Iaurtul pt bebe

Bravo! E minunat ca ii faci branzica cu zeama de lamaie. Eu am trecut cam de mult prin asta, Baiatul meu are 8 ani si pot sa spun ca pana la 6 ani a mancat branzica facuta din lapte de vacuta, tot prin reteta cu zeama de lamaie. Pot spune ca am un baiat sanatos, si bine dezvoltat fara probleme de colesterol , este un copil normal, nici gras, nu am avut nici o problema cu calciul la analize. Folositi deci branza facuta in casa din lapte de vacuta.
georgetamititelu
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:47
Greta cata dreptate ai! din pacte.
asa e
eu de ex sunt privita ca o ciudata uneori, sau obsedata de ceea ce ii dau sa manance lui Andrei, mai ales de mamici care au replici de genu l"lasa camamicile noastre nu mai stiau atatea si uitre ce sanatosi am crescut", fara sa ia in calcul ca pe vremea cand noi eram bb se manca F SANATOS asa saracacioase cum erau vremurile alea
faptul ca nu ii dau danone piticului meu e O MONSTRUOZITATE
tu ai mare noroc cu acea cunostinta; eu m-am abonat la cineva care aduce in cartier lapte de casa si impreuna cu iaurt napolact obtin iaurt din care pastrez mai apoi samanta
ncat despre refuzul de a manca branza de casa nu zic ca nue posibil copii sunt atat de diferiti
nici eu nu ii dau lui A branza goala;cand era micut o amestecam cu fructe si iaurt; acum o foloses cu mamaliga si iaurt sau pun putina sare in ea si ceva verdeturi si obtin ALMETE de casa si o mancam cu ou fiert dimineata sau cu rosii dar mai RAR cu rosii

dumbravaandreeamaria
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:10
stiti sunt de acord cu produsele naturale insa credeti ca laptele de vaca e foarte sanatos? adica mai e natura si iarba sanatoasa cum era asa ancat sa fiwe si laptele sanatos? eu sincer nu cred
garbo031362
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:02
buna,eu ii dau lui TUDOR care a facut 1 an si 2 saptamani branzica de casa si iaurtel tunuva,papa si 2 iaurtele pe zi si ii plac foarte mult.Papam si laptic de vacuta si piept de la mamicuta.
tudorandrei
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:45
As vrea si eu sa-i fac branzica cu lamaie, dar care sunt cantitatile?cam cata lamaie trebuie pusa, sa zicem la un litru de lapte?
tudorandrei
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:48
eu pun in laptele fierbinte zeama de lamaie si apoi las sa se raceasca.Si apoi strecor.La 500ml pun 6-8 lingurite.

bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 23:08
Buna mamicilor,
Asa cum am mai spus mama stie cel mai bine pentru bebe. Eu nu cred Andreea ca esti o monstruozitate ca nu ii dai copilului tau Danone, e foarte bine ca papa branzica si iaurtel de casa. Eu nu am reusit pe a mea sa o determin sa pape branzica facuta in casa.
Am sa incerc sa-i fac si eu branzica din lapte acrit cu lamaie asa cum a facut Bau si sper sa ii placa.
Apropo de parerile medicilor legate de Danonino acestea sunt impartite, unii spun ca poti sai dai iaurtel alti nu.
Eu incerc pe cat posibil sa ii dau cei mai natural, dar nu ii place tot timpul ce ii dau eu.
Apoi nu inteleg de ce unele mame incearca sa le impuna celorlalte un model de educatie pe care l-au aplicat ele. Copii sunt diferiti, mamele sunt diferite. Consider ca e ok sa dam sfaturile, dar nu e obligatoriu ca cei carora le dam sa le si aplice.
Pup.
ramona29
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:48
Dati-le copiilor ce la place nu va mai luati dupa doctori.
Daca copilul vrea iaurt de fructe ii dati daca nu nu il forta-ti sa-l manance.
Incerca-ti prima data cu iaurturi simple gen mili sau oke, iaurt de la simultan ma gandesc ca se gaseste peste tot in magazine daca nu atunci va orienta-ti catre produsele specifice zonei unde locuiti.
Ar mai fi iaurturile de la albalact, etc. Toate iaurturile sunt bune iar continutul de calciu este mare
O zi faina la toata lumea
tusi_Oli
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:02
am rut pt puiul meu, cat de natural posibil. Andreea, nu e o gresala ca faci cum crezi tu. e exact ca faca cu apa la bebei. unele mame mai "vechi" asa au si ideile. fiecare mama cu puiul ei, fiecare cap cu ideile ei. Da, sunt norocoasa, dar nasa chiar ieri mi-a zis ca nu is bune astea de la tarani, ca le fac cu apa m-am abtinut sai zic ca aia de la fabrica le fac mai bine... doar pun chimicale, nu in fine. asta e conceptia mea. probabil chiar acum o mama di provincie zice ca produsele din mag is mai bune ca... is ambalate... nush...
hamham
Postat pe 8 Aprilie 2010 17:48
bau, cu zeama de lamaie faci iaurtul sau branzica??? eu stiu ca-i faceam branzica din calciu lactic...dar am uitat pe la ce varsta i-am dat...voi la ce varsta ati dat bebeilor branzica??
aly_fab
Postat pe 8 Aprilie 2010 19:12
aly_fab cu lamaie se face branzica. Iaurtul se face cu smantana.

Eu i-am dat de la 8 luni,dar am auzit ca s-ar da si de la 6 luni.
bau
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:02
si eu i-am dat iaur lui robert de la 6 luni,la inceput facut de mine in casa apoi am inceput cu danonino si acum ii dau mai de toate

cand il faceam eu fierbeam laptele apoi puneam cateva picaturi din zeama de lamaie si cald cum era il bagam in borcanas si il inveleam in prosop sau il puneam pe calorifer si dimineata era gata iaurtul
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:29
Buna,
Fetita mea mananca iaurt natural de la Sanlacta de 2,8 % facut la Targu Mures si este grozav. Il combin cu unul sau 2 biscuiti de la Nestle si mananca foarte bine.
Uneori il combin si cu banana, insa evit fructele dupa amiaza, masa consistenta de fructe este la ora 11.
Sugestia mea este sa incerci iaurturi naturale fara adaosuri de smantana .
noi suntem foarte multumiti de aceasta marca. Exclus Danone!!!!!...
Pofta buna !
Sa http://www.kidz.ro/comunitate/forum/post_reply/1245.html#cresteti frumos, sanatos si sa va dea Dumnezeu tot cei mai bun pentru voi!
cristina_petrescu75
Postat pe 9 Aprilie 2010 08:41
eu iti propun iaurtul tnuva,bebele meu il mananca foarte bine de la 9 luni,acum avem un an si 4 luni.sanatate multa!
kidz002751
Postat pe 9 Aprilie 2010 14:48
cristina_petrescu75 de ce exclus iaurtul de la danone,ce are?

eu numai dinala ii dau....
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 16:53
eu tot iaurt danone folosesc de la 8 luni si nu am avut prb niciodata , mai mult de cat atat la spital acum cand am fost cu fetita tot danone ne aduceau ptr bebici asa ca depinde de copilas daca il tolereaza sau nu
cory_emy
Postat pe 9 Aprilie 2010 17:03
si eu ma gandesc ca poate depinde de bebici daca il tolereaza sau nu.eu tot danone ii dau si nu a avut nici o reactie urata la el si specific ca il dau de cateva luni bune.
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 17:05
bb al meu are aproape 6 luni ,noi papam deja iaurt de vreo sapt jum si facut in casa si cumparat(danone cremosso).si branzica tot facuta in casa(mananca de vreo luna).acum doctorita ne-a zis sa papam si ou(galbenus).oare nu e prea devreme.
eu nu am alaptat(ca nu am avut lapte din pacate )si pana la 2 luni jum am papat lapte praf milli(oribil) apoi am inceput cu lapte de vaca si suntem f sanatosi .eu cred ca laptele de vaca este f bun (depinde si de copil).nu inteleg mamicile care sunt impotriva laptelui de vaca .cum adica vaca de mai demult manca iarba mai sanatoasa ? si asta de acum ce mananca? si laptele ala din comert chimizat cum e ? specia a evoluat dar asta nu inseamna ca trebuie sa dam copiilor doar produse prelucrate .
ONIGAM
Postat pe 9 Aprilie 2010 20:03
mihaela28 te vad foarte revoltata fiecare mamaica da copilului ce crede de cuviinta si ai ales ce ii spune pediatra.in cazul meu spre ex am vrut sa ii dau lapte de vaca dar mi sa recomandat sa astept inca putin nu din cauza la iarba sau la ce mananca vaca .

