ingrijirea mamicii; sfaturi utile

fetelor, poate suna ciudat, dar eu nu am mai avut timp pt mine in ultimile... 8 luni. Am ajuns sa ma tem sa pun spuma sau fixativ in cap,ca sa nu ii faca rau lui fimiu (cred ca e toxicmirosul produselor pt plamanii puiului)... inca din timpul sarcinii nu m-am mai tuns ca sa nu piarda fimiu din Ca pe care il dau (si am cam ramas fara bogatia capilara) iar acum, dupa 8 luni de la naastere plang dupa abdomenul meu plat si fara vergeturi. Am paru tocat (despicat) la varfuri si vergeturi pe burtica mea frumoasa Problema cu parul o rezolv usor... IL TAI desi e lung pana la mijloc... dar ce fac cu vergeturile? aveti vreo idee? iar, mai nou, am matreata, desi folosesc aceeasi gama de sampon si balsam (garnnier).... Cred ca nu am voie sa bag gaz parfumat in par (mentionez ca inca mai alaptez) ... sfaturi? imi schimb samponul, dar, cu ce? si, cu vergeturile, ce fac? Crema de galbenele nu da roade iar uleiu de mmasline intra greu in piele si nu am timp de tinut burta pe afara... Voi ce ati facut? multumesc de acum, ca stiu sigur ca voi aveti o solutie pe undeva
hamham
Postat pe 9 Aprilie 2010 12:46
nu cred ca gazul este indicat acum cat timp alaptezi ca din cate stiu eu intra in piele.incearca tratamente naturiste contra caderii parului.eu am folosit de la kaloss am fost multumita de el nu imi mai cade parul chiar asa cum imi cadea imediat dupa nastere.impotriva matretii poti folosi head&shoulder.
gaby8101
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:14
vaiii greta ce probleme serioase ai .

si eu am avut probleme cu caderea parului si am folosit placenta de la animale de la firma kalos,ti-o recomand este foarte buna.

chiar daca avem copii trebuie sa mai avem grija si de noi intr-o zi cand iti prinzi sotu lliber lasa copilul cu el,te mulgi intr-o sticluta si da fuga la n salon in care sa iti aranjezi macar parul sa nu il pierzi de tot.

