Daca acceptam sa le fim nasi, stricam prietenia?

Buna mamici si pitici,
incerc si eu cu ajutorul vostru sa-mi rezolv o dilema si anume: am o prietena foarte buna care se va casatori la anul in iulie Ea ne-a propus sa-i fim nasi , ideea e alta, eu cred ca daca vom accepta sa-i cununam vom strica frumoasa relatie de prietenie dintre noi, nu vreau sa intervina statutul de nasa-fina.... Am discutat cu ei, le-am zis of-ul si nimic, ei insista sa le fim nasi. Acum eu ce ar trebui sa fac, oare gresesc daca ii voi refuza? voi ce ati face?
help my pls!
aly_raz
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:49
Buna Alina, eu cred ca ar trebui sa accepti! Discuta cu ei, afla ce pretentii au si puneti cartile pe masa, e cel mai bine. E minunat sa devii parintele spirutual la cineva, crede-ma! Iti doresc sa luati decizia cea mai buna. Bafta!
lidya
Postat pe 21 Septembrie 2009 17:07
Buna! Cred ca ar trebui sa ii cununati tocmai pentru ca va sunt prieteni! Este important sa ai o relatie apropiata cu viitorii fini! Cred ca o sa stricati prietenia daca nu ii cununati! Eu am nasit acum o luna tot prieteni apropiati iar sentimentul pe care il traiesti alaturi de ei este unul minunat!
julay
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:58
buna. eu cred ca ar trebui sa-i cununati. eu am cununat-o pe prietena mea cea mai buna si nu s-a schimbat nimic. pot spune ca prietenia noastra e chiar mai solida. si i-am si botezat ambii copii.
DEEITA
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:48
eu cred ca v-au ales tocmai pt ca sunteti prieteni, si nu ar fi frumos sa ii refuzati, tocmai pt ca sunteti prieteni si conteaza pe voi. iar apoi, o prietenie adevarata nu se strica pe motiove care tocmai ca ar tb sa apropie oamenii. sa cununi e un lucru minunat, si chiar si preotul face nasilor urarea sa le dea dumnezeu tot ce le lipseste. eu zic ca acceptati sa le fiti nasi, sa vb deschis cu ei, la o adica voi sunteti nasii si prieteni cum va sunt prtesupun ca nu faceti asta din obligatie ci de drag, deci presupun ca nu aveti pretentii din partea lor: ei oricum va vor aduce cutare si cutare, nu va certati pe asta ca va aduc din suflet si se vor bucura sa vada ca si voi va bucurati de darurile pe care le-au ales din inima. in rest, pastrati ca si pana acum prietenia,nu vad de ce s-ar destrama.
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:00
eeeeee, suntem nehotarati. Sincer avem alti prieteni care au cununat la randul lor si dupa 2 luni s-au certat, le-au furat din casa, nasol...de aceea am dubii, dar inclin mai mult spre da. Multumesc
aly_raz
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:09
scuza-ma , dar cineva care iti e prieten nu-ti fura din casa. mai bine asa, au aflat care era de fapt relatia lor
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:12
varul meu s-a casatorit anul asta pe 5 iulie si a avut ca pereche de nasi unii dintre prietenii lor de anii de zile si totul a decurs ok.........si se inteleg bine, chiar mai bine..........ei nu tin statutul de nasi sau fini......................
..................................................................................................
http://blog.exposhop.ro - castiga parfumul tau Coco Chanel
adika_kidz
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:19
stiu, tocmai pt k aveau foarte mare incredere si nu au crezut ca o sa-si dea seama ca sunt ei, de fapt ea. A iesit urat, pacat. Dar nu asta e problema mea, parca mi-e asa,...nu stiu, trebuie sa-mi asum o raspundere, e totusi ceva serios, nu e de gluma. Sa nu ma intelegeti gresit, nu fug de responsabilitate, dar nu vreau sa-i dezamagesc, cred ca de asta mi-e teama cel mai mult...
aly_raz
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:19
pai vorbiti clar dinainte, mergi cu ea peste tot dupa rochita, lumanari , buchete, voal etc...

pe noi nu ne-au putut cununa prietenii cei mai apropiati (cei care ne facusera si cunostinta), pt ca nu erau cununati religios la vremea aia, si asa ca ne-au cununat altii dar doar din obligatie si nu s-au implicat deloc, ba chiar au venit la primarie in blugi si cu rucsacu-n spate.

