transpiratia rece la copii!

dragi mamici, voi va confruntati cu transpiratie rece la copiii vostri?
baietelul meu are 10 luni si se intampla destul de des sa aiba mainile umede si reci(pana sus la umar), cu toate ca in casa e f cald (30 gr). iar cand isi bea lapticul transpira f rau si in cap (asta se intampla de cand era bebelus).
pupicei!
simo_sefa
Postat pe 15 Iunie 2010 16:58
poate bebelusul tau e diabetic sau anemic sau face crize de epilepsie petit mal ,mergi la un control al glicemiei ,al globulelor rosii si la un neurolog pentru copii,multa sanatate iti doresc tie si copilului tau,esti o mama buna observatoare
mbincotan
Postat pe 19 Iunie 2010 16:17
Draga Simo si eu am un baiat care acum are 7 ani.De mic avea aceste simptome ca ale baietelului tau.Am mers cu el la medicul pediatru i=am cerut sa imi dea sa ii fac analizele si i-a iesit o carenta mare de calciu.De atunci de cate ori il vad ca incepe sa transpire mai ales noaptea cind doarme la cap[ziceai ca i-ai turnat apa in cap]ii administrez calciu.Dar ai grija pt ca dozele de calciu se dau numai in lunile cu r.Si daca observi in jurul ochiisorilor niste cearcane cu o usoara tenta de vinetiu sa stii ca are o anemie firipiva[adica are lipsa de fier].Eu te sfatuiesc sa mergi cu incredere la medic pt. a te sfatui daca totusi ai putea sa ii dai si acum calciu.Daca nu tocmai in septembrie ii poti da.Dar mergi sa il vada totusi medicul nu te speria e o forma lipsei de calciu cu D3.Iti urez sanatate atit tie cit si bebelusului .Cu drag Cris..
crystina
Postat pe 21 Iunie 2010 21:06
buna fetelor!
am mers cu copilul la pediatru, i-am spus ca transpira f rau mai ales la cap atunci cand isi bea lapticul si i se umezesc si bratele cu sudoare rece. i-am cerut sa-mi faca o trimitere la laborator sa-i fac analize sa vedem exact care este nivelul in sange al fierului si al calciului, la care ea mi-a raspuns prompt ca nu e nevoie sa-i fac analize ca imi prescrie fe (in conditiile in copilul avea rosu in gat si avea febra , iar fe nu se administreaza in stare febrila) si calciu sa-i dau din toamna...!
si uite asa sunt medicii platiti din buzunarele noastre degeaba si suntem obligate sa cautam medici privati si sa platim din buzunar si analize, si medicamente...!
va doresc multa sanatate!
simo_sefa
Postat pe 22 Iunie 2010 22:14
simo_sefa sfatul meu e sa schimbi doctorul pana gasesti unul bun,asa am facut si eu.
Cat despre analize,s-ar putea sa le platesti si cu trimitere,asa ca poti sa te duci si fara trimitere,nu sunt exagerat de scumpe.E bine sa mergi la un cabinet particular bun,unde ii ia sange din deget.
Eu am platit la particular Hemoleucograma completa 14 ron, Calciu 10 ron si fierul 9 ron.
Multa sanatate la baietel
bau
Postat pe 22 Iunie 2010 22:37
Simona transpiratia e simptom de lipsa de calciu.
De obicei pediatrul recomanda mamicilor sa dea copiilor nu mai stiu exact pana la ce varsta, dar pana la un an sigur, 10 zile pe luna in lunile cu R, calciu ( pt ca atunci se asimileaza cel mai bine).
poate medicul tau a omis sa-ti spuna( am mai auzit). mai intreaba deci si un alt medic pediatru ca sa fi linistita.
bluelight
Postat pe 22 Iunie 2010 22:51
Calciu,fier fara analize,dupa ureche e cel mai prost lucru care poate sa-l prescrie un doctor
bau
Postat pe 22 Iunie 2010 22:56
buna fetelor!
sunt de acord cu ce spune bau, pentru ca din ce am mai auzit si eu si din ce am mai citit pe net, calciul administrat fara a fi nevoie, se depune pe oase sau pe rinichi, si in acest caz face mai mult rau decat bine!
tocmai de aceea ii si cerusem medicului sa-mi faca trimitere la laborator, dar pentru ca nu a vrut voi merge si ii voi face de capul meu. si bineinteles ca ma voi duce la un medic pediatru particular sa mi le citeasca!
sanatate la bebei si numai bine!
simo_sefa
Postat pe 23 Iunie 2010 21:49
simo din pacate nu esti singura cu nemultumiri la adresa medicilor...si eu am ghinionul sa am asa un medic la fetita si ori de cate ori am avut prb cu ea am apelat la clinica particulara ca in baza pediatrei .... iti doresc multa sanatate la bebe si imi permit sa fac si eu o remarca daca bebele tau e mai grasut s-ar putea sa fie asta motivul transpiratiei, iti spun asta ptr ca uneori am aceeasi prb cu fetita mea iar analizele i-au iesit ok.
cory_emy
Postat pe 24 Iunie 2010 23:21
buna cori-emi!
e o mare problema la noi in Romania cu medicii astia! intr-un fel ii inteleg, ca au facut atatia ani de facultate si de rezidentiat, si statul le ofera niste salarii mizerii comparativ cu ce am spus mai devreme si in plus de asta nici conditiile de munca nu sunt prea grozave. dar totusi, ar trebui sa tina cont de faptul ca nici noi, bolnavii, nu mergem de placere la ei si nu suntem cu nimic vinovati de situatia asta. ba mai mult, si noi suferim...!
