copiii si limbile straine

de ce romanii nu vor sa-si invete copiii limbi straine de mici? Nu vorbesc de cei care nu-si permit, ci de cei care spun ca o limba straina introdusa atunci cand copiii incep sa vorbeasca, ii bulverseaza. Si asteapta ca ei sa invete bine limba materna pana sa inceapa cu o alta limba. Doar ca fereastra oportunitatii pentru a invata o limba straina natural, se inchide pe la 7 ani. Si atunci limba straina se invata ca o materie, cum invatam geografie de exemplu, deci artificial. In alte tari bilingisvmul e un fenomen comun, noi ne speriem ca de drobul de sare. De ce facem asta? sa-mi explice si mie careva. Hai bau treci la explicatii O saptamana frumoasa tuturor!
racovus
Postat pe 7 Iunie 2010 08:57
eu sunt in situatia bilingva.Problema la mine esta tatal care nu vrea sa priceapa ca trebuie sa vorbeasca cu fata lui doar in limba lui materna.Eu nu reusesc sa ma adresez ei in doua limbi consecutiv...m-as zapaci de cap.Cand face vreo boacana imi vine instinciv sa-i vorbesc romaneste.La gradi la fel se vorbeste romaneste iar el ar trebui sa ii vorbeasca doar in limba lui materna.
Sotul zice ca, copilul nu il intelege.Eu il contrazic la infinit:Din moment ce noi doi vorbim pe limba ta(italiana) chiar crezi ca fata nu pricepe???si o luam de la capat el se incapataneaza si ii vorbeste tot in romaneste...
ameno
Postat pe 7 Iunie 2010 11:09
racovus eu n-am cum sa-ti raspund la intrebarea ta,din moment ce nu sunt de acord cu afirmatia de mai sus. Ti-am explicat ca romanii isi invata copii de mici mai multe limbi.Numai ca tu inca o ti una si buna, caci numai strainii fac asta.
Asa ca ar insemna sa ma contrazic la infinit cu tine,deoarece pe domeniul asta iti face mare placere sa generalizezi in continuare.
Daca vrei sa generalizezi,ti-as da un sfat,pune altfel contextul. De ce parintii nu vor sa-si invete copii limbi straine de mici?



ps: Acum sper sa ca nu esti atat de suparata pe cat pari ca te-am contrazis. Ce sa facem,nu putem toti oamenii sa gandim la fel si sa avem aceeasi opinie.

O zi frumoasa
bau
Postat pe 7 Iunie 2010 15:03
eu consider ca si daca nu ai vrea, tot nu ai avea cum sa impiedici copilul sa invete limbi straine: engleza cel putin, se aude peste tot: la radio, in cantece, la reclame, la filme, se invata in scoli si gradinite, sincer nu cred ca ai cum sa o eviti chiar daca ai vrea (si nu vad de ce ar vrea cineva? )

copilul , oricat de mic, poate invata cu mare succes chiar si mai mult decat 2 limbi, atata doar ca se recomanda ca o persoana sa vorbeasca intr-o singura limba copilului, astfel incat acesta sa nu se zapaceasca si sa le incurce (desi chiar daca le-ar incurca in final tot se dumireste el care cuvant din care limba vine)

deci:cu cat e mai mic copilul cu atat invata mai usor, 2.eu una nu stiu pe nimeni care sa nu vrea sa isi invete copilul cat mai multe, 3. in strainatate (Franta, Rusia, Italia) nu numai ca nu vorbesc oamenii limbi straine, dar chiar se duc peste granite la expozitii si intalniri de afaceri si au pretentia ca CELALALT sa vorbeasca limba lui Eu a fost la expozitii in straintate si stiu: ma intrebam cum de au fost trimisi acolo oamenii aia, ca in afara de a inmana un pliant sau o carte de vizita nu stiau sa se descurce daca nu vorbeai LIMBA LOR (ce engleza, ce internationalizare...), ba unul vine si ma intreaba daca vorbesc rusa si i-am zis NU, atunci se uita la mine chioras si imi zice intr-o engleza stricata "nuuu?dar tu ce vorbesti?" si zic engleza, franceza, spaniola, germana, desigur romana, la care numai ca nu m-a scuipat dar figura asta o avea, de dezgust, si s-a intors si a plecat, ca na , nu vorbeam rusa lui

