diversificarea mancarii

buna fetelor noi avem 1 an si 3 luni si cu diversificarea am inceput exact asa:
la 4 luni cu cate putin suculet de mar portocala si morcov(facut in casa)nu cumparat.
la 4 luni jumate am inceput cu supita de legume efectiv toate legumele inafara de dovlecei(nu va ganditi la brocoli,varza).
la 5 luni am mai adaugat si pireul de legume,cereale si pireul de fructe ii diversificam meniul de la o zi la alta si intre mese putin laptic.
de la 6 luni am inceput sa ii dau galbenus de ou cate putin pufuleti,biscuiti bineinteles intre mese si nu in ultimul rand iaurtele(bine cunoscutele danonino).
iar de la 7 luni jumate pe langa meniul diversificat am inceput sa ii dau sa guste cate putin din toata mancarea care o fac in casa iar acum mancam orice chiar orice.
multi pupici si sanatate la bebei vostri
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 00:55
Noi dupa ce am inceput diversificarea a fost costipata vreo 2 saptamani.Nu i-am mai pus asa mult morcov in supa si am asteptat ca sa-si regleze tranzitul.Si dandu-i si mar a inceput sa se rezolve problema.Cand era constipata facea kaka o data pe zi,dar se chinuia nitelus,facea tare si putin.Dar eram multumita ca facea si asa.Iar acum nu mai este constipata.Si nu am folosit supozitoare,am lasat-o pe ea sa-si revina.Si din acest motiv ii dadeam sa bea mult ceai.Acum suntem bine si speram ca si voi sa rezolvati cat mai repede problema.Eu 2 saptamani am pazit-o la fundulet,incat ajunsesem sa ma uit tot timpul la el.Ii puneam mana pe burtica ca sa vad daca nu s-a intarit,caz in care eram hotarata sa folosesc supozitorul.Si am scapat si de asta.Din acea perioada am invatat-o sa faca kaka in picioare ca sa-i vina mai usor.Iar acum cand o simt ca se pregateste o iau in brate si o sustin de picioare si nu mai are nici o problema.A,si mai stam si frunte-n frunte.Sanatate si un tranzit cat mai bun.
kidz004460
Postat pe 1 Februarie 2010 11:07
Buna kidz004460. Eu fac branzica din lapte Milli de 1.5% grasime. Pun 200 ml lapte la incalzit (nu se fierbe) si inainte sa inceapa sa fiarba opresc focul. Apoi storc lamaie in laptele incalzit si invart pana se prinde dupa care pun in strecuratoare si o las cam 10 minute dupa care ii dau fetitei mele sa manance. Nu o pun la frigider sau la cald. Este foarte buna si suficienta pt un bebe de 6, 7 luni la o masa. Nu pot sa iti zic cu exactitate cata lamaie sa storci. Asta observi tu cand invarti in lapte cum se formeaza. Uneori imi iese mai moale alteori mai tare dar e buna oricum. Pofta buna sa aveti !!!!!!!!!!
Pitu
Postat pe 1 Februarie 2010 12:28
Mamici care dau copiilor nan la cate luni ati inceput cu nan2?
aliadi_kidz
Postat pe 6 Februarie 2010 10:41
buna aliadi eu i-am dat copilului meu lapte formula(respectivul lapte NAN)de la nastere.am inceput cu NAN 1care se da de la 1 la 6 luni de la 6 luni se schimba se da NAN 2 apoi NAN 3 dupa care treci la NAN JUNIOR(asta daca nu ii schimbi laptele intre timp.eu l-am schimbat l-am trecut pe milupa milumil junior.pupici si multa sanatate.
anaROBERT
Postat pe 6 Februarie 2010 15:32
aliadi am inceput cu NAN 2 de la 6 luni ......
bau
Postat pe 7 Februarie 2010 21:40
salutare mamici va rog cine da la bb novalac antireflux. stie daca pot aduga si cereale in acest laptic. va rog un rapun
MAYATHEEO
Postat pe 9 Februarie 2010 09:19
kidz006372 nustiu ce sa-ti spun pt ca nu am folosit navolac antireflux dar in mod normal n-ar trebuii sa aibe nimic....dar exista cereale care au si lapte si le poti face cu apa si sa le dai cu lingurita e mult mai bine asa.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 03:16
BUNA MAMICI BEBITA MEA NU VREA CEAI ARE 4 LUNI SI 2 SAPT. AZI A FOST PRIMA INCERCARE CU BIBERONU DA NU IA PLACUT. EU O ALAPTEZ . E NEVOIE SA II DAU CEAI? VOI CE ZICETI? MAMICILE CARE ALAPTEZA?
MAYATHEEO
Postat pe 26 Februarie 2010 19:01
din moment ce alaptezi nu este neaparata nevoie laptele matern tine si de foame si de sete asa ca nu ii vad rostul ceaiului deocamdata daca nu vrea nu vrea.este bun intradevar sa mai bea si putin ceiuc ca nu ii strica dar daca nu ii place sau nu vrea nici nu il forta,parerea mea
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 00:49
Eu cat am alaptat nu i-am dat deloc ceai sau apa,asta insemnand 6 luni.
Iar de cand am inceput diversificarea ii mai dau o data pe zi cate o lingurita de apa si atat.
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 01:22
va multumesc de raspunsuri. ptr uni doct zic sa iidam ceai chiar daca alaptam altii nu. si eu la prima fetita am alpatat doar 3 luni.si la cea de a 2 bebita alptam si nu stiam cum sa procedez sa ii dau . am incercat sa ii dau si am vazca nu vrea. va multumim
MAYATHEEO
Postat pe 27 Februarie 2010 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND CARUSEL FISHER PRICE , PREMERGATOR HAUCK , CADITA CU SUPORT METALIC ... 1 De la: ana_t 17 Aprilie 2010 12:11
Jurnal bebe 4 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:26
Ce gandeste un bebe la botez! Ganduri amuzante... 0 De la: 17 Iulie 2009 18:00
Trimite scrisoara ta lui Mos Craciun! 1 De la: kidz005952 13 Decembrie 2009 02:32
date de nastere ale bebeilor 265 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:57
Setari Cookie-uri