Mamici cu bebici, cu burtici...ONLINE!

aly i-am dat lapte de vaca si acum de vreo saptamana ii dau de capra
pinicuta eu am facut cu CORD BLOD CENTER din Cluj-Napoca, eu sunt din alba-iulia si am nascut in Cluj. trebe sa iei legatura cu ei si ei iti trimit prin curierat rapid contractele, apoi in jur de 30sapt iti trimit acasa o cutie sigilata care o deschid la spital cand seface prelevarea. Prelevarea o fac asistentele, apoi ii suni este nr de telefon special si ei vin si ridica cutia aia care e un fel de congelator. Trimit la analize si iti vine confirmarea cam in 2 luni, apoi trebuie sa platesti depinde cum alegi noi am ales 3 rate rata era in jur de 1.000lei sau poti sa platesti tot odata, ratele se platesc in 3 luni consecutive. Dar inainte iti vin facturile si poti plati direct cu factura la Banca Transilvania, pe an taxa de intretinere este de pana in 200 lei
viobregar
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:25
Am intrebat de lapte ca mi-a spus medicul cand am fost cu el la urgente ca in mod normal trebuie sa bea cam in jur de 400-450ml si sa ii reduc din el...
viobregar
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:26
merge la gradi, da, de pe 1 iunie anul trecut non-stop (ma rog, cu o pauza de 2 saptamani cand si-a rupt o manuta -nu la gradi si-a rupt-o, nu-ti face ganduri de-astea-, 2 saptamani cand a avut o raceala mai urata, si desigur Craciunul si Pastele)

e tare incantat de gradi si noi suntem tare incantati d educatoarea lui si de rezultatele lui alaturi de ea. E o gradi privata (n-am vrut sa il dau la stat unde sunt 20-30 in grupa si apoi, cand l-am dus inca luam antibiotice zilnic pt malformatia urinara pe care o operaseram, deci voiam sa il siu bine urmarit si ingrijit, si la privat poti emite alte pretentii totusi) - ei acum sunt 5 in grupa (maxim prin lege stiu ca e de 12 , cam asa, dar cu criza asta, nu multi isi permit taxa, deci suntem in nr restrans). Probabil acuma cu sarcina mea o sa il trecem la program redus la vara (acum e pana la 6 seara), iarna iarasi l-as duce program lung si cand vine primavara sa il iau la 12 sa ne plimbam toti 3 (eu cu ei 2 bebei) prin parc.

Ce sa iti zic, a invatat f multe, si comportamental, si verbal, si engleza cateva cuvinte, si ca imaginatie, si ca motricitate, si e tare incantat sa isi intalneasca colegii, ii cauta si in parc si se joaca cu ei (preferential fata de alti copii din parc pe care ii alege doar ca ultima optiune) . Iar peferata lui e :irina mea"-colega lui Irina (daca intr-o zi taraganeaza prea mult cu mersul la gradi, e opreste de prea multe ori sa admire peisajul, e de ajuns sa ii amintesc ca il asteapta irina si plange, ca imediat grabeste pasul ca sa ii spuna irinei sa nu mai planga si sa ii dea un pupic )

Mananca si doarme la gradi, dar mananca ce acasa njci nu vrea sa vada: spua de loboda, spanac cu orez si carnita, musaca ) Foarte incantati suntem cu totii de evolutia lui.
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:30
aly stai linistita ca nu-i drakul gol gradinita la mine cel putin e zana cea buna.Mai greu cu trezitul de dimineata
Pinicuta rectific la mes.anterior ca am intrebat si eu la fete...chiar daca platesti din buzunar retro nu poti benefici de indemnizatie...dar vezi totusi ca la noi sunt legi si legi date mai mult sau mai putin dupa ureche si paradoxul e de multe ori ca ce-i valabil in vest nu-i valabil in est....
alinakatt
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:30
daca ai nevoie de celule iei legatura cu ei si ti le aduc in maxim 3 zile, am uitat sa iti spun ca se depoziteaza in Cehia, dar nu sunt sigura, stiu ca e undeva in strainatate...
viobregar
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:31
pai da alina, si cum tu esti in vest si eu in est... geografic vorbind...