pe cand in romania nu prea exista persoane dintre cei tineri care sa nu stie macar engleza. si stiu straini care s-au minunat de asta. sunt niste nemti aici la noi la bloc (cu contract de firma, pt 2 ani de zile, si apoi pleaca din RO) care pot discuta chiar si cu oameni mai batraiori in parc (unde iesim cu totii cu copiii) in engleza. ba chiar, o baba a reusit sa vb cu fetita lor in germana (si sa se inteleaga unii cu altii: fetita de mai putin de 2 ani si baba mea non-nemtoaica) asa ca in ceea ce priveste multiculturalismul si multilingvismul, consider ca romania sta chiar bine
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 15:24
e adevarat, cei in varsta (care au facut scoala pe vremea lui ceasca) vorbesc mai degraba rusa sau franceza, pt ca asta au studiat in scoala, dar ISI AMINTESC si pot comunica macar cat sa ceara un pahar cu apa, spre deosebire de muuuuuulti straini cu care am incercat sa vb si cu care nu m-am putut descurca in nici o limba , asa ca atrebuit sa apelam la limbajul semnelor si la desene /schite....
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 15:26
Eu cunosc multa lume care isi invata copii limbi straine inca de pe la 2 ani jumate 3 si aici in Alba-Iulia la gradi inca de la grupa mica invata limbi straine.
OPinicuta si eu am patit o chestie de genul am fost in Olanda si la hotel de 4-5stele abia am gasit o persoana care sa lege 3 cuvinte in engleza sau imi amintesc de un festival cand m-am intalnit cu francezi si se mirau astia ca ce bine vorbesc romanii limbile straine, pe cand ei nu stiau o boaba engleza si se asteptau sa li se adreseze toti in franceza. In Ungaria in schimb aproape toti vorbesc o limba straina cel putin engleza.
viobregar
Postat pe 7 Iunie 2010 15:33
ameno, fata va invata italiana cata vreme voi vorbiti intre voi (tu cu el) italiana. eu engleza am invatat-o in generala de la TV, si stiu multi altii care au invatat ascultand in jur (romani in Tg MUres care au invatat maghiara pt ca se vorbea maghiara in cartier etc), deci stai fara grija, nu o poti opri de la invatat.
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 15:42
bau, nu m-am suparat de ce crezi asta? doar ca am mutat subiectul care incepuse la un alt topic. Ma lovesc constant de ideea ca un copil e prea mic sa invete limbi straine. Cunosc mame care stiu engleza/germana f. bine, dar asteapta pana micutul implineste 5 ani ca se exerseze cu el. Normal ca daca isi pune ambitia la scoala, copilul va ajunge sa o vorbeasca, doar ca in loc sa o invete natural, auzind-o in jur, trebuie sa faca eforturi. Asta e nedumerirea mea.De ce asteptam noi sa invete mai intai limba materna? Legat de experientele in strainatate, sunt sigura ca sunt nationalisti in multe tari, care nu invata o limba straina pt. ca se cred buricul pamantului. Dar, in general, m-am descurcat f. bine cu engleza si franceza, nu mi s-a intamplat sa opresc oamenii pe strada si sa nu stie niciuna din limbile astea. Ceva probleme in Bulgaria, e adevarat, dar nici asteptari mari nu aveam. In Romania evit sa fiu "acostata" de promoteri vorbind engleza cu baietelul. Promoterii sunt studenti in Bucuresti, nu ar trebui sa o stie? Ati avut experiente neplacute in strainatate, dar sunt cazuri singulare? Pe mine m-au uimit luxemburghezii, norvegienii, nemtii, ungurii (nu ma asteptam), cehii, finlandezii, elvetienii. Copii de gradi, spontani, care veneau la tine si incercau cu germana, apoi engleza, apoi franceza. O alta lume! Mie mi-e draga Romania si mi-e ciuda rau cand aud "e prea mic"
racovus
Postat pe 7 Iunie 2010 22:52
racovus poate parintii evita sa ii invete de mici limbi straine din diferite motive, unul ar fi sa nu devina lilimbut. Cunosc un caz, romani stabiliti in Canada, au avut acolo un baietzel ea nu stia engleza si vorbea numai in romana cu el iar tatal numai in engleza asta de la nastere, copilul vorbea jumate cuvantul in engleza jumate in romana. Pe la 4 ani s-au trezit si s-au dus cu el la un logoped si i-a sfatuit savb cu el numai intr-o limba si in cateva luni si-a dat copilul drumul si acum vb perfect romaneste. Alt caz niste prieteni in Olanda ea vorbea romaneste, el olandeza dar copiii ambii vorbesc perfect ambele limbi.
Eu am zis ca o sa incep cu copilul meu pe la 2 ani cu engleza.
viobregar
Postat pe 7 Iunie 2010 23:25
da, dar chiar daca mai incurca limbile, e doar o faza, va trece si avantde povestit e engleza. avantajul e ca in final copilul va vorbi doua limbi la acelasi nivel. Baietelul meu mai vrea sa vorbim romana cateodata, mai ales cand are vreo problema, dar in rest, limba de joaca , de mancat, de povestit e engleza. Si cand vrea sa-mi spuna ceva in romana, spune: "ce-i dragule?" (adica sa-l intreb eu ca sa-mi poata spune). Cu tatal lui nu vb niciodata engleza (desi si tati o stie, am convenit ca el sa vb romana) deci face clar distinctia dintre o limba si alta. si baietelul meu e cel mai cel pt.mine, dar e doar un copil obisnuit.
racovus
Postat pe 7 Iunie 2010 23:39
stiu Pinicuta...dar pe mine altceva ma roade Sunt sigura 100% ca intelege ce vorbesc cu tati ca altfel nu ar reactiona,clar.Doar ca BB auzindu-ma zilnic pe mine vorbind italiana cu tatal ei i se pare un lucru normal, in schimb daca vorbesc cu ea altfel decat romaneste imi zice sa nu mai vorbesc ``cu gura asa`` ca nu-i place.
Tati greseste ca nu vorbeste cu ea in italiana iar mie nu imi vine instinctiv sa-i vorbesc in alta limba.
Practic in timp real cu ei doi vorbesc in doua limbi depinde cui ma adresez dar sa ma repet la infinit ei atat in romaneste cat si in italiana asta nu-mi iese.Bine stiu tot felul de cantecele si am o varietate de carti pentru copii scrise in italiana dar nu-i de ajuns...Ii vorbesc doar italiana cat suntem plecate la bunici dar f putin ca timp

