bebele meu de 7 luni nu bea formula si nici solide nu mananca.ajutor!

buna fetele,sunt o mamica noua relativ-pt ca bebele meu are 7 luni-si ma confrunt cu problema mancarii de la 2 luni numai ca acum a devenit majora.in urma cu 2 saptamani am fost la pediatru care mi-a spus ca bebele meu are refluc(gerd) si i-a dat prevacid pastilute ,insa el tot refuza sa pape.cereale nu vrea si singurul aliment care il pot ''baga'' in el sunt fasolele verzi cateva lingurite de baby.formula nu o mai vrea si e pe soia concomitent cu enfamil gentlease-o formula pt bebei cu probleme care nu are decat 5% lactoza si soia.e o adevarata batalie plangem amandoi iar el banuiesc ca e in dureri in acele momente in care indraznesc sa ii dau sa suga.singura masa pe care o accepta e la 11 p.m. cdand doarme saracutul.dimineata nici nu vrea sa auda de laptic.iaurt si branzica nu ii pot da si nici macar incerca datorita intolerantei la lactoza.efectiv imi pierd mintile pt ca ma zbat asa de o foarte lunga perioada de timp.si ca totul sa fie complet locuiesc in canada si aici doctorii nu fac nimic.am fost de 3 zile cu el la cel mai bun spital din lume aici in toronto-pt bebei evident-sick kids si nimic...are reflux lady!asta mi-a fost spus.forteaza-l ca sa nu se deshidrateze.mentionez ca nici apa nu vrea sau suculet...deci sunt disperata.va rog cele care v-ati mai confruntat cu asa ceva dati-mi o mana de ajutor sau vreo idee pt ca inh stilul asta nu bea nici 400ml pe zi.va pup pe toate si astept o idee.sa aveti o vara frumoasa.
namyi
Postat pe 5 Iulie 2010 19:01
incearca inainte de toate sa-i faci un set complet de analize.Lipsa poftei de mancare sau refuzul mancarii pot fi si din cauze medicale.Poate are vreo infectie ceva Daca ai zis ca bea laptele inainte de a adormi, la fel dimineata incearca sa-i dai in somn biberonul.Nici am mea nu a vrut laptele, il refuza doar la vederea culorii
Cu borcanele ai incercat?Daca mancarea gatita nu o vrea poate reusesti cu borcanele preparate deja pe care incet incet o sa le combini cu mancare gatita.
Bicuiti ceva sa roada nimic?fructe?
pune si tu un pic de sare in supa sa ii dea gust...
ameno
Postat pe 5 Iulie 2010 19:09
offf daca ar fi asa simplu...nu bea decat la 11 seara voit ca in rest batalie...cu borcanele am incercat si nu vrea decat vreun sfert de borcanel toata ziua si doar fasole verde...azi am incercat iar cu cereale si o lingurita de bebe e tot ce a vrut si a urmat sticla de lapte si a baut cam 120.ce ma sperie e doar deshidratarea ca de la Dumnezeu are 8.400kgs la 7 luni deci nu imi fac griji din aceasta privinta.datorita refluxului si fortatului cred ca i s-a luat total si chiar daca ma repet tin sa aduc aminte ca sunt constienta de necesitatea calciului dar nu pot face nimic sa ii pot da iaurt si branzica pt ca are intoleranta asta anevioasa la lactoza.cum ii dau formula normala cu iar incepe diareea.acum m-am apucat sa ii fac supica dar de pe acum stiu rezultatul-o va refuza categoric.ieri i-am fiert cartofel si morcov si nu a vrut neam.nu stiu ce sa ma mai fac si inteleg ca analizele sunt o solutie dar nu si in canada asta ''ticaloasa'' aici nu iti dau nici o vitamina nici o pastiluta nu te trimit la analize decat daca esti pe patul de moarte.de cand l-am nasut am fost la ''n'' spitale si pediatri si doctori...toti afiseaza un zambet larg