diversificarea mancarii

ce poate sa pape un bebe la 4 luni?
ARIANA_MIHAELA_kidz
Postat pe 20 Ianuarie 2010 17:02
Cu diversificarea noi am inceput la 5luni .
prima sapt:
prima masa:lapte
a doua masa:suc de mar(prima zi o lingurita,a doua 2 si tot asa) +lapte
a treia masa:lapte
a patra masa:lapte+cereale
a cincea masa:lapte

a doua sapt :pe langa mar am bagat si morcovi
a treia sapt:am bagat si banana si am incercat sa fac un pireu f subtire.
a patra sapt : i-am facut suc de pere si a facut alergie deci nu i-am mai dat.

Deoarece imi manca pireul de fructe f bine a doua masa de obicei ii fac pireu de mar sau mar cu banana .... iar in loc de a treia masa acum am inceput sa-i fac supa de legume+lapte,primele 2 zile i-am facut doar d morcov si i-am dat zeama cu lingurita si nu i-o placut.Azi i-am pus morcov si pastarnac si i-o placut f mult .

Eu stiu ca se poate da sucul de morcov(dar nu in fiecare zi),mar.
Cereale de orez pt 4 luni.
La 4 luni nush pt ca eu am cercetat mai mult de la 5 luni ca asa am horat eu sa incep diversificarea.
bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 17:35
salut mony cereale de la nutriben fara gulten sunt si ptr bebei de 4 luni
si as incepe cate putin ca trebuie sa dau cu lingurita ca refuza biberonu . si nu va manca cat papa un bebel cu biberonu
suc de morcov si mar ras .de luna viitoare. sa speram ca va papa. multumesc de raspuns va pupam
MAYATHEEO
Postat pe 20 Ianuarie 2010 17:54
N-am auzit de cerealele de la nutriben dar daca sunt fara gluten si pt bbei de la 4 luni e super ok sa-i dai.Eu am folosit nestle si am auzit ca de la milupa sunt f bune pe care vrem sa le incercam data viit .
E f bine sa-l inveti cu lingurita , multe mamici se chinuie sa-l invete cu lingurita, dar la diversificare primul pas este lingurita...
Ar fi iarasi bine sa-l inveti cu cereale la o anumita masa , ca sa poti pe parcurs sa-i form un program de mancare si la un moment dat (asta peste mult timp) sa ajungi la inlocuirea meselor de lapte.

bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:24
Noi am inceput cand Amalia avea exact 4 luni.Am inceput cu supa de morcov o saptamana,a 2a saptamana am adaugat postarnac,apoi cartof.Aceasta supa o manca numai la pranz.Am inceput cu cateva lingurite si lapte in completare,pana cand manca doar supa la pranz.Apoi am introdus marul cu cereale la masa de la ora 3-3:30,cu completare de lapte.In saptamana ce a urmat dupa marul cu cereale am introdus carnita in supa si cateva frunzulite de patrunjel verde.Iese o bunatate supita.Acum Amalia are 5 luni si jumatate si meniul ei zilnic este:pranz-supita,ora 3-mar cu cereale si lapte ,seara lapte cu cereale(am uitat sa spun ca am introdus si cerealele-Milupa cu mar si morcov),iar noaptea si dimineata lapte.Pana la 6 luni nu mai introducem nimic ca sa-si poata regla si ea tranzitul.
kidz004460
Postat pe 21 Ianuarie 2010 17:52
buna cate kg avea amalia la 4 luni ?
asa vreau sa incep si eu pe 10 feb cu supica de morcov si cereale cu lapte dar cu lingurita nu cu biberonu.sa speram ca vom reusi . pa va pupam si sa fiti sanatoase
MAYATHEEO
Postat pe 21 Ianuarie 2010 19:16
Dca acum la 5 luni si jumatate are 6,200kg, la 4 luni avea vreo 5 kg si ceva.Nu este grasa.Cerealele le bea impreuna cu laptele seara din biberon,iar supa si marul cu cereale cu lingurita.Nu am avut probleme la folosirea linguritei.Mai grav este ca scuipa si se face de mancare din cap pana in picioare.Dupa ce a patat toate hainutele de casa,am cautat o solutie pentru ca cu barbetica nu faceam fata.Si in cap era de mancare.Asa ca de fiecare data cand mananca folosesc un sac de unica folosinta si ii fac gaura in dreptul capului.O imbrac in sac si nu ne mai murdarim.Iti urez sa nu ai probleme prea mari in diversificare.Sanatate.
kidz004460
Postat pe 22 Ianuarie 2010 21:30
Buna!Eu am inceput diversificarea la 5 luni,iar de la 3 luni jumate ii dau sucuri.Se incepe cu sucul de morcov(este cel mai indicat) si se da :
in prima zi:5 ml suc + 5 ml apa(fiarta si racita)
a doua zi:10 ml suc + 10 ml apa s.a.m.d
a sasea zi:30 ml suc + 30 ml apa
apoi se face o zi pauza,dupa care se incepe cu altceva (mar,portocala,mandarina)
Iar de la 5 luni i-am bagat supa de zarzavat (morcov,pastarnac,telina,dovlecel,ardei,ceapa,patrunjel) 80% o reprezinta morcovul.Initial i-am dat zeama goala,care a ajutat-o enorm deoarece ea nu facea cc singura,apoi i-am bagat piureul de legume,fara ceapa.Tot atunci i-am dat si piureul de fructe,branza de vaci(cea cu tablete de calciu),iaurtul simplu (cel recomandat de dr.meu:Covalact) si bineinteles cerealele (intradevar cele de la milupa sunt ff bune).La 6 luni i-am introdus carnita si galbenusul de ou.Toate astea le-am introdus treptat,nu se introduc 2 alimente noi in aceiasi zi.Peste cateva zile fetita mea va face 7 luni,iar meniul va fi si mai variat.Sper ca am fost de folos... Pupici la bebici!!!
cristina1087
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:05
Inca un lucru de precizat citricele(portocale,mandarine.....etc) se dau cat mai tarziu posibil chiar 7luni pt ca fac rau la stomacelul copilului(provoaca crampe, aciditate etc)

