ingrijirea mamicii; sfaturi utile

Ana ai dreptate...
viobregar
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:20
msik vio
anaROBERT
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:05
iar nu pare ce scriu, am zis ca daca m-ar insela l-as simti...asta in linii mari ca nu mai scriu inca of=data...
viobregar
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:14
automat ca vei simti ca orice alta femeie,se produc cateva schimbari in viata de cuplu pe care este imposibil sa nu le sesizezi
anaROBERT
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:19
acu depinde si de femeie, de ex nevasta lu cumnatu a facut tot posibilul sa ii fie in contra si normal ca asta si-a gasit alta, dar nu o paraseste ca au 2 copii. Nevasta zice da e normal sa umble ca toti barbatii umbla si eu i-am zis e proasta aia care sta daca stie ca umbla...
viobregar
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:27
ii cam tampita nevastasa. Eu am facut tot posibilul sa ii fac pe plac, am invatat sa fac mancaruri care ii plac, etc..
viobregar
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:27
eu nu vad un lucru normal ca barbatul sa insele sotia si cu atat mai putin:m-am maritat si trebuie sa ii fac pe plac,mancare,curatenie,copil,aranjata,machiata,gatita....pentru ce toate astea?sa nu isi faca amanta?sa nu ma paraseaca?

ma vrei ma vrei asa cum sunt,ma iubesti ma respecti,ma inseli nu ma meriti...eu asa vad treaba asta.
anaROBERT
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:34
Ana asa gandesc eu, eu am zis ca in momentul in care insala nu te mai respecta si nu merita sa raman cu el, dar asa gandeste si sotul...
viobregar
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:38
ana eu cred ca amanta nu i-ar face atatea....mancare, spalat, gatit, etc...ci cu totul altceva ca doar de aceea nu e nevasta.
Pitu
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:27
Daca, din pacate, nu poti fi sigura pe sotul tau... nu stiu daca mai merita. Sa stai tot timpul cu frica in spate ca daca apare vreo alta? Mai frumoase o sa fie tot timpul, ca doar nu suntem noi "Miss univers"...si si mai frumoase se poate. Totusi, daca si-a dat cuvantul in fata lui Dumnezeu, asa trebuie sa ramana, daca nu poate...atunci de ce sa se mai insoare???
Referitor la aranjat...perfect de acord cu fetele care ziceau ca nu ar trebui sa cadem intr-o delasare totala. Chiar daca stim ca sotii sunt ai nostri, de ce sa-i facem sa ne vada doar ca pe o datorie?
Nu-i neaparat coaforul sau manichiura, dar de pieptanat si rimelat putin tot putem si noi, nu?
BB al meu are 3 luni si nu doarme mai mult de 30 min ziua...dar in alea 30 de min ma straduiesc sa fac cate ceva.Sau macar ma inarmez cu cel mai cuceritor zambet si cea mai calda imbratisare pe cand vine sotul acasa.
Curaj...ca suntem si femei, nu?
Noemmytza
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:53
buna fetele! citind mesajele voastre in legatura cu kg in plus dupa nastere, nemachiata si caderea parului parca ma vad pe mine... am si eu un bebel de 8 luni si pana acum mi-am zis ca intai pun bebele pe primul loc, apoi eu, pt. ca alaptez si sa primeasca bebe tot ce e mai bun! dar de azi am inceput sa ma gandesc si la mine... am inceput sa fac sport, sigur o sa am o febra musculara urmatoarele zile, off... off..., sa mananc mai usor si mi-am taiat parul lung pana la umeri. locuiesc in America si sa stiti ca e adevarata treaba cu mancare din congelator, curatenia casei lasa mult de dorit sau tinuta femeilor! cand vin la mine in vizita , toate se mira ca ce frumoasa si curata imi e casa , si cand le pun pe masa 2-3 feluri de mancare home made fac ochii mari si nu mai stiu din ce sa manance! eu cand ma duc la ele trebuie sa ma uit in jos sa vad pe unde calc si de mancare nu mai zic, mai bine rabd pana acasa sau ma opresc la un restaurant!cand am venit in State anul trecut in vara eram gravida in luna a 7-a si vecinii si prietenii sotului meu nu m-au vazut cum aratasem inainte de sarcina, la 1,77 m aveam 70 de kg , eram bunaciune, iar acum am 85 de kg si toti imi zic ca arat bine, si eu in gandul meu imi zic: daca ma vedeai inainte cum aratam...., dar eu ma vad grasa ca nu mai incap in hainele mele frumoase si sexy, inca mai port blugii si bluzele de gravida ca alea nu ma strang! cu sotul meu n-am nicio treaba ca is mai grasa, nemachiata sau ca e casa in dezordine cateodata, mai aspira el, baga la spalat si uscat rufele, chiar el a zis ca sa mananc bine si sa ma odihnesc ca sa pot sa am grija cat mai bine de bebel, pt. el e important cand vine acasa si vede ca-l iubesc, il imbratisez, pupacesc si-l vede pe bebe fericit si mancarea pe masa, bine ca imi place sa gatesc! acum vine vara,de fapt aici a si venit, sunt peste 25 de grade zilnic,si vreau sa ma simt din nou femeie, ca de cand am nascut m-am simtit mama 100%. imi pare bine ca am gasit forumul acesta ca mai pot sa scriu si eu romaneste si bineinteles citesc despre alte mamici si mai vad si sfaturi de tot felul. va pupic si GO GIRLS!