in ceea ce priveste galbenusul de ou nu este devreme si tin sa te asigur ca este bun si ff sanatos pentru bebei.
anaROBERT
Postat pe 10 Aprilie 2010 00:46
mihaela28 pai daca laptele de vaca nu-i prea devreme la 2 luni atunci de ce mai intrebi de ou???
bau
Postat pe 10 Aprilie 2010 01:11
Fetele.. si mie mi s-a recomandat sa NU dau dannone... cica are multe chimicale... Dar... Nush cat e de real. Fiecare pediatru cu zapacelile lui, nu? Poate.. unii pediatrii sunt certati cu fabricantii... Dar... dati ce vreti la bebei... O mama stie intotdeauna ce ii face bine puiului...
hamham
Postat pe 10 Aprilie 2010 02:55
Noi papam natural inca de la nastere si cand am inceput sa diversificam a fast cam asa:
la 4 luni:-zeama de morcov
4 luni jumate-zeama de morcov cu mar ras
5 luni: zeama morcov, mar ras si biscuiti
5 luni jumate:idem5+branzica de casa
6 luni:idem5 juma+cereale (praf)
6 luni jumate: idem 6 + supa legume (adaugata inm eniu treptat timp de 1 sapt)
7 luni: supa piept de pui+ cereale+ mar morcov, etc
7 luni jumate: ficat pui pe gratar sau in supa+galbenus ou fiert+cele anterioare
8 luni: peste alb fiert sau la cuptor + anterior

Mentiuni:
supa am adaugat-o asa:
35 ml prima zi (numai zeama)
70 ml a doua zi (numai zeama)

100 ml a 3 a zi (numai zeama)
150 ml a 4 a zi (cu legume pasate)
150 ml a 5 a zi cu piept pui si legume pasate

Oul fiert:
GALBENUS:
1/4 galbenus prima zi
0 galbenus a 2 a zi
1/2 galbenus a 3 a zi
0 galbenus a 4 a zi
3/1 galbenus a 5 a zi
0 galbenus a 6 a zi
1 galbenus intreg ziua 7
apoi de la capat urmatoarea sapt, dar cu 1 galbenus adaugat si al2 lea in procesare