si spun atat:''daca ia in greutate nu e necesar nimic''.numai eu stiu cate ore stau pe zi sa ii dau sa pape si cat lacrimi vars.in tara asta esti tratat ca un om sanatos pana pici de tot.azi am programare la pediatru iar si sper sa se gaseasca o solutie...poate nu stiu.o lumineaza dumnezeu pe pediatra si ii vine vreo idee.ca acum 2 saptamani mi-a zis ca tre sa manance 24ounces=720ml de lapte cel putin pe zi plus 9 linguri de cereale si carne si legume si fructe... as veni in tara cu el dar si acolo ce sa fac...el e cetatean canadian si nu are nimic in clin sau in maneca cu sanataea din romania.multumesc si de sfat si sper sa se imbunatateasca conditia lui luand in calcul ca are refluxul asta care e si o boala cronica pe deasupra ce poate ataca corzile vocale .orice sfat e bine venit si va multumesc din adancul inimii mele ca va ganditi si la nicholas-stephen al meu.pupici tuturor
namyi
Postat pe 6 Iulie 2010 18:03
Nimic nu este mai frustrant pentru o mama decat lipsa poftei de mancare. Sunt sigura ca ai incercat toate metodele dar o sa-ti mai spun si eu cateva din experienta:
- da-i sa bea laptele in somn; cand vezi ca incepe sa se foiasca sau isi baga degetelele in gura da-i biberonul cu lapte;
- da-i apa plata, suc de fructe din cana ta;
- tine-l ocupat cu jucarii, televizor si incearca sa-i dai mancare (nu este cel mai bun sfat dar in disperare de cauza trebuie sa apelam la orice)
- ia si mananca tu fructe (grefa, portocala etc si incearca sa-i dai si lui)
Este bolnavior si este normal sa nu aiba pofta de mancare.
Multa sanatate!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 11 Iulie 2010 15:42
MERCI DE SFAT.ce pot spune e ca am stat vreo 3 zile in spital cu el si din pacate aici sunt foarte vigilenti medicii dar si stricti.apa nu ii dau deocamdata ca ii umple burtica cu vorba aia''apa chioara'',suc de fructe nu bea si nici nu ii dau pt ca e prea devreme...si daca ar fi sa ii dau aici nu recomanda mai mult de 30 de ml pe zi...calorii goale ce sa zic.
in legatura cu distragerea(jucarii tv etc)am facut-o si a mers candva,but not anymore...azi chiar m-am bagat in dressing cu lumina stinsa si am inceput sa ii aprind o bricheta ca poate o merge.ti-ai gasit!!!!
in somn nu functioneaza decat la ora 11 noaptea...ziua daca doarme nu vrea in somn...si plus ca e o ''sugativa'' ,isi suge degetul non stop...are lipsa de fier si o categorie din globulele albe mai scazuta....astept sa merg iar luni la pediatru sa ma trimita la un nutritionosto-dietecian....solide nu vrea...fructe vb aia''canci'' nici apa nu vrea daca e sa o iau asa.singura masa ok e cea de la 11pm cand baga de la 160 la 210,depinde de zi.dinn cana nu vrea di sippy cup nu din pahar ba!!!
te pup si poate ne mai conversam
sanatate tie si familiei tale
namyi
Postat pe 11 Iulie 2010 19:41
Multumesc foarte mult! Imi pare rau ca nu ti-am fost mai mult de folos. Ti-am spus de apa pentru ca trebuie sa se hidrateze foarte bine; Eu am fost in spital cu Maria pe la 5 luni si jumatate din cauza unei enterocolite. Nici eu nu i-am dat apa pentru ca a fost hranita exclusiv la san. Acolo insa asistentele m-au certat pentru ca n-am hidratat bine copilul; avea sangele foarte gros si au chinuit-o ingrozitor cand i-au recoltat sange pentru analize. Am ajuns sa-i dau lichide (ceai, apa) cu seringa pentru medicamente.