p.s.: stiu ca am scris cam mult dar asta sunt eu! bye bye!
olteana26
Postat pe 24 Aprilie 2010 08:23
Buna, si eu am avut pb cu caderea parului cat am alaptat-o pe fetita mea...am trecut prin toate: de la tuns destul de scurt (parul meu era prin toata casa, in patutul lui bebe, peste tot)...la facut permanent...pentru mine a fost o solutie de moment destul de buna, desi nu o recomand tuturor...nu a mai cazut asa de rau fiind cret si pare mai mult :)) l-am facut cu solutie la rece si nu mi l-a ars chiar asa de rau..oricum abia dupa ce am terminat cu alaptatul abia atunci a incetat sa mai cada asa de rau..la fel folosesc si eu placenta de la kallos si este super buna. Cat despre sampoane am incercat cat mai naturale pentru caderea parului, gen gerovital samd...
Iar vergeturile...hmmm..ele sunt de vreo 2 feluri din cate stiu....cele care se mai estompeaza si cele care raman...de fapt sunt cicatrici ale pielii care nu prea se mai refac...mie pe burtica nu mi-au ramas, am folosit mustella in primele luni...in schimb mi-au ramas un pic pe picior si alea clar nu se mai duc caci s-au facut albe.
kidz007640
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:14
Buna fetelor.Ma alatur si eu cu problemele kilogramelor in plus sau caderii parului Am tinut ceva diete, am facut si gimnastica si am reusit sa slabesc.Incerc sa nu mai mananc seara ,mai putine dulciuri(recunosc...imi place ciocolata ff mult)si mai trebuie sa slabesc 3 kg.Cu vergeturile nu am probleme.Am f putine.Partea proasta este ca nu putem scapa de ele.Decat chirurgical...asa ca...In schimb ma lupt cu celulita
De asta incerc sa fac gimnastica cand am timp.E tare greu cu un bebe sa ne ocupam si de noi,dar trebuie.Pentru par eu mi-am facut in casa clasica masca pentru par:galbenus de ou,ulei de masline si ulei de ricin.Da rezultate.Dupa 3 luni (timp in care aplicam pe par o data la 2 sapt)parul imi cadea mult mai putin si se regenera.
Numai bine si aveti grija de voi.
anca_rusu22
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:59
in legatura cu celulita eu merg la masaj anticelulitic si in fiecare zi dimineata imi pun folie pe picioare ,pe burta ,imi las loc sa pot merge la toaleta si stau cu ea toata ziua ,cand ies afara imi iau blugii si o bluza pe mine si nu se vede si un body bineinteles cu slip tanga ca doar suntem tinere si da rezultate
kidz005563
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:15