Si... trebiue ajuns la 2 galbenusuri pe sapt dupa toata zapaceala asta, DAR
din cate am inteles, pt unii bebei (mai mici de 7 luni) e periculos galbenusul de ou, asa ca CEL MAI SIGUR INTREBATI PEDIATRII!!!eu nu v-am dat decat "calendarul" nostru, dar cred ca mai si difera...
hamham
Postat pe 10 Aprilie 2010 03:07
buna fetelor.citeam mai sus si ma minunam.e forte bine ca -ti hranesti copilul cat mai natural,cred ca toate mamicile ne dorim ce e mai bine pt puii nostri dar mi se pare ca se exagereaza cu gramajul.noi i-am dat fetitei noastre sa pape cam de la 5 luni,am inceput binenteles cu sucul de fructe ,apoi cu piureul de fructe si legume dar vreau sa zic ca pe la 7 luni raluca deja manca ciorbita si mancaruri pe care le mancam si noi.mai putin sarat,fara condimente dar mancare normala.si vreau sa spun ca acum are 1 anisor,i-m facut analizele si e ferfect sanatoasa fara atata mancare bio.
adelaarva
Postat pe 10 Aprilie 2010 12:55
nu vreau sa supar pe nimeni,fiecare parinte e liber sa-si creasca copilul cum crede ca e mai bine
adelaarva
Postat pe 10 Aprilie 2010 12:57
si eu sunt de acord cu tine.la fel i-am dat si eu la inceput suculet si pireuri de frunct,iar mai apoi pe la 7-8 luni am inceput sa ii dau ciorbita din care mancam si noi si piure,iar acum la 1 an si aproape o luna mananca de toate si mancare de a noastra si de a ei,dar nu refuza nimic si este foarte sanatoasa si are greutatea normala
ionela_miruna
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:09
Fiecare face cum crede,dar stau si ma gandesc cum in 2 luni a-ti reusit sa introduceti toate alimentele treptat sau probabil le-ati bagat toate deoadata
bau
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:25
Mihaela nu a spus nimeni ca laptele de vaca nu e bun
doar ca nu toti bb il tolereaza; am o prietena care a incercat sa treaca pe lapte de vaca, diluat bineinteles, si a ajuns cu fetita in spital pt ca nu il tolereaza; o alta prietena a descoperit ca bb ei are intoeranta la lactoza deci.exclus orice fel de lactat
din pacate laptele de vaca nu are suficient calciu
si asta nu au descoperit-o doar in zilele noastre
nu ai intalnit niciodata persoane care mananca multe lactate, indeosebi de la tara dar care sa aiba lipsa de Ca?
sau pt ca nu isi iau din alimentatie doza suficienta di Vit D care fizeaza Ca ?
de aceea e mai sigura formula
si apropo: lapte praf Milli?????????????????
scuze dar nu am mai auzit
al nu e cumva lapte praf alimentar?
dumbravaandreeamaria
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:36
kidz eu fac dupa ochi
cand era mai mic puneam o cana de lapte si storceam lamaia direct acolo pana vedeam ca se strange laptele
acum fac o cantitate mai mare ca 1/2 L lapte si cam jumatate de lamaie
se face foarte repede si de aceea o fac atuni pe loc nu ca sa o pastrez
dumbravaandreeamaria
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:38
Kids inca ceva
cu siguranta ca ceea ce manca vacutele de acum nu e deloc ca ceea ce mancau pe vremea cand mergeam noi la bunici
poluarea isi spune cuvantul
insaaaaaaaa nu mai are si adaosuri
am cunoscut pe cineva care lucra in domeniu si crede-ma......nu ai vrea sa stii prea multe
eu iau lapte de ex de la cineva careare totul mecanizat si si in privinta curateniei sunt f linistita
si am inceput sa iau pt ca am vecine care iau de 5 ani de la el si nu au avut niciodata probleme
dumbravaandreeamaria
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:42
bau
sa stii ca parca nici nu mai stiu sigur cum a fost
ce stiu sigur este ca mi se parea o mare enigma si ma gandeam la fel ca si tine
cum? asa repede?
stiu ca am inceput schema clasica, cu sucul de fructe cu care i-am inlocuit treptat masa de la ora 10; dupa o saptama am trecut la piure de fructe si dupa la supa de legume si uite asa timpul trece si tot introducand cate ceva iti dai seama ca mesele de lapte se imputineaza si puiul tau papa tot mai multe
dumbravaandreeamaria
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copil in adoptie 1 De la: kidz006573 27 Ianuarie 2010 20:43
primii papucei ai bebelusului tau 7 De la: vasilicasavoiu 7 Aprilie 2009 21:13
amigdalita la copii 17 De la: ank_seby 17 Martie 2017 12:45
AFTER SCHOOL CLUBUL ISTETILOR DIN CONSTANTA 3 De la: kidz001127 29 Mai 2009 20:27
Nu vrea sa manance 13 De la: office_salinasusesi_ro 16 Septembrie 2010 00:27
Setari Cookie-uri