in schimb cei care ne facusera cunoastinta (prietenii nostri) ne-au botezat baietelul si se poarta cu el de parca i-ar fi unchi, ii cumpara de toate, il alinta, suna mereu sa intrebe de el , cand am fost in spital ne sunau sa ne intrebe daca avem nevoie de ceva etc. au facut ei nazuri ca sa nu le luam cadouri, dar le-am explicat ca nu noi le-am luat ci bb si ca e luat oricum cu mare drag si din toata inima, si in final au constatat si ei ca ce le-am luat chiar le-a fost de folos. oricum si ei ne iau diverse si noi mereu le zicem cand ne cerata ca de ce le luam daruri, le zicem si noi " pai voi de ce ne luati"

e o relatie f stransa si daca nu erau ei nasi nu cre dca eram atat de apropiati, adica in timp cred ca se pierdea cumva din frumusetea relatiei...
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:39
ps: ce e facut din suflet nu dezamageste, deci vb cu ei si fa din inima ce vrei sa faci, si o sa fie ok:)
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:40
multumesc pinicuta, vom analiza mai bine totul si cu siguranta vom lua decizia corecta. O seara buna!

P.S. suntem in concurs, adunam cat mai multe stelute, intra si tu:
http://bebe.bv-se.com/razvan/
aly_raz
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:50
nu draguta , prietenia o stricati daca nu le veti fi nasi ... noi avem cei mai buni prieteni suntt finii nostri , plecam impreuna in concedii ... multe si iecare e dator sa nu strice prietenia ...
mihailescuelena
Postat pe 21 Septembrie 2009 23:35
prietenii nostri cei mai buni sunt si nasii nostri... crede-ma ca as fi fost tare suparata si dezamagita daca nu ar fi vrut sa ne cunune...
prietenia se strica daca nu veti accepta... noi nici nu ne-am gandit vreo clipa ca am fi putut alege pe altcineva, deci imagineaza-ti socul pe care l-as fi avut daca-mi spuneau ca nu...
de fapt, cand i-am invitat in oras sa-i intrebam, eram atat de stangaci si eu si sotul meu, ca au zis ei da, pana sa apucam noi sa formulam in mod coerent intrebarea...
cat despre relatia nasi-fini, la noi decurge totul natural... ne spunem pe nume, suntem prieteni adevarati, ne ajutam unii pe altii, si nu oftez cand vine craciunul sau pastele ca, doamne, trebuie sa mergem si la nasi si sa le luam si cadou... (mai stiu cazuri cand o sarbatoare de genul asta devine o criza de familie de genul "iar trebuie sa mergem la nasi")... la faza cu cadoul, de multe ori o intreb direct cam ce si-ar dori... si invers...
pentru noi e o placere si fim impreuna si cred ca asta e cel mai important...
tot ei ne-au botezat si copilul, ne vedem cel putin o data pe saptamana, vorbim la telefon (dar nu din obligatie), plecam in concedii impreuna si ne facem cadouri in functie de bugetele pe care le avem in momentul ala...

iar daca ei insista si sunteti prieteni, nu vad problema...
andracalin
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:16
si eu cred la fel, noi avem o relatie foarte frumoasa cu nasii, ne-am cunoscut la o petrecere printr-o cunostiinta, apoi ne-au cununat iar acum suntem cei mai buni prieteni. Eu cred ca va veti intari prietenia si mai mult, va deveni mult mai frumoasa, gandeste-te ca vor aparea copii, veti boteza, e ceva minunat.
stefystefy_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:29
NUUUUUUUUU ca sa raspund la intrebarea topic-ului iar ca sa fii nasa este unul din cele mai frumoase lucruri ce ti le ofera viata. Prietenii vostri au mare incredere in voi de v-au ales inseamna ca va au ca exemplu iar ceilelti prieteni ai vostri s-au certat tocmai din cauza furtului nu din cauza ca le sunt nasi "inculpatilor" ca sa zic asa.Vorba aceea apara-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma apar si singur .
Eu am fina si pe una din surorile mele si acum nu inseamna ca m-am certat vreodata cu ea sau o sa ma cert tocmai din cauza ce avem o relatie speciala.
Asa ca eu zic sa nu mai stati pe ganduri si sa acceptati si nici pe ei sa nu-i lasati sa se mai gandeasca ce si cum ca stii si tu cum e cu pregatirile de nunta nu de alta dar pana la anul este destul de mult si poate te trezesti si cu un finut mai mic
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccin pentru bebe 65 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 12:24
Am de vanzare accesorii pt bebelus! 1 De la: YZA79 23 Februarie 2011 15:48
triplu test in orasul suceava 1 De la: vio7891 7 August 2009 21:35
Sa fim mai buni ... 5 De la: anaROBERT 3 Aprilie 2010 13:10
AJUTOR...... 2 De la: adrica 13 Aprilie 2009 22:22
Setari Cookie-uri