nu ne putem da la o parte din cauza ca suntem mame din contra trebuie sa ne aranjam si sa avem grija de noi la fel ca inainte.
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 16:57
ehh ana... nu chiar ca inainte ca... fimiu nu e de acord sa ies pe usa fara el Dar... macar pe jumatate. Ms de sfat! il voi urma...
hamham
Postat pe 10 Aprilie 2010 02:22
Ms si tie, Gaby... Se pare ca sunt 2 pareri in aceeasi directie. SUPER!
hamham
Postat pe 10 Aprilie 2010 02:23
acum fiecare e cu parerea ei si poate vor intra altele si iti vor recomanda alte si alte produse eu asta am folosi si asta folosesc si la ora actuala si sunt multumita iar ca sampon nu folosesc decat dalin(de la fimiu) si schauma de aproape 3 ani de zile.
anaROBERT
Postat pe 10 Aprilie 2010 02:25
Sunt convinsa ca exista si alte pareri, Cate case si bordeie ataea si obiceie... Dar, voi incerca cu Kallos si H&S.. Vad eu ce iese... sa-mi tineti pumnii fetelor, ca tin mult la parul meu! Nu l-am avut atat de lung niciodata! Cheala nu am ramas, dar ma sperie cat poate sa cada! POate am noroc si de data asta. Multumesc!
hamham
Postat pe 11 Aprilie 2010 02:05
eu cu vergeturile nu am prb dar cu parul si eu am patit-o rau dupa nastere imi cadea in prostie si matreata la greu si de vreo trei luni am inceput sa ma spal cu samponul lui bebe , nu pot sa zic ca am scapat de tot dar e mai bine vizibil
cory_emy
Postat pe 11 Aprilie 2010 02:10
Probabil nici eu nu as fi avut vergeturi, dar pana la 7 luni abea se vedea ca's gravida .. si la 9 luni explodam! M-am dat cu creme toata sarcina, dar.. va dati seama ca la felul in care s-a intins pielea in 2 luni nici mama cremelor nu mai facea fata! Asa ca am ramas cu ceva "amintiri" pe burtica
hamham
Postat pe 11 Aprilie 2010 02:21
incearca crema aia pe baza de melci este reclama pe la tv
cory_emy
Postat pe 11 Aprilie 2010 02:24
Greta si eu am vergeturi pe picioare si pe maini dar nu de la sarcina m-am ingrasat brusc in facultate. Dar sa stii ca s-au retras dupa ce am slabit si acu pe picioare abi daca mai sunt vizibile, pe maini am in zona subsoareai si acolo inca is vizibile ca sunt dese dar numai daca te uiti atent...eu nu am folosit creme. In timpul sarcinii nu mi-a aparut nici o vergetura, dar nici nu m-am ingrasat mult nici burta nu am prea avut...
Pt. par eu folosesc garnier si m-am tuns scurt aproape periuta si ma duc la coafor, pensat si epilat odata pe luna. Ar mai trebui sa slabesc...
viobregar
Postat pe 11 Aprilie 2010 09:23
Multumesc Domnului, probl cu greutatea, nu am. Am ramas la fel cum eram inainte sa raman gravida... O schiloada. La coafor, in 23 de ani, nu am fost 1 data! intotdeauna m-am tuns si aranjat acasa (am stilul meu special sa-l aranjez dupa pofta inimii )O sa vad cum gasesc online crema pe baza de melci, sa vad ce fac cu vergeturile... iar parul... sa vad daca H&S da roade.. Johnson's nu a dat... Am crezut ca daca ii face reclama si e bun pt bebe, merge si la mine, dar acumse ingrasa mai repede parul si arata GROAZNIC in numai 2 zile (faceam baie la 5 zile)
Scurt de tot, nu ma tund! o sa imi iau din varfuri si.. il lAS LUNG! Multzam fain!
hamham
Postat pe 11 Aprilie 2010 14:08
greta, asa-i cand ai copil faci multe sacrificii...eu de multe ori ma oftic ca nu mai am timp pentru mine. ieri de exemplu, aveam programare la dentist si am plecat cu amandoi baieteii, m-am pregatit de plecare cam cu o ora inainte, schimba scutec, da-i sa suga, da-i sa manance celuilalt, etc etc, iar pe drum mi-am dat seama ca nu m-am machiat. alta data nu ieseam din casa pana nu ma aranjam...
aly_fab
Postat pe 11 Aprilie 2010 14:25
ce tare si dulce ai fost aly ,eu nu ma plang ca ma machez doar de revelion si daca am ceva nunta botez sau chestii de genu in rest ,nu ma tenteaza,sunt frumoasa naturala
anaROBERT
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:27
Si eu am o obsesie sa arat bine. Nu merg in park cu fimiu decat machiata. De asta de fiecare data cad stiu ca iesim... ne jucam dimineatza iar cand adoarme, primul loc in care ma opresc e in oglinda, cu trusa de make-up langa mine. Uneori nu-mi ajunge ora aia... ca mai am un ostropel pe fosc sau o matura de dat... dar.. pana la urma nu renunt. Chiar daca asta inseamna cu o mana sa zangan din jucarele si cu una sa ma dau cu rimmel Mi s-a intamplat 1 data sa ies nearanjata si ne"vopsita" pe fata si mi se parea ca toata lumea se uita la pistruii mei Singura chestie acum, e ca.. daca se trezeste fimiu cand dau cu crema pe vergeturi sau cand fac baie.. degeaba vreau sa termin ce incep... ca nu pot zangani din crema sau din dus Ehhh or sa treaca si astea... "parca ieri l-am adus de la maternitate... ca maine imi zice ca se insoara" (am citit asta pe un site despre bebei)
hamham
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:00
si eu am ramas cu cateva vergeturi pe burta si am inceput sa folosesc crema pt vergeturi de la avon si vad ca s-au mai ameliorat. si eu incerc sa ma machiez mai mereu cand ies din casa,dar cateodata mai uit sau nu mai am timp si merg asa.de pensat ma pensez singura,mai merg cam o data pe luna la manichiura si ca sa imi tund varfurile. in rest ma dau cu crema acasa,seara dupa ce adoarme miruna,imi fac un dus si ma dau cu crema din cap pana in picioare
ionela_miruna
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:12
e bine ca ajungi o data pe luna la manichiura... si eu sunt intr-o stare de delasare totala... ma cearta cumnata-mea tot tp ca nu ma aranjez, dar eu ma si oftic ca nu mai am greutatea dinainte si am ramas si cu multe vergeturi... de-aia nici nu am chef sa ma machiez nici macar sa imi cumpar alte haine, ma imbrac numai in treninguri...asta e, oi avea tp si de aranjat cind m-oi intoarce la munca
mioara82
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:21
si eu am ramas cu kg dupa ce am nascut,dar acum n-o sa ma imbrac intr-un sac.asta e,cui ii place se uita,sui nu intoarce capul.nu pot sa spun ca sunt obeza,dar au ramas cateva kg in plus pe solduri si burtica,dar cu vointa le dau jos.in privinta vergeturilor cred ca daca mai slabesc vor mai disparea si ele.asa ca spor la slabit!
ionela_miruna
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:26
fetelor mai depinde si de noi si de vointa noatra noastra,daca vrem se poate si ne pute aranja si noi in casa nu neaparat la saloane de frumusete ,eu spun asta pentru ca nu le am cu machiatu ,dar de imbracat tin cont nu o sa pun doar trening pe mine ca am cateva in plus asta nu
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:57
Mioara, iti spun si tie ce mi s-a zis si mie candva... Daca sotul vede ceva mai frumos in alta parte.. acolo merge!...Femeia trebuie sa se ingrijasca de sot, de copii, de casa si DE EA! Daca ea umbla in rochiile lu' bunica, gateste ca... o americanca(americanii au mancarea congeleata, doar o pun la microunde si gata!)si curatenia in casa lasa de dorit, sotul incepe sa se distanteze! Vede in drum spre servici,1, 2, 3 femei frumoase, aude la munca de ciorba de burta pe care a gatit-o colega X aseara, vede un birou curat si aranjat, renunta la casnicia ccare o are si ... "pasaroiul schimba cuibul"..Rareori sunt cazurile in care sotul ramane acasa pt copii... De cate ori ai auzit expresia :"barbatul care nu insala macar 1 data, nu-i barbat"? Ideea e sa nu te lasi prada deprimarii si sa pui mana sa te faci frumoasa. Schimba garderoba daca e necesar. Cauta pe net sfaturi de frumusete.. Imbracaminte care ti se potriveste, mai citesti un sfat si de la noi (uite, eu deja am aflat ce sa fac cu vergeturile si parul) si ingrijeste-te. Stiu soti care si-au lasat sotiile cu copiiii mici si au plecat cu femei frumoase. EU nu ajung asa! ma ingrijesc pe cat posibil! Gandeste-te bine! Eventual mai intreaba femeile trecute de 35 de ani... daca nu crezi ce-ti zic eu!
hamham
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:45
ei greta nu mai traim in acea democratie in care barbatul inseala cu prima iesita in cale s-au mai maturizat si eu,cred...

