IMPLANT MAMAR

andracalin,noi nu am negat ca delia ar scrie cu greseli,la un moment dat toate gresim,punem chiar si cratimele alea in plus sau in minus poate tot din cauza tastarii, pe mine personal m-a deranjat tonul agresiv cu care comenteaza la fiecare topic in parte... Nu stie sa vorbeasca cu respect fata de cei din jur,citeste doar printre randuri,vede doar unde este atacata,si nici atunci clar...
Lali__Mete
Postat pe 28 Septembrie 2009 06:34
mai, nu stiu ce a scris pe alte forumuri, dar pe forumul asta mi se pare ca ati sarit ca arse cam degeaba in apararea deliei...

adica dupa ce se lauda ca o astfel de operatie de mii de euro nu-i afecteaza bugetul familiei, numai ca sotul nu e de acord, dupa ce ca scrie cu greseli GRAVE de ortografie (pe care le sesizasem mai demult si pentru care ii trimisesem si un mesaj privat sa se corecteze si n-a facut-o), dupa ce se lauda ca doctorul i-a admirat frumosii ei sani si ASTA i-a schimbat ei parerea despre ea, adica dupa ce si-a cautat-o cu lumanarea putin, voi chiar credeati ca nu se va gasi cineva sa-i dea peste nas?????

eu una am avut o tentativa sa-i raspund, dupa care m-am lasat pagubasa...

si pana la urma, ioana doar a ironizat-o... ori raspunzi in acelasi stil, ori te faci mica si taci din gura... nu arunci cu vorbe de genul "proasta", caci primul cuvant jignitor a iesit din gura (tastele) deliei...

e adevarat ca la un moment dat toate gresim, dar cine are ceva pretentii de la propia persoana mai intai reciteste ce posteaza... ok, n-ai timp... atunci cum de ai timp sa pui cratime acolo unde nu e cazul? ca, doamne iarta-ma, ne-am saturat toti de greseli de genul "bine A-TI venit"... aici nu mai e vorba de scris repede, ci de faptul ca NU STII sa scrii corect... ca sa nu mai spun ca uneori mi-e greu sa citesc unele mesaje postate care n-au virgule... pai, o virgula, uneori, schimba toata fraza...

nu sunt profesoara de romana, n-am terminat o facultate umanista, deci nu pot fi "acuzata" ca din prisma asta privesc lucrurile... pur si simplu MA DERANJEAZA ca lumea nu scrie corect...
andracalin
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:09
deja eu consider ca exagerezi andracalin, hai sa fim serioase, e problema ei cum scrie, poate asa ii place ei, intra si tu pe messenger si vezi acolo cum scriu tinerii din ziua de azi, asta inseamna ca nu stiu sa scrie???? hmmmm, prea usor criticati voi pe altii...
de mine ioana s-a luat aiurea pe topicul mastocitoza pt faptul ca am pus o intrebare, uita-te sa vezi cum a reactionat ea fara sa ma cunoasca...

pt pinicuta: ma refer la persoanele protejate de anonimat atunci cand aduc acuze grave altora fara a-si dezvalui identitatea, in cazul asta, deliarebecca nu e o anonima, are postate poze pe site cu fetita, cu ea, dar ioana cine e pana la urma in povestea asta??????
cornelia_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:11
Fara a lua apararea cuiva sau a judeca pe altii, pe bune, a scrie incorect din punct de vedere gramatical nu are nicio scuza. Nu ne intereseaza cum scriu in ziua de azi tinerii pe mess. Daca te referi la acele prescurtari ale cuvintelor nu putem discuta de gresesli din punct de vedere gramatical. Cand nu sti cand se scriu cuvinetele despartite se numeste ca nu sti sa scrii corect si fara a-i judeca pe cei care fac astfel de greseli ca poate pur si simplu n-au avut parte de niste profesori care sa-i faca sa inteleaga mecanismul, dar nici sa le sari in aparare ca poate asa vrea sa scrie, ca ar fi si culmea sa zicem acum asa am vrut eu sa scriu cu greseli. Eu una, nu ca poate n-am si eu lacune, prefer sa tac, nu sunt nici genul sa ma iau de cineva care scrie gresit din punct de vedere gramatical, dar nici sa zic asa a vrut sa scrie. N-ar trebui sa incurajam totusi greselile. Delia n-ar avea motive de suparare, ea daca e constienta invata din reprosurile care i s-au adus aici, nu le va mai repeta si nu va avea decat de castigat si nu in fata noastra a celor de pe forum, ci in fata multitudinii de persoane cu care intra in contact, de la prieteni pana la diferite institutii unde se duce si face o cerere si nu pica deloc bine cand scrie incorect gramatical.
kidz000722
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:22
pana la urma care era subiectul topicului???? cum scrie deliarebecca sau ce? eu raman la parerea ca nu faceti decat sa exagerati iar persoanele care folosesc cuvinte urate nu au nici o scuza. O zi placuta!
cornelia_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:54
Ia nu mai sariti fripte in sus cine scrie corect gramatical sau nu!!!!acum ce daca se mai greseste si ca se pune cratima la coada su cap.Nu cred ca aici e problema.Cit tine de Ioana_b uitati-va ce raspuns inteligent a dat pe topicul Clasa intai la ce varsta...inseamna ca toate suntem fraiere ca postam aici?
Parca atunci cand ii schimbam scutecul la bebe stam cu gramatica in mana Cum deschide cineva un topic cu vreo intrebare imediat daca nu al doi-lea raspuns cu siguranta al trei-lea e rautacios.Parca savurati discutile aprinse.
Iar pe cat tine subiectul topicului cred ca Delia astepta informatii sau sfaturi indiferent daca are mii de euro in buzunar sau nu, nicidecum sa o luati peste picior.
Doamne fereste sa greseasca una dintre noi un cuvant ca parca stati la vanatoare sa o corectati
Rusine!!!
alinakatt
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:40