Legat de mancare, Maria avea anumite videoclipuri preferate si i le puneam sa le vada la laptop in bucatarie.
Zilele astea cand a fost racita a mancat cu fundul pe birou ascultand muzica pentru copii.
Intr-o perioada impreuna cu ea hraneam si jucariile (ursuletul, ratusca, calutul etc.) Le spuneam si lor sa manance frumos, sa nu se inece.
Deasemenea, ii cant, ii spun poezii la masa.

Pupici si multa sanatate!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 12 Iulie 2010 22:44
niko poate mai vb si pe mess daca esti up to...pupici voua si sper ca sunteti bine si sanatoase.
namyi
Postat pe 13 Iulie 2010 22:30
namy ai incercat sa-i dai mese cantitativa putin dar mai multe pe zi???ca atunci cand era bb mic...din 2 in 2 ore.Sau ii este sete da-i lapte atat cat suge, ii este foame la fel lapte sau supa.
Cereale facute slabe sa treaca prin biberon.Cand il vezi ca suge pe deget schimba "degetul"favorit cu ceva de mancat.Un biscuite, un colt de paine daca il ti in scaun de masa lasa-i biberonul la indemana din joaca si curiozitate mai baga si in gura.Trei sfert da pe jos dar merge ceva si in stomac...Sper sa fie de ajutor e si astea un stil de fraierit
ameno
Postat pe 14 Iulie 2010 13:45
mi s-a intamlplat si mie asa. pe vremea aceea -si in romania- era greu. femeia care statea cu el cat eram la munca mi l-a dat pe brazda. ea m-a sfatuit cum sa fac. stii ce am facut? ne asezam la masa impreuna toata familia. am papat si noi 2 saptamani mancare de bebei. a meritat.


supa de pui strecurata in care pasam galbenusul unui ou si un ficat. sau un pic de bors in care strecuram ficatul si oul -la pranz.
seara, banane amestecate cu grapefruit si legume pasate.

intre mese, lapte. mancam in fata lui fara sa-i dau. intindea manutele dupa ce ma vedea cu cea cana in mana. sorbea putin la inceput apoi, din ce in ce mai mult.niciodata nu i-am dat daca nu a cerut. posibil asta sa fi fost motivatia pentru care voia mancare. ca nu ii dadeam .era o smecherie ce m-a ajutat.

incet , incet, a inceput sa manance cam tot ce ii dadeam. regula era asta. sa mancam toti la masa
si_totusi
Postat pe 14 Iulie 2010 14:24
si inca ceva. miscare multa! mereu sa te joci cu el, sa mergi in parc, sa-l tii de mijloc si sa faca cativa pasi. asa cum ii face. e miscare, e efort. sau gimnastica. jucandu-va, tot efort fizic se cheama. da, nu in casa. undeva pe o patura, la iarba verde.
si_totusi
Postat pe 14 Iulie 2010 14:33
multam' fain de sfaturi...unele ''fumate'' altele mai de noutate.e grele dom'le...
aseara am ajuns la urgenta cu el,pt ca,bineinteles ca sa fie tacamul intreg ,a dat o raceala in el de nici nu poate dormi.se ineaca si tuseste si are tone de mucisori pe care ii tot ''sustrag'' din 10 in 10 minute dar ,they're back.
gimnastica si miscare multa as face cu el de m-ar lasa doctorii,dar din cauza reflucului tampit tre sa il tin mai linistit si nu are voie decat in premergator juma' de ora inainte de masa...s-a dus si tummy time si tot.
ieri,asa racit cobza a baut lapticul pt prima oara in ultimile 2 luni...de buna voie si nesilit de ma-sa(850ml).dar azi am luat-o de la capat...tv...desene...catei ,purcei si alte bazaconii.
