vaccin prevenal

as vre sa fac acest vaccin fetelor mele ce stiti despre el?
la facut cineva ? este bun?

Postat pe 28 Ianuarie 2009 14:31
Ce este Prevenar?
Prevenar este un vaccin. Este o suspensie injectabil care conine particule ale bacteriei denumite Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae).
Pentru ce se utilizeaz Prevenar?
Prevenar se folosete pentru vaccinarea sugarilor i copiilor cu vrsta cuprins ntre 2 luni i 5 ani mpotriva bolilor cauzate de S. pneumoniae. Printre acestea se numr sepsisul (infecie la nivel sanguin), meningita (infecia membranei care nvelete creierul i ira spinrii), pneumonia (infecia pulmonar), otita medie (infecia urechii medii) i bacteriemia (prezena bacteriilor n snge).
Medicamentul se poate elibera numai pe baz de reet.
Cum se utilizeaz Prevenar?
Schema de vaccinare utilizat depinde de vrsta copilului i trebuie s in cont de recomandrile oficiale:

La sugarii cu vrsta cuprins ntre 2 i 6 luni sunt necesare trei doze. Prima doz se administreaz de obicei la vrsta de 2 luni, cu un interval de cel puin o lun ntre doze. A patra doz (de rapel) este recomandat n al doilea an de via. n mod alternativ, n cazul n care Prevenar se administreaz n cadrul unei scheme de imunizare general a sugarilor (atunci cnd toi sugarii dintr-o zon sunt vaccinai aproximativ n aceeai perioad), pot fi administrate dou doze la un interval de cel puin dou luni, urmat de o doz de rapel la o vrst cuprins ntre 11 i 15 luni.

La sugarii cu vrsta ntre 7 i 11 luni sunt necesare dou doze, cu un interval de cel puin o lun ntre doze. A treia doz este recomandat n al doilea an de via.

La copiii cu vrsta ntre 12 i 23 luni sunt necesare dou doze, cu un interval de cel puin dou luni ntre doze.

La copiii cu vrsta ntre 24 luni i 5 ani este necesar o singur doz.
Vaccinul se administreaz sub form de injecie intramuscular n coapsei, la sugari, sau n bra, la copiii mici.
Sper ca te -am ajutat Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:36
buna ildy28 oau super raspuns.........multumesc mult
fetele mele au avut acest virus .fata cea mare (4 ani si 8 luni)s_a vaitat intr-o zi ca nu pre aude.nu o durea urechea nu erea infundata nu prezenta alte semne ca ar fi bolnava .eream convinsa ca este doar un dop de ceara si medicul de familie la fel......cand am ajuns la ORL soc ........pe langa dop avea otita medie seroasa la ambele urechi..........le-am facut analize la amandoua si am descoperit acest virus
atunci am aflat de Prevenal
cea mica nu avea otita si a trecut dupa 10 zile de tratament
dar la cea mare au trebuit doua luni de tratament si tot nu a trecut complet mi sa spus ca nu mai este nevoie de tratament dar trebuie sa i mai fac o impedansmetrie dupa trei luni(ultima a fost aproape buna)
prin aprilie sper sa le pot vaccina
multumesc pa
carmenn7
Postat pe 4 Februarie 2009 21:45
Prietena mea a facut fetitei ei in varsta de 1 an si 6 luni vaccinul,iar eu am intrebat-o pe dr.mea daca e bun ,si sa-mi spuna ce parere are,iar ea mi-a zis ca-i f.bun si ca-mi recomanda sa fac vaccinul .Asa ca in martie-aprilie vom face si noi vaccinul.Noua ne ajunge o singura doza ca Bianka are 2 ani si 8 luni.
oana_alexa2006
Postat pe 6 Februarie 2009 18:10
buna
medicul de familie a zis ca are acest vaccin dar ma costa 280 RON
o alta mamica cu care am vorbit la facut gratis
voi cum o sa- l faceti?
carmenn7
Postat pe 9 Februarie 2009 09:28
Buna Carmen!Eu nu stau in Romania,dar aici la noi se face pe bani,cam in jur de 100 de euro doza.Din cate stiu eu acest vaccin nu se face gratuit,cel putin aici in Cehia.Nu stiu cum este in Romania,poate ne vor spune alte mamici.Toate cele bune!
oana_alexa2006
Postat pe 9 Februarie 2009 10:15
buna ildy
este ceva mai scump la voi
multumesc pentru raspunsuri si mai asteptam vesti de la voi
mai ales dupa vaccin
carmenn7
Postat pe 9 Februarie 2009 21:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cetatenia franceza 19 De la: Lalea_kidz 21 Februarie 2017 15:39
DIVERSIFICAREA 12 De la: aliceyvo 31 Iulie 2009 17:16
sunt gravida? 5 De la: SEBY1YEAR 15 August 2009 15:02
Medic homeopat bun in Arad 7 De la: garbo176232 15 Noiembrie 2010 19:51
MARIREA ALOCATIEI- COPIII NOSTRI MERITA ASTA!!! 3 De la: AdinaB 3 Februarie 2010 08:39
Setari Cookie-uri