MANCARE BEBE 9 LUNI

Buna seara ,va rog mult sa mi spune-ti cam ce pregatiti voi pentru bebelasi sa manance.Baietelul meu nu este de felul lui un mancacios ia 5 -6 lingurite de mancare dintr-un fel si gata se satura .Problema este ca nu mai stiu ce sa i fac ,pentru ca sper si eu ca la un moment dat sa manance ceva cu pofta ..sau ideal ar fii sa manance cum am mai citit undeva ,ca scriau mamici ca copilasii lor mananca la o masa 200grame de mancare si felul doi sau desert.Va scriu aici ce ii dau eu :
-ciorba de legume acrita sau nu (carnita fff putin daca este de cumparat daca este carnita de pui de la tara ii place mai mult)
-iaurt cu biscuit sau cu fructe pisate de mine sau cu cereale
-orezcu legume (ff putin)
-mamaliguta cu branza branza trebuie sa fie putin sarata altfel nu (ff putin)
-brocolii cu galbenus de ou (singura modalitate in care mananca oul).
CE AM INCERCAT SI REFUZA CU DESAVARSIRE:
PIREUT DE CARTOFI..CU CARNE ,CU OU ,CU BRANZA CU IAURT.
CARNE DE VITA
FICAT DE PUI.
Nu mai stiu acum ,ideea este ca eu la o masa pregatesc mai multe feluri si le tot combin poate mananca si el ceva mai mult de cateva lingurite.
Astept mesajele voastre ,daca mai este un subiect pe aceasta tema pe forum ..imi cer scuze daca supar pe cineva ,dar nu am citi .Cum a adormit bebe m am apucat sa scriu direct pentru ca maine nu mai stiu ce sa fac de mancare .Multumesc sper sa primesc raspunsuri de la voi (defapt maine la prima ora deschid calculatorul ..poate a scris cineva si ma apuc de treaba )
Cam lung mesajul ..noapte buna si linistita la mamici si bebei.
amelia_kidz
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:23
buna Amalia....eu zic ca e ok ce mananca.

in general si fetita mea mananca cam aceleasi lucruri, desi i-am variat si eu multe.

dimineata mananca piure de fructe cu branza sau cu biscuiti.

la pranz aceesi supa sau ciorba cu legume si carne, sau ou, sau peste sau vita.(in fiecare zi ii schimb).am incercat si eu piure de cartofi,mamaliga cu branza,spanac,orez....dar ia de 2 ori si gata. asa ca ramane aceeasi supa cu multe legume pe care o mananca cu placere.

iar seara ii dau cascaval cu paine si fructe .inainte ii dadeam banana cu iaurt dar acum nu o mai vrea. am incercat iaurt simplu sau cu fructe si nici nu vrea sa auda.i-am facut orez cu lapte ,la fel.....ooooffff

inainte de culcare bea lapte cu cereale.

asa ca eu zic sa nu te impacientezi si daca bebe ia in greutate e ok.asa sunt cei mici,mofturosi si au perioade in care mananca sau nu.asa ca ne trebuie ...muuuuuulta rabdare.

succes
horobeanu
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe??? 12 De la: corina_dragoi 9 Octombrie 2009 15:41
Despre botezul la restaurant. 12 De la: carla 3 Februarie 2009 01:10
bona 1 De la: kidz006825 11 Februarie 2010 02:42
MAMICI DIN SIBIU 1 De la: diana_maria 16 Februarie 2010 21:14
pot fi insarcinata? 3 De la: kidz000970 23 Iunie 2009 18:47
Setari Cookie-uri