ameno esti rea da' buna,iar de sensibila nu te vad eu prea prea ,dar fata mea esti asa cum trebuie si la unii le mai trebuie cate un ''dushuletz'' pe cand altora le trebuie cate o caramida calda de pus la shale.
fetelor va multumesc si eu sper sa fiti sanatoase si sa aveti o vara frumoasa,ca aici o fi ea canada dar m-am saturat de 45 de grade....parca mai bine e iarna la -40
pupici si ne mai auzim...eu as scrie mai des dar deja e a3-a oara cand postez si nu apare ''nica''..si sincer compusesem un comment de dimensiunea unui foileton si cand am dat adauga,l-au adaugat la cosul de gunoi cred.
hai pup ca nu ma mai dau fugita
namyi
Postat pe 16 Iulie 2010 18:12
Iubita mea, aplica si tu teoria bunicilor nostri ...da-i copilului atunci cind cere si da-i atit cit vrea. Daca el vrea fasole verde si ceea ce el maninca si totusi ia in greutate si e sanatos atunci care e problema?
De multe ori noi suntem cei care schimbam habitusul copiilor incercind sa respectam niste tratate de pediatrie care de cele mai multe ori sunt facute doar pentru a se vinde.Mama mea avea o vorba:"Copilul isi scrie singur cartea" si crede-ma ca vorbea din experienta ei de 30 de ani de pediatrie.
Se mai ocupa cineva de copilul tau ? Daca da, nu cumva acea persoana ii da dulciuri sau alte mincaruri care pentru el sunt mult mai atractive decit ceea ce-i dai tu ?
Iar ca un exemplu concret pot sa-ti spun ca am avut o colega al carei copil a mincat ca diversificare DOAR supa de taitei pina la virsta de 2 ani .Atit . Dupa doi ani el singur si-a gasit alte "gusturi".
Si, ca un fel de incheiere al lungului meu mesaj as vrea sa-ti dau un sfat : nu-i da vitaminele alea sintetice pe care le gasesti in farmacii. Incearca polenul natural de albine.
mala
Postat pe 19 Iulie 2010 17:21
Am trei fete si fiecare a avut felul ei de a minca,eu nu le-am obligat dar desi nu este sanatos eu le-am dat vitamine si ce am crezut eu ca este bun pentru ele.Eu nu am ascultat atit de medici,sincer si nu am avut decit probleme cu constipatia la fete,mai ales la cea mijlocie.Prima a preferat sa pape mai mult lapte.Ii strecuram prin lapte cereale bine pasate la un moment dat ca nu voia sa manince hrana solida-o scotea cu limba politicos,o impingea.Ce mijlocie era constipata dar cred ca era si vina mea ca nu am insistat sa bea cite o lingurita de apa din cind in cind.Am inceput sa-i mestec si sa-i dau cite putin asa cum fac pasarile cu puii lor.Nu vroia nici ea hrana mai soilda-dar am insistat si pina la urma a mincat-nu trebuie sa renunti.Cu cea mica am facut ce a facut mamica precedenta -am pus-o cu noi la masa si maninca cu noi-e singura care maninca cu pofta desi nu se vede nimic pe ea ca alearga toata ziulicadeci e bine sa o tratezi ca un membru al casei si sa mincati fara sa insistati ,fara sa-l indopati .Noi nu prea mergem la medic,mai ales in sistemul medical din Romania care este un dezastru-chiar nici nu vreau sa aud de medici!E bine sa te pastrezi sanatos ca sa nu ajungi pe mina medicilor din Romania!Nu stiu de cind esti plecata dar aici e tragic!Aici daca ai bani iti gasesc o mie de boli si te plimba pe la toate policlinicile-de ajungi pina la urma sa crezi ca mai ai doar putine zile de trait!Poate au drepatate si medicii din Canada,poate nu este o problema asa grava!Dar eu le-am dat vitamine si am incercat si cu miere naturala-dar este bine sa fie verificata sanitar,deoarece mierea poate contine o bacterie periculoasa.Incearca cu orez fiert bine,cu brinza de vaci si cu smintina facuta mai moale,gris facut moale,pireu de cartofi in care strecoara un galbenus de ou cind faci preul fierbinte cu un pic de unt sau smintina.Incearca cu supe de morcovi si cartofi,supa de orez cu morcov si carne de pui cu un pic de smintina,supa de pui cu galuste de gris-eu aceste trei supe le-am facut la fete si nu au facut mofturi.Fa-i supa de pastai daca ii plac asa mult cu piet de pui si morcovi-fai supici!Cu un pic de imaginatie il dai pe brazda!Sa cresteti mari si voinici!