Buna. fetelor, sunteti norocoase ca aveti soti care va iubesc si care realizeaza ca familia este importanta. Sa dea Dumnezeu sa existe intelegere in familii, mai ales dupa ce apar si copiii. Eu n-am avut norocul asta. Un sfat pe care o sa-l dau fetei mele, si cred eu cel mai important: "nicioadata sa nu pui o persoana mai presus de tine, cu exceptia copilului tau". Este f important sa te ingrijesti, dar parerea mea este ca trebuie s-o facem pentru noi, sa ne simtim noi bine, si cand te simti bine in pielea ta, simt si cei din exterior. Un barbat care-si iubeste cu adevarat sotia, nu se desparte ca nu se fardeaza. Daca e sa se desparta pentru o alta, oricat de mult ne-am aranja, tot o va face. Intotdeauna exista o alta mai frumoasa si mai buna. Si pana la urma, de ce ti-e frica, de aia nu scapi. Eu am invatat f multe in ultimele 6 luni, si incerc sa vad partea frumoasa a lucrurilor. Pentru mine a fost f greu cand mi-am dat seama ca nu mai sunt sanse pentru noi, pentru ca intotdeauna mi-am zis ca o sa-mi cresc copilul intr-o familie armonioasa si fericita. Pentru Bry o sa sufar, probabil mult timp de acum incolo. Asta e!
Apropos de par, eu stiam ca mananca f mult Ca din organism, si cu cat il ai mai lung cu atat iti trebuie mai mult Ca. Nu inteleg de ce n-ar trebui sa te tunzi pentru copil.
Exista un produs f bun, la Forever, care se poate folosi impotriva matretii. Este ca o trusa de prim ajutor, eu il folosesc pentru f multe lucruri. Pentru taieturi, julituri, lovituri(comprese, nu se formeaza cucuie sau vanatai). Bry s-a lovit odata f rau la frunte, deja incepuse sa se invineteasca si i-am pus comprese cu Aloe First(asa se numeste produsul), iar dupa asta, era doar un pic rosie. Eu i-as simti f mult lipsa, daca nu l-as avea.
Gata, va las, ca va plictisiti de citit.
oannams
Postat pe 27 Aprilie 2010 10:44
eu va recomand fiole de ginseng pt par. sunt foarte bune, fac minuni. de obicei indicatiile sunt cu o jumatate de ora inainte de baie, dar eu le-am folosit dupa baie, cand parul era aproape uscat. are un miros foarte placut, si iti face parul chiar mai matasos. incercat 10 fiole, consecutiv, si veti observa diferenta.
georgy25_kidz
Postat pe 27 Aprilie 2010 10:55
Cand am aflat ca sunt insarcinata, m-am tuns singurica. Aveam parul pana la fund. Nu a mai cazut. Ah... si nici nu m-am vopsit! Ma epilez de 2-3 ori pe luna, ma dau cu crema antivergeturi, pana acum nu am, dar a inceput burtica sa-mi creasca si mi-e teama, pt ca pielea este mai rosie. Am intrat in ultima luna de sarcina. Sa vad cum raman dupa ce nasc! Nu m-am ingrasat deloc! Abia am 64 kg, la 175cm, dar nu par slaba, sunt bine! Sotului ii plac! Am sani, fund si picioare! Toate femeile au nu?!? Va pup1
Celulita? Majoritatea au, pana si cele mai slabe! Si eu am! Dar nu se vede asa rau. Nu va faceti griji! Beti multa apa si mancati sanatos! Si sa fim sanatoase!
Lowiny
Postat pe 29 Aprilie 2010 23:36