iar in legatura cu transpiratia, ca ar putea fi din cauza ca ar fi mai grasunel, nici vorba! chair ma cearta pediatra ca ce-i fac de nu ia in greutate cum trebuie! (il tin nemancat - o sa-i spun intr-o zi). are aproape 11 luni si 8 kg, asta la ultima cantarire de sapt trecuta. mie nu mi se pare a fi un copil slab, cum i se pare medicului meu, as spune eu ca e bine asa cum e. manaca destul de bine (laptic dim, fruct si suc de fructe, ciorbita sau alta mancare gatita, iaurt, gris cu lapte, laptic cu cereale la culcare), dar mai e un lucru de care eu tin cont: deja merge cam singurel, face f multa miscare si n-are cum sa puna prea mult pe el!
sanatate si pupici la mamici si la bebici!
simo_sefa
Postat pe 25 Iunie 2010 23:55
De la: bau, la data 2010-06-22 22:37:22simo_sefa sfatul meu e sa schimbi doctorul pana gasesti unul bun,asa am facut si eu.
Cat despre analize,s-ar putea sa le platesti si cu trimitere,asa ca poti sa te duci si fara trimitere,nu sunt exagerat de scumpe.E bine sa mergi la un cabinet particular bun,unde ii ia sange din deget.
Eu am platit la particular Hemoleucograma completa 14 ron, Calciu 10 ron si fierul 9 ron.
Multa sanatate la baietel
kidz008307
Postat pe 27 Iunie 2010 16:54
Buna,
Am vazut ca "BAU" i-a facut analize de FE si Calciu copilasului la un cabinet particular unde se ia sange din deget. Unde este un astfel de cabinet, fiindca peste tot mi-au spus ca trebuie luat sange din vena pentru analiza de calciu chiar daca e sugar?!
In ceea ce priveste transpiratia rece, de mic copil transpiram doar la cap si asa se intampla si acum. Din cauza asta racesc des si am tot felul de probleme (urechi, nas, etc), dar este cam singura zona unde organismul isi face termoreglarea. Cu cat este mai cald in camera, cu atat transpir mai mult si mi se raceste capul mai tare. Cel mai bine, dupa parerea mea, ar fi sa scazi temperatura camerei pana la 23-25 grade. La mine da rezultate...
garbo_andyg
Postat pe 1 Iulie 2010 23:39
Simo, stii sa faci supa de ficat de pasare? Dar supa de spanac? Ambele drese cu lapte sau iaurt sau smintina sunt un aport nutritiv bun pentru bebelusi si mai ales pentru cei care au carente de calciu si fier.
Si nu va mai stresati cu calciu care se depune nu stiu pe unde ca asta se poate intimpla oricum daca persoana are probleme metabolice.
Ciresica
Postat pe 2 Iulie 2010 04:57
buna fetelor!
ieri am reusit intr-un final sa-i fac analizele lui fi-miu. la mine in oras nu se fac nicaieri cu intepatura din deget, asa ca i-a luat din vena si... surpriza! nu a plans deloc! si i-au iesit bune analizele, calciul este un picut peste limita 10.37, iar fierul in limite 81. am fost la un medic pediatru particular si mi-a prescris fier 2x5picaturi zilnic, si imi zicea sa-i dau si calciu 2x5ml 10zile/luna, ca sa-l ajute la dintisori. dar ca nu o sa-i dau acum in lunile de vara, ii voi da din sept, pt ca nu am avut probleme cu el cand i-au dat dintisorii, si deja i-a mai rasarit acum primul de sus, si se vede prin gingie si celalalt, deci intr-o sapt cred ca va iesi si acela la suprafata!
va multumesc mult pentru raspunsuri!
va doresc o zi frumoasa!
simo_sefa
Postat pe 2 Iulie 2010 19:01
Buna simo!
La ce pediatru ai mers tu?
habibi
Postat pe 11 Noiembrie 2010 14:23
buna habibi.
am fost la un pediatru particular din orasul meu
simo_sefa
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:51
nu inteleg Simo daca Ca a iesit peste limite ....de ce i-a maio recomandat medicul Ca? poate ca sunt eu mai sceptica dar eu nu i-as da copilului meu Ca daca nu ar avea o lipsa...pentru ca sa sti ca excesul de calciu poate fi uneori mai grav decat lipsa ...mai intereseaza-te
cory_emy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 01:40
un medic pediatru bun isi da seama dintr-o privire daca bebe are sau nu nevoie de calciu
.Eu i-am dat inei pana acum la 1,5 ani numai vigantog.Si ea transpira daca sta pe o anumita perna sau patura e din material sintetic.in casa nu am mai mult de22 de grade.iar hemograma i-a iesit perfect.
ina_rebeca
Postat pe 15 Noiembrie 2010 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccinul poate afecta alimentatia? 1 De la: IordacheRaluca 30 Aprilie 2018 21:18
SPASMUL HOHOTULUI DE PLANS 1 De la: ada_mazuru 28 Martie 2010 20:09
gradinita particulara 11 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
Cursuri pentru copii "Little Tree", Timisoara 1 De la: LITTLE_TREE 7 Februarie 2012 23:10
infectii ale pleoapelor....salazioane 5 De la: pinicuta 14 Februarie 2010 15:17
Setari Cookie-uri