kaladris
Postat pe 19 Iulie 2010 18:44
dragele mele va multumesc la amanoua de bunavointa si ajutor...mai am un pic si ii dau sa muste din mine daca vrea.cine sa il indoape cand don'sorul nu vrea sa manance si nu cere nici dupa 10 ore?grisul stiu ca umfla si aici le fac analize sa vada daca nu cumva le dai gris...medicii isi fac griji pt ca are reflux gastro-esofagian,lipsa de fier si mai scazute globulele albe si chiar nu stiau de ce acum o saptamana,dar acum au aflat si motivul,a dat o raceala in el si in noi de asemeni ca abia o putem duce.nu mai vrea nici fasolica sau altceva...am incercat iaurt,branzica etc...''neam''...nu vrea putzica a lui mama.acum il las in pace pe formula ca e bolnavior.vitamine nu ii dau si nici nu am cum sa ii procur si daca as vrea ca aici nu le dau asa ceva si nici nu sunt pt bebei asa mici si pitici...eu sunt singura care are grija de el...nu mananca dulce nimic,nici fructe nu vrea...nu ii place gustul dulce.
eu i-am raspuns si MALEI dar vad ca nu a aparut commentul.
va iubesc si va multumesc de sfaturi...tare-s bune si mai ales ca nu am familie langa mine,iar pe mine m-a crescut bunica care nu mai e
v-am pupat.
sanatate copiilor,voua si intregei familii
namyi
Postat pe 19 Iulie 2010 18:56
buna namyi, am citit despre situatia bebelului tau si mi-am permis sa caut in google.com despre refluxul-gastro esofagian. uite aici un link:

http://www.bellybelly.com.au/articles/baby/gastro-in-young-children

si undeva mai jos la ,,natural remedies,, scrie despre un fel de mancare-pudra- organica. cred ca site-ul e australian, nu stiu cat de mult te poate ajuta, dar totusi asa de informatie cred ca e ok.
eu locuiesc in state si as putea sa ma interesez la pediatra baietelului meu despre cazul tau. poate imi da pediatra ceva sfaturi cum sa facem sa pape baiatul tau, nu stiu cum procedeaza pediatrii aici in state in asemenea cazuri sau ce pot ei recomada. eu una pot sa ma interesez si sa te anunt.

iti doresc multa sanatate tie si familiei, mai ales bebelului!
olteana26
Postat pe 20 Iulie 2010 17:04
cred ca am gasit mancarea -pudra despre care zic ei in articol. si vad ca fac shipping si in canada. uite linkul direct pt. produs:

http://www.mionegroup.com/en/product/15101

succes!
olteana26
Postat pe 20 Iulie 2010 17:27
merci iubita...chiar m-as bucura daca ai putea vb cu pediatra bebelului tau ca a mea zice ca nu prea sunt solutii...el acum e pe 2 suspensions:omeprazole si domperinon...de 5 ori pe zi...au incercat si cu un alt medicament ,prevacid,dar nu a mers...
acum eu habar n-am ce-i cu el,insa de ieri iar a inceput sa refuze categoric tot...si fasolea care ii placea a dat-o-n-colo...
noi ne putem conversa si la telefon sau pe messenger daca folosesti.
