Relatie cu un barbat cu probleme adevarate

acum incep sa aberez si eu...
poate crede ca el ar deveni ceva geniu, o inteligenta sclipitoare si nu o sa ajunga niciodata sa devina violent sau ceva de genul
sti cum se spune :toate geniile lumii au fost nebuni...sa speram ca asta se salveaza
ameno
Postat pe 6 Iulie 2010 16:37
reya,

maica..eu cred ca fata a inteles despre ce-i vorba in propozitiune,daca aprofundam prea tare ,ne pomenim cu ipohondrii de pe garbo ca incep sa se creada schizofrenici....
ca doar avem cateva cazuri complicate p-acilea....
dar la tine-i de inteles ,ca esti de meserie...

iris,

dupa cum spuneam,scuzele mele....ceva imi scapa...da' nu ma baga in seama...si sa stii ca nu-s rautati,pur si simplu este intuitie,poate nu ne-ai spus tu chiar tot.....
iasomia
Postat pe 6 Iulie 2010 16:40
sunt blonda...cred sau nu cred ca m-am prins...
te referi cumva ca nu ar fi nici un el??
acum nu aruncati cu pietre, mi-s slaba rau
ameno
Postat pe 6 Iulie 2010 16:42
ame...nope..

doar ca-i ceva putred in danemarca...

si apoi, daca nu am spune si alte opinii ,nu ar fi topicul interesant...d-aia daca iti vine sa spui ceva,fii spontan,baga combustibil...
iasomia
Postat pe 6 Iulie 2010 16:46
De la: iasomia, la data 2010-07-06 16:40:10reya,

maica..eu cred ca fata a inteles despre ce-i vorba in propozitiune,daca aprofundam prea tare ,ne pomenim cu ipohondrii de pe garbo ca incep sa se creada schizofrenici....
ca doar avem cateva cazuri complicate p-acilea....
dar la tine-i de inteles ,ca esti de meserie...

iris,

dupa cum spuneam,scuzele mele....ceva imi scapa...da' nu ma baga in seama...si sa stii ca nu-s rautati,pur si simplu este intuitie,poate nu ne-ai spus tu chiar tot.....



asa-i Iasomia..gata, nu mai fac , bag o plimbare cu rolele prin parc...pt relaxare :-)
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 16:47
Iasomie, ai dreptate: spre exemplu io', ma simt bre, ma simt!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 16:51
mai mie brusc mi-a rasarit scenariul asta...ca poate nu ar fi un el, pentru ca fata nu prea da detalii in afara diagnosticului cu lux de amanunte...acum na poate o iau eu pe ulita dar si prietenul daca e schizo...chiar lasa tot la indemana ei?eu cred ca ar fi mai rezervat ...in fine
Nu tu varsta, nu de cat timp sunt impreuna, il iubeste fff mult pot cu usurinta sa schimb rolurile.Cum ca ea e suferinda si e indragostita lulea de un el(bine fara lilieci in camera:P)si ii este teama sa ii spuna, apoi vine partea cu copilul...probabil este constienta ca i-ar da aceasta mostenire.....si ...de la doctori deja are raspunsuri vrea si partea umana...necunoscutul lumea de afara care nu e direct implicata care mai gandeste si cu sufletul nu doar cu rtiunea si in termeni medicali.
ok, gata acum bag combustibil si plec
O seara faina
Ps.Scuze daca am suparat
ameno
Postat pe 6 Iulie 2010 16:52
ame...

o seara frumoasa..la toate fetele...cu schizo sau nu....

moni,

cred ca pe vremurile astea cu totii auzim voci....
iasomia
Postat pe 6 Iulie 2010 17:00
schizofrenia NU se mosteneste implicit. De fapt, cauzele nu sint foarte bine cunoscute... Exista o baza genetica, dar probabil este declansata de un eveniment. Fara de care poate apare, sau poate nu apare toata viata... In plus, partea cu baza genetica este discutabila. Cum nu ne replicam parintii, ci cine stie ce neamuri, cam toti oamenii care isi fac analize genetice amanuntite se crucesc.

In rest, da, iris, pot fi erori de diagnostic.
Eu insami am avut citeva "prognoze" nefericite in copilarie (copiiilor nu li se pune un diagnostic ferm) - contradictorii si, in final, gresite. Dar mi-am petrecut citiva ani aprofundind subiectul spitale si tratamente. Si i-am vazut pe pacienti cam cum se manifesta.
Deci, da, exista erori de diagnostic.

