene galben, din acela foarte zemos; am vrut sa-i fac bucatele mici dar a preferat sa muste ea din felie. Tot astazi i-am dat prima data lapte cu orez expandat; i-a placut foarte mult; am lasat-o sa pescuiasca si ea boabe din castronul de lapte. Oricum, Maria este mai mare.

buna dragele mele!
imi pare rau sa aud cum a fost povestea cu spitalul...stiu ca e nebunie pe acolo...asta e singurul impediment pt care nu as veni acasa.frica de a ajunge la dr. in romania.acum stiu si un pediatru bun de unde sunt eu din romania dar ...in caz de urgenta ...in vreo noapte tot la spital ajungem...
lasa ca si aici cand am fost la dr. mi-au zis ca nu au vreo bagheta magica sa il faca bine...deci...apoi a mai fost si povestea cu gaura in inima de m-au facut sa imi pierd mintile dupa un ultrasunet la inimiora cu verdictul:gaura de 2 mm...apoi am mers cu trimitere la un pediatru cardiolog si copilul nu avea nimic.mi-au facut mie cred ca gaura in inima in acea luna anevoioasa.
cu fructe am incercat...ce mai papa e sos de mere sau sos de mere cu mango.o sa incers si avocado ca e tare bun am inteles.el are probleme si cu diareea si cum ii dau prune sau piersica ,caisa sau alte alea cum o da in diaree...
acum vreo luna i-am dat sa linga o lamaie...i-a placut dar a avut arsuri cu refluxul lui asa ca nu stiu daca e tare indicat sa ii mai dau.adica constiinta nu ma lasa ca sa nu il usture pe puiutz.
''mariutza'' ta papa bine si ma bucur desi acolo in suflet mi-as dori si el sa pape cum trebuie dar cred ca voi avea un baietel tare mofturos...si eu am fost asa si macam cate o lingura ici si colo.
ieri abia mi-a mancat iaurtel dimineata,apoi am incercat cu carne de vita(la borcanele) si nu a vrut asa ca am amestecat-o cu sos de mere si a luat cam o lingura de ciorba...apoi am reusit sa ii dau vreo 60g de sos de mere...chin nu alta...i-am dat si cereale in forma de ''o'' pt adulti inmuiate in apa si alea le-a vrut...chiar deschidea gurita...dar numai vreo 15-20 de cereale,care sunt micutze...lui nu ii place nici sa atinga mancarea...se stramba si asta e tot un fel de aversiune zice dieticiana..ieri am mai vrut sa ii dau niste pilaf ca avea un inceput de diaree si am pisat boabele si cred ca doar 2 grame i-au intrat in gura si a vomitat...
ce sa mai cateodata ma lasa nervii...si cand ii dau formula si nu vrea tre sa ma rastesc un pic si sa ii zic sa suga ca sa inceapa sa suga asa cate 5 ml odata...
daca nu i-as mai da formula ce sa ii dau niko...ceai nu vrea apa nu vrea..orice curge pe biberon e rau in mintea lui...
tot stau si numar cat mai e pana o sa ii fac invitatie iar mamei mele sa vina aici in decembrie...fix 4 luni si mi se pare o vesnicie...dar tre sa fac fata asa cum pot.
va pup dulce si sa aveti o zi tare frumoasa.
Tot astazi i-am dat la pranz ciorba de perisoare (i-a placut foarte mult); daca vrei iti trimit reteta, exact asa cum am adaptat-o eu pentru Maria (adica cum ii dadeam la 9 luni pt ca acum am mai adaugat cate ceva).
Seara, pe la 6 a mancat mamaliga cu branza, iaurt, cascaval si unt, care de asemenea ii place foarte mult.

Maine cred ca-i fac ciulama de pui sau peste (am luat de la market un fel de somn, arata ca somnul dar cica se numeste clarius).

In Romania ar fi mai bine pt voi doar pt ca mai ai un ajutor, pe mama ta, dar in rest... NU cred ca o sa gasesti prea usor mancarea preferata a lui Nicholas, laptele de care are nevoie; o sa trebuiasca sa-l comanzi de afara mai mult ca sigur. Iar daca se intampla ceva si trebuie sa mergi la spital.... Cred ca ai auzit si tu ce este la noi in spitale.
Am fost cu Maria pe la 7 luni pentru o enterocolita si nu vrei sa stii cum a fost. In afara de conditii pe care cred ca le stii, mi-a scris pe biletul de externare ca are enterocolita si verbal mi-a spus ca are infectie urinara. Ca sa ma conving ca totul este ok am fost la o clinica privata din Bucuresti la un medic pediatru bun; i-am facut o multime de analize. Oricum este bine ca nu am venit acasa si cu vreo boala din spital.
Pupici multi!!!
namyi
Postat pe 25 August 2010 15:14
Ti-am zis ca Maria e si ea tare mofturoasa cand e vorba de mancare.
Pentru diaree noi cumparam fulgi de orez sau un fel de cereale cu orez si morcov. Iar orezul da-l la blender daca vrei dupa ce-l fierbi.
Ai incercat sa-i lasi mancare la indemana fara sa-i dai tu? Sa o lasi "din intamplare" pe langa el?
Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 27 August 2010 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Par ras la bebelusi pentru un par mai des? 9 De la: garbo_381880 13 Septembrie 2013 14:27
Premergator sau centru de activitate stationar 6 De la: deny2sweet 20 Decembrie 2009 13:58
dovlecei pentru bebe 27 De la: Aly_Fab 3 Mai 2010 18:00
alimente interzise in timpul alaptarii 15 De la: Noemmytza 13 Aprilie 2010 12:25
VACCIN OBTIONAL LA COPII 14 De la: ramonanr1 31 Mai 2010 14:41
Setari Cookie-uri