Nu bea lapte deloc, ce lichide ii dau si CATA cantaitate la 1 an si 9 luni

Buna Mamici, sunt disperata ca nu bea LICHIDE, nu-i place nimic, avem deja 1 an si 9 luni si bem extrem de putine lichide toata ziua, Lapte deloc. Am intarcat-o dar ma mai cauta sub haine seara la culcare. Nu am cine s-o duca la culcare asa ca a fost extrem de dificil. Cum s-o fac sa bea ? Ce ceaiuri folositi voi si cum le pregatiti bebeilor pe placul lor? Noi nici simple, nici cu miere, nici cu putina lamaie nu le adoram. Gustam din apa, suc portocale, papam putina supica ca sa adunam lichidele. Unele zile sunt dementiale, bem ,,cu pipeta,, cate o picatura , o mie de inghitituri sa golim un flaconas de ceai . Nu are probleme cu dintii, au iesit toti, nu am avut rosu in gat niciodata, deci voi aveti aceste probleme de refuz hidric? Am incercat cu paiul, cu canite colorate, dam si la prietenii de plus, cu lingurita, ne-am jucat si cu biberonul, intrucat ea nu a supt pe biberon nimic, a refuzat de mica.
AdinaB
Postat pe 7 Februarie 2010 09:05
buna adinab te confrunti cu o mare problema se pare ca ai incercat toate variantele si nimic nu pare sa functineze atata timp cat nu vrea sa bea nu simte nici nevoia stai linistita sigur nu este bine ca nu bea lichide suficient dar cat bea este de ajuns penntru ea nu o forta sa isi provoace greata cu multa rabdare incetu cu incetu o sa bea mai mult.incearca sa pui putin suc de mar in apa sau putin suc dintr-o portocala sau la o jumatate de litru de apa un varf de zahat tos nu stiu ce te-ar putea ajuta.multi pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 8 Februarie 2010 00:08
Buna, inprimul rand trebuie sa urmaresti cat urineaza, si binenteles sa mergi cu ea la un pediatru...bun, caci eu nu mai am incredere in ei, este unul singur in Sibiu de unde suntem noi la care merge toata lumea, dar trebuie sa mergi cu ea sa vezi de ce nu vrea sa bea lichide, daca noaptea este agitata poate are probleme su burtica...incearca niste analize si un echograf, multa sanatate si putere!
diana_maria_kidz
Postat pe 8 Februarie 2010 09:23
cereale cu lapte mananca?? supica? portocale?

iarna organismul cere mai putine lichide decat vara, apoi daca te cauta sub bluza insemna ca sufera inca dupa san si laptic de la tine ar bea.

daca vrei un pediatru bun, in Bucuresti iti recomand dr Rodica Lupu- de la Grigore Alexandrescu
pinicuta
Postat pe 8 Februarie 2010 11:13
Mersi pentru sfaturi, dragi mamici! Eu sunt din Oradea si pediatrii cu care m-am sfatuit mi-au recomandat sa incerc in continuare sa ii dau cat mai multe lichide si sa RENUNT la san. Zicea ca laptele de la san e putin si nenutritiv acum dupa o perioada asa lunga si creeaza o senzatie de satietate temporara dar nereala si de aceea nu simte nevoia de a bea ceva. Am renuntat dar setea tot nu a venit!!! Marul il accepta uneori cateva lingurite dat pe razatoare, NU suc, cam 100 ml suc portocale maxim pe zi luat tot cate o inghititura, 1 data pe zi supica cam 100 ml, si din cand in cand, destul de rar papa cereale IN LAPTE, nu prea inghite tot laptele din lingurita doar cerealele le pescuieste, lasand sa curga printre dinti lapticul, si acesta doar lapte slab de alimentara. Nu a acceptat niciodata laptele praf sau de la vacuta iar cerealele pentru bebe sub 1 an si peste nu le-a inghitit deloc, isi facea o greata de necrezut. Nu a acceptat nimic de consistenta pastoasa, primele legumeme le-a papat sub forma de bucati, carnita doar dupa ce am adaugat putina sare. A fost dificila operatiunea diversificarii, noroc cu laptele de la san. Am vrut sa o intarc pe la 1 an, a fost in stare sa planga cateva zile si sa nu inghita mai nimic.
Analize am facut vara trecuta si eram ok la toate capitolele.
AdinaB
Postat pe 9 Februarie 2010 00:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAPUSHOR 9 De la: Alina80 15 Mai 2009 15:32
Ceai de musetele la copilul peste 2 anisori? 16 De la: garbo194296 6 Martie 2011 15:36
VARICELA!!!! 5 De la: vasilicasavoiu 14 Ianuarie 2009 12:33
MAMICA 11 De la: office_salinasusesi_ro 5 Februarie 2010 14:49
despre nasteri si sarcini 4 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 18:11
Setari Cookie-uri