uite aici rautate draga mea alinakkat. Bravo, bine spus!!!!!
stefystefy_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:02
pt cornelia: nici tu nu aveai mai multe decat ioana_b(nici poze nici altceva) la momentul cand vorbeai de "anonimat" ...
pinicuta
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:28
alina kat, nu mi-e rusine, oricat de indignata ai fi tu...
iar gramatica trebuia invatata la scoala, nu atunci cand ai de schimbat scutece...
asta in primul rand...
in AL DOILEA rand (culmea, se scrie fara cratima pe care te-ai grabit tu s-o pui) o persoana atat de afectata ca tine, ca nu-ti trebuie gramatica la schimbatul scutecelor, s-ar putea sa aiba dreptate pe termen scurt...
dar ce te faci cand o veni copilul tau de la scoala si te intreaba: "mama, cum se scrie corect: al doi-lea, al trei-lea sau al doilea, al treilea?"...
ei? ce-i raspunzi? scrie mama cum vrei tu, ca se intelege?
halal educatie...sau, mai bine zis, RUSINE!
andracalin
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:31
kidz 722, foarte frumos spus...
andracalin
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:42
cornelia, oricat as intra pe mess, in lista mea de prieteni nu exista persoane mai tinere de 23 ani (iar cea de 23 ani e sora mea, care a terminat liceul la uman cu 9.90 si facultatea de teatru)... deci nu prea stiu cum scriu "tinerii din ziua de azi"...
dar daca scriu cu greseli, e bine ca scriu asa, sau ce?
si cum adica "poate asa ii place ei sa scrie"? adica ii place sa scrie cu greseli? adica stie ca e gresit, dar asa ii place ei?
exagerata cum sunt, nu inteleg treaba asta...
andracalin
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:48
draga pinicuta, nu te simti atacata te rog, am poza cu catelusii mei...macar e ceva

si voi fetelor, scolite care sunteti voi, nu mai faceti atata caz pt felul in care scrie deliarebecca, ce vreti sa obtineti? e problema voastra ca ea e asa? subiectul era altul, ma repet. Vad ca nu o scot la capat cu voi...O seara buna!
cornelia_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:54
Citesc si ma minunez....citesc si iar ma minunez....si nu pot sa ajung decat la "neste concluzi": .....fetelor fiecare are dreptul la viata lui. Aici o persoana cerea o parere...ma rog mai multe. Nu conteaza felul in care scri sau cum scri, principal este sa te faci inteles...ca ceilalti sa isi poata da cu parerea.Aici cineva avea sau are nevoie de o parare referitoare la un Implant Mamar...nu de cate scoli are fiecare.
Sunt persoane in ziua de azi care au implant mamar chit ca are 8 clase chit ca are 20. Important este sa ajutam pe cat putem aceea persoana care vrea sa afle mai multe despre acest lucru, nu sa criticam cum scrie, sau cate scoli are. Implantu mamar nu cred ca tine cont de scoala...ci de buzunar in primul rand dar cred ca mai presus de toate de cum te siimti tu ca femeie... de cum privesti lumea in ochi sau cum mergi pe strada... stiind ca se uita lumea la "sanii tai prea mici sau prea lasati". Concluzia mea este aceea ca toate suntem femei si ar trebui sa privim cealalta persoana asa cum ne-am privii pe noi in oglinda si sa dam niste pareri sau de ce nu niste sfaturi care sa pot fii urmate.
Uff ...cam atata pt azi ....
Bebei frumosi si sanatosi si mamici cat mai sanatoase care sa ii poata creste
lavi_dj
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:03
lavi, la cate greseli ai scris, te cred pe cuvant ca pentru tine nu conteaza...
cornelia, sa stii ca toate cunostintele mele de gramatica le-am dobandit pana la terminarea liceului...
cele mai multe mamici de pe forum, daca nu toate, au liceul terminat...