Iar daca nu are halucinatii vizuale sau auditive, nu-mi dau seama cum a putut fi incadrat dupa o singura consultatie ca TSA... Din cite stiu eu, asta se manifesta destul de clar. Nu e asa, ala bala portocala, o fi schizo sau cam deprimat.... Dar astea sint doar supozitii, nu sint medic.
quasaria
Postat pe 6 Iulie 2010 18:43
privitor la baza genetica ,Q au fost facute studii care au pus n eviden pe cromozomul 22 o gen (WKL1), care pare s fie n legtur cu apariia schizofreniei , dar problema e al drakului de controversata.
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 18:51
reyya, din cite stiu boala in sine se declanseaza in anumite contexte - ca si cancerul sau multe altele. Poti sa o porti ca factor de risc toata viata si sa n-o faci. Sau sa apara fara rubedenii schizo cunoscute.
quasaria
Postat pe 6 Iulie 2010 18:54

manca-le-ar mama de destepte! cum as putea sa nu va iubesc?!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 18:56
moniq...sa vina sa viziteze topicul si domnisoara cu securitatea informatica si cu identittatile furate
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 18:57
io', ca o buna crestina, incerc sa o conving, da ea.... batman!
in aceste zile dezvolta si amplifica aspecte simptomatice cu adevarat uluitoare!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 18:58
spre exemplu, are din nou stari accentuate de labilitate... trecu' de la "it wasn't me" la bairam...
a! si e in continuare in "denial":cica are 12 ani, sau cam asa cvea...
o fi rau, bre!?
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 19:01
Moniq..aici in virtual e si multa caterinca..stii cum e..pana nu vezi cu ochii tai nu crezi dar..indiferent ce-ar fi eu zic ca trebuie sa ai timp si ceva la bibilica sa schimbi asa in fiecare zi rolurile , chiar si daca o faci just for fun , presupunand ca ai fi normal...ai citit bine ,,presupunand" ...:-) oricum indiferent cate roluri si personaje ar intruchipa stilul e acelasi.
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 19:07
pai, eu nu spusei la fel?! da' al drac' de mi-e mila de una ca asta!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 19:10
mei....io zic ca-i mai cool....relatie cuuu un berbant adevarat cu probleme ne----
fleurdelis
Postat pe 6 Iulie 2010 19:10
adevarateeeeee.....
la ce v-ati gandiiit??
fleurdelis
Postat pe 6 Iulie 2010 19:10
la ce era normal, la varsta noastra!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 19:13
hahahaaa!
fleurdelis
Postat pe 6 Iulie 2010 19:16
Q, cauzele sunt de 4 feluri :1.genetice, am scris mai sus destul de controversat aspectul, 2.factori prenatali, o suferin intrauterin a ftului care ar provoca o disfuncie a creierului...si aici sunt supozitii si controverse,3. factori psiho-sociali dar se pare ca astia influeneaz mai degrab evoluia bolii i nu apariia ei. n acelai sens este interpretat rolul conflictelor, al suprasolicitrilor psihice sau al strilor de tensiune emoional 4.Factori organici neuropatologici i biochimici. Dar niciun psihiatru nu o sa poate sa delimiteze EXACT care dintre acesti factori este raspunzator de aparitia bolii.
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 19:26
Nu am spus TOt din doua motive: 1) ca sa nu va plictisesc cu lux de detalii, am incercat sa generalizez spunand ca era foarte "atent" cu mine, ceea ce insemna ca de fiecare data cand ne vedeam imi facea cate o mica surpriza...un parfum, o crema de corp, un ulei de masaj, un gel de dus, un buchetel de flori, celbrul liliac. Intotdeauna era de acord cu mine, rareori ma contrazicea/rareori ma contrazice si 2) dintr-o teama prosteasca ca, daca dau lux de amanunte, cineva cunoscut l-ar recunoaste, i-ar povesti si...alta dandana...(daca tot suntem in domeniul bolilor psihice, probabil ca si eu sufar de o paranoia in faza incipienta)...s-ar putea declansa alta faza a bolii.
dar, ma jur, ESTE ADEVARAT, nu fabulez cu nimic.
Copil am vrut si cu celalalt barbat, nu numai cu el.
Relatia dureaza de cateva luni, mai exact din martie. Imediat dupa ziua femeii. El are 29 de ani si este un picut mai tanar decat mine. Voi mi-ati spus ca boala se declanseaza la barbati intre 20 si 30 de ani...deci se aplica si aici. Probabil ca, din cauza problemelor financiare de acum cativa ani (asta o stiu din povestile lui), boala a fost declansata atunci.