vio, dupa 30 de saptamani dupa contract primesti coletul? pai 30 de saptamani sunt 8 luni sigur asta ai vrut sa zici?
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:32
spanacul iach-ul tuturor copiilor dar culmea acasa nu-i bun si la gradi e un deliciu
alinakatt
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:33
eu am mai gasit pe net firme care recolteaza si depun in belgia sau danemarca celulele, deci clar sunt mai multe variante, nu sunt aceiasi sub mai multe nume...
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:33
pinicuta si aici este gradi privata si eu as cam vrea sa il dau acolo, cam cat platesti pe luna, aici in alba e 1.000lei si tot asa pana la 6 dar ti-l duce si ti-l aduce cu masina si poti vedea online ce fac...asa ca cred ca o sa mergem la privat si noi
viobregar
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:34
pai, pinicuta, nu ai vazut ca de multe ori ce-i lege in vest nu-i valabil si in est
alinakatt
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:35
11 milioane taxa pe program lung (de la 8 la 6 seara dar ti-l poate tine pana la 7 doar ca cu alta educatoare ora asta de la 6 la 7), trei mese si o gustare. in conditiile in care o bona la noi in cartier e 10 milioane, deci mie mi se pare chiar ok pretul gradinitei.
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:37
fetele dar costa destul de mult chestia cu celulele, offfffff, alti bani, alta distractie
pai nu am alta varianta si trebuie sa-l dam la cresa, cum nu avem pe nimeni sa ne ajute (doar socrela la 2 blocuri ) si noi mergem tot pe privat, la noi am inteles ca gasim cresa intre 6 si 8 mil cu toate ca as opta si pt o bona, dar nu stiu daca am prea multe avantaje cu ea...
aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:38
la 30 sapt de sarcina, nu dupa 30 de sapt in jur de 7 luni jumate de sarcina, atunci iti trimite coletul...
viobregar
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:40
vio si ii place laptele de capra? ce tare e!!!

aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:47
am inteles, vio.

aly, nu mi se pare scumpa faza cu celulele. adica costa mult, dar merita (fata de ce beneficii iti pot aduce celulele astea daca doamne fereste ne-ar trebui, chiar nu cred ca sunt prea multi bani): 850 de euro recoltarea (in 3 transe), si tot vreo 800 de euro pt 18 ani de pastrare celule. am gasit "oferta" asta pe net: www.stemsure.ro (astia aveau afusa si la giulesti unde am sa nasc eu

totusi vreau sa aflu cat mai multe pana la momentul respectiv
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:48
il bea mai bine decat ala de vaca spre uimirea mea, eu una nu pot sa il suport
viobregar
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:49
am inteles ca laptele de capra e cel mai apropiat de laptele de mama (ca si gust si compozitie), deci ar trebui sa ii placa mai mult decat ala de vaca, zic eu (eu de capra n-am baut niciodata decat iaurt cumparat)
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:49
sal'tare fetele!
va doresc o zi cat mai buna si discutii cat mai linistite! am intrat sa va salut, alina hotaraste-te in ce tabara esti va pup pe toate!
stefystefy_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:51
dap pinicuta, nimic de zi despre beneficii, doar ca na, sunt niste bani totusi si pe foamea asta... sper sa se mai schimbe vremurile pana la urmatoarea mea nastere, daca va fi
aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:53
da, aly. stiu. dar mai bine fac foamea acum pana strang banii astia decat sa imi para rau mai tarziu (am avut mare noroc la primul copilas ca nu a trebuit nimic transplantat, alti pacienti au avut situatii mai grave ale aceleiasi boli... si atunci chiar cred ca merita orice efort, mai ales ca se pot folosi la toti fratii celulele stem ale unui singur copilas)