si pentru ca mi-am expus suficient punctul de vedere, promit sa nu va mai deranjez pe acest topic...
andracalin
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:52
eram sigura ca nu te poti abtine sa nu te iei si de lavi, puteam sa jur
dar tu cum scrii draga mea, cu dictionarul in fata? sau recitesti de n-ori mesajul inainte de a posta? esti pe langa subiect, ai uitat care era mesajul de fapt? of of of, rele mai sunteti!!!
ma mir cum de nu ti s-a alaturat ioana_b...
cornelia_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 21:21
Vai dar ce va mai mancati unele pe altele.... Eu personal am terminat liceul acum 4 ani,si am uitat,sincer ,unele cratime unde se pun... De ce? Simplu,pentru ca nu folosesc acele cuvinte des,si atunci scriu cum cred eu ca este corect...Daca ma coresteaza ceva sunt jenata,dar bag la cap...Asa ar trebui sa faca toate care gresesc... Si acum sincer,si eu m-as lua de felul in care scrie lavi. Plus ca sunt atatea personaje pe acest forum(si nu numai) care cred ca punctul si virgula de pe tastatura sunt de decor, sau am mai vazut mesaje postate de cineva care spunea ca are 15 ani,si care in loc de pauza punea mai multe puncte,si era crunt sa-i citesti un mesaj cap-coada...
Lali__Mete
Postat pe 28 Septembrie 2009 22:06
Lavi, tu ai dreptate ca s-a deviat de la subiect, ideea era alta, delia a picat saraca ea, ca nu e singura care scrie cu gresesli gramaticale si fara sa mi-o ia in nume de rau dar nu este deloc vorba de cuvinte pe care le folosesti din an in paste. Ea si multi altii si poate ca mi s-a intamplat si mie, dar va spun sincer nu ma caracterizeaza sa ma laud, dar la capitolul gramatica am stat f bine din clasele mici, dar nu neg ca poate sunt cuvinte mai particulare pe care nici eu nu stiu sa le folosesc corect la plural sau sa le despart in silabe si mai stiu eu ce si la Delia nu era vorba de asemenea particularitati, ea greseste in cuvinte uzuale, cand leaga verbul de un pronume sau la cuvintele articulate. Dar nu asta e problema, imi pare chiar rau ca a picat Delia la mijloc, ca nu e singura care face greseli si cred ca recunoasteti cu totii ca s-a discutat inclusiv cu cei care scriu gresit ca nu asta e scopul aici, dar greseala a fost a celor care au sarit in apararea Deliei si n-au gasit argumentele cele mai pertinente. Adica sa zici ca scrii ca asa doresti sau ca acum trebuie sa scriem cu dictionarul in fata, fara suparare, dar este vorba de niste reguli elementare in gramatica romana. Si inca o data repet, n-a refuzat nimeni sa vorbeasca cu cei care mai fac greseli gramaticale, dar nici nu le sariti in aparare ca asemenea lipsuri trebuie indreptate, in niciun caz incurajate.
kidz000722
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:02
eu nu cred ca am fost atat de off topic cand i-am sugerat deliei sa faca meditatii pt a-si reaminti regulile de ortografie... nu zic ca nu le-a invatat in scoala, dar se vede ca le-a uitat.
lumea oricum va comenta atunci cand afla ca cineva si-a facut o operatie estetica, iar daca le mai dai si apa la moara (in cazul deliei daca ar vedea cum scrie cu greseli) atat le trebuie ca sa te faca bucatele ...
am avut si eu o colega in facultate care si-a facut operatie estetica la nas si toti baietii o comentau ca mai bine isi facea o operatie la neuroni sa-si puna unul in plus. de altfel fata era de gasca, inteligenta, frumusica
asa ca, delia, daca o sa-ti faci vreodata o operatie la sani sa nu stie nimeni, nici macar cea mai buna prietena, spui si tu ca andreea balan ca ai baut ceaiuri naturale sau ca e de la alaptat...
pupici si hai sa terminam cu scandalul
o zi buna!
kidz_2629
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:47
Fetelor am scris intentionat gresit sa vad cate dintre voi stati deoparte fara sa comentati.
O singura persoana are dreptate...si fac ca si ea, adica nu va mai deranjez pe voi acele femei care stiu gramatica perfect.
Sper sa va creste-ti copii frumosi si sanatosi si care sa vb. corect gramatical....si sper sa aveti si tastatura ok la calculator
lavi_dj
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:55
cel mai bine ar fi deschiderea unui topic nou cu titlul '''''meditatii pt gramatica limbii romane'''si cu asta am termina tot balciul.nu e o idee buna?cine ar crede ca nu se descurca cu gramatica mai trage putin cu ochiul pe acolo!iar autoarele topicului ar putea urmari si evolutia celor care nu se pricep asa de bine la scris!pupici si sa vedem cine are curaj! o zi buna
silviatatu
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:57
bine zis silvia
si mai am ceva de zis: in toata povestea asta sunt mult mai grave afirmatiile scrise de ioana (care pretinde ca are scoala si e destepta, bravo ei ) decat modul deliei de a scrie, si nu cred ca ma puteti contrazice.

