Ferrum Hausmann picaturi de fier

Buna Mamici, ati dat copiilor vostri Ferrum Hausmann picaturi de fier ?
Cum ati administrat ? Cu ce le-ati amestecat? Cat timp vi s-a recomandat sa le administrati pentru ,, un inceput de anemie,, ? Ce alimente ar trebui administrate concomitent? Despre vitamina C cum stiti ca de da? De la ce varsta ati dat, daca ati facut analize medicale in prealabil?? Ce spun pediatri vostri? Multumesc !
AdinaB
Postat pe 7 Februarie 2010 08:56
Bunaaa, noi avem aproape 9 luni si dau Fier de la 6 luni, 5 picauri pe zi cand nu uit...dau impreuna cu bonisan pe {1o picaturi} pe lingurita, Nu stiu altii cum fac, dar mie cele 5 picaturi au fost recomandati de medic. Poate ar trebui s o intrebi pe medicul tau...probabil depinde de greutatea si varsta copilului etc
cu stima mama lui Frida
Frida_kidz
Postat pe 7 Februarie 2010 09:10
Buna,fierul se administreaza impreuna cu vitamina C picaturi sau comprimate masticabile,in functie de varsta copilului de preferat picaturi,pt o absorbtie mai buna.Sigur ar fi foarte bine ca inainte de a admnistra medicamente e de preferat sa se faca analize,pt ca vitaminele in exces nu fac bine,ma refer la cele liposolubile gen vit D,vitamina C nu e problema fiind hidrosolubila.
Acum depinde ce lapte ii dai,fie formula sau de vaca.daca are 9 luni ii dai picaturi.
Sa stii ca fetitei mele i-am dat lapte formula de la 4 luni si totusi la 1 an cand i-am facut analize avea hemoglobina mica.
asa ca ii dau fier 10pic/zi,vitamina C 10 pic/zi,si vit D vigantol 3 pic/zi,dupa masa.fierul si vit c i le dau de 2 ori /zi dupa mese,cate 5 pic odata,vitaminele nu se administreaza seara.(ti-am dat aceste informatii pt ca sunt cadru medical)si mamica... sanatate
am uitat cura de fier si vitamina C, o facem de 3 luni macar pana vom repeta analizele ,ca sa vedem cum stam cu depozitul de fier.
anafaraon
Postat pe 7 Februarie 2010 12:58
NOi luam Ferrum h.de la 4 luni caci eram slabutzi si mancam lapte praf(Milumil),pana la 5luni jumate luam 5 picaturi /zi,acum,luam 8 pic/zi cu cateva picaturi de lamaie,se fixeaza mai bine.Asta pana la un an cand tre sa mergem iar la control(avem8 luni).se zice ca bb are fier de la mama pana la 3-4 luni,pana la 6 luni si-l ia din lapte iar dupa din carne,out,frycte,legume s.a.md.
ina_rebeca
Postat pe 9 Februarie 2010 13:08
noua Ferrum h.ni sa recomandat din maternitate.. trebuia sa ii dau trei picaturi pana la 3kg si apoi patru pana la 4kg...noi deja am depasit 4 kgsi urmeaza sa intreb pediatra cate picaturi sa ii mai dau.. acum avem 2 luni si o saptamana...
adryaana
Postat pe 15 Februarie 2010 11:44
1. fierul nu se da fara analize (adica sa stii sigur ca are lipsa de fier, nu sa ii dai "preventiv" pt ca asa e la moda...)

2. noua ni s-a zis ca fierul haussman se absoarbe greu si de aceea ni s-a recomandat fierul pharma ferrum, care este romanesc, si ne-a revenit hemoglobina si sideremia f bine cu el (am luat timp de 3 luni cate 15 picatui pe zi dar toate intr-o singura doza, nu de 3 ori pe zi )
pinicuta
Postat pe 15 Februarie 2010 12:18
buna . eu sunt cristina mamica lui theodor andrei teo cum ii spuem noi
eu ii dau fe 5 pic dim 5 seara. are 4luni si jum. noi alta problema avem giardia si mai nou e-coli. pupici
kidz005425
Postat pe 15 Februarie 2010 15:51
buna cristina,mamica lui theodor andrei,vreau doar sa-ti spun ca si eu ma numesc tot cristina si am un bebe tot theodor andrei si tot teo ii zicem si noi,dar are 5 luni..frumoasa coincidenta!pupici
bebe_Theo
Postat pe 15 Februarie 2010 16:45
Multumesc pentru raspunsuri! Medicii cu care colaborez eu au pareri diferite aproape pentru orice nelamurire as avea eu! Sigur uneori sunt obositi, sau doar mai expeditivi dar doream sa stiu parerile pediatrilor vostri.
Atentie mare cu tratamentul GIARDIOZEI, pentru Cristina si Teo intrucat am o nepotica de 4 ani care a facut de nenumarate ori tratament cu un produs care e destul de toxic pentru ficat.
AdinaB
Postat pe 16 Februarie 2010 16:37
Buna ziua. Si bebele meu are lipsa de fier si ar trebui sa-i dau 4 picaturi de fier pe zi. In schimb am citit o groaza de articole care spun ca fierul administrat creeaza o multime de probleme, precum voma, dureri de burtica, constipatie. Voi ati avut vreo problema la bebei cu fierul?
bluerose
Postat pe 15 Martie 2010 12:17
De la: anafaraon, la data 2010-02-07 12:58:30Buna,fierul se administreaza impreuna cu vitamina C picaturi sau comprimate masticabile,in functie de varsta copilului de preferat picaturi,pt o absorbtie mai buna.Sigur ar fi foarte bine ca inainte de a admnistra medicamente e de preferat sa se faca analize,pt ca vitaminele in exces nu fac bine,ma refer la cele liposolubile gen vit D,vitamina C nu e problema fiind hidrosolubila.
Acum depinde ce lapte ii dai,fie formula sau de vaca.daca are 9 luni ii dai picaturi.
Sa stii ca fetitei mele i-am dat lapte formula de la 4 luni si totusi la 1 an cand i-am facut analize avea hemoglobina mica.
asa ca ii dau fier 10pic/zi,vitamina C 10 pic/zi,si vit D vigantol 3 pic/zi,dupa masa.fierul si vit c i le dau de 2 ori /zi dupa mese,cate 5 pic odata,vitaminele nu se administreaza seara.(ti-am dat aceste informatii pt ca sunt cadru medical)si mamica... sanatate
am uitat cura de fier si vitamina C, o facem de 3 luni macar pana vom repeta analizele ,ca sa vedem cum stam cu depozitul de fier.
Valentina_Nicoleta_2
Postat pe 18 Mai 2015 17:46
Buna. Si eu ii dau fier bebelusului meu de aproape 3 luni. Pediatra mi-a zis sa ii dau 14 picaturi de fier de doua ori pe zi ' treptat bineinteles plus 4 pic de vit c. Si eu i le dau dimineata si seara. De e nu e bine sa dam vitaminele seara? Si cum se da fieul? Dupa masa ? Inainte de masa cu 2 ore?
Gothik
Postat pe 15 Ianuarie 2016 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
insarcinata in somaj 3 De la: Mony08 3 Februarie 2010 20:36
Cum sa procedez? 27 De la: garbo004422 8 Septembrie 2010 22:06
salut 1 De la: kidz001398 23 Iunie 2009 00:16
diversifivarea la 6 luni 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:19
BUNA 2 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 17:12
Setari Cookie-uri