ziceati de restul lumii cate limbi straine stiu
In Tunisia in mijlocul Saharei baiatul acela care te plimba cu dromaderii l-am auzit vorbind nici mai mult nici mai putin 4 limbi straine cursiv:engleza,italiana,germana, maghiara.Astea in afara de limba lor si franceza care este a doua limba materna pentru ei si nu cred ca au studiat la scoala.Nevoia ii invata, traiesc din turism si este obligat sa stie sa comunice cu clientii.
Pe unde am mai fost fff mult engleza si germana.
In schimb in italia cu parere de rau eram foarte usor confundati cu bulgarii, rusii...si mai grav cu GERMANII .
sis era braziliana
nu am zis ``grav``pentru ca ar fi un lucru rau nicidecum...grav pentru ca nu faceau diferenta de accent ...totusi ne tragem din popoarele latine....
ameno
Postat pe 8 Iunie 2010 10:24
cu copilul meu eu vorbesc romina,taica'su araba, eu cu taica'su vorbesc engleza si la gradinita ...greaca....intelege ce vrem de la el in oricare limba i se vorbeste....insa cind incepe sa se exprime ....tre sa fim toti in jurul lui sa intelegem ce vrea ...pentru ca amesteca cuvinte din toate cele 4 limbi insa nu ma deranjeaza ...stiu ca mai tirziu...acest fenomen va deveni un avantaj pentru el.
rapsody33
Postat pe 27 Octombrie 2010 02:39
e vorba de romina power?:O

aaaaaa, acu m-am prins... de romna era vorba:PP
:))
eu_geminy
Postat pe 27 Octombrie 2010 03:00
Intrebare: care sunt tarile alea in lume unde copiii sunt invatatide foarte mici sa vorbeasca mai multe limbi? Tarile cu zone multiculturale cum e si Ardealul la noi, da, dar altfel?
Si nu-i adevarat ca la 7 ani se inchide supapa de asimilat ce? Cind la virsta aia copii sunt buretei care absorb toate informatiile care vin inspre ei.
O persoana care are ureche muzicala va invata o limba straina si la 60 de ani.
Ciresica
Postat pe 27 Octombrie 2010 06:30
... copiii mei s-au invatat mai tarziu cu o limba"straina" ca le-am zas ca-i scarbos si neigenic

...nu mai deschideti enspemii de topice cu acelasi subiect....
daria_
Postat pe 27 Octombrie 2010 11:01
daria, de obicei nu ma bag in fazele astea, da' e acelasi principiu: asa cum tu poti sa scrii cum vrei si unde vrei, asa si ele pot deschide cate toapice vor
doar e democratie!
bine, si asta nu-i ceva grav, problema e ca se poate si injura si jigni, si nimeni nu are nici o reactie! si aici ma refer la admini, nu la oricare user de pe forum!

cat despre limbi straine, mi-am amintit de un copil drag care spunea: I don't want ciorapeii
si vorbea la gradi cu educatoarele in limba romana, desi ele cred ca nu stiau altceva decat engleza de balta, vorbita in state
zambila
Postat pe 27 Octombrie 2010 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
After School Frensi Club cu 2 sedii noi in sectorul 1 1 De la: garbo_6585 13 August 2012 11:47
Sondaj: Ti-ai vaccina fetita contra HPV? 1 De la: iulia_dibu 19 Decembrie 2008 14:23
Mofturos la mancare. 2 De la: chanty 8 Februarie 2010 17:08
AUJUTOR!!!!! CUM V-ATI INVATAT PITICI LA OLITA 11 De la: alinakatt 15 Februarie 2010 10:04
Paraziti 25 De la: office_salinasusesi_ro 21 Martie 2010 21:20
Setari Cookie-uri