merci din sufletel si sanatate si tie si bebelucului si la toata familia
namyi
Postat pe 20 Iulie 2010 19:10
Vai de el micut!Imi amintesc de cea mare cum a fost cind era bolnava-nu minca nimic!Stii ce facea?Bea doar ceai-eu eram singura nu stiam ce sa ii mai fac si credeam ca o sa moara daca nu maninca!Am fost la un medic care nu mai este printre noi care i-a preparat el mai multe doze cu antibiotic.Fata avea rosu in git dar acum 20 de ani nu erau antibiotice pentru copii ci doar vaccinuri si te internau imediat!Pe undeva si al tau se comporta ca si cea mare si defapt toti copii refuza mincarea-asa cum face si mititelul tau-refuza si felul lui preferat(desi ma amuza ce gusturi de adult are!)
Eu am inceput sa-i dau si peste alb la cea mai mica si la asta ii place pestele-ai incercat?Si eu nu mai stiam ca sa le dau ca sa vezi comedie desi sunt fete fiecare are gusturile ei in materie de mincare si daca una adora morcovi celeilalte nu-i placeau deloc!Deci conform proverbului cite bordeie atitea obiceiuri!
Cum va merge,mai bine?Sper din suflet sa fiti mai bine!
kaladris
Postat pe 20 Iulie 2010 23:32
Am uitat sa-ti spun aici este OK sa-i dai copilului vitamine si am auzit povestea cu nu este bine sa le dai dar sa stii ca multe mamici isi infunda bebeii pe furis cu vitamine si nu recunosc.In tara sunt pline farmaciile cu vitamine pentru bebei de la trei luni incepind-daca te lasa medicii de acolo sa-i dai si de aici ai cine sa ti le trimita-eu cred ca poti incerca.Sora mea care este in Cnanada i-a dat fetei ei care dupa parerea mea nu avea nevoie ca arata bine,vitamine trimise prin cineva care a mers de aici in CANADA.
Decit sa privezi copilul de niste vitamine pe care corpul lui si le ia in doza care ii trebuie-eu stiu ca tot ce este peste nevoile unui organism se elimina.
Va pup pe amindoi si sa cresteti mari si voinici si SANATOSI!
kaladris
Postat pe 20 Iulie 2010 23:47
da micutul e tot amarat si plin de mucisori...ma faci sa rad cu pestele ca abia ce mi s-a intors sotul de la pescuit si a prins doar peste alb evident.nu am incercat ca tare as vrea sa manance macar din tot ce am pe aici un pic...e bine ca a ta fetita bea ceai ca asta nu vrea nimic,dar nimic...stau si il aburesc la desene cu cate o guritza doua de lapte...are cine sa imi trimita vitamine dar nu are cine sa imi spuna ce fel.pana la urma as incerca si varianta asta.
apropos de sora ta...pe unde e in canada?
iti multumesc din suflet de urari si sincer sper sa scapam de virusul asta ca zici ca suntem ''pedepsiti'' toti 3.
va imbratisez si va doresc o saptamana frumoasa si tu sa fii iubita si fericita alaturi de cine vrei tu si toata viata!
namyi
Postat pe 21 Iulie 2010 00:14
buna eu am doi copilasi si am mai patit si eu de astea dar nici o data nu leam facut un program la masa cand au vrut sa manance leam dat incearca si tu asa sa vezi ce rezultate o sa optii dai cand vrea el si cat vrea nu-l forta prea tere cu mancarea caci atunci nu o sa mai vrea sa manance de loc iti zic asta din propriea experienta. multa multa sanatate
garbo158489
Postat pe 21 Iulie 2010 13:28
buna garbo 158,
daca mi-ar cere singur as fi cea mai fericita...copilasul meu dupa 9 ore de nemancat nu cere si nici nu vrea sa manance...acum zi si tu...mai mult de atat cat sa il las?mananca seara si dimineata la 8 nu vea NIMIC!!!!