Si raspunsul la intrebarea de ce continui ...ei bine, din ignoranta, si crezand in diagnsticul lui de "depresie", nu mi s-a parut ceva foarte grav. Abia acum mi se pare ceva grav, cand diagnosticul a fost de schizofrenie
. El nu a vrut sa-mi ascunda nimic, inca de la inceput. Pana si acum am vazut respectiva foaie de analize, parafata de dr. Adrian Ionescu, doctor in stiinte medicale, la spitalul de psihiatrie "Nifon". Analizele sunt de sange, EKG, marcarii hepatici, testul de droguri etc.
Ceea ce mi se pare mie ciudat, si cred ca oricui i s-ar parea ciudat, este faptul ca el nu se intereseaza despre boala lui, nu cauta pe net, nu pune intrebari. Eu o fac mai asiduu decat el. Si mi se ai pare ciudat ca-si pune TOATE sperantele in acest doctor, si ca trateaza boala lui ca pe o gripa...se interneaza in spital o luna jumate, ii da un anume tratament si apoi se face bine. Si el poate sa-si continue viata. Pana sa ajunga la Sapoca, era descurajat de diagnostic, acum este optimist. Ba chiar isi face sperante ca-si va cumpara masina cand va iesi din spital (ori eu banuiesc ca nu prea poti sa conduci cand ai astfel de boala care se trateaza cu medicamente atat de tari...).
Nu stiu ce alte amanunte as mai putea da. Diagnosticul de schizofrenie i-a fost pus acum doua saptamani. Totul a fost foarte repede. De fapt, nu sunt nici doua saptamani, abia joi se fac doua saptamani. Cat despre acel F252 scris pe foaia de analize...am inteles ca este ceva provizoriu, pana il poate diagnostica corect. A fost preluat diagnosticul pus de medicul de la spitalul militar.
iris_uby
Postat pe 6 Iulie 2010 22:41
posibil sa fie un diagnostic incorect.
Asa cum ti-am spus, s-au mai vazut cazuri. Pe de alta parte, pot parea foarte normali si convingatori.
quasaria
Postat pe 6 Iulie 2010 22:44
iris...atentie.....micile gesturi pe care le-a facut vis-avis de tine tradeaza o afectiune puternica pentru tine...adica s-a atasat rau de tot de tine....ai grija cum te desprinzi de el.....si in ce moment o faci....daca, intr-adevar, diagnosticul se adevereste si e schizofrenie, sa nu cumva despartirea de tine sa-l impinga la crize, manifestari de gelozie sau, doamne fereste.....acte suicidale....ai mare grija caci in eventualitatea unui asemenea gest, tu vei fi cea care va suferi....si te va marca poate pe toata viata...
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2010 22:58
...si totusi..e ceva ce tradeaza , asta e primul semn , trebuie sa fii foarte atenta la el , am sa ti-l dezvalui: sunt foarte fantezisti ,atat in actiuni cat in gandire...daca ai lua doar chestia asta l-ai putea confunda cu genul aiuristic , romantic excesiv, boem...dar coroborate cu alte chestii care apar mai tarziu ( halucinatii , delir de persecutie si/sau grandoare, tulburari ale afectivitatii, ex . e vesel cand trebuie ar trebui in mod normal sa fie trist si invers...) in final o scindare totala a personalitatii...unii se cred Napoleaon , altii incearca decorporalizari ...altii se plimba nestingheriti pe acoperisul unei cladiri cladiri inalte crezand ca au aripi , sunt doar cateva exemple...)
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 23:13
dar n-au halucinatii? Nu asta e semnul distinctiv? Nu...aud chestii?
Na, asa fantezisti sint multi.
quasaria
Postat pe 6 Iulie 2010 23:23
reyya....fantezisti sunt multi, unii chiar cu imaginatie debordanta...dar nu toti au probleme psihice....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2010 23:25
au halucinatii INSA nu la debutul bolii.. , (fantezisti sunt multi dar nu inseamna ca sunt si schizofrenici,corect si eu sunt o fantezista incurabila :-)..halucinatiile si restul apar dupa o vreme..de asta sunt putin curioasa..cum i s-a pus asa rapid diagnosticul. Cam prea rapid...
reyya
Postat pe 6 Iulie 2010 23:29
ba da,au halucinatii la greu...
atat vizuale cat si auditive...
preci
Postat pe 6 Iulie 2010 23:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Menaje a trois 49 De la: moniq_ 7 Iulie 2010 23:49
Cereri in casatorie... ! 16 De la: barboneli 23 Iulie 2012 21:23
Un pas inainte, doi inapoi..!! 13 De la: garbo_408349 5 Februarie 2015 21:38
Traiesc cu un barbat pe care nu l iubesc 62 De la: estela 15 Iunie 2011 01:06
Compatibilitate 2 De la: As_ninge 16 Mai 2011 14:21
Setari Cookie-uri