P.S. deliarebecca, sper ca esti ok si nu te-au deranjat afirmatiile aduse aici, cat despre silicoane, pune-ti draguta, nu de alta dar sa moara dusmanii de invidie
cornelia_kidz
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:14
spirit de observatie din plin dezvoltat andracalin
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 10:53
ai dreptate tatusilvia ar trebui deschis un topic dedicat doar gramaticii limbii romane cu toate modificarile aduse la zi din anii patrioti si pana astazi.
Macar acolo o sa se evidentieze greselile iar restul de topicuri care sunt deschise pentru intrebari sfaturi si mai multe...sa fie folosite strict pentru ce au fost deschise.
Scopul acestui site este cu totul si cu totul altul, nicidecum sa luam de par pe cele care stiu sa scrie corect sau nu corect gramatical.
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:02
Bravo mamicilor care sunteti asa "perfecte" (nu o luati ca o jignire) ati reusit prin ceea ce ati postat sa o excludeti pe miky(deliarebecca)dintre noi, va felicit!
aly_raz
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:36
mie chiar mi-au prins bine sfaturile ei, chiar daca uneori erau scrise gresit gamatical. Miky noua ne vei lipsi...
Sper sa va simtiti mai bine acum...
aly_raz
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:40
pai .....cand am spus eu vorba aia cu desteptul...[a se citi mai sus],am avut dreptate!
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 12:50
apropo de intrebarea lui Alina, va simtiti mai bine fetelor? "cele care postati fara greseli" si stiti foarte bine care sunteti. Aaaa???? sau stati..., ati promis ca nu mai scrieti dupa ce ati aruncat cu noroi, frumoasa atitudine.
Deliarebecca, imi pare rau, nu trebuia sa iti stergi contul pt nimeni, nu merita!
cornelia_kidz
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:26
cornelia, ti-am trimis mesaj privat... daca tu vrei sa continuam aici, ok... dar tu ziceai ca sunt off topic si am fost de acord cu asta... anunta-ma de decizia ta...
eu n-o sa fiu acasa pana duminica seara, asa ca te astept luni, daca tot mai ai chef de vorba...
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 20:17
cred ca am spus ce aveam de zis, nu-si mai au rostul alte comentarii
cornelia_kidz
Postat pe 1 Octombrie 2009 20:21
Hai sa trecem la lucruri mai serioase. Care vrea "Carti de bucate bebe", "Ghid practic pentru cresterea copilului pana la 5 ani" sa intre pe respectivele topicuri sa va trimit. Sunt gratis bineinteles
Sa facem ceva constructiv pt bebeii nostrii.
lavi_dj
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand carucior Chipolino 2in1 1 De la: madili 6 Iunie 2010 23:32
Marsupiu 1 De la: Mira 2 Mai 2009 14:27
hainute baietel pana in 85cm 6 De la: garbo222182 6 Septembrie 2011 13:47
constipata:(((((ajutor!! 5 De la: ubita 24 Octombrie 2009 22:16
carucior wampol cu landou si scaunel sport 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
Setari Cookie-uri