TE PUPIC SI MULTA SANATATE
namyi
Postat pe 21 Iulie 2010 16:43
buna namyi, ti-am scris un mesaj privat pe garbo-kidz . mai vbm pe messenger, te pupic!
olteana26
Postat pe 22 Iulie 2010 00:59
Ce faci Oltisor?
In ce oras stai tu?
Ai fost la ocean?
Ciresica
Postat pe 22 Iulie 2010 04:55
Draga namyi,acelasi lucru l-am patit si eu cu baiatulmeu.Pana la 2 luni a papat san,apoi a facut o candidoza bucala in urma administrarii unui antibiotic si de aici a inceput calvarul.Am pierdut laptele pentru ca nu a mai vrut sa suga si am incercat cu formula dar nu a acceptat nici un fel.Bea cam 50-60ml la o masa ,alteori deloc.Am incercat cu mancare solida dar nici cu asta nu a mers.Tin minte ca trecea cate o zi intreaga si nu manca nimic,eram disperata.Toata ziua eram cu el la pediatru,care nici el nu stia ce sa-i mai faca.M-am chinuit asa pana la 9 luni cand pediatrul,depasit de situatie m-a trimis la Iasi unde am stat internata cu el ,i-au facut tot felul de analize si au descoperit ca avea alergie la proteina laptelui de vaca.Mi-au spus sa-i dau lapte din soia( si spre surprinderea mea l-a baut) si sa nu-i dau nimic ce provine de la vaca(lapte,iaurt,branza,carne).I-am tinut acest regim pana la 1 an si jumatate dupa care am trecut la mancare normala.Ce sa-ti spun,acum are 9 ani si nici acum nu-i place nici un fel de mancare,mananca doar asa de gura mea si o masa dureaza o jumatate de ora.Daca nu_l chem la masa o zi intreaga nu cere mancare,zice ca nu ii e foame.Am sperat ca daca va creste va fi altfel dar m-am inselat.
petronela_luncanu
Postat pe 22 Iulie 2010 09:06
buna petronela,
merci de comment,si ce sa spun...al meu are din cand in cand intoleranta la lactoza dar nu si alergie la proteina de lapte.a fost pe soia de multe ori,dar din cauza ca nu sufera pe termen indelingat de aceasta intoleranta medicul insista sa ii dau formula normala daca o pot numi asa,care e mai mult pe baza de ''frunza verde'',ca are in ea doar 5% soia si lactoza,si alea ''partial distruse'' cum le numesc ei....i-am dat si un pic de iaurt dar nu vrea,cat a luat a fost putin ,dar vad ca nu a avut vreo alergie...i-am dat si un pic de branzica-voiam sa ma conving de ceea ce ai specificat tu in legatura ca copilul tau-dar din nou a fost ok...
nu e incurajator deloc ce imi spui tu si eu sper sa manance si el de bunavoie vreodata,desi nu am de unde sa stiu...analize i-am facut cat am stat cu el internata ,si,dupa cum am mai mentionat,lipsa de fier si numar mai scazut al globulelor albe.din pacate nu mai merge nici sa ii distrag atentia in timp ce papa,asa ca sincer,nu stiu ce sa mai fac.am luni programare la pediatra sa vada daca si-a mai revenit asa ca o sa descopere singura ca suntem in acelasi loc...batem pasul pe loc de 5 luni.
sanatate multa tie si copilasului tau si sper sa mai treaca ceva timp si sa aud ca iti mananca cu pofta...ar fi si cazul dupa 9 ani
pupici si numai bine
namyi
Postat pe 22 Iulie 2010 20:14
Petronela, ai facut analize sa vezi daca nu are giardia baiatul tau?
Ciresica
Postat pe 23 Iulie 2010 04:28
De la: namyi, la data 2010-07-21 16:43:22buna garbo 158,
daca mi-ar cere singur as fi cea mai fericita...copilasul meu dupa 9 ore de nemancat nu cere si nici nu vrea sa manance...acum zi si tu...mai mult de atat cat sa il las?mananca seara si dimineata la 8 nu vea NIMIC!!!!