Carnita se fierbe separat si de preferat sa se fiarba in 2 ape.

va pup si cd mai aflu ceva va anunt .

Apropo de kg al meu s-a nascut cu 2640 si acum la 5 luni si 3 sapt are 7700g si cel mai mult o luat in greutate din lapte de la mine,cu lapte praf am inceput doar de o luna .
Si pe timpul diversif alimentul de baza si de crestere tot laptele va fi.
bau
Postat pe 23 Ianuarie 2010 21:33
Majoritatea doctorilor recomanda marul ca prim fruct cu care se incepe diversificarea,doar ca mie mi se pare mai acid decat portocala.Mie personal marul imi provoaca o aciditate groaznica la stomac,pe cand portocala si mandarina nu...Poate stiti si imi spuneti si mie daca ma insel sau nu...
Lali__Mete
Postat pe 23 Ianuarie 2010 23:22
Promit sa-ti dau un raspuns concret pana at iti din experienta mea si a multor mamici care au inceput diversif cu suc de mar si suc de morcovi ca bebe nu a avut probl cu stomacelul pe cd o prietena de a mea a zis sai dea lu al ei suc de portocale si o saptamana o avut dureri de burtica si vomita.
Eu cred ca daca maj mediciilor recomanda acest lucru inseamna pt ca s-au intamplat diverse lucruri,cum stiu multe lucruri in ziua de azi,medicina a evoluat f mult.
Inca un lucru la care iti pot da dreptate e ca nu toti copii,oamenii sunt la fel.Dar medicii ne previn de ce sa ne ferim sa nu stricam stomacelul copilului,ca poate nu se simte cat ii mic dar cand se va face mare cu siguranta va suporta consecintele faptelor noastre.
Pe vremuri se dadea lapte de vaca si mancarica la copii si de la 2 sapt ,din moment ce noi stim ca diversif in ziua de azi 4-6luni inseamna ca am invatat ceva.
Pana acum se incepea 3-6luni dar acum din ce in ce mai multi doctori sfatuiesc mamele sa inceapa diversif la 6 luni cand sistemul digestiv al copilului ar trebui sa fie pe deplin dezvoltat, riscul de imbolnavire din cauza alimentatiei fiind cu mult mai redus.

O sa ma mai documentez si revin cu informatii
bau
Postat pe 24 Ianuarie 2010 00:18
Inca un lucru cand alaptam ca am alaptat exclusiv pana aproape 5 luni ,mi s-a spus sa nu manc citrice ,pe cand mar aveam voie dar fara coaja.
bau
Postat pe 24 Ianuarie 2010 00:28
helloo.. bebe a meu are 2 luni... si i-am dat un pic de suc de morcovi (3 linguritze) si i-a placut foarte mult... oare e problema?? eu m-am gandit sa ii dau si mai mult suculet de morcovi! voi ce zicetzi?
ale_micutza
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:08
nu am auzit ca marul sa aibe acciditate mai mare ca portocala. depinde de fiecare organism cu reactioneza la fructe. eu alaptez si manac orice fel de fructe si mancare chiar si dulce si bb meu se simte fff bine e fff cuminte si doarme bine. am inceput sa ii dau suc de mmorcov cu lingurita cam 2 ling papa la 11 si 2 la 16. are 3 luni jumate .
MAYATHEEO
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:16
salut si noi am inceput sa papam suc de morcov si ne place stam cu gurita deschisa cand mai vrem. o sa incepem si cu mar ras . sa speram ca va papa. sanatate la bebei
MAYATHEEO
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:18
Fiecare face cum crede ca e mai bine pt bebelusul ei dar eu sunt de parere ca e prea devreme pt stomacelul bebelusului.