si eu sunt de parere sa nu ne sfidam chiar daca suntem mamici si daca am pus cateva kg in plus.
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 23:12
Ana... as vrea sa cred ca s-au maturizat... dar... nu pot. Sincer, nush daca maine nu il gasesc pe al meu cu alta... adica, stiu ca ma iubeste, stiu ca pt mine si fisu rupe pamantul in 2, dar... lumea e plina de femei care distrug casnicii.. de parca verigheta are un magnet... le atrage precum atrage mierea, albinele... pana acum mi-am inlaturat 2 prietene care pareau "suspecte"... Nu m-am simtit bine cand am facut asta, pt c ama intelegeam bine cu ele, dar cand am auzit.."arati bine pt un barbat insurat, ce bine gatesti, vai cat poti munci" si alte linguseli d'astea.... Mai bine sa fii precaut, decat sa plangi...
hamham
Postat pe 14 Aprilie 2010 16:27
greta mie mi-a zis candva o coafeza ca e bine ca la cateva luni sa schimbi samponul . Deci incearca cu altceva - produsele de la Kallos sunt bune- eu folosesc balsamul de la ei si imi place.
Pitu
Postat pe 14 Aprilie 2010 16:45
ms lorena
hamham
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:47
fetele, aveti vreun link disponibil de unde sa-mi dau comanda la Kallos? m-a zapacit google... niciodata nu mi-a luat 1 zi sa caut si sa nu gasesc ceva...
hamham
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:19
Ana, banuiesc ca nu se numeste "placenta de animale" produsul.. ce caut, de fapt?
hamham
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:20
fetele sa nu ne lasam niciodata pe locul .... sa nu ne lasam neingrijite, nearanjate etc , in primul rand tre sa ne simtim noi bine in pielea noastra chiar daca timpul nu ne permite mai mult dar cateva minute putem sa ne rezervam si ptr noi