TE PUPIC SI MULTA SANATATE


....vezi iubita mea ca deja incerci sa-i faci tu un program ? la 11 maninca dar la 8 nu ! lasa-l sa nu manince daca asa vrea el ! nu-ti fie frica ca va minca ! nu va suporta foamea te asigur . poate ca pentru el a minca a devenit un stres pe care-l susti continuu si de aceea refuza constant "sugestiile" tale. iar in ceea ce priveste gustul dulce.....poate ca el vrea acru sau amar ! a mea fata minca numai fructele si legumele si care erau cele mai acre si mai amare ! prajituri si ciocolata ? nici poveste ! muraturi, corcoduse, agrise , lamii ...astea da ! carne ? nici gind. ea nu a respectat diversificarea pe care o stiam din practica sau din ceea ce medicul indica. dar dupa virsta de 5 ani s-a schimbat complet si n-am mai recunoscut nimic din copilul care fusese pina atunci !a recuperat dupa aia nici o problema ! Ce-ar fi daca in laptele de la ora 11 ii bagi si cantitati foarte mici (la inceput) de mincare ? incearca , poate ca o sa mearga !
m-am uitat si eu dupa comentariul tau dar, intr-adevar n-a aparut. se mai intimpla.
mala
Postat pe 23 Iulie 2010 07:13
da mala...aseara i-am pus o linguritza de cereale in lapte ca o cam daduse in diaree...ieri a mancat singurel un biscuite si m-am bucurat enorm...asae,nu ii place gustul dulce,dar biscuitii daca sunt dulci sunt ok.saptamana viitoare o sa ne viziteze un dietician sa vedem ce mai zice si madama aia...eu le-am zis ca vin degeaba ca pana nu o vrea el sa pape,poa' sa vina si tata mare ca nu rezolva nimic.cu toate astea acum ma chinui sa il dezvat de TV ca nu mai vrea sa se joace mai nou,nu vrea decat desene...el fiind in spital acum 2 saptamani a stat acolo numai la tv si acasa am facut acelasi lucru...l-am lasat ca sa se mai ''destinda''...in fine,asta e alta mancare de peste...
iar cu commentul care nu a aparut am realizat de ce ...si anume ca scrisesem in el ca e racit si ca doarme in c-u-r(si e banat din cauza ultimului cuvant folosit de mine)...data viitoare zic fundulet
merci de sfat si sper sa ne auzim de la f bine-n sus
namyi
Postat pe 23 Iulie 2010 15:29
Sora mea este in Toronto.Ce face micutul?Tot racit?Incearca sa-i strecori in fata cite o gustarica pe care sa incerce sa o guste dar atentie sa nu-l lasi sa se joace-ca nu realizezi nimic!
Asta mica cind ii este foame sau are pofta de ceva trage de usa firgiderului-de mai mare rusinea daca am musafiri in casa!
Obisnuieste-l cu cite o mincare noua pe zi.Si sotul meu este pescar impatimit si eu de la el i-am dat sa guste pesti,mai ales ca au fost prinsi dintr-un lac de acumulare cu apa foarte curata din zona de munte(Colibita)
kaladris
Postat pe 23 Iulie 2010 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand vaccin rh negativ 1 De la: maria_isabela 8 Octombrie 2009 13:26
Biscuiti Plasmon Bebelus 6luni + 2 De la: Thor_again 6 Mai 2011 13:52
Aplic unghii false profesionale cu gel cu experienta in domeniu 2 De la: dor72 6 Martie 2011 23:36
Durere de masea 1 De la: garbo_501969 8 Martie 2020 19:43
D șansa copilului tu s fie hrnit cu lapte matern! - Pompa electric Medela In Style 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:52
Setari Cookie-uri