ok, gata fetele, sa lasam melodrama si sa trecem la chestiuni mai vesele. ia ziceti ce traznai au mai facut ai vostri?
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:57
stefy eu sunt in tabara cu mine
nu chiar peste tot sunt acra...ma reusesc sa scot si alte arome din mine dar daca simti nevoia ma transfer pe al topic
alinakatt
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:00
al meu nu prea a mai facut nimic, a invatat sa danseze si e atat de haios eu astept perioada 2/5 ani, atunci imi place cel mai mult
aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:00
Buna dimineata tuturor! Am vazut ca se vorbea despre recoltarea celulelor stem?
Si eu m-am interesat si am intrebat in stanga si-n dreapta, si am ajuns la concluzia ca este o pierdere de bani, nejustificata, deoarece aceste celule stem, nu s-au demonstrat a fi atat de benefice, ca sa zic asa, si intretinerea lor costa intr-adevar o avere...eu am o prietena care are foarte multi bani, apartament dubai, doua case in anglia,etc..doctorita, care la fel a renuntat la recolatarea acestor celule, pentru simplul fapt ca investitia, daca pot sa-i spun asa, este nejustificata.
aly_fab
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:01
stefy, sal'tare? cine mege in tabara ?? la munte sau la mare?
aly_fab
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:02
m-am referit la replica celebrei anaROBERT:
si anume ca facuse ea o precizare ca s-a deschis alt topic cu fetele "bune" la asta m-am referit. Eu nu vreau sa stric nimic pe aici, chiar imi place ca se poarta discutii super interesante si vad foarte multa lume noua, in comparatie cu celalalt topic, asa ca fetele, tineti-o tot asa si pastrati distanta fata de...stiti voi cine (de aici si alegeti tabara) Alina te pup si eu stiu ca tu esti o doamna, atunci cand te afli printre doamne!
O zi buna fetele!!!!!
stefystefy_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:06
tot ce se poate, aly_fab. dar eu asta simt ca trebuie sa fac acum. nu vreau sa imi deplang pe urma decizia de a nu-mi fi urmat vocea inimii. mai bine dau niste bani pe fereastra decat sa ma intreb iarasi "oare daca faceam asa nu era mai bine", sau "poate totusi nu am facut tot ce se oputea face?" (daca ai sti cat m-am intrebat la primul unde anume am gresit si daca nu puteam evita cumva, si acum iarasi am vb cu medicul sa imi zica ce sa fac sa fie bine de data asta si a zis ca nu poate nimeni prevedea sau preveni o malformatie locala... asa ca vreau sa fiu cu inima impacata ca am luat toate masurile pe care le-am stiut ca daca doamne fereste o fi ceva sa avem toate armele pregatite)

deci eu m-am decis: recoltez celule stem! pt mine, evident: nu fortez pe nimeni sa faca la fel.
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:07
cred ca si eu voi face la fel, nu se stie niciodata cum merge roata vietii, sper sa nu ajungem in momente din alea dar mai bine sa nu avem ce ne reprosa nu?
bine ca azi am papica pregatita si mai pot sta cu voi, dar asta mic imi da de furca non stop, e ca un argint viu
aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:10
pinicuta, este alegerea ta, dar intai documenteaza-te bine, inainte
aly_fab
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:12
stefy multumim! eu sper sa nu apara si aici divergente ca nu stiu ce fac acolo sa stea cine vrea...pe mine m-a lasat rece tot ce s-a discutat si e alegerea fiecaruia unde scrie.
aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:12
fetele dati-mi o idee de cadou pentru o familie la aniversarea a 5 ani de casnicie. Multumesc frumos!
foarte bun topicul
cornelia_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri de Sf. Andrei 1 De la: dacris 26 Noiembrie 2009 13:59
IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE 1 De la: tavibkk 18 Februarie 2009 02:14
cumpar urgent!!!! 5 De la: kidz000506 29 Martie 2009 21:44
Tablou pentru camera copilului 1 De la: spirala 17 August 2009 14:44
Vind aparat fitnes pentru abdomen Ab Rocket 17 De la: guritza_casi_ionut 24 August 2009 16:40
Setari Cookie-uri