V-am pupat.
bau
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:59
Eu am unbebe de 6 luni si am inceput de la 4 luni diversificarea. Am inceput cu suc de mar si morcovi, apoi supa. E super sanatos sa dati bebelusilor AVOGADO, amestecati-l cu mar copr sau crud, banana sau branzica. Nu-mi accepta mancare solida. Abia acum, de vreo 3 saptamani a inceput sa mamance cu lingurita, un mofturos. In prezent, mamanca orice, fara nazuri: dovlecel, avogado, mere, pere, broccoli, carnita de pui, piure de legume.
mistyka
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:24
Si inca ceva: va dau adresa unui site, e in limba engleza, daca e nevoie luati un dictionar langa voi, ca merita. Acolo vedeti exact ce trebuie sa manance bebelusul vostru, la ce varsta si toate amanuntele despre fiecare produs, fructe , legume, cereale, etc.http://www.wholesomebabyfood.com
mistyka
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:27
Uita-ti un site cu o emisiune f buna pt noi despre alimentatia sanatoasa a copiilor:
http://www.antena2.tv/arhiva/traieste-sanatos/30-11-2009
bau
Postat pe 25 Ianuarie 2010 22:52
salutare mai am o fetita de 3 ani jumate si vreau sa zic ca iam dat de la 3 luni suc de morcov , mar cu biscuit, cereale la 4 luni a crescut sanatoasa si intodeauna avut ceva in plus la greutate . vreau sa zic ca manca orice la momentu de fata nu e mofturoasa deloc si asta ptr am inceput devreme cate putin din fiecare . asa voi proceda si cu cea de a doua fetita . cum zic alte mamici ca se incepe la 6 luni .eu na nu as fii de acord. chiar daca o alaptez la san nu cred ca iar face rau 2-3 ling de suc de morcov sau in urmatoarea zii su de mar imediat dupa ce va implini 4 luni vom incepe cereale si supe .sa fiti sanatoase si sa creasca mare bb
MAYATHEEO
Postat pe 26 Ianuarie 2010 09:48
eu pap orice fel de fruct si orice fel de papa si bb mea se simte ff bine e si linistita doar ca vomita . chiaras vrea sa slabesc dar ptr bb pap orice o sa tin o cura cupastile dupa ce voi termina de alaptat sper sa am cat mai mult san chiar daca adaug ceva pe mine ptr ca manc orice. paaa sanatate si pupiciii la bb
MAYATHEEO
Postat pe 26 Ianuarie 2010 09:52
Dr.meu recomanda sucul de morcov si fructe de la 2 luni (si este dupa parerea mea un bun pediatru), intrebarea mea ar fi: daca nu ar trebui sa le dam bebelusilor, de ce ar mai recomanda medicii? Eu i-am dat mai tarziu,cei drept, pentru ca am ajuns la acest doctor mai tarziu, tot el mi-a spus sa incep cu morcovul, mi-a sp ca sucul se da in jurul orei 10-11 dim si ca in cazul in care ii produce dureri sau crampe sa nu-i mai dau, (lucru ce nu s-a intamplat...).De asemenea mi-a sp sa incep diversificarea la 6 luni, copilul meu fiind alaptat....
ca eu nu am mai avut rabdare si am inceput de la 5 luni cu diversificarea...asta e alta poveste
cristina1087
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:49
In ziua de azi e internet pt a va putea documenta daca si dupa ce va documentati nu luati decizii corecte atunci nu are rost sa va documentati.
La concluzia asta am ajuns dupa ce am vazut cazul unei femei care nu a stiut sa aibe grija de fetita ei.O inceput diversif la 2 luni jum si dupa ce ia zis toata lumea sa inceapa mai tz si nu cu orice ,ea a facut cum a crezut ea ca e mai bine....asa ca acum la 9 luni fetita tot ce manca vomita,nu ia in greutate si a ajuns la perfuzii.
Aveti mare grija fetelor ca tot ce se intampla cu copii vostrii mai devreme sau mai tarziu e responsabilitatea faptelor voastre inca de la inceputul vietii lor.
bau
Postat pe 27 Ianuarie 2010 18:15
kidz006372 de ce n-ai fost la un doctor sa vezi de ce varsa tre sa aiba un motiv.
Nu cred ca fitita ta manca orice pt ca i-ai dat sa mance orice de la 3 luni ci cred ca doar nu e mofturoasa.Si eu manancam orice cand eream mica dar acum nu mai manc orice ci doar mancare sanatoasa.
in in timpul cand am fost gravida aveam grija ce mancam baremi cand alaptam pt ca tot ce mancam se tranzmite prin lapte la copil si poate ori sa faca alergii ori altele si nu stim de ce.

cristina1087 eu cred ca doctorul tau e bun dar iti spun un lucru care-l fac eu,dupa ce-mi da doct un sfat sau o reteta ,ma documentez si apoi pun in practica pt ca nu toate lucrurile sunt bune mai ales ca inca mai este in medicina urme din practica din trecut.
Eu daca as mai lua odata de la capat cu siguranta as incepe diversif la 6 luni si nu la 5 luni cand stomacelul nu este format pentru a primii alim si a le digera.