buna..sunt Dana
deci, pt matreata foloseste Nizoral sampon din farmacie .este special pt asa ceva
pt caderea parului tot sampon din farmacie..nu orice de pe piata: de ex. Folten

papa
daniela_sima0
Postat pe 3 Mai 2010 17:34
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 16:14
buna fetele! cu 2 saptamani in urma am scris ca am inceput sa mananc mai usor si ca am inceput cu sportul ca bebelul meu are 8 luni si deja ma pot apuca sa am grija si de mine... ei nah, acum iar trebuie sa mananc bine si sa nu mai conteze greutatea...:) sunt iar insarcinata!!! sotul e super fericit , eu ce sa mai zic! i-am zis sotului ca acum iar ma fac cat o balena...:( el a zis ca o sa imi revin eu , ca acum e important sa decurga sarcina bine si mai incolo ne gandim la restul, e timp pt. toate! asa ca fetelor, va pup pe toate si sanatate maxima!
olteana26
Postat pe 5 Mai 2010 04:29
olteana26 felicitari pt sarcina. Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos.
Pitu
Postat pe 5 Mai 2010 08:57
olteana26 iti spun si eu felicitari ,sa fiti sanatosi si sa ne auzim cu bine ,sa mai dai un semn din cand in cand ok? sa ne spui cum decurge sarcina si bineinteles sa ne spui si despre bebe-ul de 8 luni pa pa bebe de 8 luni e fetita sau baiat nu am vazut sa fi scris?
kidz005563
Postat pe 5 Mai 2010 21:37




----------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 6 Mai 2010 07:28
Vesti bune! Felicitari!
Lowiny
Postat pe 6 Mai 2010 12:23
multumesc din suflet pt. urari si felicitari! sunt in 4 saptamani, in 12 ianuarie 2011 am termenul! primul bebel e baiat, are 8 luni si jumate, daca va uitati la profilul meu o sa gasiti poze cu mine si bebe Alex, cred ca sunt cateva poze impreuna cu catelul nostru Malo. va mai tin la curent! acum vreau o fetitza, sa speram ca va fi, important e sa fie sanatos bebelul , va doresc si voua toate cele bune, va pup
olteana26
Postat pe 6 Mai 2010 21:11



------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Mai 2010 10:24
poti sa incerci si samponul ala de-i face reclama Columbeanca,,Revalid,cica e bun,eu pe burta nu am avut absolut nimic in schimb pe piocioare am,,in fiecare zi ma uit sa vad daca s-au mai dus.ce ma fac vreau si eu o crema buna sa treaca repede
dancris
Postat pe 11 Mai 2010 21:25
pe 29 mai ii fac botezul ..voi reusi eu sa mai scap de vergeturi pana atuni...repede...spunetimi si mie ceva de o crema buna va roooooog
dancris
Postat pe 11 Mai 2010 21:32
Din pacate pentru vergeturi nu se poate face nimic.Doar chirurgical,am auzit,nu stiu cat este de adevarat.
anca_rusu22
Postat pe 12 Mai 2010 15:07
dancris am incercat eu revalid dar pt mine nu a functionat ,in plus ca a fost si vreo 30 de lei si balsamul 47 de lei....pt vergeturi va recomnd cu incredere unt de shea pur ,si eu folosesc de o luna si sincer s-au mai diminuat ,in plus k e 100% natural ,se poate folosi si pe perioada sarcini...deci unt de shea comandat de pe net( in farmacii nu se gaseste) si bronz...macar sa le mascam ... :P
eu_mino
Postat pe 12 Mai 2010 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O altfel de bona 1 De la: kidz000587 27 Decembrie 2009 18:40
Vand hainute fetite 1 De la: Morena05 2 Iunie 2010 11:47
Vand scaun de masa Bertoni Mac Meal 4 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:20
Camasi si costume populare copii 1-15 ani 1 De la: kidz007057 26 Februarie 2010 13:01
Masa de infasat noua 2 De la: hranacopii 20 August 2008 16:47
Setari Cookie-uri