eu nu ma duc la coafor ptr par ptr ca il am lung si nu am ce sa fac mare lucru dar o manichiura si o pedichiura, un pensat si o epilare cred ca merit si eu odata pe luna, si sa stiti ca ma simt asa bine cand vin de la salon chiar daca nu fac cine stie ce eu tot ma simt bine

chiar daca am pus cateva kg pe mine si numai sunt la fel tot ma imbrac cat de cat tineresti si de ce nu sexi , de ce sa maimbrac intr-un sac acum asta e pana imi voi reveni ma adaptez cum pot
cory_emy
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:30
greta daca ai simtit ca cineva iti vrea sotul sau ca se da la el bine ai facut ca le-ai inlaturat dar eu sunt de parere ca:fata incearca daca baiatu musca momeala cine e vinovat

daca se da cineva la el si el e disponibil inseamna ca nu te iubeste sau ca nu il meriti.

ce link,ce comanda?in magazin sau farmacie iubita gasesti se cheama tratament pentru par de la kalos mai clar placenta de la calos exact asa cauti sau ceri.
anaROBERT
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:55
Greta zici ca nu iesi nemachiata, eu ma machiez doar la ocazii speciale si cand mergeam la serciviu tot timpu comenta sotu ca pun porcarii pe mine. Si crede-ma atatea farduri am rujuri Christian Dior, farduri chanel, yves saint laurent, rimeluri lancome, etc Am trusa intreaga cumparata din Olanda si pe toate fardurile astea care expira in cutii am dat vreo 500 euro. Am si vreo 20 parfumuri de marca primite de la sot pe care le mai folosesc...
Ai dreptate cu gatitul si curatenia, eu am invatat sa gatesc de cand m-am casatorit...
Eu ma duc la coafor pt tuns, pensat epilat...
Cu kile am ramas in plus si dupa sarcina dar nu ma stresez ca vrem sa mai faem un bb...
Chestia cu inselatul daca il prind ca umbla il LAS EU cu viteza luminii...Ana ai dreptate, al meu le arata ca nu e disponibil imi povestea un prieten ca la o nunta se tot dadea o tipa la sotul meu, sotul a fost singur ca eu eram recent nascuta de vreo 2-3sapt si sotu i-a spus ca are nevasta si copil mic si ca isi iubeste nevasta...Asta mi-a spus-o un priten care a auzit discutia ca sotul imi spune foarte greu ca ma iubeste, dar imi arata...
viobregar
Postat pe 15 Aprilie 2010 00:07
sa spui te iubesc e ca si cum ai spune buna...

sa arati ca iubesti...asta da
daca barbatul vrea sa insele depinde numai de el ca si noi daca vrem sa inselam de noi depinde...
anaROBERT
Postat pe 15 Aprilie 2010 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imbracaminte copii fabricata in Romania marca Pifou 1 De la: Pifou__hainute_pt_copii_fabricate_in_Romania_ 30 Ianuarie 2010 03:18
funny 37 De la: office_salinasusesi_ro 4 Ianuarie 2010 16:25
Vand scaun de masa Hauck Mac Baby Deluxe 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:21
mamici nascute in ianuarie 24 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 08:43
fictiune, si totusi.... 15 De la: office_salinasusesi_ro 7 Iunie 2010 21:20
Setari Cookie-uri