Va pup si sper sa luati decizii corecte si sa nu ascultati de sfaturile bunicii
bau
Postat pe 27 Ianuarie 2010 18:24


cristina1087 si inca ceva 2-3lingurite de morcov sau alceva decat lapte inseamna diversificare.....si la 2 luni cand saracul bebelus se lupta cu colicii pana se acomodeaza cu laptic este crima si pedeapsa pt stomacel sa le dam alceva.

E zic ca doctorii care spun sa incepem diversif mai tarziu,sa ne ferim de anumite alimente stiu ei ce stiu ,medicina o evoluat.....inainte copii mureau si nu stia nimeni de ce dar se consolau cu gandu ca asa o fost sa fie ....pe cand in ziua de azi poate sa salveze multi copii ....iar daca copilul mai tarziu(doamne fereste) va avea vreo boala vom sti de ce...pentru ca n-am stiut sa avem suficienta grija de ei.

De exemplu eu pana sa ma documentez n-am stiu ca ceaiul elimina fierul din corp si duce la anemie....

bau
Postat pe 27 Ianuarie 2010 18:33
salut
am fost la doct draguta fii sigura ca nu potii sta asa cand vezi ca varsa. si mia zis ca asa va fii pana la 6 luni si am mai auzit cazuri . iam facut si eco si radiografie si nu are nimik doar ca nu se inchide pliu dar cu timpu se va inchide . chiar manc orice cand alaptez nu tin cont de nimik. si fetita mai mare am inceput diversificare cum trebuie si nu am avut prob cu ea si nici acum nu e mofturoasa la mancare chiar sunt norocoasa cu ea si intodeauna manca mai mult decat treb un bb de ex'' 160ml ea papa 200ml.si lua un 1kg 400 priele luni .doar 3luni a papat san. si in rest pana la 2 ani milumil. sanatate si pupici la bb :
MAYATHEEO
Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:31
tocmai ai zis ca mancai orice cand erai mica. parintii tai sau doctumentat asa mult sa te creasca dupa cartii?????
MAYATHEEO
Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:55
Tocmai ca parintii mei n-au stiut cum sa ma cresca deoarace naveau atatea cunostinte si atata informatie cum avem noi........din aceasta cauza eu am probleme cu stomacul,am invatat prea tarziu ce e sanatos si ce nu .... deoarece ei considerau ca e sanatos sa mananci orice si cat de mult poti..... cum de altfel vad ca faci si tu ,dar tu sti ce e mai bine pt sanatatea copiilor tai .

V-am pupat
bau
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:44
nu cred ca e problema parintilor ca si eu am fost crescuta de parintii fara prea multe documentari dar vreau sa iti zic ca sunt sanatoasa si nu am nici un fel de prob cu stomacu sau altcebva
asata depinde organismu fiec
a creste un copil sanatos nu consta numai in mancare
nu te supara.depinde si cat de bolnav e si de cate medicamente dai si asata dauneaza
o mancare naturala s i santoasa nu afecteza iti zic sig. pupici nu te supara eu chiar nu ma iau dupa prea multe documentarii
pupiciii
MAYATHEEO
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:50
Documentarile se iau dupa fapte reale ce s-au intamplat....cum ai zis si tu depinde de oragnismul fiecaruia...suntem diferiti unii mai puternici altii mai slabi....ce vreau sa-ti spun ca tocmai asta vor medicii sa impiedice....pt ca ei nush care copii sunt mai slabi si care mai puternici...si nu putem face experimente pe copii nostrii.
Nu ma supar doar vorbim....te pup
bau
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VANS SCOICA AUTO 1 De la: deea8511 3 Septembrie 2011 12:22
dovlecei pentru bebe 27 De la: Aly_Fab 3 Mai 2010 18:00
Cresc dintisorii - agitatie mare 2 De la: garbo_384710 25 Septembrie 2013 16:44
diversificarea mancarii 72 De la: kidz006372 27 Februarie 2010 09:51
Hainute bebelusi si jucarii 1 De la: magdac 24 Martie 2010 11:58
Setari Cookie-uri